Duvar Boyası Neden Soyulur, Boya Neden Kabarır?

duvar boyası neden kabarır
Duvar boyası neden soyulur, boya neden kabarır?

Duvar boyası neden soyulur, duvar boyası neden kabarır, boya neden kabarır? Her şeyden önce; yeni bir duvar boyama işine başlayacaksanız akla ilk gelmesi gereken şey, duvardaki eski boyanın hangi cins olduğudur. Duvardaki eski boya, yeni uygulama yapacağınız boya ile aynı cins olmazsa boyanız iyi tutmaz. Anında olmasa bile bir süre sonra, yeni boyadığınız duvarınızda kabarma, akma veya soyulma olabilir. 

Duvar Boyası Neden Soyulur?

Boya neden kabarır?

Duvar boyasının soyulmasının birçok nedeni olabilir. Astarsız farklı cins boya uygulaması, duvardaki nem, bozuk veya ve kalitesiz boya üzerine boya uygulanması, yüzeyin temizliği ve uygun olmayan ortam ısısı boyanın çatlama ve soyulmasına neden olabilir. Şimdi, detaylı bir şekilde buları gözden geçirelim.

Farklı Cinste Boyaların Uygulanması

Duvardaki boya uyguladığınız boya ile aynı cins olmayabilir. Genellikle en sık karşılaşılan problem budur. Özellikle duvarda yağlı boya (sentetik boya varsa 1 kat geçiş astarı uygulanması gerekir.) Plastik ve silikonlu boyaların birbirinin üzerine uygulanması çok büyük sorun teşkil etmese de bu duvarın soyulmayacağı anlamına gelmez. Duvardaki boyanın hangi tür olduğunu bilmiyorsanız tedbir amaçlı 1 kat geçiş astarı uygulayabilirsiniz.

Duvardaki Nem

Duvardaki boyanın soyulmasının nedenlerinden biri de; duvarın içinde veya yüzeyinde nem olmasıdır. Duvarda görünen veya duvarın içinde görünmeyen rutubet olabilir. Nemin oluşması aşağıdaki sebeplerden olabilir.

 • Bu rutubet boyanın kabardığı duvarın içindeki veya arkasındaki bir su borusu arızasından kaynaklanıyor olabilir. Kabaran duvarın arkasından geçen su tesisat boruları kontrol edilmeli, su kaçağı varsa tamir edilmelidir.
 • Üst kattaki daireden inen bir su olabilir. Üst kattaki daireden az veya çok inen su duvarda kabarmaya neden olabilir. Özellikler banyo ve mutfak derzlerinde uzun süre bekleyen su aşağı inebilir. Yine üst kattaki dairenin tesisatında su kaçağı olabilir.
 • Soyulan duvar dış cepheye denk geliyorsa yalıtımsız veya yalıtımı eksik yapılmış olabilir. Özellikle, kuzey cephelerde duvar içindeki straforun eksikliği duvarda kabarma, nem ve küf şeklinde ortaya çıkar. Mümkünse dış cepheden strafor benzeri bir ısı yalıtım malzemesi ile yalıtım yapılmalı mümkün değilse içeriden yapılmalıdır. Ayrıca boyanacak yüzey alçı ile tamir edildikten sonra 1 kat binder astar uygulanmalı ardından küf ve neme dayanıklı boyalar ile boyanmalıdır.

Eski, Kalitesiz, Bozuk Boya veya Kirecin Üzerine Boya Uygulanması

Duvardaki boyanın kabarmasının bir diğer nedeni ise duvarda kalitesi bir düşük boya, bozuk boya veya kireç ile boyanmış olmasıdır. Bu durumda soyulan yerler alçı ile tamir edildikten sonra 1 kat binder astar uygulanır. Astar kuruduktan sonra boya yapılır.

Boyanacak Duvarın Temizliği

Tüm boya ambalajlarında boya uygulanacak yüzeyin kir, yağ ve tozdan arındırılmış olması ibaresi mevcuttur. Yağlı, tozlu ve aşırı kirlenmiş duvarlara boya yapmak boyanın kabarmasının nedenlerinden biri olabilir. Bu durumda duvarı silmek hatta yağ varsa ince bir zımpara yapmak yerinde olur. Ardından duvara 1 kat geçiş astarı uygulamak gerekir. Astar kuruduktan sonra boya yapılabilir.

Uygun Olmayan Ortam Isısı

Boya uygulaması boyanın ambalajında yazan sıcaklıkta yapılmalıdır. Çok sıcak veya çok soğuk havada yapılan duvar boyalarında akma veya kabarma olabilir. Boya çabuk kurusun diye içeriye ısıtıcı koymak boyada balonlaşma, akmaya neden olabilir. Kışın yapılan boyama işlemlerinde ortamın aşırı soğuk olması boyanın geç kurumasına neden olacağı gibi yukarıdaki anlattığımız soyulma, kabarma, akma sorunlara da neden olabilir.

36 Yorum

 1. Balkon duvarımın bir kısmı kabarıp dökülmüş,iki üç kat boya.Şimdi balkonu boyamak istiyorum ancak önce tüm duvardaki boyayı kazımalımıyım. Kazımadan boyasam o dökülen kızım çukur gibi mi görünür acaba? Ve diğer yerlerde kabarıp dökülür mü sizce?

 2. Diğer yerlerin de sonradan kabarıp dökülme olasılığına karşı spatula ile kazıyın. Zayıf yerler dökülsün. Sonra Küçük ise hazır macunlar ile tamir edin veya (balkon kapalı ise alçı ile tamir edin.) Macun kuruduktan sonra tekrar çatlamayı engellemek için 1 kat binder astar sürün. Kuruduktan sonra en az 2 saat ara ile 2 kat boya yapın.

 3. İyi günler biz evimizi yeni aldık ama koridordaki duvarlarda boyaların kabardığını göz göz şiştiğini gördüm. Müteahittede sorduğumda binanın sıfır olduğunden kuruması gerektiğini ve bu tip olayların 1 yıl boyunca devam edebileceğini söyledi. acaba bu bilgi doğrumu ve bu kabarma oluşumları devam edermi. ve bu kabaran yerleri nasıl tamir edilmesi gerekir. teşekkürler iyi günler

 4. Müteahhitin cevabı çok baştan savma olmuş. Tamamen usta hatası. Sıva, Alçı ve astar da kurumadan yapıldıysa kabarabilir. Bu yerlerin zımpara yapılması sonrada binder astar uygulanması gerekir. Üzerine de tekrar boya yapılabilir.

 5. Ustalar tuğlaları ördükten 2-3 ay sonra sıvamayı tamamen alçıyla yaptılar. püskürtme makinesiyle alçıyı duvara püskürtüp düzelttiler yaklaşım 2-3 cm kalınlığında bi alçı katmanı kullanıldı. astar olarakta boyayı sulandırıp kullandılar. ben zımpara ve astarlasam yapabilirmiyim yoksa bi usta şartmı.

 6. Boya astar olarak boya kullanılabilir. Fakat sizin durumunuzda astar kullanılsa iyi olurdu. Zımpara ve astarı siz yapabilirsiniz. Spatulayı sürerek duvarın dökülüp dökülmediğini kontrol edin. Kabarmayan yerler dahil duvardaki sağlamlığı kontrol edin. Kabaran ve düzgün olmayan yerleri zımparalayıp astarı atın. İyice kuruduktan sonra boya yapabilirsiniz. (Boya vernik bölümünden Binder astar nedir? konusunu inceleyin.)

 7. banyonun dış tarafına denk gelen koridorda boya kabarıyor. her seferinde kazıyıp yeniden boya yapıyoruz genede bi değişiklik olmadı. dökülen yerlerde pamukçuk gibi beyaz seyler oluşuyor. ama daha önceden evin böyle bir sorunu yoktu. acaba bundan nasıl kurtulabiliriz?

 8. Banyoya giden su borularında terleme veya minik bir su kaçağı duvarları terletebilir. Önce bu tamir yapılmalı. Sonra da binder astar ile 1 kat sonra da 2 kat boya uygulanmalı.

 9. TEKNİK REHBER dedi ki…
  Banyoya giden su borularında terleme veya minik bir su kaçağı duvarları terletebilir. Önce bu tamir yapılmalı. Sonra da binder astar ile 1 kat sonra da 2 kat boya uygulanmalı

  bi önceki mesajıda ben göndermiştim..
  ama biz banyoyu yeniden fayans yaptırdık ve kabarmaların oldugu yerde hiç boru falan da yok. hemde koridor 1 metre kadar fayansla kaplı. kabarmalarda bu fayansların üst kısmında oluşuyor. bize ev nemli oldugu için kabardıgı söylendi ama önceden de yoktu böyle bişey. yardımcı olabiirseniz çok sevinirim.

 10. Zımparalayıp düzeltin. 1 kat binder astar uygulayın üzerine de Dyonun nemli bölgeler için özel boyası Dyostop'u kullanın. Ayrıca evinizi düzenli olarak havalandırın.

 11. Salon duvarımızın boyası yerden 30 cm kadar yukarısına kadar kabardı. Duvar nemli (Dokununca ıslak) Arkasında su tesisatı yok.Ne yaparak düzeltebiliriz?

 12. Eviniz zemin katta ise yerden su alıyor olabilir. Değilse evin yalıtımı yanlış ya da eksik yapılmıştır. Yapılabiliyorsa dışardan sıvı su yalıtım malzemesi sürmelisiniz. Örneğin: Ceresit bitumplus veya ceresit invisible (renksiz sıvı silikon.)

 13. antre, mutfak ve salon duvarlarında çatlaklar oluşuyor 6 yıldan beri 3-4 defa boya yaptırdım fakat çatlamalar sona ermedi. evimde daha önce oturanlar yağlı boya kullanmışlar. acaba tekrardan astar çektirip bir daha mı boya yapalım. sibel

 14. Sibel Hn,
  Yağlı boya esnek bir boya değildir. Bu yüzden çatlaması normaldir.
  * Çatlakların bir spatula ile iyice derinleştirilip genişletilmesi gerekir yaklaşık 5mm.
  * Sonra tozunu alıp poliüretan mastik ile doldurun.
  * Mastik kuruduktan sonra boydan boya derz bandı yapıştırın, üzerine ince saten alçı ile geçip bu da kuruduktan sonra zımparalayın.
  * Sonra ister yağlı boyaya devam edin, isterseniz 1 kat geçiş astarı uyguladıktan sonra su bazlı silikonlu boya yapın.

 15. Merhaba benim evimde sifir bina bir yil oldu tasindim cocuklarim ufak olduklarindan dolayi yagli veya plastik kisaca silinebilir bir boya yaptirmayi dusunuyorum fakat duvarlar hava almadigindan evimde kuf oluymu diyede tedirginim lutfen cvp yazin bi sorun oluyomu ozlem .

 16. En iyi nefes alan boya plastik boyadır. (Silinmeyen)
  Bunun dışında silinmesi de olsun isterseniz su bazlı küf önleyicili, silinebilir bir boya tercih edin.
  Yağlı boyayı duvarın teneffüsünü önlediği için tavsiye etmem.

 17. Merhaba geçen sene evin dışını ve içini boyamaya karar verdim ama astarlama işleminde izolasyon astarı kullandım daha sonra boya kutusunun üzerinde bulunan yazıda ''astarlama işleminde kesinlikle izolasyon astarı kullanılmamalıdır'' yazısını fark ettim bu yanlış uygulamamdan dolayı uyguladığım boyanın yakında kabarma ihtimali var mı?

 18. Astar ve boya hakkında daha fazla bilgi sahibi olmam gerekiyor. Yani 1 e 7 binder astar mı kullandınız yoksa hazır astar mı?
  Ama hemen çatlama olmayacağını söyleyebilirim.

 19. Merhaba. Evimin duvarları fıstık yeşili(saten boya) ben duvarları krem-kahve tonlarına çevirmek istiyorum. Astar yapmalı mıyım? Direk boyayı uygularsak renkte sorun olur mu? Teşekkürler.

 20. 1 kat astar 2 kat boya ile renkleri daha kolay kapatırsınız. Astar kullanmazsanız birkaç kat fazladan boya yapmanız gerekebilir. Kullanacağınız boyanın kapatma gücüne göre değişir.

 21. Bir duvarın (ortalama 16 metre kare) belirli bir bölümünde (ortalam 1 metre çapında) daire şeklide duvar daki boya kabardı boya silikonlu su bazlı, ben bu daire şeklindeki açılan yere nasıl bir uygulama yapmam gerek boyanın kabardığı alt zemin alçısı pürüzsüz (saten alçı ile kabaran yeri komple kapatıp zımpara ve binder astarı ile 2 kat boyamı vurmam lazım yoksa saten alçıyı iz olmaması için yanlızca cevresine mi sürüp zımparamı yapmam lazım) Teşekkürler.

 22. Blues,
  Dökülen yerleri hafifçe spatula ile kazıyın, saten alçı ile tamirini yapın, iyice kuruyunca 1kat binder astar, 2 kat da boya uygulayın.

 23. iyi akşamlar benim evimde yoqun sekilde rutubet war ve boya kabarmaları oluyo suan kiracıyım ve ew sahibimde acıkcası pek ilgili biri deil dısardan sıvası olduqu halde asırı rutubet yapıyor duwarlarımı silip tamamen temizledim simdi boya yapmayı düşünüyoruz bana nasıl bi boya önerebilirsiniz duwarlardakı rutubetı en aza indirgycek

 24. Boya kesin çözüm değil yalıtım gerekir. Yine de boya yapmak istiyorsanız polisanın elegansını kullanabilirsiniz.

 25. selam evim son kat 12 yıldır oturuyorum 4 yılldır dogal gaz kullanıyorum banyom olmak üzere yatak odam ve salonumda benek olmaya başladı boyam silikonlu boya fakat bu sorun ikiyıldan beri var ev kendime ait cok üzülüyorum fikir verirseniz mutlu olurum teşşekkürler

 26. Nevzat Bey,
  Küf çıkan bölgeleri sprey küf temizleyicilerle temizleyin veya 1 ölçek çamaşır suyuna 3 ölçek su ilave ederek bu karışım ile silin.
  Ardından temiz su ile durulayın. İyice kuruduktan sonra Polisanın Elegansı v.b. küf önleyicili boya ile 3-4 saat ara ile 2 kat boyayın.
  Kolay gelsin.

 27. mrb.saten alçı üzerine tiner bazlı boya yapıldı ancak 2 sene sonra kılcal çatlak oluşup daha sonra aynı yer dahada açılp yaprak gibi oldu bunun nedeni nedir .tşkrler.

 28. Alttan nem almış olabilir. Ayrıca sentetik boyaların uygulaması gerçekten önemlidir. (Tiner oranı, katlar arası bekleme süresi, ortam sıcaklığı v.b)

 29. merhabalar. ben adem. Yapı marketinden evimi boyamak için nanotek saten boya aldım satıcı bana altına uygulamam için izalasyon astarı verdi. Astarı uyguladım üzerinede boyayı uyguladım fakat duvarım dalga dalga oldu. Galiba astardan ötürü boyayı emmedi. Bu durumu nasıl düzeltebilirim. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

 30. Adem,
  Anladığım kadarıyla su bazlı nano boya ve izolasyon astarı aldınız. Öncelikle aldığınız astar konsantre mi hazır mı bunu öğrenin. Yani su ile inceltiliyor mu? (Üzerinde yazar) (Astar 1 kat çekilir.) Kurudukran sonra boyaya geçilir.
  Boyanın dalga yapmasının nedeni ise uygulamadandır. Birinci duvarı boyadıktan sonra, diğer duvara geçmeden önce tarama yapın. Yani yeni boyadığınız duvarı ruloyu boyaya bu kez daldırmadan tüm duvarın üzerinden bir kez daha geçin. (Duvarı boyar gibi ama ruloyu boyaya sokmayın.)

 31. Küçük odamın duvarı yatak odasınin duvarına denk geliyor. Yani su sizacak bir yer yok. Geçen yaz ayında usta bozuk boyanın üzerine alçı sürdü tekrar boya yaptı şimdi ise duvarda çatlak oluşturacak kadar yukarıdan aşağıya doğru çatlak şeklinde bir kabarma durumu var? Bu sorun neyden kaynaklı olabilir? Bozuk boyayı zımparaladi sonra fayans üstü fayans yapıştırıcı ile boyadı sonra alçı yaptı tabi bunlara bir sene önce yaptı sorun şimdi baş gösteriyor? Bu durumda ne yapılmalı acaba?

  • Ekin Koç,
   Sorunuzun cevabı sorunun içinde. Hazır fayans yapıştırıcı ile duvar boyatmak büyük cesaret. Çatlama büyük ihtimal bu nedenle olmuş. Yine de bozuk boyadan koku gelmiyorsa şanslısınız. Yakın zamanda diğer kısımlarda da çatlama meydana gelebilir. Boyanın altında meydana gelen sorunlar hemen açığa çıkmayabilir. Çatlak boyadan mı, alçıdan mı, yoksa daha derinden mi geliyor bakın. Çatlak boyadan ise, sorunlu duvarı komple zımpara yapın, 1 kat geçiş asarı uygulayın. 1 gün sonra boya yapın. Çatlak alçı veya daha derinden geliyorsa, çatlağı 2-3 cm. genişletip dolgu yapmanız gerekiyor. Poliüretan mastik olur veya alçı ve fileli alçı bandı kullanarak duvarı tamir edin. Kuruduktan sonra, astar ve boya yapın. Duvarın diğer kısımlarını da kontrol edin.

   • İnanın bende bilmiyordum.Fayans üstü fayans yapıştırıcı diye bir şey sürdü mavi renkliydi ve 1 gün boyunca kaldı o.Usta bana şey dedi bozuk boyanın mikrobunu bu öldürür dedi.Ben de tamam dedim. Sonra ertesi gün gelerek alçıyı yaptı ertesi günde boyayı yaptı.Şimdi ise boydan boya bir çatlak meydana gelmiş dokunsam hafif vursam dökülecek.Ben şimdi hak talep edebilir miyim ? Dediğiniz şeyleri ben yapamam.Boya işi gerçekten çok sıkıntılı bozuk boya kokusu gelmiyor evet.Ama o bozuk boya kokusunu 1 sene çekmiştik.O fayans üstü fayans yapıştırı astarını neden sürdü alçıdan önce peki usta bilmiyormuydu bunun sakıncalı olduğunu ?

    • Ekin Bey,
     Ustalık bir yerden yapıp başka bir yerden bozmak değil. Oluşacak olası problemleri usta tahmin edememiş. Koku çözülmüş ama başka bir sıkıntı oluşmuş. Hak talep etmenizin bir işe yarayacağını sanmıyorum. Bir alçı ustası ile görüşün, duvarı tamir etmesi için. Ardından astar ve boya yapın. Tek seçenek bu.

 32. Evimiz giriş kat. Nem yok şuan. Yalıtım da yok. Boya yaptıracağız. Ama karar veremedim. Boyacimiz iyi bir usts. Yağlı saten boya düşünüyoruz. Temizliği kolay olduğu için. Hava almiyormus yağlı boya. Evi havalandiriyoruz ancak o kadar masraftan sonra kabarma olursa diye tereddüt ediyoruz. Silinebilir başka bir boya tavsiye eder misiniz.

  • Harun Bey,
   Artık bir çok kişi sentetik boyadan su bazlı boyaya döndü. Satışı yok denecek kadar az. İyi silinmesinin dışında başka bir avantajı yok. Nem, küf terleme gibi sorunların oluşması muhtemel. Birkaç tane tam silinebilir su bazlı boya örneği vermek gerekirse: Permolit Permomax, Marshall Sil-Pak, Polisan Elegans, Dyo Nano v.b. boyaları kullanabiliriniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz