Meyve Ağacı Ne Zaman Dikilir?, Meyve Fidanı Dikimi

meyve ağacı dikim aralığı
Meyve ağacı ne zaman dikilir?

Meyve ağacı ne zaman dikilir, meyve fidanı ne zaman dikilir: Meyve ağacı dikme zamanı; ekim ayından başlayarak, nisan ortasına kadar; meyve ağaçları için ideal dikme zamanıdır.

Meyve ağaçları dikimi, dikim aralığı, meyve ağacının budanması ve hasat zamanı ile ilgili tüm detayları sizin için derledik.

Meyve Ağacı Ne Zaman Dikilir?

Sadece, soğuğa dayanıksız olan ve sıcağı seven şeftali ve kayısı ağaçları dışında, mart ortasında bile meyve ağacı dikilebilir.

Döllenme nasıl olacak?: Meyve cinslerinin arasından hem kendi kendini dölleyebilenler, hem de dölleyemeyenler vardır. Kendini dölleyemeyen meyve ağaçlarının yakınında bir polen vericisi bulundurmak gerekir.

Fakat, her meyve sadece belli başlı çiçeklerden döllenir. Dolayısıyla, eğer bahçenizde sadece bir tane meyve ağacı bulunsun istiyorsanız, kendi kendini dölleyebilen cinsten olduğuna önceden emin olmalısınız.

Meyve Ağacı Dikim Aralığı

meyve ağacı dikim aralığı
Meyve ağacı dikim aralığı

Sarmaşık çalı ağaçlar hariç, dikeceğiniz yeri mutlaka bahçe sınırından 4-5 metre içeride tutun.

Dikme işlemine geçmeden önce 2 metrekarelik bir alanı belleme yapın. Açacağınız delik en az 50 santimetre derinlikte ve köklerin rahat yayılabileceği kadar geniş olmalıdır.

Meyve Fidanı Nasıl Dikilir?

meyve fidanı dikimi
Meyve fidanı nasıl dikilir?
  • Meyve fidanını dikmeden önce köklerini birkaç saat suda bekletmekte fayda vardır.
  • Fidanı bağlamak için bir kazık çakın.
  • Deliğin en dibine humus atın, üstüne de fidanı koyun.
  • Kök ile gövdenin birleştiği yerin toprak üstünde kalmasına dikkat ederek humuslu toprak ile deliği doldurup üstüne hafifçe basın.
  • Dikim yerinin çevresine bir oluk açın ve bolca su akıtarak sulayın.
  • Meyve fidanını 8 biçimindeki bir fiyonkla bir kazığa bağlayın.
  • Fidanın etrafındaki toprağı kıyılmış ağaç kabukları gibi organik malzeme ile örtmeyi unutmayın.
  • Fidanların ilk yıl meyve vermesi köklerin güçlenmesine engel olur. Bu nedenle, her çiçek açtığında çiçekleri kopartın.

Meyve Ağaçlarının Hasat Zamanı ve Süresi

Bazı meyveler olgunlaşınca 15 gün içinde toplanmalıdır. Aksi halde çürümeye başlar. Bazı cins meyveleri ise bütün bir ay boyunca, aralıklarla toplamak gerekir.

Meyve Ağacı Budama

meyve ağacı nasıl budanır
Meyve ağacı budama

Meyve Ağacı Budama: Dikimi takip eden ilkbaharda, meyve fidanını budamak gerekir. Sonraki 3-5 yıl içerisinde de şubat sonu, mart başı ikinci defa budanmalıdır. İlk budamayı yapmadan önce ağacın gövdesini oluşturacak 3-4 yan dalı belirlemek önemlidir.

Gövde sürgün kısaltıp, gövdeye rakip sürgünleri kesmek gerekir. Yan dallara rakip olacak diğer sürgünler kesilmelidir. Dikey olarak uzayan sürgünleri de kesmek gerekir. İçe doğru uzayan sürgünleri ortadan kaldırmak gerekir.

Meyve Ağaçlarının Kış Budaması Nasıl Olur?

meyve ağacı budama
Meyve ağacı kış budaması

Budanmayan meyve ağaçları erken yaşlanır ve çok az meyve vermeye başlarlar.

Meyve ağacınız yapraklarını döktükten sonra, ocak ayına kadar dalları seyrekleştiren, ağacı gençleştiren bir budama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem için güneşli ve mümkünse don olmayan bir gün seçin.

Seyrekleştirme esnasında birbirine yakın dallar, zayıf ve hatta kurumuş dallarla birlikte içeri doğru uzayan sürgünler kesilir.

Artık hemen hemen hiç yeni filiz vermeyen yaşlılar ise, tepelerinin üçte biri kesilecek şekilde bir gençleştirici budama işlemine tabi tutulurlar.

Epey yaşlı ağaçlar bile; bu yoğun budamadan sonra şaşırtıcı derecede yeni filiz verirler. İşlemden sonra, kesikleri temizleyin ve üzerlerine reçine sürün ki, hastalık bulaşmasın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz