İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Bahçe Mobilyası Boyama ve Bakımı

bahçe mobilyası bakımı
Bahçe mobilyası boyama

Bahçe mobilyaları özellikle tik, bambu, okaliptüs gibi sert ve dayanıklı ağaçlardan yapılır. Bu sert ağaçlar, her ne kadar dış mekanda kullanım için dayanıklı olsa da; bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Renk solması ve çatlamaları engellemek için; düzenli olarak bahçe mobilyaları yağlanmalı, verniklenmeli veya boyanmalıdır. Bahçe mobilyalarınızı yeniden canlandırmak veya renklendirmek istiyorsanız, bu yazımız tam size göre. Ayrıca, bambu sandalye hangi boyayla boyanır, tik mobilya boyanır mı, bahçe mobilyaları hangi boya ile boyanır? gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabın yazımızda bulabilirsiniz.

Bahçe Mobilyası Boyama

Bahçe mobilyası boyama veya tazelemeye başlamadan önce; renge ve görünümüme karar vermeniz gerekiyor. Renksiz doğal mat bir görünüm mü istiyorsunuz; kiraz, ceviz, meşe gibi vernikli parlak bir görünüm mü istiyorsunuz; yoksa beyaz, krem, yeşil gibi düz renkler ile boyamak mı istiyorsunuz?

Öncelikle bahçe mobilyaları hangi boya ile boyanır? listeleyelim. Ardından, karar vermenizi kolaylaştıracak bazı bilgiler verelim.

Bahçe Mobilyaları Hangi Boya İle Boyanır?

bahçe mobilyası boyanır mı
Bahçe mobilyası hangi boya ile boyanır?
 • Tik yağı,
 • Renkli veya renksiz vernik,
 • Akrilik boya,
 • Yağlı boya.

Bahçe mobilyaları için özellikle tik yağı kullanılır. Fakat, listedeki diğer boya ve verniklerle de bahçe mobilyalarınızı boyayabilirsiniz. Şimdi, bu boya ve verniklerin özelliklerinden bahsedelim. Böylece, bahçe mobilyalarınız için en uygun tercihi yapabilirsiniz.

Tik Yağı İle Tik Ağacı Masa Bakımı Nasıl Yapılır?

Tik yağı, bahçe mobilyaları için en çok tercih edilen bakım ürünüdür. Genellikle renksiz olarak satılır. Ahşabın doğal görünümünü bozmaz ve tazeler. Tik yağı ile yağlanmış bir mobilya tazelenmenin de etkisiyle canlı, doğal bir görünüme kavuşacaktır. Fakat, tik yağı bahçe mobilyalarını parlatmaz.

Daha önce tik sandalyelerinize ve tik ağacı masanıza vernik veya boya yaptıysanız; üzerine tik yağı kullanılmaz. Çünkü, daha önce yapılan boya veya vernik uygulaması ahşabın tik yağını emmesini engeller. Tik yağı uygulanacak bahçe mobilyası daha önce hiç boyanmamış veya verniklenmemiş olmalıdır.

Tik yağı ile tik ağacı sandalye ve masa bakımı yapmak için; tik yağını tik masanın üzerine sünger veya üstüpü ile yedirerek sürün. Gerek görürseniz, ertesi gün işlemi tekrarlayın. Tik yağı hakkında daha detaylı bilgi almak için, linki tıklayarak “Tik Yağı Nedir, Tik Yağı Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Bahçe Mobilyası Vernikleme

bahçe mobilyası nasıl vernilenir
Bahçe mobilyası vernikleme

Bahçe mobilyanız için daha önce tik yağı kullanıp memnun kalmadıysanız; vernik deneyebilirsiniz. Vernikli ahşap koruyucuları tik yağından ayıran en büyük özellik; verniğin parlak olması ve yüzeyde bir tabaka oluşturmasıdır. (Tabi mat vernik de mevcut.)

Tik yağı bahçe mobilyası tarafından emilir, vernik ise; yüzeyde bir tabaka oluşturur ve bir çoğu parlar. Bu nedenle, bahçe mobilyanızda parlak bir görünüm istiyorsanız, vernikleyebilirsiniz.

Vernikler renksiz veya renkli olabilir. Bir çok markada parlak olarak satılsa da; mat ya da yarı mat olanları da vardır. Bahçe mobilyalarınızı boyamak için; renksiz verniğin dışında, kiraz, meşe, ceviz, zeytin, venge gibi vernikleri de kullanabilirsiniz.

Bahçe Mobilyası Nasıl Verniklenir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bahçe mobilyaları için genellikle tik yağı kullanılıyor. Parlak ve kaygan bir görünüm istiyorsanız, vernikli ahşap korucularını bahçe mobilyalarınız için kullanabilirsiniz. Uygulamayı şu şekilde yapmanız gerekiyor:

 • Bahçe mobilyanızı temizleyip kurulayın. Üzerinde küf varsa zımpara yapın.
 • Kadife rulo ile 1 kat vernikli ahşap koruyucu uygulayın.
 • 24 saat kurumasını bekleyin.
 • İkinci kat vernikli ahşap koruyucuyu uygulayın.

Bahçe mobilyanızın üzerine daha önce tik yağı uyguladıysanız, vernik yapabilirsiniz. Fakat, daha önce vernik veya boya yaptıysanız tik yağı uygulanamaz. Vernikler hakkında daha fazla bilgi almak için; linki tıklayarak; “Vernik Nedir?, Vernik Ne İşe Yarar?, Vernik Çeşitleri Neler?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Akrilik Boya İle Ahşap Bahçe Mobilyası Boyama

akrilik boya ile bahçe mobilyası boyanır mı
Akrilik boya ile bahçe mobilyası boyama

Burada ahşap bahçe mobilyasını boyamanız için bahsedeceğimiz akrilik boyalar, resim yapılan standart akrilik boyalar değildir. Her yüzeye tutan genel amaçlı akrilik boyalardır. Bu boyalara “multi surface akrilik boyalar” veya “hybrid akrilik boyalar” da deniyor.

Tüm yüzeylere tutan multi surface akrilik boyalar; iç ve dış mekan için kullanıma uygundur. Bahçe mobilyalarınızı beyaz, krem, mavi, yeşil gibi düz renklere boyamak, rengarenk yapmak istiyorsanız, bu boyalar tam size göre. İsterseniz, boyadıktan sonra üzerine su bazlı vernik de yapabilirsiniz. Akrilik boyalar hakkında daha fazla bilgi almak için; linki tıklayarak “Akrilik Boya Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yağlı Boya İle Bahçe Mobilyası Boyama

Yağlı boyalar, ahşap, metal duvar gibi her yüzeye tutan iç ve dış mekan için çok uygun boyalardır. Neredeyse her yüzeye tutması avantajdır. Fakat, kokması, geç kuruması ve zamanla çatlaması kötü yönlerindedir. Ayrıca, beyaz rengi de çabuk solar.

Bahçe mobilyanızı ekonomik bir şekilde metal ve tüm ahşap kısımlarını boyamak istiyorsanız; yağlı boya size göre olabilir. Fakat, daha sonra üzerine tik yağı, akrilik boya veya vernik tutmayacağını belirtelim. Ayrıca, yağlı boya ile boyanmış bahçe mobilyaları doğal görünümden uzaklaşmış, parlak düz renklere kavuşmuş olacaktır.

Yukarıdaki boya ve boyama teknikleri ile bahçe mobilyalarınız boyayabilirsiniz. Sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. Şimdi, en çok merak edilen konulardan biri olan “bambu sandalye hangi boyayla boyanır?” başlığına geçelim.

Bambu Sandalye Hangi Boyayla Boyanır?

Yukarıda bahçe mobilyalarınız boyamak için anlattığımız boya ve boyama tekniklerini bambu sandalyeler için de kullanabilirsiniz. Fakat, genellikle doğallığını bozmamak için, bambu sandalyeler tik yağı ile yağlanıyor. Bu da bambu masa ve sandalyeleri canlandırmaya ve korumaya yetiyor.

Bambu masa ve sandalyeler dayanıklı bambu ağacından yapılmıştır. Bambu ağacı suya ve zorlu hava koşullarına dayanıklı olmasına karşın, bakıma ihtiyaç duyarlar. Bakımı yapılmayan bambu masa ve sandalyelerin üzerinde matlaşma ve küf meydana gelebilir. Bu nedenle, düzenli olarak bakımı yapılmalıdır.

Peki, bambu sandalyeler hangi boya ile boyanır? Bambu masa ve sandalyeleri tik yağı ile yağlayabilirsiniz. Ayrıca, nadir de olsa, bambu masa ve sandalyeler akrilik boya ve yağlı boya ile boyanıyor veya vernikli ahşap koruyucu ile vernikleniyor. Fakat, doğal durmasını ve kendi rengini korumasını istiyorsanız, tik yağı ile yağlamak yeterli olacaktır.

Bahçe Mobilyaları Nasıl Korunur?

 • Bahçe mobilyalarınızı uzun süre kullanmadığınız zamanlarda ve kış aylarında iç mekana taşıyın veya üzerini örtün.
 • Tik yağı ile düzenli olarak yağlayın veya vernikleyin. Yüzeyini her sene kontrol ederek, gerekiyorsa tik yağı ve verniğini yenileyin.
 • Zamanla oluşan kirleri ve küfleri ince zımpara yaparak alın ve gerekli korumaları yapın.
 • Bahçe mobilyanızda çatlaklar varsa, su bazlı ahşap tamir macunu ile doldurun, kuruyunca zımpara yapıp yağlayın veya vernikleyin.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar