Sprey Boya İle Tampon Boyama Veya Rötuş Yapma

0
101
Sprey boya ile tampon boyama
Sprey boya ile tampon boyama veya rötuş yapma

Sprey boya ile tampon boyama: Hasar görmüş, boyası çıkmış ya da çizilmiş arabanızın tamponunu ustaya götürmeden evde kendiniz de boyayabilirsiniz. Aracınızın tamponunu sprey boya ile boyamadan önce eski tampon boyasının parlaklık derecesine dikkat etmeniz gerekiyor. Bildiğiniz gibi bazı araçlarda tampon ve yan çıtalar parlak; bazılarında ise mat oluyor.

    Sprey boya ile tampon boyama yapacaksanız; ilk tercihiniz özel sprey tampon boyaları olmalı. Yapı marketlerde, büyük nalburlarda ve alışveriş sitelerinde sprey tampon boyası adıyla bulabilirsiniz.

Sprey Boya İle Tampon Nasıl Boyanır?

Plastik Tampon Nasıl Boyanır?

Eski boyası kabuklanmış ise çok ince bir zımpara ile zımpara yapın.

Aracınızın tamponunu boyamadan önce temiz ve kuru olmasını sağlayın.

Tamponu aracın üzerinde boyayacaksanız boya bulaşmasını istemediğiniz kısımları kağıt bant ile kapatın. (Kağıt bant boya bantıdır, araç üzerinde herhangi bir lekeye yol açmaz.)

Rüzgârsız havalarda uygulama yapın. Çok soğukta uygulama yapmayın.(+5 °C) 

Spreyinizi 1-2 dakika iyice çalkalayıp 20-25 cm. mesafeden gezdirerek, ince katlar halinde akıtmadan sıkın. Spreyi çok yakından sıkmak boyanın akmasına ve leke bırakmasına yol açar. (Boya uygulamadan yarım saat önce 1 kat sprey astar da uygulanabilir. Boyanın daha iyi tutmasını sağlayacaktır.)

Birinci kat kuruduktan sonra ikinci katı en az 20-25 dakika sonra uygulayın.

Sprey boyanızı tamponun üzerine uyguladıktan sonra daha dayanıklı olması için 1-2 kat sprey vernik de kullanabilirsiniz. Araçların basınçlı su ve sabunla yıkandığını düşünürsek extra bir koruma tabakası uzun süre boyayı koruyacaktır. Sprey verniği seçerken yine boyanın parlaklık derecesine dikkat edin.

Sprey Boya İle Tampona Rötuş Yapmak

Bildiğiniz gibi her otomobilin kaporta boya renk numarası var. Bu renk numarası, tam rengini veren numaradır. Örneğin: Aracınız beyaz ise, direkt beyaz bir sprey boya alıp onunla boyamak iyi bir seçenek olmayabilir. Beyazın da farklı tonları vardır. (Kırık beyaz, sedef beyaz, mat beyaz, parlak beyaz v.s.) Farklı tonlar aracınızda çok kötü bir görünüme neden olabilir. Mümkünse oto sanayi bölgelerinde aracınızın kendi renk numarası ile renk yaptırıp onunla boyayın.

Ayrıca, yukarıda bahsettiğimiz gibi sprey boyanın parlaklık derecesine de dikkat etmeniz gerekiyor. Bizim tavsiyemiz, aracınız eski bir araç değilse, beyaz ve siyah renkler dışında sprey ile rötuş yapmaya çalışmayın. Sonuçları kötü olabilir. Yine de rötuş yapmak istiyorsanız sprey boyayı satın alırken aracınızın parlaklığına göre almayı unutmayın.

Sprey Tampon Boyası Bulamadım, Diğer Spreylerle Tampon Boyanır Mı?

Tampon boyamak ikinci ve üçüncü seçenekler ise plastik için özel sprey boyalar ve sentetik spreyler (modifiye akrilik) olabilir. Bu spreyler de tampona zarar vermez, hem metal, hem de plastik tamponları boyamak için kullanılabilir.

Sprey Boya İle Tampon Boyamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Selülozik sprey boya ile plastik tampon boyamayın. Selülozik spreyler plastik tamponları büzüştürür ve rengini soldurur. Hobi amaçlı, tam akrilik spreyleri de kullanmayın. Daha dayanıksız olur.

1 adet 400 ml. sprey boya tek katta yaklaşık 1,5 ile 2 m² arası alan boyar. Daha önce spreyle boyama tecrübeniz varsa 1 kutu sprey normal ölçülerde binek bir aracın iki tamponu çift kat boyamaya yeterli olacaktır. 

Sprey tampon boyaları genellikle mat siyah ve mat beyaz olarak satılır. Piyasada çok bulunan sentetik (modifiye akrilik) spreyleri tampon boyamak için kullanabilirsiniz.

Aracınızın renk kodunu bulduktan sonra; bu renk koduna göre sanayi bölgelerinde sprey boya doldurtabilirsiniz. 

Metal tamponları sprey boya ile boyamak için sentetik veya selülozik sprey boyalar kullanılabilir. Uygulama aynıdır.

Diğer boya konularına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz