Kokusuz Boyalar Hangileri, Kokusuz Yağlı Boya Var Mı?

en kokusuz boya
En kokusuz boyalar hangileri?

Evinizde yaşlılar, hastalar veya bebekler varsa; koku yapmayan boya tercih etmek isteyebilirsiniz. En kokusuz boyalar; su bazlı akrilik boyalardır. Duvar veya tavan boyalarında saf akrilik ve düşük “voc” lu olanları tercih etmeye çalışın.

“VOC” kısaltmasının açılımı “Volatile Organic Compound” dır. Yani Uçucu Organik Bileşenler. Normal şartlar altında, havada buharlaşan uçucu organik kimyasal bileşenler.

VOC’ ın kaynağı özellikle boyalarda kullanılan tinerler ve bazı petrol türevi ürünlerdir. VOC çevreye özellikle toprak, yer altı suları ve hava kirliliğine neden olur.

VOC’un insan sağlığına etkisi de kapalı ortamlarda kendini gösterir. Boyanan bir iç mekanda; dış mekana göre 1000 kat daha fazla VOC değeri ölçülebilir.

Bu nedenle “VOC” değeri çok düşük olan su bazlı boyalar, kokusuz boyalardır ve hem sağlık hem de çevre açısından son derece önemlidir.

Kokusuz Yağlı Boya Var mı?

kokusuz boya
Kokusuz yağlı boya var mı?

Maalesef kokusuz yağlı boya yok. Fakat yağlı boya görünümlü su bazlı boyalar mevcut. Bu boyalara halk arasında su bazlı yağlı boya da deniyor.

Polisan X1 parlak, Permolit Permolife Parlak, Dyo Hidrolux, Kale Supar v.b. Bu boyaları yağlı boya yerine kullanabilirsiniz. Fakat, yüzeyde yağlı boya varsa, önce hafifçe zımpara yaparak yüzeyi pürüzlü hale getirin.

Sentetik boyanın içerisinde sentetik kimyasallar vardır. Bu nedenle, sentetik tiner kokusuz tinerle inceltilse bile; koku yaymaya devam eder.

Yani, yağlı boya inceltilirken kokusuz tiner kullanmak, boyanın kokusunu azaltmaz. Çünkü, zaten solvent ile üretilmiş bir boyadır. Hasta, yaşlı ve bebekli evlerde sentetik boyaları kullanmak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kokusuz Kapı Boyası

Yukarıda anlattığımız gibi, en kokusuz boyalar akrilik boyalardır. Yani, kokusuz bir kapı boyası satın almak istiyorsanız yağlı (sentetik) boyalardan uzak durun.

Su bazlı, akrilik, kapı boyaları artık birçok firma tarafından üretiliyor. Tek sorun, yağlı boya ve sentetik verniklerin üzerine direkt olarak uygulanamaması.

Eğer, kapınızın üzerindeki boya yağlı boya veya sentetik vernik ise kapıyı hafifçe zımpara yaptıktan sonra 1 kat geçiş astarı yapın. Sonra üzerine akrilik kapı boyası uygulayabilirsiniz.

Kokusuz kapı boyaları; su bazlı panel kapı boyalarıdır. Ayrıca genel maksatlı, su bazlı, akrilik boyalarla da kapı boyanabilir. (Bazı akrilik kapı boyaları: Permolit Permolife, Rich Multi Surface, Cadence Multisurface, Polisan X1, Dyo Hidrolux, Kale Supar v.b.)

Kokusuz Duvar Boyası

kokusuz duvar boyaları
Kokusuz duvar boyası var mı?

Kokmayan duvar boyası var mı? Su bazlı tavan ve duvar boyaları en kokusuz boyalardandır. Uygulama sırasında az miktarda koku yayar.

Boya bozuk değilse, kısa zamanda boyanın kokusu kaybolur. Tabi, her ne kadar kokusu az olsa da düşük kalite, markası bilinmeyen, merdiven altı üretim yapan, markalarda boya kokusu daha fazla olabilir.

Su bazlı tavan ve duvar boyası seçimi yaparken saf akrilik olmasına ve yine düşük “voc” seviyesinde olmasına dikkat edin. Boyanın ambalajında düşük “voc” veya saf akrilik ibareleri olan boyaları tercih etmeye çalışın.

Kokusuz Ahşap Boyası

kokusuz boya
Kokusuz ahşap boyası var mı?

Kokusuz ahşap boyası, yine su bazlı akrilik boyadan başkası değildir. Hobi işlerinde kullanılan ahşap boyaları, su bazlı ahşap vernikleri, akrilik ahşap koruyucular, su bazlı ahşap kapı ve pencere ve kapı boyaları kokusuz ahşap boyası sınıfına girer.

(Rich, Cadence, v.b.) Su bazlı vernik ve ahşap koruyucuların dışında; su bazlı genel maksatlı boyaları da ahşap boyamak için kullanabilirsiniz. Yani, yukarıda bahsettiğimiz su bazlı yağlı boyalar: Permolit Permolife, Polisan X1, Dyo Hidrolux, Kale Supar v.b.)

Kokusuz boyalar hakkında son bir şeye değinerek bitirelim. Her boya, bir kimyasal karışımla oluşturulmuştur. En kokusuz boyada bile az da olsa, bir miktar koku vardır. Bu nedenle, kokuyu en aza indirmek için, ortam iyice havalandırılmalıdır.

30 Yorum

 1. amacımız reklam yapmak değil çözüm üretmek. limon kokulu tavan boyası bildiğim kadarıyla sadece marshallda var..

 2. iyi günler.. Tavana yanlislikka bozuk boya kullandim.. 1 haftadir kokusu gitmedi,, tavandan boyayi nasil uzaklastirabilirim,, tesekkurler..

 3. Önce küçük bir odada 3 birim suya 1 birim çamaşır suyu karıştırıp silin. Koku giderse diğer odalarda da uygulayın. Eğer koku gitmezse sizin için çok zahmetli olacak ama bütün tavana boya sökücü uygulamanız gerekecek. Boya sökücü olarak Metylan'ı öneririm. Boyayı yumuşatır siz de zorlanmadan çıkarırsınız. Ardından mutlaka tavanı temiz su ile simeniz lazım. Tüm bunlardan sonra tavanı normal bir tavan ile boyayın veya bulabilirseniz Marshall'ın limon kokulu tavan boyası ya da Permolit Süper Tavan ile boyayın.

 4. Ben evimi boyamak istiyorum ama kedim zehirlenir diye endişeliyim, kedilerin boya kokusundan çok etkilendiğini ve hatta zehirlendiğini biliyorum, ev hayvanlarımız için en zararsız boya hangisi acaba? Teşekkürler şimdiden.

 5. Su bazlı boyaları tercih edin.
  Birkaç saatte koku kalmaz. İnce boya kokusu birkaç günde geçer. (Pencereler açık kalsın.)

 6. merhaba lütfen yardım. duvara italyan boya yaptırdık fakat boya bozukmuş kokusu 3 gündür gitmiyor ne yapmalıyız. öznur

 7. Öznur Hn.
  1 hafta hatta 10 gün bekleyin. Koku azalmadıysa boya gerçekten bozuktur.
  Duvarı iyice kazımak veya zımpara yapmak gerekir. Aslında en iyisi boya sökücüdür, fakat çok maliyetlidir. Bunlardan birini yaptıktan sonra 1 kat geçiş astarı uygulayın. Kuruduktan sonra da 2 kat normal boyanızı yapın.

 8. Kombi peteklerini boyicaz ama lokanta oldugumuz için koku kalicagindan endiseliyiz nasıl boya kullanmalıyız petekler için

 9. (Yorumlara isim yazalım.) Fırça ile sürülen veya sprey petek boyaları var. Ya da yağlı boya da olur. Fakat hepsi kokar tek çare lokanta kapandıktan sonra boyamak, yine de bir kaç gün ince koku yapar.

 10. İyi çalışmalar usta

  Tavana bozuk boya surdum sadece tek odaydi ,ama 3 haftaoldu koku gitmedi diğer odalarada sardı nerdeyse ben üstüne yeni boya alsam koku gidermi sadece tek oda

 11. Bülent,
  Yeni boya kokuyu gidermez hafifçe zımpara yapmayı deneyin, çamaşır suyu ile silin, kurusun. Bulabilirseniz Marshall'ın limon kokulu tavan boyaları ile 2-3 kat boyayın.

 12. Iyigunler yeni bir gardrop aldim moduler beyaz renk ama okadar kokuyor ki ve cok kotu bir boya kokusu ne ile boyanmis bilmiyorum 2 gun oldu hala gecmedi sizce ne ile silebilirim yada zamanla kokusu gecer mi?
  Aynur

 13. Aynur,
  Odanızı sık sık havalandırın. Boyanın kokusu zamanla geçiyor, merak etmeyin. Fakat 1 ayı bulabilir. Genel temizlik ürünleri ile temizlik yapın.

 14. iyi günler bir odanın duvarlarıe boyandı odaları koku sardı bu kokuyu nasıl giderebirim.astar boyası atıp sonra 2-3 defa ana renginden boyasam geçermi yada duvarı zımparalammı gerekir.

 15. Durak,
  1 hafta sonra koku geçmediyse boyanız bozuk olabilir. Odayı iyice havalandırın. Yeni boya veya astar kokuyu tamamen kaybetmez.

 16. İyi günler yorumlarınızı okudum. bozuk tavan boyası kullandım kokusu gider diye ama kokusu 5 gün oldu hala gitmedi çok kötü kokuyor bu kokuyu gidermenin başka bir yolu yok mu sizin yapmamızı önerdikleriniz çok zor üstüne 1 2 kat daha tavan boyası sürsem yine kokar mı

 17. Ferhat Bey,
  Bozuk boya kokusundan kurtulmak çok zor. Evinizi iyice havalandırın. Boyayı zımparalayın. Birkaç sene öncesine kadar limon kokulu tavan boyaları vardı, şimdi kalktı zannedersem. Bulamazsanız normal tavan boyası ile boyayın.

 18. Tavan nırmal beton suan bu vurdugum bozuk boyanın üzerine alçı çeksem koku yine kalır mı yada tavana kireç filan sürsem nasıl olur

 19. Ben odamı boyamadan önce astar yaptım astar yaptıgım oda çok kötü kokuyar 20 gün oldu koku gitmiyor astar bozuk olabilirmi ne yapmalıyım

 20. Kadir G,
  Büyük ihtimalle boyanız veya astarını bozuk. Duvarın kazınması, zımpara yapılması gerekiyor. Koku başka türlü çıkmaz. Ardından tekrar astar ve boya yapılacak.

 21. Merhaba bende odamda bozuk boya kullandım boyacim birşey olmaz 1.2 güne havalandir gider dedi 4 hafta oldu 3 defada sildim fakat hala koku var oda kapısını kapatinca koku dahada artıyor boyaciyi aradım tekrar boyayalim alttakini zimpara yapmaya gerek yok diyor sizce ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

 22. Merhaba,
  Bozuk boyanın kokusu maalesef çıkmaz. Zımpara yapmanız gerekiyor. Önce kalın sonra ince zımpara yapın. 1 kat örtücü astar veya geçiş astarı uygulayın. Sonra boyanızı yapın.

 23. Merhabalar marshalın özel mat Mine rengini almıştım ama boyanınca aldığım renkle hiç alakası olmayan renk çıktı şikayet ettim ve birde tarihine baktım ki 2009 10 sene olmuş rengin bununla alakası varmıdır ev de kötü koku var yapışkan gibi balli gibi bide bu boya tırnağımı atsam soyuluyor bana sıkıntı yaratır mı ne yapmam lazım şikayet ettim gelip bakacaklar ama masrafımı karşılamak zorundalar mı lütfen yardım edin

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz