İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Pembe Tonları İle Dekorasyon Önerileri

pembe duvar boyası
Pembe duvar boyası nasıl kullanılmalı?

Bu yazımızda, pembe rengin duvarda kullanımını açıklayarak, çeşitli boya firmalarından pempe, açık pembe ve koyu pembe renklerinden örnekler verdik. Açık pembe rengi, toz pembe duvar boyası, pudra pembesi duvar boyası, şeker pembe başta olmak üzere, pembenin tüm tonlarından size örnekler sunduk. Bu sayede, duvarlarınız için doğru pembe tonunu seçebilirsiniz. Öncelikle pembe renk ile ilgili biraz ön bilgi verelim. Ardından, pembe rengin duvarda kullanımına geçelim.

Pembe

pembe renk
Pembe

Pembe renk nasıl elde edilir? Pembe renk, kırmızı beyaz rengin birbiri ile karıştırılmasından oluşan bir renktir. Pembe renk bir boya yapmak istiyorsanız; içerisine bir miktar kırmızı boya veya kırmızı renk pigmenti karıştırmanız yeterli olacaktır.

Beyaz boyanın çerisine karıştırılan kırmızı renk, ne kadar çok olursa, pembe o kadar koyu olur. Fakat, fuşya gibi koyu pembeleri duvar boyalarında hazırlarken, baz boya (ham madde) kullanılmalıdır.

Pembe renk kız çocukları tarafından her zaman sevilmiştir. Oyuncaklarda, kıyafetlerde, boyalarda ve çeşitli eşyalarda sıkça genç kızlar ve çocuklar tarafından sevilerek kullanılır. Hoş ve mekanı canlandırıcı bir tonu vardır. Dekorasyonda kendi tonları ile ve beyaz renk ile uyumludur. Ayrıca, lila rengi ile birlikte sıkça kullanılır.

Pembe Renk Duvar Boyasının Kullanımı

Pembe duvar boyası günümüzde en çok bebek ve genç odalarında kullanılıyor. Bildiğiniz gibi pembe ve lila tonlarını en çok kız çocukları tercih ediyor. Ayrıca, yatak odalarının bir kısmında veya tamamında açık pembenin tüm tonları zaman zaman kullanılıyor. Fakat, doğru pembe tonunu yakalarsanız, evinizin tüm alanında pembe duvar boyasını kullanabilirsiniz.

Öncelikle, pembe tonları ile başlayalım. Ardından boya firmalarının pembe duvar boyası isimlerini vereceğiz. Son olarak da pembe ile boyanmış duvar boyası örneklerine geçeceğiz.

Pembenin Tonları

pembe tonları
Pembe tonları

Pembe renk tonları: Pembe duvar boyasının en ince detaylarını duvar boyası kataloglarında bahsedeceğiz ama önce genel olarak kaç çeşit pembe var anlatalım. Pembe tonları sevimli ve sevgiyi anımsatan bir renk olarak bilinir. Pembe renk birçok insana şekeri anımsatır. Bu nedenle, mutluluk veren bir renktir. Stresten uzaklaşmak için, bulunduğunuz ortama pembe renk tonlarını serpiştirmek, şüphesiz size de mutluluk ve huzur verecektir.

Fuşya rengi duvar boyası hariç, pembenin tüm tonlarını hazır olarak satın alabilir veya renk tüpleri ile oluşturabilirsiniz. (Fuşyayı baz boyadan makineden yaptırmanızı öneriyoruz.) İstediğiniz pembe tonunu bulamıyorsanız. Beyaz boyanın içine kırmızı renk tüpü katarak pembe tonlarını yapabilirsiniz. Ne kadar çok kırmızı eklerseniz, boyanız o kadar koyu pembe olacaktır. Fakat, yaş boyanın duvarda daha koyu görüneceğini unutmayın. Bu nedenle, istediğiniz renkten 1-2 ton daha açık pembe renk hazırlayın. Şimdi, pembe duvar boyası tonları ile yazımıza devam edelim.

Pembe Duvar Boyası Tonları

Duvarınızda gerçek pembe rengi görmek istiyorsanız, size göre bir koleksiyon hazırladık. Aşağıda bazı markaların pembe duvar boyası örnekleri var. Zamanla güncelleme yapıp yenilerini de ekleyeceğiz. (Duvarda daha koyu görüneceğini unutmayın!)

Filli boya gül pembe
Filli boya gül pembe
filli boya rose rengi
Filli boya rose
dyo şirin pembe
Dyo şirin pembe
dyo prenses pembe
Dyo prenses pembe
polisan elegan pembe
Polisan elegan pembe
bi boya gonca rengi
Bi boya gonca
Bi boya pembe inci
Bi boya pembe inci
permolit bebek pembe rengi
Permolit bebek pembe

Açık Pembe

Açık pembe duvar boyasını, ışık almayan ortamlarda tercih edilirsiniz. Yatak odası, genç odası gibi mekanlarda sıkça kullanılıyor.

Açık pembe duvar boyasını tek başına veya koyu pembe, krem, fuşya ile kombinasyon yaparak kullanabilirsiniz. Hatta, hafifçe kreme çalan açık pembe duvar boyalarını, yemek odaları, çalışma odaları ve salonlarda bile kullanabilirsiniz.

Şimdi, çeşitli boya markalarının açık pembe duvar boyası isimlerini vererek devam edelim. Bu sayede istediğiniz rengi kolayca seçebilirsiniz. Burada tekrar bir hatırlatma yapalım. Telefon, tablet, bilgisayar gibi ekranlarda renkler açık görünür. Pembe tonlarını gerçek boya kataloğundan da kontrol etmenizi öneriyoruz.

Açık Pembe Duvar Boyası Tonları

Çok açık pembe duvar boyaları ışığı çok az olan mekanlara uygundur. Çok açık pembe rengi, toz pembe, uçuk pembe gibi isimlerle de anılır. Fakat, boya üreticileri kendi ürettikleri açık pembe duvar boyalarına kendi isimlerini vermişlerdir. Örneği Dyo Hayal Pembesi (4474), Permolit Pamuk Şekeri (3101), Bi’Boya Sultani (8141), Bi’Boya Gül Tozu (8160), Polisan Beyaz Düşler Kataloğu Güvercin (Cİ 6930), Polisan Beyaz Düşler Kataloğu Narin Beyaz (6900) Açık pembe duvar boyası renklerini güncelleyerek eklemeye devam edeceğiz.

Çok açık pembe duvar boyası alıp, evinde oldukça koyu çıkan ve hüsrana uğrayan bir çok kullanıcı var. İşte bu nedenle, açık pembe tonlarını sizinle paylaşmak istedik. Bazı boya markalarının açık pembe duvar boyalarının resimleri ve numaraların vererek doğru boya seçimi yapmanızı kolaylaştıracağız.

dyo hayal pembe
Dyo hayal pembesi
permolit pamuk şekeri
Permolit pamuk şekeri
bi boya sultani
Bi boya sultani
polisan güvercin rengi
Polisan güvercin
polisan narin beyaz
Polisan narin beyaz

Yukarıdaki açık pembe duvar boyası renkleri ne kadar açık olursa olsun, ekranda koyu gibi gözüküyor ve bazıları da krem gibi görünüyor. Pembe tonlarını giderek koyulaştırıyoruz.

Orta tonlarda pembe duvar boyasına geçmeden önce, en çok merak edilen ve kullanılan toz pembe duvar boyası hakkına bilgilendirmeler yapalım ve tozpembe duvar boyasından bir örnek verelim.

Toz Pembe Duvar Boyası

Toz pembe duvar boyası belli belirsiz bir pembedir. Yani, baktığınızda pembe renk, çok hafifçe belli olur. Hatta, pencereden ışık alan, ışık vuran duvarlarda beyaz gibi görünebilir. Toz pembe, en çok tercih edilen pembe tonlarındandır. Çok açık bir pembe olduğundan, gerçek toz pembe rengin ortaya çıkması için, boyayı mutlaka iki kat uygulamalısınız.

Toz pembe rengi diğer renklerde olduğu gibi, koridor gibi kapalı ortamlarda daha koyu, salon gibi ışığı fazla ve penceresi büyük mekanlarda ise daha açık görünür.

Eğer toz pembe duvar boyasını hazır olarak satın almak sizi tedirgin ediyorsa. Beyaz bir duvar boyası satın alıp içine birkaç damla kırmızı ilave edebilirsiniz. 2,5 litre duvar boyası için 1-3 damla kırmızı yeterli olacaktır.

Filli boya toz pembe
Filli boya toz pembe

Koyu Pembe

Koyu pembe renge fuşya da diyebiliriz. Pembe renkten hoşlanıyor, etrafınızda cıvıl cıvıl bir renk görmek istiyorsanız, koyu pembe duvar boyası size göre olabilir.

Koyu pembe renkleri, pembeyi gerçek anlamda tam olarak görmek isteyen kullanıcılar tarafından yatak odalarında, bebek odalarında, çocuk odalarında, genç odalarında tüm duvarlarda veya tek duvarda kullanılıyor. Özellikle açık pembe bir perde ile çok güzel duracak, beyaz, krem ve açık pembe eşyalar ile çok iyi uyum sağlayacaktır.

Koyu Pembe Duvar Boyası

Koyu pembe, fuşya gibi renkleri değerlendirerek bir kombinasyon yapmak istiyorsanız; koyu pembe duvar boyalarından bazı örnekler sunduğumuz görsellerimiz ilginizi çekecektir. Koyu pembe duvar boyasının, diğer renkler gibi telefonda ve duvarda kuruduktan sonra daha koyu olacağını unutmayın! İşte, koyu pembe duvar boyalarından bazı örnekler.

marshall fuşya rengi
Marshall fuşya çiçeği
dyo lilyum pembe
Dyo lilyum pembe
Polisan ikinci bahar
Polisan ikinci bahar

Pembe, Açık Pembe ve Koyu Pembe İle Boyanmış Duvarlar

Pembenin tonlarının kullanıldığı görsellerimiz ile yazımızı bitirmek istiyoruz. Pembe rengin duvarda kullanılışından örnekler vererek, eviniz için uygun kombinasyonu bulmanızı amaçladık. Açık pembe ve koyu pembenin duvarda nasıl kullanıldığını görerek, eviniz veya odanız için benzer bir kombinasyon yapabilirsiniz. Ayrıca, resimleri yorumlayarak seçim yapmanızı kolaylaştırdık.

koyu pembe duvar boyası
Koyu pembe duvar boyası

Yukarıda koyu pembe duvar boyası, tek duvarda fon olarak kullanılmış. Zıt renk koltuk ve aksesuarlarla çok güzel bir kombin yapılmış.

pembe yemek odası
Pembe yemek odası

Yukarıdaki resimde ise, yemek odası çok hoş bir pembe ile boyanmış. Aydınlık bir ortam olduğu için, mekan kararmamış. Ceviz parkeler ve mavi renk mobilyalar ile çok güzel bir uyum yakalanmış.

pembe renk genç odası
Pembe genç odası

Yukarıdaki resimde ise, koyu pembe duvar boyasının, beyaz ile uyum içinde olduğu bir genç odası görüyorsunuz. Siz de; kız çocuğu veya genç odası için düşünebilirsiniz.

açık pembe mutfak duvarı
Açık pembe mutfak duvarları

Açık pembenin gri mutfak dolapları ile uyumu hoşunuza gitti mi? Gri mutfak dolapları artık sıkça kullanılıyor. Bu nedenle, pembe ile uyumunu görmenizi istedik. Siz isterseniz, duvarlarınızda biraz daha koyu bir pembe tercih edebilirsiniz.

pembe renk oturma odası
Pembe oturma odası

Pembe bir oturma odası ile görsellerimize devam ediyoruz. Yukarıdaki resimde, açık bir pembe, beyaz renk ve diğer zıt renk eşyalar ile kombine edilerek çok hoş bir ortam oluşturulmuş.

pembe renk oda
Pembe renk oda

İşte pembe severler için mükemmel bir örnek. Pembenin farklı tonları eşya ve duvarlarda kullanılmış. Pembe duvar boyası, beyaz kapı ve açık renk parkelere uyum sağlamış.

pembe cocuk odasi
Pembe çocuk odası

Başka bir pembe çocuk odası ile devam ediyoruz. Bu odada daha koyu pembe lila ile birlikte kullanılmış. Yine beyaz ve açık renk eşyalar ile kombinasyon yapılmış. Çocukların çok sevdiği, koyu pembe duvarlar ile oldukça sevimli bir ortam olmuş. Çocuk odanızı boyamak için daha fazla tavsiyeye ihtiyacınız varsa; çocuk odası boyama tavsiyelerini verdiğimiz “Çocuk odası duvar boyama” yazımızı da linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar