Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Duvar Neden Kabarır, Boya Neden Kabarır?

boya neden kabarır
Boya neden kabarır?

Duvar boyası neden soyulur, duvar neden kabarır, boya neden kabarır? Her şeyden önce; yeni bir duvar boyama işine başlayacaksanız akla ilk gelmesi gereken şey, duvardaki eski boyanın hangi cins olduğudur. Duvardaki eski boya, yeni uygulama yapacağınız boya ile aynı cins olmazsa boyanız iyi tutmaz. Anında olmasa bile bir süre sonra, yeni boyadığınız duvarınızda kabarma, akma veya soyulma olabilir. Ayrıca duvardaki nem de duvar boyasının soyulmasının nedenlerindendir. Şimdi, duvar neden kabarır, boya neden kabarır? detaylı bir şekilde anlatalım.

Duvar Neden Kabarır?

boya neden kabarır
Duvar neden kabarır?

Öncelikle, duvardaki alçı mı kabarıyor boya mı kabarıyor bakılmalıdır. Duvar boyasının soyulmasının birçok nedeni olabilir. Duvarın kabarmasının en önemli nedeni nemdir. Duvarın kabarmasını ve soyulmasını ayrı ayrı ele alıp en önemli nedenlerini sıralayalım.

Duvardaki Nem

Duvardaki boyanın kabarmasının en önemli nedeni nemdir. Duvarın içinde veya yüzeyinde nem olması duvarın ve boyasının kabarmasına yol açar. Duvarda görünen veya duvarın içinde görünmeyen rutubet olabilir. Nemin oluşması aşağıdaki sebeplerden olabilir. Nemi kesip zımpara gerekiyorsa alçı, astar ve tekrar boya yapılmalıdır. Şimdi duvarın kabarma ve nemin oluşma nedenlerine geçelim.

 • Bu rutubet boyanın kabardığı duvarın içindeki veya arkasındaki bir su borusu arızasından kaynaklanıyor olabilir. Kabaran duvarın arkasından geçen su tesisat boruları kontrol edilmeli, su kaçağı varsa tamir edilmelidir.
 • Üst kattaki daireden inen bir su olabilir. Üst kattaki daireden az veya çok inen su duvarda kabarmaya neden olabilir. Özellikler banyo ve mutfak derzlerinde uzun süre bekleyen su aşağı inebilir. Yine üst kattaki dairenin tesisatında su kaçağı olabilir.
 • Soyulan duvar dış cepheye denk geliyorsa, yalıtımsız veya yalıtımı eksik yapılmış olabilir. Özellikle, kuzey cephelerde duvar içindeki straforun eksikliği duvarda kabarma, nem ve küf şeklinde ortaya çıkar. Mümkünse dış cepheden strafor benzeri bir ısı yalıtım malzemesi ile yalıtım yapılmalı mümkün değilse içeriden yapılmalıdır. Ayrıca boyanacak yüzey alçı ile tamir edildikten sonra 1 kat binder astar uygulanmalı ardından küf ve neme dayanıklı boyalar ile boyanmalıdır.

Boya Neden Kabarır, Duvar Boyası Neden Soyulur?

Astarsız, farklı cins boya uygulaması, duvardaki nem, bozuk veya ve kalitesiz boya üzerine boya yapılması duvar boyasının soyulmasına neden olur. Ayrıca, boya yapılacak yüzeyin temiz olmaması ve uygun olmayan ortam ısısı boyanın çatlama ve soyulmasına neden olabilir. Şimdi, detaylı bir şekilde boya neden kabarır? gözden geçirelim.

Farklı Cinste Boyaların Uygulanması

Duvardaki boya uyguladığınız boya ile aynı cins olmayabilir. Genellikle en sık karşılaşılan problem budur. Özellikle duvarda yağlı boya (sentetik boya varsa 1 kat geçiş astarı uygulanması gerekir.) Plastik ve silikonlu boyaların birbirinin üzerine uygulanması çok büyük sorun teşkil etmese de bu duvarın soyulmayacağı anlamına gelmez. Duvardaki boyanın hangi tür olduğunu bilmiyorsanız tedbir amaçlı 1 kat geçiş astarı uygulayabilirsiniz.

Eski, Kalitesiz, Bozuk Boya veya Kirecin Üzerine Boya Uygulanması

Duvardaki boyanın kabarmasının bir diğer nedeni ise, duvarda kalitesi bir düşük boya, bozuk boya veya kireç ile boyanmış olmasıdır. Bu durumda soyulan yerler alçı ile tamir edildikten sonra 1 kat binder astar uygulanır. Astar kuruduktan sonra, boya yapılır.

Boyanacak Duvarın Temizliği

“Boya uygulanacak yüzeyin kir, yağ ve tozdan arındırın” yazısı bütün boya ambalajlarında yazar. Yağlı, tozlu ve aşırı kirlenmiş duvarlara boya yapmak, boyanın kabarmasının nedenlerinden biri olabilir. Bu durumda duvarı silmek hatta yağ varsa ince bir zımpara yapmak yerinde olur. Ardından duvara 1 kat geçiş astarı uygulamak gerekir. Astar kuruduktan sonra boya yapılabilir.

Uygun Olmayan Ortam Isısı

Boya uygulaması boyanın ambalajında yazan sıcaklıkta yapılmalıdır. Çok sıcak veya çok soğuk havada yapılan duvar boyalarında akma veya kabarma olabilir. Boya çabuk kurusun diye, duvarın yakınına ısıtıcı koymak, boyada balonlaşma, akmaya neden olabilir. Kış aylarında boya yaparken, sadece odanın ortasına ısıtıcı konulabilir. Kışın yapılan boyama işlemlerinde ortamın aşırı soğuk olması boyanın geç kurumasına neden olacağı gibi yukarıdaki anlattığımız soyulma, kabarma, akma sorunlara da neden olabilir.

24 Yorum

 1. Iyi gunler 2 yillik evimi ilk kez ben aldim aldigimda odanin birinde rutubet soru u cardi giderdik mutaitle catifa yagmur giderlerinde sorun varmis giris kata kadar si siziyormus su an dairemin tum duvarlarinda es zamanli kabarmalar basladi su tesisati olmayan duvarlarim da dahil problem ne olabilir daha once nem kontrolu de yaptirdim odamin birinde sorun yasayinca duvarda nem saptanmadi nasil bi yol izlemeliyim bi arada evi hic boyamadim mutahitin yaptigi boya ile kullaniyorum

  • Ersin Efe,
   Çatıdaki yağmur giderlerindeki su duvarlara sızıyor olabilir veya duvardaki nem kurumamış olabilir. Öncelikle, çatının tamir edilmesi gerekiyor.
   Tamir edilildikten sonra, duvarda nem varsa kurumasını bekleyin.
   Zımpara yapın veya gerekiyorsa tekrar saten alçı çektirin.
   1 kat binder astar uygulayın. Ardından, plastik boya veya su bazlı silinebilir boya uygulayın. (Nemli duvarlar için, platik boya daha iyi bir seçenektir.)

 2. merhaba, yeni evimin balkonunun dış tarafındaki dış cephe boyası hep döküldü, iç tarafı kalebodur döşenmiş , ıslak duvarlardan dışarı nem mi veriyor acaba yeni olduğu için, nasıl bir yol izlemek gerekir yeni boyayı atmak için , teşekkür ederim.

  • Merhaba Eyüp Bey,
   Fazla kazımadan, zımpara yapıp dökülen kısımları dökün. Dış cephe tamir macunu ile dökülen sıvaları tamir edin. Macun kuruduktan sonra, 3 saat ara ile 2 kat boyanızı yapın.
   Boyadan kopan parçaları Bauhaus, Koçtaş yapı gibi marketlere götürürseniz, benzer renkte bir dış cephe boyası yapacaklardır. Kolay gelsin.

 3. Yaklaşık 10 sene önce yapılan evimde bir oda boyasını gülen boya biz aldık.. Eşya taşınırken iki yeri ufak soyulma oldu… Bizler çok iyi kullanan iki insan olduğumuz için oyle kullandık.. Torunum bir çekti boyayı bütün ce eline geldi.. Derken bir duvarı haşlanmış patates soyar gibi soyduk.. Belliki astar atılmamış… Şimdi bütün duvarları soyalımmı… Sadece soyulan yerlere alcı yapıp boyayalımmı.. Astar kurtarır mı.. Şimdiden teşekkür ederim..

  • Muazzez Çilek,
   Sadece çok zayıf kısımları soyun. Bu bölgelere saten alçı uygulayın. Saten alçı kurduktan sonra sadece bu kısımlara geçiş astarı uygulayın. Bu da kuruduktan sonra tüm duvara geçiş astarı uygulayın. Ardından katlar arası en az 3-4 saat bekleyerek 2 kat duvar boyası yapabilirsiniz.

 4. Merhaba ben en üst dairede oturuyorum banyoya cephe 2 yerde kabarmalar var yanlız ben Boya üstüne boya yaptım alttaki boya da kabarma yok yanlız sorun neyden kaynaklı olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Metin Bey,
   Kabaran duvara silikonlu boya yapmış olabilirsiniz. Ayrıca, kabaran duvardan su borusu geçiyor olabilir. Borudaki terleme veya su kaçağı kabarmaya neden olabilir.

 5. Merhabalar. Evimizi ikinci el aldık ve boya yaptık. Ancak boya yaparken sürekli kabarmalar gerçekleşti. Kazıdık alçı yaptık ama 3 gün boyunca evin çeşitli yerleri sürekli kabardı artık yorulduk ve moralimiz bozuldu. Boya yapalı bir yil oldu ara ara kabarma yapan yerler ile karşılaşıyorum. Usta alçının çok kalın atıldığını söyledi. Ki gerçekten doğru azcık bir mukavemet uygulasan içeri göçüyor. alçının kalın atılması gerçekten kabarmalara sebep olurmu. Ve komple astar atmak buna çözüm olurmu. Teşekkür ederim

  • Göhhan Esmer,
   Çok kalın atılan alçı çatlamaya neden olabilir. Ama alçı ustasının bunu bilmesi gerekirdi. Çatlama her yerde oluyorsa ve evde rutubet yoksa, büyük ihtimal alçıdandır. Silikonlu bir astar kullanın. Boya da esnek bir boya olsun. Silikonlu yarı mat veya ipek mat olabilir. Faydası olacaktır.

 6. Merhaba ara katta oturuyorum. Mutfak ve salon yan yana konumlanmış durumda ara duvarda kabartmalar var. Kolon kenarlarında çatlaklar var. Bu neden olmuş olabilir. Boya ile ilgili mi yoksa depremden mi olmuştur sizce

  • Merhaba,
   Depremden hemen sonra oluştuysa deprem ile ilgilidir. Ayrıca, deprem duvardaki sıva ve alçıya da zarar verir. Kılcal çatlak ise, büyük ihtimalle boya ile ilgilidir. Kalın çatlak ise ve alçının ve sıvanın içindeyse depremden olma olasılığı yüksektir.

 7. Mrb kolay gelsin yeni evimize iç cepheye önce alçı sonra saten alçı çekildi üzerine dyo dinamik iç cephe boyası uygulandı astar vurulmadığı için şu an dokunduğumuz yerin boyası kalkıyor bu sorunu ortadan kaldırmamız için ne yapmamız gerekiyor

  • Emre Bey,
   Boyadan önce alçı astarı veya binder astar uygulanması gerekiyordu. Şimdi ise soyulan kısımları zımpara yapıp 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astar iyice kuruduktan sonra (1 gün) boyanızı yapın.

 8. Merhaba binanın dış cephesini yeni boyattık önceden kabarmalar ve soyulmalar vardı onların tamiratı ve astarı yapıldıktan sonra son kat boyası yapıldı fakat yağmurlardan sonra bazı yerlerde kabarmalar oldu hava açtıktan sonra kabarmalar geçti bununla ilgili nasıl bi işlem yapılması gerekir?

  • Zafer Kurtbeyoğlu,
   Yağmur yağınca kabarma olup, hava açınca nasıl düzeldi.? Şu anda kabarma varsa, zımpara yapıp, dış mekan macunu ile düzeltin. Macun kuruyunca boyayın.

 9. Merhabalar, yeni bir ev alacağım bu ev binanın giriş katı aldında daire yok, binanın mutfak ve salon kısmı hariç 2-3 odasında laminetlerinin üst kısmına beri duvar dinleri kabarmış nemlenmiş gibi gördüm boyasını elimle ellediğim dökülüyordu duvar dinleri ev sahibi bina sıfır ve hiç havalandırılmamış ondan bu şekil oldu dedi ve çoğu sıfır bina bu olur dedi, aynı binanın diğer giriş dairesine baktım pençeleri açıktı ve onda hiçbirşey Yoktu, ev sahibi ben bunları yaptıracam ve bir daha böyle olmayacak her türlü sorumluluk bendedir dedi. Sizce bu daire nin giriş kat olup zeminde olmasından dolayı soğugu çekmesi ile havasız kalmasından dolayı duvar dibleri kabarmış nemlenmiş olabillir mi ?

  • Emre Bey,
   Öncelikle, altında daire olmayan bir evi ısıtmak oldukça güç olur, bilginiz olsun. Ayrıca, terleme ve küfe neden olabilir. Çünkü içerideki sıcak alttan gelen soğuk ile birleşerek terleme ve küf yapar. Özellikle kış aylarında büyük sıkıntı çıkarabilir. Evet, havalandırılmadığı için boyada kabarma olur ama böyle bir evde çok daha dikkatli olunmalıdır. Sık sık havalandırmak gerekiyor, bu da ısı kaybı demektir.

 10. Evimiz giriş kat. Nem yok şuan. Yalıtım da yok. Boya yaptıracağız. Ama karar veremedim. Boyacimiz iyi bir usts. Yağlı saten boya düşünüyoruz. Temizliği kolay olduğu için. Hava almiyormus yağlı boya. Evi havalandiriyoruz ancak o kadar masraftan sonra kabarma olursa diye tereddüt ediyoruz. Silinebilir başka bir boya tavsiye eder misiniz.

  • Harun Bey,
   Artık bir çok kişi sentetik boyadan su bazlı boyaya döndü. Satışı yok denecek kadar az. İyi silinmesinin dışında başka bir avantajı yok. Nem, küf terleme gibi sorunların oluşması muhtemel. Birkaç tane tam silinebilir su bazlı boya örneği vermek gerekirse: Permolit Permomax, Marshall Sil-Pak, Polisan Elegans, Dyo Nano v.b. boyaları kullanabiliriniz.

 11. Küçük odamın duvarı yatak odasınin duvarına denk geliyor. Yani su sizacak bir yer yok. Geçen yaz ayında usta bozuk boyanın üzerine alçı sürdü tekrar boya yaptı şimdi ise duvarda çatlak oluşturacak kadar yukarıdan aşağıya doğru çatlak şeklinde bir kabarma durumu var? Bu sorun neyden kaynaklı olabilir? Bozuk boyayı zımparaladi sonra fayans üstü fayans yapıştırıcı ile boyadı sonra alçı yaptı tabi bunlara bir sene önce yaptı sorun şimdi baş gösteriyor? Bu durumda ne yapılmalı acaba?

  • Ekin Koç,
   Sorunuzun cevabı sorunun içinde. Hazır fayans yapıştırıcı ile duvar boyatmak büyük cesaret. Çatlama büyük ihtimal bu nedenle olmuş. Yine de bozuk boyadan koku gelmiyorsa şanslısınız. Yakın zamanda diğer kısımlarda da çatlama meydana gelebilir. Boyanın altında meydana gelen sorunlar hemen açığa çıkmayabilir. Çatlak boyadan mı, alçıdan mı, yoksa daha derinden mi geliyor bakın. Çatlak boyadan ise, sorunlu duvarı komple zımpara yapın, 1 kat geçiş asarı uygulayın. 1 gün sonra boya yapın. Çatlak alçı veya daha derinden geliyorsa, çatlağı 2-3 cm. genişletip dolgu yapmanız gerekiyor. Poliüretan mastik olur veya alçı ve fileli alçı bandı kullanarak duvarı tamir edin. Kuruduktan sonra, astar ve boya yapın. Duvarın diğer kısımlarını da kontrol edin.

   • İnanın bende bilmiyordum.Fayans üstü fayans yapıştırıcı diye bir şey sürdü mavi renkliydi ve 1 gün boyunca kaldı o.Usta bana şey dedi bozuk boyanın mikrobunu bu öldürür dedi.Ben de tamam dedim. Sonra ertesi gün gelerek alçıyı yaptı ertesi günde boyayı yaptı.Şimdi ise boydan boya bir çatlak meydana gelmiş dokunsam hafif vursam dökülecek.Ben şimdi hak talep edebilir miyim ? Dediğiniz şeyleri ben yapamam.Boya işi gerçekten çok sıkıntılı bozuk boya kokusu gelmiyor evet.Ama o bozuk boya kokusunu 1 sene çekmiştik.O fayans üstü fayans yapıştırı astarını neden sürdü alçıdan önce peki usta bilmiyormuydu bunun sakıncalı olduğunu ?

    • Ekin Bey,
     Ustalık bir yerden yapıp başka bir yerden bozmak değil. Oluşacak olası problemleri usta tahmin edememiş. Koku çözülmüş ama başka bir sıkıntı oluşmuş. Hak talep etmenizin bir işe yarayacağını sanmıyorum. Bir alçı ustası ile görüşün, duvarı tamir etmesi için. Ardından astar ve boya yapın. Tek seçenek bu.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar