İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Hızlı ve Pratik Duvar Boyamanın 9 Yolu!

pratik duvar boyama
Pratik duvar boyama

Bir öğrenciyseniz veya acil olarak evinize taşınmanız gerekiyorsa, hızlıca bir mekanı boyamanız gerekebilir. Bu nedenle, hızlı ve kolay boya yapmanın yollarını merak eden okuyucularımız için, 9 maddelik bir pratik duvar boyama listesi hazırladık. İlginizi çekeceğini umuyoruz.

Kolay Boya Yapma Teknikleri

pratik duvar boyama
Pratik duvar boyama

Kolay boya yapma tekniklerini anlatmaya başlamadan önce, bu tekniklerin sadece hızlı ve pratik olarak ev ve duvar boyama yapmak için hazırladığımızı belirtmek istiyoruz. İyi bir boya yapmak için, astarlama, sulandırma, ikinci kat boya v.b. uygulama tekniklerine dikkat edilmelidir. Şimdi, pratik duvar boyama, hızlı ve kolay boya yapmak için kullanabileceğiniz teknikleri listeleyelim. Ardından, detayları açıklayalım.

Pratik Ev Boyama Teknikleri

  1. Damlatmayan rulo.
  2. Boya Tabancası.
  3. Doğru araç gereçler.
  4. Gerekmiyorsa tavanı boyamayın.
  5. Plastik boya kullanın.
  6. Ön hazırlık için bir yardımcı edinin.
  7. Boyayı fazla sulandırmayın.
  8. Beyaz renk kullanın.
  9. Kestirmeler için mastar kullanın.

Yukarıda listelediğimiz hızlı ve kolay duvar boyama seçeneklerinden en az birkaç tanesi ilginizi çektiyse, detaylı anlatımımızı aşağıda okuyabilirsiniz.

Pratik Duvar Boyama Teknikleri

Pratik duvar boyama ve kolay boya yapma yöntemlerini derlediğimiz 8 maddelik listeyi aşağıda detaylıca anlattık. Aşağıdaki yöntemlerin bir ya da birkaçı işinize yarayabilir. İlginizi çekeceğini umuyoruz.

1) Damlatmayan Rulo

damlatmayan rulo

Boya yaparken, tedirginliğe yol açan boyanın parke veya eşyaların üzerine damlamasını damlatmayan rulolar ile engelleyebilirsiniz. Bu rulolar bantlama ve naylonlama gibi ön hazırlıkları da ortadan kaldırabilir. Ayrıca, boyayı kendi haznesine koyduğunuz için zamandan büyük tasarruf edebilirsiniz.

2) Boya Tabancası

boya tabancasi

Bir boya tabancası ile 5 kat daha hızlı boyama yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Boya tabancası ile boya yapmak en eğlenceli ve en kolay duvar boyama yöntemlerinden biridir. Hatta, boyama işinizi eğlenceye dönüştürebilir. Normal şartlarda rulo, fırça ile 1 odanın boyanması gereken sürede, siz evinizin tamamını boyayabilirsiniz. Boya tabancası ile boya yapmayı düşünüyorsanız; linke tıklayarak “boya tabancası tavsiyesi, en iyi boya tabancası hangisi?” yazımızı okuyabilirsiniz.

3) Doğru Araç ve Gereçler

firca rulo

Boyanın düzgün olması iz yapmaması ve akmaması için doğru araç ve gereçleri kullanmak boyama hızını artırır. Duvarda dalga dalga iz yapan bir rulo ile tekrar başa dönüp, boyadığınız yerleri düzeltmeniz gerekebilir. Bu nedenle doğru fırça rulo önemlidir.

4) Gerekmiyorsa Tavanı Boyamayın!

tavan boyama

Evde sigara içilmiyorsa ve eviniz sobalı değilse, tavanlarınız kirlenmemiş olabilir. Tavanı boyamak hem zahmetlidir hem de çok zaman alır. Eğer tavanlarınızı 1, 2 yıl önce boyadıysanız ve temiz ise, tavanlarınızı boyamayabilirsiniz.

5) Plastik Boya Kullanın!

plastik boya

Hangi boya markası olursa olsun plastik boyaları uygulamak kolaydır. Plastik boyalar su bazlı boyanın bir çeşididir. Hızlı kururlar, fakat silinemezler. Yani, duvarda leke olduğunda, ıslak bez ile silerseniz boya çıkar. Fakat plastik boyanın büyük bir avantajı vardır. Fırça rulo izi bırakmaz, acemi bir boyacı bile fırça, rulo izi yapmadan plastik boyayı kullanabilir. Bu da boyayı çabuk uygulamanızı sağlar.

6) Ön Hazırlık İçin Yardımcı Edinin!

hazirlik

Boyanın ön hazırlığı çok vakit alır. Boya yapmayı bilmeyen birinden boya için ön hazırlıklarda yardım etmesini isteyebilirsiniz. Örneğin: Eşyaların üzerini ve naylon ile kapatmak, yere naylon sermek, kağıt bant ile kapı ve pencere kenarların bantlanması gibi. Bu sayede, boyama başlamadan önce en çok vakit alan ön hazırlıklardan kurtulmuş olacak, daha hızlı boya yapabileceksiniz.

7) Boyayı Fazla Sulandırmayın!

boyaya su katmak

Boyayı fazla sulandırmak, alt rengin kapatılmasını zorlaştırır. Ayrıca yere boya damlamasına neden olur. Kalın tek kat bir boya ile tüm boyamak işini ikinci kata gerek kalmadan bitirebilirsiniz. Boya her zaman iki kat uygulanması tavsiye edilse de acil durumlarda tek bir kalın kat da hayat kurtarabilir.

8) Beyaz Renk Kullanın!

beyaz boya

Hızlı ve pratik duvar boyası uygulamanın yollarından biri de beyaz renk boya kullanmaktır. Tavanda her zaman beyaz boya kullanılır. Duvarda da beyaz renk kullanırsanız kestirmeler için fazla vakit harcamazsınız. Ufak tefek taşan kısımlar belli olmayacaktır.

9) Kestirmeler İçin Mastar Kullanın!

mastar

Boya yaparken en can sıkısı ve en çok vakit alan kısım kenar kestirmelerdir. Pratik duvar boyamada en önemli maddelerden biridir. Kenar kestirmeleri kağıt bant kullanmadan bir mastar yardımı ile yapabiliriniz. Yaklaşık 1 metre uzunluğunda yassı bir çubuk düşünün. Perde kornişi bile olabilir. 50 santimetreden 1 metreye kadar bir yassı çubuk kolay kestirmek yapmanızı sağlayabilir. Kenara dayayarak fırça ile kolay kestirme yapabilirsiniz.

Boya ve badana yapmanın kolay yollarını listeledik. Size uygun birkaç seçenek olduğunu umuyoruz. Sizin kullandığınız bir kolay boya yapma, pratik duvar boyama tekniği varsa, yorum kısmından ekleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar