İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Petek Boyama, Havlupan Boyama Nasıl Yapılır?

radyatör boyama
Petek boyama

Yeni tip panel radyatör veya eski tip petekleri boyamak için özel panel radyatör boyası, yağlı boya ve sprey boyaları kullanabilirsiniz. Bu boyalarla kalorifer petek nasıl boyanır ayrı-ayrı anlattık. Petek boyama aşamalarına geçmeden önce bazı ön bilgileri paylaşalım. Böylece kalorifer peteğini boyamadan önce kullanacağınız boyaya karar verebilir ve düzgün bir uygulama yapabilirsiniz.

Petek Boyama

 • Kalorifer peteklerini boyamadan önce boyama yapacağınız peteği kapatın ve hala sıcak olmadığına emin olun.
 • Sprey boya ile kalorifer peteği boyamayı düşünüyorsanız mutlaka maske kullanın. 
 • Yeni tip panel radyatörü veya eski tip döküm peteği boyamadan önce nemli bir bez ile temizleyin. Eski boyası dökülüyorsa veya aşırı kirli ise zımpara yapın. Sonra tekrar nemli bir bez ile silip boyamaya başlayın.
 • Petek boyama uygulamasına başlamadan önce, astar kullanmak, boyanın çok daha iyi tutmasını sağlayacaktır. Özelikle yağlı ve aşırı kirlenmiş radyatörleri boyarken astar kullanın.
 • Panel radyatörü (veya eski tip petekleri) boyadıktan sonra 2 gün kullanmayın. Boyanın birkaç gün kokması normaldir.

Kalorifer Peteği Hangi Boya İle Boyanır?

Kalorifer peteği boyanır mı? Evet, kalorifer peteklerini birçok boya çeşidi ile boyayabilirsiniz. Aşağıda en uygun olandan başlayarak kullanabileceğiniz boyaları listeledik.

 • Özel kalorifer petek boyası
 • Emaye boya
 • Isıya dayanıklı boyalar
 • Yağlı boyalar
 • Sprey boya
 • Genel maksatlı akrilik boya

Kalorifer Peteği Boyama

Yukarıda bahsettiğimizi gibi ister eski tip ister yeni tip olsun, kalorifer peteği boyamak için birçok boya çeşidi var. Bu boyaların bir kısmı çok dayanıklı, bir kısmı da; birkaç küçük boya yapmak için daha uygun. Şimdi petek boyamak için kullanabileceğiniz boyaların kullanımını anlatalım. Böylece, petek boyamak en uygun boyayı ve boyama tekniğini seçebilirsiniz.

Petek Boyası İle Kalorifer Petek Boyama

Evinizdeki petekleri boyamak için; özel üretilmiş, ısıya dayanıklı, panel radyatör boyaları ( petek boyası, emaye boya ) mevcuttur. Petek boyasını bazı hırdavatçılarda, büyük yapı marketlerde ve sanal mağazalarda panel radyatör boyası adıyla bulabilirsiniz.

Sprey ve fırça ile sürülebilen ve sprey petek boyası (panel radyatör boyası) bulabilirsiniz. Petek boyalarını hem eski tip peteklerde hem de, yeni tip radyatörlerde kullanabilirsiniz.

Yaklaşık olarak 1 kg. panel radyatör boyası 3 adet orta boy radyatörü (120*60) çift kat boyanabilir. Diğer kalorifer peteği boyama tekniklerini aşağıda bulabilirsiniz. Petek boyası ile boyama yaparken katlar arası kuruma süresine, peteğin temiz ve soğuk olasına dikkat edin!

Kalorifer Petekleri Yağlı Boya İle Boyanır Mı?

petek boyama
Yağlı boya ile kalorifer peteği boyama

Kalorifer peteği yağlı boya ile boyanır mı? Evet, yağlı boya ile kalorifer peteklerini boyayabilirsiniz. Radyatör boyası bulamadıysanız sentetik boya (yağlı boya) da kullanabilirsiniz.

Parlak, yarı mat veya mat görünümlü sentetik boyalar radyatör boyama için kullanılabilir. Mat yağlı boyalar boyalar fırça izini en aza indirir.

Radyatörü boyamadan önce yüzeydeki kabaran boyaları zımpara yapın. Radyatörü nemli bir bez ile temizleyin. 24 saat ara ile 2 kat uygulayın. Yağlı boyalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için, linke tıklayarak, “Sentetik boya nedir?” yazımızı okuabilirsiniz. Aşağıda yağlı boya ile petek boyama aşamalarını detaylıca sıraladık.

Yağlı Boya İle Petek Boyama

 • Peteği boyamadan önce temizleyin.
 • Paslı olan kısımları 200 veya 220 numara zımpara ile zımpara yapın.
 • Çıkan tozu kuru bez ile silin.
 • Astar ve boya yapmadan önce, peteğin soğuk olmasına dikkat edin.
 • 1 kat sentetik astar uygulayın. Astarı %10 sentetik tiner ile incelterek, boyadan 1 gün önce 1 kat uygulayın.
 • Astardan 1 gün sonra ilk kat yağlı boyayı yapın. Yağlı boyanızı %10 sentetik tiner ile inceltin.
 • İkinci katı da 1 gün sonra yapın.
 • Son kat yağlı boya yapıp, petek boyamayı bitirdikten sonra, petekleri açmak için en az 48 saat bekleyin.

Sprey Boya İle Petek Boyama

sprey boya ile kalorifer boyama
Sprey boya ile petek boyama

Kalorifer petekleri sprey boya ile boyanır mı ? : Evet boyanabilir. Sprey boya ile radyatör peteği boyarken ısıya dayanıklı olanları ve sentetik esaslı (modifiye akrilik) spreyleri tercih edebilirsiniz.

Sprey boyalar hızlı kurur. Fakat, iç mekanda çok yayılır, kokusu çok rahatsız edici olabilir. Bu nedenle sprey boyaları panel radyatörün sadece deforme olan yerlerinde kullanmak daha doğru olacaktır. Birkaç sprey boya atışı bile iç mekanda çok rahatsız edici olabilir.

Petekler tamamen sprey boya ile boyanacaksa; petek boyama yapıldıktan sonra ev çok iyi havalandırılmalıdır.

Fakat, kalorifer peteği boyama sırasında pencereden aşırı rüzgar geliyorsa sprey boya kullanılmamalıdır. Örnek sprey radyatör boyaları: Best, Motip, Akçalı, Metylan

Sprey Boya İle Kalorifer Peteği Boyama Aşamaları

 • Peteklerinizi sprey boya ile boyamadan önce, iyice temizleyin. Fakat, yüzeyin kuru olmasına dikkat edin.
 • Petek üzerindeki paslı kısımları 200 numara zımpara ile zımpara yapabilirsiniz.
 • İsterseniz, boyadan yarım saat önce, sprey boyanın peteklere daha iyi tutması için, sprey astar kullanabilirsiniz.
 • Sprey boya ile petek boyarken; en az 20 dakika ara ile ince katlar şeklinde, 2 kat uygulayın.
 • Petek boyama bittikten sonra birkaç saat petekleri açmayın.
 • Petek boyamak için selülozik spreyleri kullanmayın!

Akrilik Boya İle Petek Boyama

Akrilik boya ile petek boyanır mı? Evet, akrilik boyaların bazı çeşitleri ile petek boyama yapabilirsiniz. Genel maksatlı akrilik boyalar (multi surface) ile ve hybrid akrilik boyalar ile peteklerinizi boyayabilirsiniz. Su bazlı ve kokusuz olduğu için, kalorifer peteklerini boyamak için, akrilik boyalar tercih sebebi olabilir.

Tüm akrilik boyalar kokusuzdur ve hızlı kurur. Fakat, su bazlı olduğu için, zamanla petek üzerinde noktasal, küçük pas izleri çıkmasına neden olabilir. Yine de akrilik boya ile petek boyama yapmak isterseniz; “multi surface” olanları yani genel maksatlı akrilik boyaları tercih edin. (Cadence multi surface, Rich multirurface, Permolit Multi surface v.b.) En az 4-5 saat ara ile 2 kat boyama yapın.

Havlupan Boyama

havlupan boyama
Havlupan boyama

Havlupan boyanır mı? Evet, havlupan boyanabilir. Havlupan da bir çeşit kalorifer peteğidir. Havlupan boyama yapmak için; yukarıda anlattığımız petek boyama ile aynı teknikleri kullanabilirsiniz. Radyatör boyası, sprey boya, hatta yağlı boya ile evde havlupan boyama yapabilirsiniz. Hangisi sizin için kolaysa onu tercih edin.

Evde havlupan boyama yapma düşünceniz varsa, sprey boyanın kokusunun iç mekanda çok rahatsız edici olduğunu unutmayın! Penceresi küçük olduğu için, banyodan uzun süre kokusu çıkmayacaktır. Bulabilirseniz, sprey radyatör boyası veya ısıya dayanıklı sprey boya kullanın. Bulamazsanız, akrilik sprey boya da olur.

Yağlı boya ile havlupan boyama yaparken; parlak yağlı boyanın çok fazla fırça izi bıraktığını göz önüne alın. Özellikle, havlupanın yuvarlak, kıvrımlı kısımları, parlak yağlı boya ile boyanırsa, fırça izi bırakma ihtimali yüksektir. Mat yağlı boya, iz bırakmayan yağlı boyadır. Fakat, genellikle beyaz ve siyah olarak üretiliyor.

Yarı mat yağlı boyalar ise; duvarda kullanılan yağlı boyalardır. Kaliteli, kıl bir fırça ile, dikkatli boyarsanız fırça izini engelleyebilirsiniz. Yarı mat yağlı boyalar, büyük yapı marketlerde boya makinelerinde makinelerde renklendirilip satılıyor.

Evde Havlupan Boyama

 • Havlupanı temizleyin ve kuru olmasını sağlayın.
 • Havlupanın paslı yerlerini 200 veya 220 numara zımpara ile zımpara yapın.
 • Çıkan tozu kuru bir bez ile silin.
 • Havlupanı boyamdan önce, kapatın ve iyice soğuduğuna emin olun.
 • Yukarıda anlattığımız petek boyama tekniklerinden biri ile havlupan boyayabilirsiniz.
 • Boyadıktan sonra, havlupanın vanasını açmadan önce 2 gün bekleyin. Sprey boya ile boyadıysanız, birkaç saat yeterli olur.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar