Kalorifer Peteği Boyama, Havlupan Boyama

radyatör boyama
Petek boyama

Yeni tip panel radyatör veya eski tip petekleri boyamak için özel panel radyatör boyası, yağlı boya ve sprey boyaları kullanabilirsiniz. Bu boyalarla kalorifer petek boyama tekniklerini ayrı-ayrı anlattık.

Petek Boyama Aşamaları

  • Kalorifer peteklerini boyamadan önce boyama yapacağınız peteği kapatın ve hala sıcak olmadığına emin olun.
  • Sprey boya ile kalorifer peteği boyarken maske kullanın. 
  • Yeni tip panel radyatörü veya eski tip döküm peteği boyamadan önce nemli bir bez ile temizleyin. Eski boyası dökülüyorsa veya aşırı kirli ise zımpara yapın. Sonra tekrar nemli bir bez ile silip boyamaya başlayın.
  • Petek boyama uygulamasına başlamadan önce, astar kullanmak, boyanın çok daha iyi tutmasını sağlayacaktır. Özelikle yağlı ve aşırı kirlenmiş radyatörleri boyarken astar kullanın.
  • Panel radyatörü (veya eski tip petekleri) boyadıktan sonra 2 gün kullanmayın. Boyanın birkaç gün kokması normaldir.

Petek Boyası İle Kalorifer Petek Boyama

Kalorifer peteği boyama tekniklerine geçmeden önce bu iş için özel boyaların olduğunu belirtelim. Evinizdeki petekleri boyamak için; özel üretilmiş, ısıya dayanıklı, panel radyatör boyaları ( petek boyası, emaye boya ) mevcuttur.

Bazı hırdavatçılarda, büyük yapı marketlerde ve sanal mağazalarda panel radyatör boyası adıyla satılır.

Sprey ve fırça ile sürülebilen ve sprey petek boyası (panel radyatör boyası) bulabilirsiniz. Bu petek boyalarını hem eski tip peteklerde hem de yeni tip radyatörlerde kullanabilirsiniz.

Yaklaşık olarak 1 kg. panel radyatör boyası 3 adet orta boy radyatörü (120*60) çift kat boyanabilir. Diğer kalorifer peteği boyama tekniklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Yağlı Boya İle Petek Boyama

petek boyama
Yağlı boya ile kalorifer peteği boyama

Kalorifer peteği yağlı boya ile boyanır mı? Evet, yağlı boya ile kalorifer petekleri boyanabilir. Radyatör boyası bulamadıysanız sentetik boya (yağlı boya) da kullanabilirsiniz.

Parlak, yarı mat veya mat görünümlü sentetik boyalar radyatör boyama için kullanılabilir. Mat boyalar fırça izini en aza indirir.

Radyatörü boyamadan önce yüzeydeki kabaran boyaları zımpara yapın. Radyatörü nemli bir bez ile temizleyin. 24 saat ara ile 2 kat uygulayın. Yağlı boyalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

Sprey Boya İle Kalorifer Peteği Boyama

sprey boya ile kalorifer boyama
Sprey boya ile petek boyama

Kalorifer petekleri sprey boya ile boyanır mı ? : Evet boyanabilir. Sprey boya ile radyatör peteği boyarken ısıya dayanıklı olanları ve sentetik esaslı (modifiye akrilik) spreyleri tercih edebilirsiniz.

Sprey boyalar hızlı kurur. Fakat, iç mekanda çok yayılır, kokusu çok rahatsız edici olabilir. Bu nedenle sprey boyaları panel radyatörün sadece deforme olan yerlerinde kullanmak daha doğru olacaktır.

Petekler tamamen sprey boya ile boyanacaksa; petek boyama yapıldıktan sonra ev çok iyi havalandırılmalıdır.

Fakat, kalorifer peteği boyama sırasında pencereden aşırı rüzgar geliyorsa sprey boya kullanılmamalıdır. Örnek sprey radyatör boyaları: Best, Motip, Akçalı, Metylan

Akrilik Boya İle Petek Boyama

Su bazlı, genel maksatlı akrilik boya ile petek boyama yapabilirsiniz. Su bazlı ve kokusuz olduğu için kalorifer peteği boyama için tercih edilebilir.

Fakat, su bazlı olduğu için, zamanla petek üzerinde küçük pas izleri çıkmasına neden olabilir. Yine de akrilik boya ile petek boyama yapmak isterseniz “multisurface” olanları yani genel maksatlı akrlik boyaları tercih edin. (Cadence multisurface, Rich multirurface) En az 2-3 saat ara ile 2 kat boyama yapın.

Havlupan Boyama

havlupan boyama
Havlupan boyama

Havlupan boyama yapmak için; yukarıdaki petek boyama ile aynı teknikleri kullanabilirsiniz. Radyatör boyası, sprey boya, hatta yağlı boya ile havlupan boyama yapılabilir. Hangisi sizin için kolaysa onu tercih edin.

Sprey boyanın kokusunun iç mekanda çok rahatsız edici olduğunu unutmayın. Penceresi küçük olduğu için, banyodan uzun süre kokusu çıkmayacaktır. Bulabilirseniz, sprey radyatör boyası veya ısıya dayanıklı sprey boya kullanın.

Yağlı boya ile havlupan boyama yaparken; parlak yağlı boyanın çok fazla fırça izi bıraktığını göz önüne alın.

Özellikle, havlupanın yuvarlak, kıvrımlı borularında fırça izi bırakma ihtimali yüksektir. Mat yağlı boya, iz bırakmayan yağlı boyadır. Fakat sadece beyaz ve siyah olarak üretiliyor.

Yarı mat yağlı boyalar ise; duvarda kullanılan yağlı boyalardır. Kaliteli, kıl bir fırça ile, dikkatli boyarsanız fırça izini engelleyebilirsiniz. Yarı mat yağlı boyalar büyük yapı marketlerde makinelerde renklendirilip satılıyor.

  • Şu etiketlerle ilgili benzer yazılara devam et :
  • Banyo
  • Boyama
Önceki SayfadaMermer Boyama, Mermer Boyanır Mı, Mermer Nasıl Boyanır?
Sonraki SayfadaPoliüretan Köpük Nedir?, Poliüretan Köpük Özellikleri

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz