Plastik Boyama, Plastik Nasıl Boyanır, Neyle Boyanır?

plastik boyama
Plastik nasıl boyanır?

“Plastik nasıl boyanır?” anlatmaya başlamadan önce farklı plastik türleri olduğunu hatırlatalım. Ayrıca, plastik boyama yaparken yumuşak ve sert plastik türlerine göre uygun boya seçimi yapılmalıdır. Yumuşak plastiğin esnek yapısına uygun, esnek bir boya, sert plastik için de; daha sert bir boya kullanılması gerekiyor. Bu yazımızda plastik boyama ile ilgili tüm detayları bulacaksınız.

Plastik Boyama

plastiği boyama
Plastik boyama

Plastik boyama için, en sağlıklı çözüm, plastik için özel üretilmiş boyalardır. Fakat, özel plastik boyasını bulmak zor olduğundan ve yüksek maliyetli olduğundan plastik boyamak için alternetif boyaları sizin için derledik.

Plastik bir eşyayı boyamak mı istiyorsunuz? Peki bu eşya dekoratif bir eşya mı, yoksa sürekli kullanımda olan bir eşya mı?

Bu yazımız, kullanım amacınıza uygun boyayı seçmenizde size yardımcı olacak. Ayrıca, farklı cinste boyalar ile “plastik nasıl boyanır?” anlatacağız.

Plastik Neyle Boyanır?

Plastik neyle boyanır?: Yukarıda bahsettiğimiz gibi, plastik malzemeleri boyamak için özel üretilmiş plastik boyası en iyi çözümdür. Özel plastik boyaları, plastik ile daha iyi bütünleşir ve plastikte esneme meydana geldiğinde çatlamaz.

Eğer, bulunduğunuz bölgede plastik boyamak için özel plastik boyası bulamadıysanız; sprey boya, genel maksatlı akrilik boya ve (yağlı) sentetik boyalar ile plastik boyama yapabilirsiniz.

Şimdi, farklı cins boyalar ile plastik boyama tekniklerini sırasıyla anlatalım.

Plastik Nasıl Boyanır?

Tüm boya çeşitlerinde olduğu gibi, plastik boyamada da yüzey hazırlığı önemlidir. Özellikle plastik, boyanması en zor maddelerden biridir. Bu nedenle, kalıcı bir boya uygulaması için tüm aşamaları dikkatlice uygulamanızı öneriyoruz. Aşağıda yüzey hazırlığından başlayarak, farklı cinste boyalar ile plastik nasıl boyanır? ayrı-ayrı anlattık. Eğer boyamak istediğiniz lastik ise; linke tıklayarak “Lastik Boyama, Araba Lastiği Boyama” yazımızı okuyabilirsiniz.

Plastik Boyama Yapmadan Önce Yüzey Hazırlığı

plastik boyama teknikleri
Plastik boyama, yüzey hazırlığı

Plastik bir eşyayı boyamaya başlamadan önce, yüzeyin hazırlanması çok önemlidir. Özellikle, plastik boyamak için üretilmiş özel bir boya bulamadıysanız, boyanın iyi tutması ve dayanıklı olması için yüzey hazırlığının yapılmanız gerekiyor.

Plastiği boyanmadan önce, 1 kat plastik yüzeyler için özel üretilmiş astar boya uygulayabilirsiniz. Eğer, bu astarı bulamazsanız genel amaçlı bir astar boya kullanabilirsiniz.

Ayrıca, akrilik boya ile plastik boyama yapılacaksa, akrilik astar boya; sentetik boya ile plastik boyama yapılacaksa sentetik astar boya kullanın.

Eğer bulunduğunuz bölgede astar boya yoksa ya da astar kullanmak istemiyorsanız; plastik yüzeyi çok ince bir zımpara ile zımpara yapın. (220 numara veya daha ince olabilir.) Zımpara işlemi boyanın çok daha iyi tutmasını sağlayacaktır.

Burada önemli olan; zımparanın çok ince olması. Boyadan önce zımpara kalın yapılırsa; boyandıktan sonra plastiğin üzerinde pürüzlü bir yüzey oluşmasına neden olabilir.

Zımparanın çok kalın olması, boya yapıldıktan sonra, yüzeyin pürüzlü görünmesine neden olabilir. Şimdi, farklı cinste boyalar ile plastik nasıl boyanır detaylıca anlatalım. Plastik saksılarınızı boyamak ilginizi çekiyorsa Ssaksı Boyama

Sprey Boya İle Plastik Boyama

Sprey boya ile plastik boyanır mı
Plastik nasıl boyanır?

Sprey boya ile plastik boyanır mı, sprey boya plastik boyar mı?: Evet, sentetik ve akrilik sprey boyalar ile plastik boyanabilir. Sadece, selülozik sprey boya plastiğin yapısına zarar verir. Selülozik Sprey boya dahil, her çeşit selülozik boya, plastiği büzüştürür, eritir ve rengini soldurabilir.

Sprey boya ile plastik boyama yaparken; eğer bulabilirseniz özel plastik boyama spreyleri kullanın. Eğer çevrenizde veya sanal marketlerde bu spreyleri bulamadıysanız genel maksatlı akrilik veya sentetik spreyleri de plastik boyamak için kullanabilirsiniz. (Selülozik sprey boya kullanmayın! Plastik yüzeyinde büzüşme ve solma gibi deformasyona yol açabilir.)

Eğer boyamak istediğiniz plastik eşya, dışarı çıkarmaya uygunsa, boyama işlemimi dışarıda yapın. Rüzgârsız bir günde boyamaya çalışın.

Rüzgâr, boyanın plastik eşya üzerinde, dengesiz dağılmasına ve toz tutmasına neden olur. Hatta, sizin üzerinize veya yüzünüze gelmesi olasıdır. Bu nedenle, biraz rüzgar varsa, rüzgarı arkanıza alın.

Ayrıca, koruyucu bir maske kullanın. Özellikle, iç mekanda plastik boyama yapacaksanız mutlaka maske kullanın.

Ayrıca, sprey boyanın boyadığınız eşyanın dışında bir yere sıçramaması için diğer kısımları ince bir naylonu kağıt bant ile bantlayarak kapatın.

Daha önce sprey boya ile boyama tecrübeniz yoksa önce başka bir yerde denemeler yapın.

Sprey Boya İle Plastik Nasıl Boyanır?

 • Çok ince bir zımpara ile plastik yüzeyi zımpara yapın.
 • Çıkan tozu kuru bez ile silin.
 • 1 kat plastik yüzey astarı kullanın. (Sprey astar boyanın yüzeye iyi tutmasını sağlar. Ayrıca alttaki renginde kolay kapanmasını sağlar.)
 • Yarım saat sonra ilk kat sprey boyayı 25-30 santimetre mesafeden ince bir kat uygulayın.
 • İkinci kat boyayı en az 15-20 dakika sonra ters yönde yapın. (Bir kat dikey, bir kat yatay boyama olması gerekiyor. Böylece, sprey boya her yere eşit dağılır ve görmediğiniz hataları da kapatabilirsiniz.)
 • Kolunuz sürekli sağa sola hareket etsin ki aynı yerde fazla boya birikmesi olmasın. Bir yerde fazla biriken boya olursa, boyayı zımpara yapıp baştan başlamanız gerekebilir.
 • Boyama işiniz bittikten sonra da sprey parlak, yarı mat veya mat bir sprey vernik ile  extra bir koruma sağlayabilirsiniz. Sprey vernik yüzeyde ince bir koruma tabakası oluşturur. Temizliğin kolay yapılmasını sağlar. Çizilmeyi engeller.

Akrilik Boya İle Plastik Boyama

sprey boya ile plastik boyanır mı
Plastik akrilik boyayla boyanır mı?

Plastik akrilik boyayla boyanır mı?: Evet, genel maksatlı akrilik boyalar plastik boyamak için kullanılabilir. Hatta, büyük plastik eşyalar ve plastik panelleri boyamak için en ekonomik çözüm yolu olabilir.

Örnek akrilik boyalar: Rich boya ile plastik boyama, cadence ile plastik boyama v.b. Tabi bu boyaların multi surface olanlarını kullanmanız gerekiyor. Ayrıca, Polisan X1, Permolit Permolife, Dyo Hidrolux gibi bazı gene maksatlı boyalar ile plastik eşyalar boyanabilir.

Akrilik boya ile plastik boyama yapmadan önce; akrilik boyaların parlak, yarı mat ve mat görünümlü olabileceğini unutmayın. Plastik boyamak için amacınıza uygun parlaklıkta bir akrilik boya seçin.

Akrilik boyaların bir diğer avantajı da kokusuz olmasıdır. Sadece, boyama sırasında çok az koku yayabilir. Bu nedenle, iç mekanda plastik eşyaları boyamak için en uygun boya olabilir.

Akrilik boya ile plastik boyama yaparken rulo ve fırça seçimine dikkat edin. Boyama yapacağınız yüzeyde girinti ve çıkıntılar varsa fırça kullanın.

Eğer, düz bir plastik panel boyayacaksanız rulo daha iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca, plastik boyamak için parlak akrilik boya tercih ederseniz, mümkün olduğu kadar kısa ipli bir rulo kullanın ki; yüzeyde rulo izi ve pürüz bırakmasın. (Parlak boyalar rulo izini daha fazla gösterebilir.)

Sprey boyada olduğu gibi boyanın iyi tutması için isterseniz boyadan önce akrilik astar kullanabilirsiniz. Boyama yaptıktan sonra extra bir koruma sağlamak için de su bazlı akrilik vernik faydalı olacaktır.

Boyamayı çok soğuk havada yapmayın ve boyanın katları arasında en az 5-6 saat bekleyin.

Akrilik Boya İle Plastik Nasıl Boyanır?

 • Akrilik astar boya veya genel maksatlı bir astar boya ile 1 kat astar yapın.
 • 5-6 saat kurumasını bekleyin.
 • Astar kuruduktan sonra birinci kat boyayı yapın.
 • Yine 5-6 saat sonra ikinci kat boyayı yapın.
 • En az 5-6 bekledikten sonra da su bazlı verniği uygulayın.

Yağlı Boya İle Plastik Boyama

yağlı boya ile plastik boyama
Yağlı boya ile plastik nasıl boyanır?

Yağlı boya ile plastik boyanır mı? : Yağlı boyalar ile neredeyse her şey boyanabilir. Yağlı boyalar, (sentetik boyalar) genel maksatlı boyalardır. Sert plastikleri boyamak için uygundur. Fakat, aşırı esnek plastikler sentetik boya ile boyanırsa, esnediğinde boya çatlayabilir.

Sentetik boyalar da akrilik boyalar gibi parlak, yarı mat veya mat görünümlü olabilir. Size en uygun parlaklığı seçerken parlak boyaların daha fazla rulo fırça izi bıraktığını hatırlayın.

Ayrıca, sentetik boyalar yüzeyde daha sert ve kalın bir tabaka oluşturur. Eğer vinil veya benzeri bir esnek plastik, sentetik boya ile boyanırsa yüzeyde çatlamalar meydana gelebilir.

Bu nedenle, sentetik boyalar, esnemeyen, sert plastik eşya boyamak için daha uygundur.

Bazı sentetik boyalar, tiner ile inceltilerek kullanılır. Bazıları da kullanıma hazır olarak satışa sunulur. Boyanızı kullanmaya başlamadan önce ambalajın üzerindeki kullanım talimatını okuyun.

Yağlı Boya İle Plastik Nasıl Boyanır?

 • 1 kat sentetik astar boya yapın.
 • 24 saat astarın kurumasını bekleyin.
 • 24 saat sonra birinci kat yağlı boyayı uygulayın.
 • 24 saat sonra ikinci kat yağlı boyayı yapın.

Sentetik boyalar, uzun süre koku yaydığı için ve kuruma süresi uzun olduğu için bazı ülkelerde kullanımı azalmıştır. İç mekanda plastik boyama yaparken; sentetik boyanın geç kuruduğunu ve koku yaydığını unutmayın. Özellikle hasta, yaşlı ve çocuklar için zarar verici olabilir.

Farklı türde boyalar ile “plastik nasıl boyanır?” anlattık. Sizin kullandığınız bir plastik boyama tekniği varsa; yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Plastik saksıları boyamak ilginizi çekiyorsa; “Saksı Boyama” konusuna linki tıklayarak geçiş yapabilirsiniz.

 • Şu etiketlerle ilgili benzer yazılara devam et :
 • Boyama
Önceki SayfadaEn İyi Silinebilir Boya Hangisidir?
Sonraki SayfadaSimli Duvar Boyası Nasıl Yapılır?

10 Yorum

 1. Siyah Sert plastikten üretilmiş bir süs havuzum var. Ancak siyah rengi sebebiyle estetik durmuyor. Bir de su doldurduğum da bir süre sonra su yesillenmeye başlıyor.
  Bu durumda yağlıboya ile boyasam nasıl olur?

  • Mesut Göztepe,
   Çok sert bir havuz ise, sentetik astar kullandıktan sonra yağlı boya ile boyayabilirsiniz. Fakat esnek ise, yağlı boya zamanla çatlayabilir. Küçük bir havuz ise sprey astar uyguladıktan sonra akrilik veya sentetik spreyler ile boyayabilirsiniz. Yeşillenme küf ile alakalı, havuz içi kimyasallar kullanın ya da düzenli aralıklarla suyu değiştirin.

 2. Merhabalar, Su deposunu yesile boyamak istiyorum. Depo disarda..Yer boyasi ile boyadim ama boya dokuldu. Sert plastikler yagli boya ile boyanir tavsiyenize istinaden denemek istiyorum gene de danismak istedim. Su depolari icinde ayni sey gecerli midir? 8 ton ve mavi renk.
  Tesekkur ediyorum

  • Eylen Suer,
   Plastik için özel boya bulmak zor. Bu nedenle, yağlı boya kullanılabilir. Boyadan önce 1 kat sentetik astar yapabilirsiniz. Astar ve boyanın katları arasında 1 gün bekleyin.

  • Mehmet Bey,
   İçerde kalacaksa öncelikle silikonlu İpek mat veya yarı mat iç cephe duvar boyaları ile deneme yapın. Bu boyalar esnektir. Dış cephede kalacaksa genel amaçlı boyaları deneyin. Stella Boya, Cadence Multi Surface, Rich Multi Surface gibi. Bunların dışında, kumaş boyası deneyebilirsiniz.

  • Tülay Hanım,
   Sprey boya tutar. Fakat, biraz maliyetli olur. Ayrıca, pencerenin camını ve duvarı iyice kapatmak lazım. Rüzgarı da hesaba katın. Rüzgar işinizi zorlaştırabilir. Boyamadan önce 1 kat sprey astar uygulayın.
   Yağlı boya da tutar ama beyaz yapacaksanız; beyaz yağlı boya çabuk solar.

  • Burcu Hanım,
   Plastik kutu 30-40 santimetreden küçük ise, akrilik sprey boya; daha büyük ise rulo ile sürülen multi surface akrilik boyaları kullanabilirsiniz. Sprey boyadan önce sprey astar, akrilik boyadan önce de parlak yüzey astarı kullanırsanız, boya daha iyi tutacaktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz