İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Lastik Boyama, Araba Lastiği Boyama

araba lastiği boyama
Lastik Boyama

Aracınızın lastiğinin yanaklarını veya yazılarını boyayarak daha hoş görünmesini sağlayabilirsiniz veya bahçe için lastik boyamayı düşünebilirsiniz. Her iki durumda da; araba lastiğini tutacak dayanıklı boyalara ihtiyacınız olacaktır. Bu yazımızda araba lastiği boyamak için kullanabileceğiniz boya ve boyama tekniklerine değindik. Lastik üzerine yazı yazmak için kullanabileceğiniz boyaları listeledik. Ayrıca, bahçede dekoratif çalışmalar yapabilmeniz için; eski araba lastiği hangi boya ile boyanır? aşağıda detaylıca anlattık.

Lastik Boyama

Lastik boyanır mı? Evet, lastik boyanabilir. Fakat, araç lastikleri esnek ve bir tür plastik olduğu için, boyayı en zor tutan malzemelerden biridir. Plastik ve lastik çeşitleri, birçok boyayı çok iyi tutmayan malzemelerdir.

Lastik boyayı çok iyi tutmadığı için, lastik boyama, doğru boya ve boyama tekniği ile yapılmazsa, boyası kısa zamanda çıkacaktır. Bu nedenle, lastiği hangi boya ile boyarsanız boyayın, dikkatli olmanız gerekiyor.

Lastiği boyarken karşılaşacağınız ikinci sorun ise, lastiğin siyah renk olması. Bildiğiniz gibi siyah rengi kapatmak oldukça zor. Bu nedenle, boyanıza uygun bir astar da kullanmanız gerekiyor. Lastiği boyamadan önce, kullanacağınız astar boya; hem boyanın iyi tutmasını sağlayacak hem de siyah rengin kapanmasını kolaylaştıracaktır.

Şimdi, genel olarak lastik hangi boyalar ile boyanır? listeleyelim. Ardından boyama aşamalarına geçelim.

Araba Lastiği Hangi Boya İle Boyanır?

Araba lastiği hangi boya ile boyanır? Araba lastiğinin üzerine yazı yazmak için; lastik yanak boyası, lastik yazma kalemi kullanabilirsiniz. Çok miktarda lastiği tamamen boyamak için; yağlı boya, akrilik boya veya sprey boya kullanabilirsiniz. Şimdi, kullanım amacınıza göre doğru boyayı seçmenize yardım olalım.

Eski Araba Lastiği Hangi Boya İle Boyanır?

Eski araba lastiklerinden bahçe süsleri veya çiçeklikler yapmak istiyorsanız, sprey boya, yağlı boya ve akrilik boyaları kullanabilirsiniz.

Sadece 1-2 tane küçük lastik için 1 sprey boya yeterlidir. Fakat, lastik sayısı artıkça sprey boya ile lastik boyamak maliyetli olacaktır. Çünkü, 400 ml. sprey boya, tek kat yaklaşık olarak 2 metrekare boyayabilir. Bu da yaklaşık olarak 2 küçük araba lastiğini iki kat boyayabilir demektir. Daha fazla sayıda araba lastiği boyamak için, yağlı boya ve akrilik boyaları tercih edin.

Araba Lastiği Boyama

lastik boyama bahçe
Araba lastiği boyama

Eğer amacınız eski araba lastikleri ile bahçenizde güzel süsler veya çiçeklikler yapmak ise, dayanıklı boyalara ihtiyacınız var demektir. Lastik üzerine uygulanan boyalar zaten iyi tutmadığı için, bir de lastiğin yaz kış aylarında dışarıda kalması boyasının çabuk solmasına ve soyulmasına olmasına neden olabilir.

Tabi, eski araba lastiklerine boyanın iyi tutmaması bahçe projelerinizi iptal etmeniz için bir neden değil. Boyadığınız lastikleri her sene kontrol edip, deforme olan kısımların boyasını tekrar yenileyebilirsiniz. Şimdi çeşitli boya türleri ile eski araba lastiği boyama tekniklerine geçebiliriz.

Sprey Boya İle Lastik Boyama

sprey ile lastik boyama
Sprey boya ile lastik boyama

Sprey boya ile lastik boyanır mı? Evet, sprey boya ile lastik boyanır. Fakat, akrilik ve sentetik sprey boyalar ile lastik boyanır. Selülozik sprey boya lastiği eritir, büzüştürür. Ayrıca, spreyin boyama alanı az olduğu için, 400 mililitre sprey boya ile 2 kat ancak 2 araba lastiği boyayabilirsiniz. 2 kat sprey boya da siyah lastiğin rengini kapatmaya yetmeyebilir. Bu nedenle, boyamadan önce sprey astara da ihtiyacınız olacak. Şimdi, sprey boya ile araba lastiği boyama aşamalarını detaylıca anlatalım.

Sprey Boya İle Araba Lastiği Boyama

 • Lastiği yıkayıp kurumasını bekleyin veya kuru bez ile silin.
 • 1 kat sprey astar uygulayın.
 • Yarım saat astarın kurumasını bekleyin.
 • İlk kat sprey boyayı 25-30 santimetre mesafeden uygulayın.
 • İkinci kat sprey boyayı da yarım saat sonra yaparak boyamanızı bitirin.
 • Lastiğinizi boyadıktan sonra, sprey vernik de yaparsanız; boyanın ömrünü oldukça uzatabilirsiniz.

Yağlı Boya İle Lastik Boyanır Mı?

lastik yağlı boya ile boyanırmı
Yağlı boya ile lastik boyanır mı?

Lastik yağlı boya ile boyanır mı? Evet, yağlı boya ile lastik boyayabilirsiniz. Yağlı boya ile lastik boyamak oldukça ekonomiktir. 0,75 lt. yağlı boya ile yaklaşık olarak 3-4 lastiği 2 kat boyayabilirsiniz. Fakat, sprey boyada olduğu gibi siyah rengi kapatabilmek için, bir astar boyaya ihtiyacınız olacak. Şimdi, detaylı olarak yağlı boya ile lastik boyama aşamalarına geçelim.

Yağlı Boya İle Lastik Boyama

 • Yağlı boyalar sert boyalardır. Bu nedenle, lastikleri taşırken boyanın çatlamaması için; öncelikle lastiklerinizi bahçenizde konumlandıracağınız yere götürmenizi öneriyoruz.
 • Lastiklerinizi boyamak istediğini alana taşıyıp, istediğiniz şekli verdikten sonra, 1 kat sentetik astar uygulayın.
 • 24 saat astarın kurumasını bekleyin.
 • Astar kuruduktan sonra 1 kat sentetik boya uygulayın.
 • Son kat boyanızı da 1 gün sonra yaparak boyamayı bitirin.

Yazımızın başında da belirtiğimi gibi lastik boyayı iyi tutmaz. Bu nedenle, boyadığınız lastikleri her sene kontrol edip, gerekiyorsa boyasını yenileyin. Gerekiyorsa, soyulmaya başlayan veya çatlayan kısımları zımpara yapıp, yeniden boyayın.

Akrilik Boya İle Lastik Boyama

Akrilik boya ile lastik boyanır mı? Evet, akrilik boya ile araç lastikleri boyanabilir. Fakat, akrilik boyanın “multi surface” ya da “hybrid” olması gerekiyor. Bu boyalar tüm yüzeylere tutunabilir. Fakat, sprey boya ve yağlı boyada olduğu gibi siyah rengi kapatmak zor olacaktır. Bu nedenle, hem boyanın iyi yapışması için hem de siyahı kapatmak için; boyadan önce akrilik astar veya geçiş astarı uygulamanızı öneriyoruz. Astar ve boyanın katları arasında en az 5-6 saat bekleyin. Lastiklerin temiz ve kuru olmasına dikkat edin.

Bahçeniz İçin Lastik Boyama Fikirleri

Yazımızı bitirmeden önce, bahçeniz için bazı araç lastiği boyama örneklerini paylaşalım. Eski lastiklerden saksı yaparak bahçede kullanmak oldukça yaygınlaştı. Bu hoş ve ekonomik bahçe dekorasyon uygulamasından bazı örnekler vermek istiyoruz. Aşağıdaki bahçe lastik boyama resimlerinden fikir alabilir, benzerlerini kendi bahçeniz için uygulayabilirsiniz.

lastik boyama bahçe
lastik boyama bahçe
lastik boyama bahçe

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar