Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Eve Ne Kadar Boya Gider, Ne Kadar Boya Almalıyım?

ne kadar boya almalıyım
Ne kadar boya gider, ne kadar boya almalıyım?

” Bir eve ne kadar boya gider, ne kadar boya almalıyım? ” Bir ev için ne kadar boya kullanılacağı doğal olarak, evin yüz ölçümüne, duvardaki boyanın rengine ve cinsine, sıva veya alçılı mı olduğuna, astarsız veya astarlı mı olduğuna göre değişir.

Ayrıca, her boyanın kaplama alanı, örtme gücü de farklıdır. Bu değişkenler çok önemli olsa da; detaylara geçmeden önce, hızlıca 1 eve ne kadar boya gider? söyleyelim.

3+1 100 metrekare eve genellikle 15 litre duvar boyası ve 17,5 kg. da tavan boyası kullanılır.

Fakat, yukarıda bahsettiğimiz değişkenler, boya satın alırken çok önemlidir. Ayrıca, tam boya hesabı yapmak ve boyayı doğru miktarda almak için aşağıdaki başlıkları da okumanızı öneririz.

Ne Kadar Boya Almalıyım?

ne kadar boya almalıyım
Ne kadar boya almalıyım?

Ne kadar boya almalıyım?: Yukarıda anlattığımız gibi, boyama alanını etkileyen çok fazla etken vardır. Aşağıda farklı boyama alanlarına göre, ne kadar boya sarfiyatı olacağını ayrı ayrı anlatmaya çalıştık.

Bir Odaya Ne Kadar Boya Gider?

Bi odaya ne kadar boya gider?: Yaklaşık 2,5 lt. iyi bir duvar boyası, taban alanı (oturma alanı) 10 metrekare olan bir odayı iki kat boyar.

Eğer, odanın eski boyası koyu renk ise, yani; lacivert, koyu yeşil, koyu bej, kırmızı, siyah, koyu gri gibi çok koyu bir renk ise 2,5 litre boya 8-10 metrekare boya bir odayı boyamaz. Bu gibi durumlarda ya boyayı fazla almak gerekir ya da; eski rengi örtmek için boyadan önce, örtücü bir astar kullanmak gerekir.

Taban alanı (oturma alanı) 15 metrekare olan 1 odaya ne kadar boya gider?: 2,5 litre boya taban alanı 8-10 metrekare odayı boyadığına göre 15 metrekare odayı çift kat boyamak için 5 litre boya satın almanız gerekiyor.

1 Metrekareye Ne Kadar Boya Gider?

1 metrekareye ne kadar boya gider? : Bu soruyu direk cevaplamak yanlış olur. Yüzeydeki rengin koyu veya açık olması veya boyanın kalitesi 1 metrekareye ne kadar boya gideceğini etkiler.

1 metrekareye yaklaşık olarak tek kat 100-150 gram boya gider.

100 Metrekare Eve Ne Kadar Boya Gider?

120 metrekare eve ne kadar boya gider
Bir eve ne kadar boya almalıyım?

“100 m2 eve ne kadar boya gider? ” sorusuna hızlıca bir cevap vermek gerekirse; 15 litre duvar boyası ve 17,5 kilogram da tavan boyası satın almanız gerekiyor.

Tabi, birinci kalite bir boya olması kaydıyla. İkinci kalite boyalar hem az alan boyar, hem de kapatma gücü zayıf olur. Yukarıda anlattığımız gibi; duvardaki eski rengin koyu olması durumunda daha fazla boya kullanmanız gerekebilir. Ya boyayı 1 kat daha fazla sürün ya da boyadan önce astar kullanın.

2 Artı 1 Eve Ne Kadar Boya Gider?

Boyama alanı ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de “2 artı 1 eve ne kadar boya gider?” Boyalar genellikle 2,5 litre 7,5 litre ve 15 litrelik ambalajlarda satılır.

Fakat, burada 2 artı 1 evin yüz ölçümü önemli. 70 metrekare 2 artı 1 ev mi?; 100 metrekare 2 artı 1 ev mi?, belki de daha fazla? 2+1 70 metrekare bir evi boyamak için genellikle 12 litre boya yeterlidir. Nadir de olsa 12 litre boya bazı markalarda var.

15 litre, (yani 20 kilogram) birinci kalite bir boya, ister silikonlu olsun; ister silikonsuz, yaklaşık 90-10 metrekare evi iki kat boyar. 2 artı 1 ev için de; yine 15 litre boya almanız gerekiyor. Ev 70 metrekare ise, boyadan sadece birkaç kilo artacaktır. Fakat, aynı renkte boyayı, tek kat, basitçe boyamak isteseniz 7,5 litre boya kurtarabilir.

Şunu da göz önüne almak da fayda var. Eğer satın alacağınız boya, ikinci kalite bir boya ise; 15 litre boya ile 2 artı 1 evi zor boyar. Özellikle, duvarda koyu renk varsa, boyayı fazla sulandırmadan sürün ve katlar arası en az 2 saat bekleyin.

120 Metrekare Eve Ne Kadar Boya Gider?

120 metrekare eve ne kadar boya almalıyım?: 120 metrekare evi, iyi bir 15 litre boya ile boyayabilirsiniz. Belki ilave olarak 2,5 litre daha boya kullanmanız gerekebilir. 15 litre iyi kalite bir duvar boyası ve 17,5 veya 20 kg. bir tavan boyası 120 metrekare evi iki kat boyayabilir.

Duvarda koyu renk varsa astar kullanın. 10 kg. astar 120 metrekare ev için tek kat yeterli olur.

90 Metrekare Eve Ne Kadar Boya Gider?

90 m2 eve ne kadar boya kullanmalıyım?: 90 metrekare ev için de en az 15 litre duvar boyası gider. Eğer tavanı da boyamak istiyorsanız 17,5 kilo tavan boyasına ihtiyacınız olacak.

Tavanı tek kat yaparsanız 10 kg. yeterli olabilir. Boyayı, kaliteli bir markadan alırsanız, 1 kova yeterli olur. Aksi halde, ilave 5-10 kilo daha boya almanız gerekebilir.

80 Metrekare Eve Ne Kadar Boya Gider

80 metrekare bir evi 15 litre duvar boyası ile 2 kat rahatlıkla boyamak mümkündür. Tavan boyanacaksa 17,5 kg tavan boyası 80 metrekare evin tavanını rahatça boyayabilir.

80 metrekare evi 7,5 litre bir boya sadece 1 kat boyayabilir. Boyanın kalitesine göre belki 1-2 odayı iki kat boyayabilirsiniz. 10 kilogram tavan ise 80 metrekare evin tavanını bir kat bazı yerleri 2 kat boyayabilir.

4 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar