Ne Kadar Boya Gider, Ne Kadar Boya Almalıyım?

2
123
na kadar boya almalıyım
Ne kadar boya gider, ne kadar boya almalıyım?

Ne kadar boya gider, ne kadar boya almalıyım?” soruları aslında çok geniş kapsamlı sorulardır. Bir ev için ne kadar boya kullanılacağı doğal olarak, evin yüz ölçümüne, duvardaki boyanın rengine, sıva veya alçılı mı olduğuna, astarsız veya astarlı mı olduğuna, duvardaki eski boyanın cinsine göre bile değişebilir. Ayrıca her boyanın kaplama alanı, örtme gücü de farklıdır. Bu değişkenler çok önemli olsa da; detaylara geçmeden önce hızlıca 1 eve ne kadar boya gider söyleyelim, çünkü diğer değişkenleri okumak için vaktiniz olmayabilir veya sizin için can sıkıcı olabilir. 3+1 100 metrekare eve genellikle 15 litre duvar boyası ve 17,5 kg. da tavan boyası kullanılır. Fakat tekrar söyleyelim yukarıda anlattığımız değişkenler boya satın alırken çok önemlidir. Ayrıca tam hesabı yapmak, boyayı doğru miktarda almak için aşağıdaki yazılarımızı da okumanızı öneririz.

Ne Kadar Boya Almalıyım?

Ne kadar boya almalıyım ? Yukarıda anlattığımız gibi boyama alanını etkileyen çok fazla etken vardır. Yine detaylara girmeden bazı kalıpları sizinle paylaşalım.

1 Litre Boya Ne Kadar Alan Boyar?

Duvar boyalarında maalesef 1 litre bulmak zor. Yine de bulduğunuzu farzederek 1 litre boyanın ne kadar alan boyadığını söyleyelim. 1 litre duvar boyası, tek kat, yaklaşık olarak, 13-15 metrekare alan boyayabilir. Bu da küçük bir odanın sadece 1 duvarını iki kat boyamak demektir. 2 mt.ye 3mt. bir duvar.

1 litre Yağlı Boya Kaç Metrekare Boyar?

Yağlı boyalar, su bazlı boyalara göre daha kapatıcıdır. Ayrıca boyama alanı daha fazladır. 1 litre yağlı boya ile tek kat 15 metrekare alan boyayabilirsiniz.

2,5 Litre Duvar Boyası Ne Kadar Alan Boyar? Bir Odaya Ne Kadar Boya Gider?

2,5 litre yani yaklaşık 3,5 kg. bir duvar boyası, zemini 9-10 metrekare olan bir odanın duvarlarını iki kat boyayabilir. Eğer boyanacak oda 15 metrekare civarında veya daha fazla ise 2,5+2,5 yani toplamda 5 litre boya almanız gerekiyor. (5 lt. ambalaj yok)

7,5 Litre Duvar Boyası İle Ne Kadar Alan Boyanır? 10 Kg Boya Ne Kadar Boyar?

7,5 litre duvar boyası, (yani yaklaşık 10 kg boya) ile adet 3 mt. x 3 mt. 3 adet oda boyanabilir veya

orta büyüklükte bir antre, bir oda ve bir mutfak boyanabilir veya

oturma alanı 25-30 metrekare olan bir salon boyanabilir.

Yani 7,5 litre boya ile yaklaşık olarak 75 metrekare duvarı çift kat boyayabilirsiniz. “Yukarıdaki boyamaların hepsi iki kat üzerinden hesaplanmıştır.

15 Litre Boya Ne Kadar Alan Boyar? 20 kg Boya ile Kaç Metrekare Boyanır?

    15 litre yani yaklaşık 20 kg. 1. kalite bir plastik boya, silikonlu su bazlı iyi bir boya veya sentetik yarı mat (yağlı boya) en az 90-100 m² evi 2 kat boyayabilir. 15 litre dış cephe boyası ise yaklaşık 60 metrekare alan boyar. Ekonomik sınıf boyalarda ise bu metrajlar %30-%50 düşebilir.

Boya Kilosu Hesaplama

Boya kilo hesabı yaparken duvarları tek tek ölçebilirsiniz veya kolayca zemin alanından duvarlara ne kadar boya gideceğini hesaplayabilirsiniz. Boyacılar ve satıcılar da bu zeminden hesaplama yöntemini kullanırlar. Pencere sayısı, duvarın yüksekliği, duvardaki boyanın rengi zeminden duvar boyama alanı hesabını etkilese de; yaklaşık olarak tutar.

Zeminden duvarı hesaplama şöyle yapılır: Örneğin salonunuz zeminden 25 metrekare ise duvarlarınız yaklaşık 75 metrekare olacaktır. Yani yaklaşık olarak zemin alanının 3 katı duvar boyama alanı olur.

Tek tek duvarları ölçerek boya kilo hesaplama yöntemi ise şöyledir:

Duvarın yüksekliği x duvarın boyu = boyama alanı

Yani duvarın yüksekliği 2,20 mt. ise boyu da 5 metre ise : 2,20 x 5 = 11 metrekare yapar. Bu şekilde duvarlarınızı tek-tek hesaplayıp toplam boyama alanını bulabilirsiniz. Fakat baştan uyaralım; bu detaylı hesap, boyacı ve satıcıların hoşuna gitmeyecektir. Direk olarak evinizin metrekaresini soracaklar.

Boyama Alanını ve Örtücülüğü Etkileyen Faktörler

    Boyanın boyadığı alanı, birinci kalite mi, ikinci kalite mi satıcıya sorabilirsiniz, satıcıda boyanın kalitesine, kapatma gücüne göre ne kadar alan boyayabileceğini söyler. Çünkü her boya aynı kiloda olsa bile aynı alanı boyayamaz.

İster plastik boya olsun ister silikonlu veya yağlı boya her boya 1. ve 2. kalite üretilir. 7,5 lt. lik 1. kalite bir plastik boya 15 lt.lik 2.sınıf bir boyadan 2-3 kat daha fazla boyama alanına sahip olabilir.

Boyama alanı ve kapatma gücü boyanın kimyası ile yakından ilgilidir. Örneğin: 7,5 lt. lik kaliteli, bir plastik boya ile 1 salon + 1 oda boyarsınız fakat 15 lt. lik ikinci kalite ekonomik bir plastik boya belki salonunuza bile yetmez.

Yukarıda verdiğimiz boyama değerleri yaklaşık olarak verilmiştir. Yukarıda anlattığınız gibi boyanın kalite değerleri, duvardaki astar, eski renk, sıva veya alçılı yüzey boyama alanına etki eder.

Boyanın Kapatıcılığını Arttırmak İçin Uyarı ve Önlemler

Boyanızın kalitesinden emin değilseniz incelticisini fazla koymayın (su, tiner v.s).

Kullandığınız inceltici miktarı boyama alanını arttırmaz, kapatıcılığı düşürür, birkaç kat daha fazla uygulama yapmanız gerekebilir. Zamanınızı boşa harcamış olursunuz.

Yüzeyin astarlı veya astarsız olması veya daha önceden boyanmış olması boyama alanını etkiler. Yani daha önce boyanmış yüzeye aynı renk boya uygularsanız veya önceden astar boya ile boyanmış yüzeye boya uygularsanız boya daha iyi kapatır. Az boya ile daha fazla alan boyayabilirsiniz. Farklı renklerde ise durum tam tersidir. Rengi kapatmak için daha fazla boya uygulamak gerekir.

Boyanın cinsi boyama alanını değiştirebilir. (Yağlı boya, su bazlı boya, vernik) Genellikle yağlı boyalar biraz daha fazla alan boyayabilir ve örtücülüğü daha fazladır.

Yüzeyin pürüzlü olması boyanın sarfiyatını arttırır. Yani daha çok boya kullanmanız gerekebilir.

En iyi sonuç için boyanın üzerinde yazılı olan miktar kadar inceltme yapılmalıdır.

Boyanın katları arasındaki bekleme süresi de boyama alanını arttırabilir. Katlar arası boyanın kurumasını beklemek kapatma gücünü arttırır. Bu sayede daha az boya ile daha fazla alan boyanır. Su bazlı boyalarda katlar arası en az 2-3 saat, sentetik boyalarda katlar arası en az 12 saat beklemek gerekir. Bu süre ortam ısısıyla yakından ilgilidir. Isı düşerse kuruma süresi uzar.

2 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz