Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Çim Biçme Makinesi Seçim Rehberi

çim biçme makinesi alırken nelere dikkat etmeli
Çim biçme makinesi alırken nelere dikkat etmeli?

Bir çim biçme makinası almaya karar verdiğinizde marka, model, güç, enerji kaynağı gibi birçok soru ve seçenek ile karşı karşıya kalacaksınız. Onlarca marka ve model arasından çim biçme makinesi seçimi yapmak yorucu olabilir. Bu nedenle, çim biçme makinesi alırken nelere dikkat edilmeli, çim biçme makinesi nasıl seçilir, çim biçme makinesi çeşitleri nelerdir, çim biçme makinesi kaç watt olmalı? gibi aklınıza takılan ve merak ettiğinizi birçok soruya cevap verdik.

Çim Biçme Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

çim biçme mekinesi seçimi
Çim biçme makinesi alırken nelere dikkat etmeli?

Birçok kişi için kafa karıştırıcı olan çim biçme makineleri aslında basit makinelerdir. Bir motorun ucuna monte edilmiş keskin bıçaklar, uzamış çimleri kolayca kesmenizi sağlar. Mekanizma basit. Fakat, bu makinelerin kullanılması gereken metrekare, güç kaynakları değişkenlik gösteriyor.

Çim biçme makinesi alırken nelere dikkat edilmeli? Çim biçme mekinesi satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı kriterler var. Bahçenizin metrekaresine uygun, kısa sürede bozulmayacak, yıllarca sorunsuzca çalışacak, keskin ve uzun ömürlü bıçaklara sahip bir çim biçme makinesi herkes için iyi bir seçimdir.

Çim biçme makinesinde servis ağı, kullanıcı yorumları, kullanışlılık, senelerce sorunsuzca çalışması beklentilerinize ilave olarak, bazı kriterleri de değerlendirebilirsiniz. İşte başlıyoruz. Çim biçme makinesi alırken en çok dikkat etmeniz gerekenleri ayrı ayrı başlıklar halinde aşağıda anlattık.

Hangi Çim Biçme Makinesini Almalıyım?

çim biçma makinesi hangi marka almalıyım
Hangi çim biçme makinesini almalıyım?

Çim biçme makinesi arayışında olan insanların ilk düşündüğü kriter marka ve modelden ziyade kendilerine uygun bir makine bulmak.

Marka ve model önemli olsa da; öncelik çimlerinizi sorunsuzca biçecek, çim alanınıza yeterli kapasitede olması ve çim biçme makinesinin hangi enerji kaynağını kullandığıdır.

Aslında çimi biçilecek alanın büyüklüğü ile enerji kaynağı yakından ilgilidir. Bildiğiniz gibi çim biçme makineleri elektrikli ve benzinli olarak ikiye ayrılıyor. Benzinliler büyük alanlar için, elektrikli olanlar ise daha çok küçük alanlar için uygun. Çünkü, elektriği uzak mesafelere götürmek ve ayak altında sağa sola dolaşan kablo ile uğraşmak zahmetli olacaktır.

Çim Biçme Makinesi Alırken Başka Nelere Dikkat Etmeli?

  • İlk olarak çim biçeceğiniz alana göre çim biçme makinesi seçimi yapın. Küçük bir bahçe ise elektrikli, geniş bir alan ise benzinli tercih edebilirsiniz.
  • Kenar otlarını unutmayın. Bir çim biçme makinesi alırken kenar otlarını kesme özelliği olup olmadığını sorun. Eğer bu özelliği yoksa kenarlar için misinalı veya bıçaklı ot kesme makinesi de almanız gerekebilir.
  • Bahçenizde yabani ot var mı? Bahçenizdeki çimlerle birlikte yabani otları da kesmek isteyebilirsiniz. Yabani otlar, çimlerden daha serttir ve kuruduğunda çok daha sertleşir. Eğer bahçenizde çimlerle birlikte yabani otları da kesmek istiyorsanız, güçlü ve benzinli makineleri tercih etmelisiniz. Özellikle misinalı tırpanlar yabani otları kesmek için işe yaramacak, taş ve yabani otlar nedeniyle misinası kopacaktır.
  • Çim toplama kapasitesi. Çim biçme makinelerinin hazneleri değişkenlik gösterir. Geniş alanlar için büyük toplama hazneli makineleri de seçim kriterinize ekleyebilirsiniz.
  • Çok geniş bahçeler için: Çok büyük bahçeler için şanzımanlı makineleri ve çim traktörlerini tercih edebilirsiniz. Fiyatları diğer çim biçme makinelerine göre pahalı olmasına rağmen, çim biçme işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Çim Biçme Makinesi Elektrikli Mi, Benzinli Mi Almalıyım?

Çim biçme makinesi benzinli mi elektrikli mi almalıyım? Bu sorunu net cevabını verebilmek için 3 kritere dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Bahçenizin kaç metrekare olduğu. 500 metrekareden küçük alanlarda elektrikli modeller, 500 metrekareden büyük bahçelerde benzinli çim biçme makineleri iyi bir seçim olacaktır. Eğer seçiminizi elektrikli çim biçme makinesinden yana kullanmak istiyorsanız, 500 metrekarelik bir alan için 30 ila 50 metrelik yüksek akım taşıyıcı ve topraklı uzatma kablolarına ihtiyacınız olacaktır. Metrajı uzadıkça kablolar ısındığından, uzatma kablolar çok kaliteli olmalı ve topraklı bir prize takılmalıdır.
  • Bahçenizde yabani ot olup olmadığı: Bahçenizde kalın yabani otlar da varsa, benzinli makineleri tercih edebilirsiniz. Bahçeniz küçük olsa bile yabani ot varsa benzinli modelleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Misinalı ot kesme makinalarını yabani otlarda ve genel çim biçme işinde kullanmayın! Hem çimleri biçimsiz koparır ve sarartır hem de kopan çim artıkları, çimlerinize ve bahçenize zarar verir.
  • Çim biçme makinelerinde bazı kullanıcılar için önemli sayılabilecek bir unsur da ses kirliliğidir. Elektrikli modeller çok daha sessiz çalışır. Evinizde veya komşunuzda bebek, hasta, yaşlı veya bakıma muhtaç kişiler varsa, benzinli çim biçme makinelerinin sesi, onlar için rahatsız edici olabilir.

Çim Biçme Makinesi Nasıl Seçilir?

çim biçme makinesi seçimi
Çim biçme makinesi nasıl seçilir?

Çim biçme makinesi nasıl seçilir? Yukarıda bahsettiğimiz gibi çim biçme makinesi alırken en önemli unsur bahçenin büyüklüğüdür. Eğer benzinli bir çim biçme makinesi alırsanız, bahçenin büyüklü için endişe etmenize gerek yok. Fakat, elektrikli makinelerde kaç watt olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Eğer küçük bir bahçeniz varsa, elektrikli veya daha ekonomik olan manuel çim biçme makinelerini tercih edebilirsiniz. Manuel çim biçme makineleri ittirerek çalıştığından, büyük alanlar için oldukça yorucu olacaktır. Fakat, ekonomik bir seçenektir. Manuel çim biçme makineleri ile kesim yaptıktan hemen sonra çimlerinizin zarar görmemesi için bahçedeki kesik çimleri bir tırmıkla kısa sürede temizlemelisiniz. Aksi halde, çimleriniz zarar görebilir.

Çim biçme makinelerinde tercih edebileceğiniz diğer bir model ise akülü modellerdir. Akülü (şarjlı) çim biçme makineleri, kablosuz kullanım keyfini sessiz kesim yapma ile birleştirir. Fakat, şarjlı çim biçme makineleri kablolulara göre daha zayıf güçtedir.

Çim biçme makinesinde isteyebileceğiniz bir özellik de çim biçme makinesinin yüksekliğinin ayarlanabilir olmasıdır. Yüksekliği ayarlanabilir bir çim biçme makinesi ile çimleri istediğiniz uzunlukta kesebilirsiniz.

Çim Biçme Makinesi Kaç Watt Olmalı?

çim biçme kaç watt olmalı
Çim biçme makinesi kaç watt olmalı?

Kaç watt çim biçme makinesini almalısınız? Elektrikli çim biçme makineleri 500 wattdan 1600 watta kadar güçte olabilir. Alanınız küçükse ve çimleriniz kısa ise düşük wattlı çim biçme makinesi yeterli olacaktır.

Elektrikli bir çim biçme makinesi almaya karar verdiğinizde ürünün özelliklerine bakarak kaç metrekare için uygun olduğunu görebilirsiniz. Her makinenin kapasitesi farklıdır. Çim biçme makinesi üreticileri her model için kapasite ve kullanım metrekaresini ayrı ayrı belirtmişlerdir. Bu nedenle, bir tablo yapıp “şu metrekare için şu watt çim biçme makinası gereklidir.” şeklide bir açıklama yanlış olacaktır.

Bahçenizin metrekaresini hesaplayın ve bulduğunuz çim biçme makinesi modelinin teknik özellikleri ile kıyaslayın. Gerekiyorsa satıcı ile iletişime geçip detayları sorun. Yan kesme var mı, kaç metrekare için uygun, yükseklik ayarı var mı, servis ağı v.b. merak ettiğiniz soruları sorun.

Çim biçme ile birkaç uyarı yaparak yazımızı bitirmek istiyoruz. Hem makinenizin hem de çimlerinizin zarar görmemesi için, çim biçmeden önce 2 gün sulama yapmayın! Ayrıca, çim köklerinin güçlenmesi için yılda 1, 2 kes çimlerinizi havalandırmanızı öneriyoruz. Bu iş için özel çim havalandırma ekipmanlarını kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar