Ana Sayfa Boya Metal Boyama, Ferforje Boyama, Demir Boyama

Metal Boyama, Ferforje Boyama, Demir Boyama

metal neyle boyanır
Metal boyama, demir boyama, ferforje boyama

Demir boyama, ferforje boyama ve metali boyamak için; kullanabileceğiniz sprey boya, sentetik boya (yağlı), selülozik boya, su bazlı ve hammerton boya gibi bir çok boya türü mevcut. Pencere ve balkon demiri boyama, metal kapı boyama, paslı metal boyama, metal masa ayağı boyama v.b. metal yüzey boyama işlerinizde size hangi metal boyasının daha uygun olduğunu anlamanız için geniş kapsamlı bir yazı hazırladık.

 • Metal üzerinde eski, çatlamış boya kalıntıları varsa zımpara veya tel fırça ile temizleyin. Üzerinde toz, pislik, nem varsa silin veya bir fırça veya süpürge ile temizleyin. Boyanacak demir üzerinde delik, kırık varsa sentetik macun ile yüzeyi düzeltin. 
 • Metalin eski boyası farklı bir renk ise; rengin kolay kapanması ve boyanın daha iyi tutması için isterseniz boyadan 1 gün önce sentetik astar kullanabilirsiniz.
 • Yüzeyde pas varsa veya paslanmaya müsait ise boyadan önce antipas kullanın veya kendinden antipaslı metal boyalarını tercih edin.
 • Boyadan önce astar veya antipas kullandıysanız boya yapmadan önce 1 gün kurumasını bekleyin.
 • Sentetik boyanızı ambalaj üzerinde yazan oranda (yaklaşık %10) sentetik tiner ile inceltin.
 • Sentetik boya (yağlı boya) fırça, rulo veya boya tabancası ile uygulanabilir. Boya tabancası ile uygulanacaksa boyanızı %5-10 daha fazla inceltin.
 • Fırça, rulo ve tabanca ile uygulamada katlar arası 1 gün bekleyin ve çok soğuk havalarda uygulama yapmayın.

Sentetik Boya İle Metal Boyama

yağlı boya ile metal boyama
Sentetik boya ile metal boyamak

Sentetik boyalar ucuz olduğu için metal boyama işlerinde sıkça kullanılır. Eğer boyama alanınız fazla ise, sentetik boya ile metal boyama ekonomik bir çözüm yolu olabilir.

Fakat, dış mekanda yağlı boya ile demir boyama yapacaksanız birkaç sene sonra yenilemeniz gerekebilir. En az birkaç sene dayansa da zor hava şartlarına çok dayanıklı değildir. Özellikle paslı ve deforme olmuş bir metal yüzeye yağlı boya uygulamak çok uzun ömürlü olmayabilir.

Ayrıca metalin üzerine yapılan beyaz renkte yağlı boya, birkaç ay sonra sonra sararma yapabilir. Yani, ister iç mekanda uygulayın, ister dış mekanda, beyaz yağlı boyalar sararmaya çok dayanıklı değildir.

Selülozik Boya İle Metal Boyama

selülozik boya ile metal boyama
Selülozik boya ile metal boyama

Selülozik boya ile demir boyama için bir boya tabancasına ihtiyacınız olabilir. Çünkü selülozik boyalar çok hızlı kurur. Fırça veya rulo ile yapılan metal boyamalarda fırça-rulo metale yapışabilir. Bu nedenle, selülozik boya ile metal boyama işlerinde sıkça boya tabancası kullanılır.

Eğer çok dayanıklı bir metal boyası arıyorsanız. Selülozik boyalar tam size göre. Neredeyse metal ile bütünleşir. Seneler boyu dayanıklılığını korur. Zorlu hava şartlarına ve kimyasallara dayanıklıdır. Selülozik tiner ile inceltilir. Selülozik boyalar hızlı kurur fakat çok koku yaydığından iç mekân metal boyama işlerinde pek kullanılmaz.

Daha önce sentetik ve akrilik boya ile boyanmış metal yüzeyler üzerine selülozik metal boyası yapılmaz. Yüzeydeki boya kabarır. Bu nedenle yüzeydeki boyanın hangi boya olduğuna emin değilseniz ya eski boyayı kazıyın ya da sentetik boya uygulayın.

 • Yüzeyin temiz, kuru ve tozsuz olmasını sağlayın.
 • Boyadan birkaç saat önce selülozik astar veya antipas uygulayabilirsiniz.
 • Boyanızı kutusunda yazan oranda (yaklaşık %10) selülozik tiner ile inceltin.
 • 1. katı uygulayın, ambalajın üzerinde yazan sürede (yaklaşık yarım saat sonra) 2. katı uygulayın.
 • Boya tabancası seçimi yaparken selülozik boyaya uygun olup olmadığı kontrol edin. Selülozik boya, boya tabancasının plastik aksamlarına ciddi zararlar verebilir.

Sprey Boya ile Metal Boyama

sprey boya ile demir boyama
Sprey boya ile demir boyama

Sprey boya ile metali boyama işine girdiyseniz, ya çok az bir boyama alanınız vardır ya da çok aceleniz. Çünkü sprey boyalar fazla boyama alanına sahip değildir. Fakat çok hızlı kururlar. Ufak-tefek metal boyama işlerinizde sprey boya çok uygun olabilir. Fakat dış mekânda çok uzun ömürlü olmasını beklemeyin. Sprey boya sentetik veya selülozik değilse 1-2 sene bile dayanmayabilir.

Sprey boya ile demir boyama iç mekanda çok rahatsız edici olabilir. Hatta ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle iç mekanda sprey ile demir boyama yapmamaya çalışın. Dışarıda ise rüzgarsız bir havayı tercih edin.

 • Sprey boya ile metal boyamak tiner, fırça, rulo gerektirmediğinden, hızlı kuruduğundan pratik ve hızı bir çözümdür. (Tüm çeşitleri 10-15 dakikada kurur.) Fakat diğer demir boyalarına göre nispeten daha zayıf olduğundan dekoratif metal boyamada kullanılması daha doğru olacaktır. Boyama alanı az olduğundan büyük alanlarda maliyeti arttırabilir. Küçük ve ufak tefek metal boyama çalışmaları için tercih edilebilir.
 • Boyadan önce yine sprey astar ve antipas uygulanabilir.
 • Akrilik, modifiye akrilik (sentetik), selülozik sprey boyalar metale tutsa da içlerinde en dayanıklısı selülozik spreylerdir.
 • Tam akrilik spreyler, hemen olmasa da; zaman içinde paslanmaya neden olabilir.

Antipaslı Boya İle Metali Boyama

Özel metal boyalarından kasıt, “astar-antipas-son kat boya” hepsi bir kutuda olan boyalardır. Bu metal boyaları kendinden antipaslı ve astarlı boyardır. Yani tek kat uygulamada bütün işi bitirebilirsiniz. Genellikle sentetik esaslıdır. İç ve dış mekanda kullanılabilir. Dayanıklıdır. Antipaslı ve astarlı demir boyalarının kullanımı ve bilinirliği hızla artıyor. Çok fazla uğraşmadan, pencere-kapı ferforjelerini veya demir korkulukları boyamak için, bu antipaslı boyaları kullanabilirsiniz. İster tek kat yapın, ister 2 kat.

 • Astar, antipas boya bir aradadır. Boyadan önce astar veya antipas gerektirmez. Yani bir uygulama ile hepsini bitirebilirsiniz. 
 • Paslı ve passız yüzeylere uygulanabilir.
 • Genellikle sentetiktir, sentetik boyalar gibi uygulanır.
 • Dayanıklı ve pratik boyalardır. Dış ve iç mekanda her türlü metal, demir için kullanılabilir. (Pencere, balkon demiri, doğalgaz borusu boyamak v.b)

Ferforje Boyama, Metal Boyama

ferforje boyamak
Ferforje boyama

Yağlı Boya İle Ferforje Boyama

Demir boyama, ferforje boyama, metal boyama için en çok kullanılan boya yağlı boyadır. Özellikle, ferforje boyama için sıkça kullanılır. Fakat yağlı boya, genelde fiyatı uygun olduğu için tercih edilir. Eğer boyama alanınız fazla ise ve ferforje boyama için ekonomik bir çözüm arıyorsanız yağlı boya size göre. Genellikle ferforje boyama için mat yağlı boya tercih edilse de siz zevkinize göre yarı mat veya parlak yağlı boya kullanabilirsiniz.

Antipaslı Boya İle Ferforje Boyama

Ferforje boyama işlerinizde kullanabileceğiniz bir diğer boya ise; antipaslı boyalardır. Yani, metal boyama için özel üretilmiş pas tutmayan metal boyaları. Bu boyalar yağlı boya gibi sentetiktir. Yani sentetik tiner ile inceltilir. Kuruma süresi yağlı boya ile aynıdır. Pas tutmayan metal boyasının yağlı boyadan farkı içerisinde astar ve antipas da olmasıdır. Yani astar boya, antipas boya ve son kat yağlı boya bir aradadır. Tek bir kat uygulama ile bütün işi kolayca bitirebilirsiniz. Her türlü demir boyama ve ferforje boyama için zahmetsiz bir çözüm arıyorsanız bu antipaslı demir boyalar size göre demektir.

Selülozik Boya İle Ferforje Boyama

Çok dayanıklı ve çizilmez demir boyası arıyorsanız, selülozik boyalar size göre. Selülozik boyalar metal ile neredeyse bütünleşir ve çok hızlı kururlar. Selülozik boya yapılırken fırça demir üzerine yapışabilir. Bu nedenle selülozik boyalar ile metal boyama yapılırken boya tabancası tercih edilir. Boya tabancanız varsa, ferforje boyama için selülozik boyalar çok uygundur.

Hammerton Boya İle Ferforje Boyama

Ferforje boyama için tavsiye edebileceğimiz diğer boya ise hammerton boyalardır. Hammerton boyalar özel reçine esaslıdır. Oldukça dayanıklı boyalardır. Genellikle kullanıma hazırdır. İnceltme gerektirmez. Eğer inceltilecekse HRM tiner kullanılabilir.

Hammerton boyaları diğer metal boyalarından ayıran özellik; dövülmüş demir efekti vermesidir. Yani çatlamış efekti verir. Özellikle dış mekanda ferforjelerin boyanmasında sıkça kullanılır. İç mekanda ise; çatlatma efektli güzel bir görüm elde etmek için metal trabzanlarda kullanılabilir.

 • Yüzeye çatlamış efekti verir. Düz görünümlü olanları da mevcuttur. 
 • Metal için en uygun ve dayanıklı boyalardan biridir.
 • Katlar arası uygulama süresine çok dikkat edilmelidir. Farklı firmalarda boyanın kuruma süresi ve katlar arası bekleme süresi farklıdır. Ambalajın üzerindeki uygulama süreleri dikkate alınmalıdır.
 • Hammerton (çatlamış efekti) veren metal boyaları, gerekirse özel hammerton tiner ile inceltilebilir.

Hammerton boya ile demir boyama fırça-rulo ile yapılır. Hammerton boyalar özel reçine esaslıdır. Metal boyama işlerinizde kullanabileceğiniz uzun ömürlü, çok dayanıklı bir boyadır.

Paslı Demir Boyama

pasli demir boyama
Paslı demir boyama

Paslı demir boyama, paslı demir nasıl boyanır? : Paslı ve kirli demirler, yukarıda anlattığımız; üçü bir arada antipaslı demir boyaları ile hammerton boyalar ile ve selülozik boyalar ile direkt boyanabilir. Fakat eski boyada kabarma varsa, zımpara yapılması daha doğru bir uygulama olacaktır. Zeminde aşırı toz ve kir varsa boyanın iyi tutması için boyadan önce astar da kullanılabilir.

Evde Metal Masa Ayağı Boyama

metal masa ayağı boyama
Evde metal masa ayağı boyama

Evde metal masa ayağı boyamak için en uygun boyalar mat boyalardır. Çünkü mat boyalar fırça-rulo izi göstermez. Eğer bulabilirseniz, hammerton boyalar masa ayağı boyamak için en uygun boyalardır. İnceltme gerektirmez, dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Hammerton boya bulmazsanız demir masa ayağı boyamak için sentetik boyaları (yağlı boya) kullanabilirsiniz. Sentetik boyanızı %10 sentetik tiner ile incelterek 24 saat ara ile 2 kat uygulayın.

Demir masa ayağı boyama için bir diğer seçenek de akrilik boyalardır. Eğer evde yaşlı, hasta, çocuk veya evcil hayvan varsa, su bazlı, genel maksatlı akrilik boyalar ile demir masa ayağı veya sandalye ayaklarını boyayabilirsiniz.

Akrilik boyayı 5-6 saat ara ile 2 kat uygulayın. Örnek Akrilik boyalar: (Cadence multisurface, rich multisurface v.b.)

Akrilik Boya ile Metali Boyama

Akrilik Boya İle Metal Boyanır Mı?

Evet, akrilik boyalar ile metal boyanabilir. Akrilik boyalarda “multi surface” yani genel amaçlı olanları tercih edin. Akrilik boya ile metal boyamada şunlara dikkat etmeniz gerekiyor:

Akrilik boya ilk katta metale tam rengini veremez. Kalın uygulayın ve katlar arası 2-3 saat bekleyerek 2-3 kat yapın.

Akrilik boya metale zaman içinde zarar verebilir. Yani birkaç sene sonra akrilik boya ile boyanmış metalde pas lekeleri görmeniz olasıdır.

Su Bazlı Duvar Boyası ile Demir Boyanır Mı?

Evet, boyanabilir. Su bazlı duvar boyası, biraz uğraştırsa da metale tutacaktır. Fazla sulandırmadan uygulayın. Fakat akrilik boyalar gibi bir süre sonra pas izleri çıkabilir.

Yorum yok

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz