Ana Sayfa Boya Ne Kadar Boya Gider, Ne Kadar Boya Almalıyım?

Ne Kadar Boya Gider, Ne Kadar Boya Almalıyım?

ne kadar boya gider
Ne kadar boya gider, ne kadar boya almalıyım?

” Ne kadar boya gider, ne kadar boya almalıyım? ” Bir ev için ne kadar boya kullanılacağı doğal olarak, evin yüz ölçümüne, duvardaki boyanın rengine ve cinsine, sıva veya alçılı mı olduğuna, astarsız veya astarlı mı olduğuna göre değişir.

Ayrıca her boyanın kaplama alanı, örtme gücü de farklıdır. Bu değişkenler çok önemli olsa da; detaylara geçmeden önce hızlıca 1 eve ne kadar boya gider söyleyelim. 3+1 100 metrekare eve genellikle 15 litre duvar boyası ve 17,5 kg. da tavan boyası kullanılır. Fakat, yukarıda bahsettiğimiz değişkenler, boya satın alırken çok önemlidir. Ayrıca, tam boya hesabı yapmak ve boyayı doğru miktarda almak için aşağıdaki yazılarımızı da okumanızı öneririz.

Ne Kadar Boya Almalıyım?

ne kadar boya almalıyım
Ne kadar boya almalıyım?

Ne kadar boya almalıyım? : Yukarıda anlattığımız gibi, boyama alanını etkileyen çok fazla etken vardır. Aşağıda farklı boyama alanlarına göre,ne kadar boya sarfiyatı olacağını ayrı ayrı anlatmaya çalıştık.

Bir Odaya Ne Kadar Boya Gider?

1 odaya ne kadar boya almalıyım?: Eğer odanızın eski boyası lacivert, koyu yeşil, koyu bej, kırmızı, siyah, koyu gri gibi çok koyu bir renk değilse; 2,5 litre boya ile tavan alanı 9 metrekare bir odayı 2 kat boyayabilirsiniz.

2.5 Litre Boya Ne Kadar Yer Boyar?

2.5 litre boya ne kadar yer boyar?: 2.5 litre boya yani yaklaşık 3,5 kg. bir duvar boyası, zemini 9-10 metrekare olan bir odanın duvarlarını iki kat boyayabilir. Yukarıda anlattığınız gibi duvardaki eski boyanın koyu renklerde olmaması gerekiyor. Eğer boyanacak odanın oturma alanı 15 metrekare civarında veya daha fazla ise 2,5+2,5 yani toplamda 5 litre boya almanız gerekiyor. (5 lt. ambalaj yok)

2 Artı 1 Eve Ne Kadar Boya Gider?

Boyama alanı ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de “2 artı 1 eve ne kadar boya gider?” Burada da 2 artı 1 evin yüz ölçümü önemli. 70 metrekare 2 artı 1 ev mi?; 100 metrekare 2 artı 1 ev mi?, belki de daha fazla?

15 litre, (yani 20 kilogram) birinci kalite bir boya, ister silikonlu olsun; ister silikonsuz, yaklaşık 90-10 metrekare ev boyadığına göre 2 artı 1 ev için de; yine 15 litre boya almanız gerekiyor. Ev 70 metrekare ise, boyadan sadece birkaç kilo artacak. Fakat, aynı renkte boyayı, tek kat, basitçe boyamak isteseniz 7,5 litre boya kurtarabilir.

Şunu da göz önüne almak da fayda var. Eğer satın alacağınız boya, ikinci kalite bir boya ise; 15 litre boya ile 2 artı 1 evi zor boyar. Özellikle, duvarda koyu renk varsa, boyayı fazla sulandırmadan sürün ve katlar arası en az 2 saat bekleyin.

100 Metrekare Eve Ne Kadar Boya Gider?

“100 m2 eve ne kadar boya kullanmalıyım?” sorusuna hızlıca bir cevap vermek gerekirse; 15 litre duvar boyası ve 17,5 kilogram da tavan boyası satın almanız gerekiyor. Tabi birinci kalite bir boya olması kaydıyla. İkinci kalite boyalar hem az alan boyar, hem de kapatma gücü zayıf olur. Yukarıda anlattığımız gibi; duvardaki eski rengin koyu olması durumunda daha fazla boya kullanmanız gerekebilir. Ya boyayı 1 kat daha fazla sürün ya da boyadan önce astar kullanın.

1 Metrekareye Ne Kadar Boya Gider?

1 metrekareye ne kadar boya kullanılır?: 1 litre duvar boyası, tek kat, yaklaşık olarak, 10-15 metrekare alan boyadığına göre; 100-150 gram boya 1 metre kare duvarı tek kat boyayabilir.

120 Metrekare Eve Ne Kadar Boya Almalıyım?

120 metrekare eve ne kadar boya almalıyım?: 120 metrekare evi, iyi bir 15 litre boya ile boyayabilirsiniz. Belki ilave olarak 2,5 litre daha boya kullanmanız gerekebilir. 15 litre iyi kalite bir duvar boyası ve 17,5 veya 20 kg. bir tavan boyası 120 metrekare evi iki kat boyayabilir.

Duvarda koyu renk varsa, 10 kg. astar, 1 kat 120 metre kare ev için yeterli olur.

90 Metrekare Eve Ne Kadar Boya Gider?

90 m2 eve ne kadar boya kullanmalıyım?: 90 metrekare ev için de en az 15 litre duvar boyası gider. Eğer tavanı da boyamak istiyorsanız 1,5 kilo tavan boyasına ihtiyacınız olacak. Tavanı tek kat yaparsanız 10 kg. yeterli olabilir. Boyayı, kaliteli bir markadan alırsanız, 1 kova yeterli olur. Aksi halde, ilave 10 kilo daha almanız gerekebilir.

2 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz