Balkon Çiçekleri, Balkon Bitkileri, Balkonda Saksı Çiçekleri

Balkon çiçekleri, balkon bitkileri hangileri? : Balkonunuz dar olsa bile; balkonda bitki yetiştirmek, balkon çiçek saksıları, balkon çiçek rafları, büyük veya küçük çiçek teknelerine yer ayırmak mümkündür.

Balkon kenarına dolgun çiçekler yerleştirmeden önce; yük kapasitesini gözden geçirmenizde fayda var. Birer metrelik üç tane çiçek kasası bile yerleştirseniz, her biri balkonunuzun parmaklığına 50kg.dan fazla yük bindirir.

Işık ve Gölge Durumuna Göre Balkon Çiçekleri

Balkon İçin Çiçek Önerileri

balkon cıceklerı sardunya
Balkon çiçekleri sardunya
balkon cıceklerı
Mavi heliotropium

Güneş Seven Balkon Çiçekleri

balkon çiçekleri
(kapringelblume)

Scaevola saligna, mavi papatya, labularia maritima, dukatenblume, eisbegonie, mine çiçeği, kırmızı adaçayı, sardunya, kadife çiçeği, sanvitalia procumbens, kapringelblume, ageratum houstonianum, veronika, büyük papatya, çanta çiçeği, petunya, yaz karanfili, afrika kadife çiçeği, surfinia-petunie, heliotropium, verbana hybriden, yaban gülü, süs tütünü güneş seven balkon balkon cicekleri arasındadır.

Yarı Gölge Seven Balkon Cicekleri

petunya
petunya

Edellieschen, eisbegonie, begonya, küpe çiçeği, sardunya, katmerli begonya, ageratum, houstonianum, veronika, çanta çiçeği, petunya, adaçayı, heliotropium yarı gölge seven balkon cicegi çeşitlerindendir.

Gölge Seven Balkon Çiçekleri

begonya
Begonya

Edellieschen, begonya, küpe çiçeği, katmerli begonya güneş istemeyen balkon çiçekleri arasındadır.

Balkon Çiçek Dekorasyon Önerileri

balkon çiçekleri
Balkon saksı çiçekleri (papatyalar)

Balkon çiçek dekorasyon önerileri : Asma saksılar veya askılı çiçek sepetleri asma bahçeleri gibi bir hava yaratırlar. Bitkileri farklı yüksekliklerde konumlandırırsanız çok çekici bir görüntü elde edersiniz.

balkon dekorasyon

Balkonda çiçek yetiştirmek ve balkonunuzun kenarına asmak için çiçek kasalarına ihtiyacınız olacaktır. Yerde durması gereken daha büyük bitkiler içinse; çeşitli materyallerden farklı boy ve şekillerde bitki tekneleri gerekir.

Plastikten yapılmış çiçek kasaları hafiftirler, boşaltıldıklarında yıkanmaları kolaydır ve içlerindeki toprak daha uzun süre nemli kalır. Yedek su haznesi bulunan plastik kasalardaki bitkilerin siz tatildeyken bile uzun süre sulanmaları gerekmez.

balkon bitkisi

Güneş gören yerlerde: Kırmızı ve pembe sardunyalar, mavi ve pembe petunyalar, sarı kapringelblumeler, kırmızı sarmaşık sardunyalar, kokulu mavi heliotropium, küçük sarı ve beyaz papatyalar.

Yarı gölge yerlerde: Mavi veronika, kırmızı ve pempe sarmaşık sardunyalar, küpe çiçeği, mavi adaçayı, farklı pembe tonlarında begonyalar.

Gölge yerlerde: Begonyalar, Edellieschenler, küpe çiçekleri

Tek yıllık balkon cıceklerının yanı sıra, ılıman bölgelere özgü çok yıllık bitkiler de gittikçe fazla rağbet görmektedir. Ancak bu tarz bitkiler için kış mevsiminde donlardan korunacakları bir yer ayarlamanız gerekir.

En bilinen fıçı bitkileri: Begonvil, brugmansia/datura, küpe çiçeği ağacı, ortanca, canna indica, eryhrina, defne, zakkum, çarkıfelek çiçeği, yaban gülü, agapanthus, çalı papatya, limon ağacı, portakal ağacı.

Doğru Balkon Cicegi Ekimi

doğru çiçek ekimi

Balkon bitkileri satın alırken, kökleri gelişmiş ve güçlü bitkileri seçin. Dolgun balkon bitkilerinin saksılarının yeterince büyük olmasına dikkat edin.

Balkon bitkisinin dibinde zararlı su birikintisi oluşmaması için; saksı seçerken altı delik olanları alın. Saksının üçte ikisine toprak dökün. Üzerine bitkiyi yerleştirin. Toprağı hafifçe bastırın. Saksının kenarında bir parmak genişliğinde sulama payı bırakmayı unutmayın.

Balkon çiçekleri ekildikten sonra; bitkilerin bolca sulanmaları gerekir. Balkon bitkilerini asıl yerlerine götürmeden önce; bir gün boyunca gölgede bekletin. Yaklaşık dört hafta sonra toprağı gübreleyin.

Mayıs ortasından sonbahara kadar tek yıllık kasa çiçeklerinin zamanıdır. Balkon çiçeklerini seçerken; balkon ya da terasınızın güneş alma durumunu göz önüne almalısınız. Balkonunuzda sadece çiçek değil bazı sebzeleri veya şifalı otları da yetiştirebilirsiniz. Tohum alırken özellikle çabuk gelişen, kısa boylu ve yere yakın bitkiler seçmeye dikkat edin.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz