İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Çocuk Odası Duvar Boyama Tavsiyeleri

çoçuk odası duvar boyama
Çocuk odası duvar boyama

Çocuğun rengarenk bir odada kalması hem onun için, hem de evin diğer üyeleri için huzur verici ve rahatlatıcıdır. Çocukları mutlu etmenin en iyi yollarından biri de; kuşkusuz rengarenk bir odada uyanmasını sağlamaktır. Sevdiği renkler ile boyanmış duvarlar veya uyanınca çeşitli dekoratif desen ve figürler ile karşılaşmak büyükler için bile mutluluk verici olabilir. Bu yazımızda erkek ve kız çocukları için, çocuk odası duvar boyama tavsiyeleri vereceğiz. Ayrıca, çeşitli desen ve motiflerle çocuk odası boya modellerini resimlerle göstererek ve yorumlayarak sunacağız. Böylece, çocuğunuz ile birlikte seçim yapıp, benzer bir boyamayı de onun odası için uygulayabilirsiniz.

Çocuk Odası Boyama

Çocuğun odasını boyarken, öncelikle eşyalarına uyumlu olmasına özen gösterin. Eşyalara zıt renkler ile çocuk odası boyamak, içeride renk patlaması yapacaktır. Eğer, iyi bir zıt renk uyumu yakalarsanız; odayı dekoratif motif ve şekiller yapmadan bile çok güzel bir ortama dönüştürebilirsiniz. Turuncu, somon, canlı yeşil, beyaz, mavi ve pembe gibi canlı renkleri bir arada uyum içinde kullanmaya özen gösterin. (Sayfanın daha aşağısında bazı çocuk odası duvar boyama örneklerini sunduk.)

Çocuk odası boyama rengini seçerken, odanın ışığını da göz önünde bulundurun. Çocuk odasının sadece uyumak için değil, gün içinde bir aktivite alanı olduğunu unutmayın! Eğer iyi ışık almıyorsa daha açık ve canlı renkleri seçin.

Çocuğunuzun sevdiği renkleri seçin! Onu mutlu edecek, hoşlandığı renkleri kullanın. Çocuk odasını boyarken renk seçimini ona bırakabilirsiniz. Fakat, yine de tavsiyelerde bulunabilir, küçük dokunuşlar yapabilirsiniz. Örneğin: Koyu bir fuşya rengi seçiminde odanın ışığı az ise, durumu açıklayarak, onu daha açık pembe tonlarına yönlendirebilirsiniz. Mutlaka beğeneceği daha açık renkler olacaktır. Öncelikle, seçiminde onun beğenebileceği renklerin bir listesini hazırlayın. Tercihi ona bırakmadan önce, mobilyalar ve ışıkla ilgili bir ön eleme yapıp kalan seçenekleri seçmesini isteyebilirsiniz. Böylece, çocuk büyüdükçe odasının uyumlu renklerinden kolay sıkılmayacak ve ışık sorun olmayacaktır.

Çocuk odası rengi seçerken, dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise; odayı sürekli olarak çocuk odası olarak mı kullanacaksınız? Yoksa bu geçici bir durum mu? Eğer geçici bir çocuk odası tasarlıyorsanız; daha sonra da kullanabileceğiniz bir renk seçebilirsiniz. Beyaz, açık gri, krem, fildişi, bej gibi.

Şimdi, çocuk odasını boyayabileceğiniz bazı canlı renkleri listeleyelim. Ardından, dekoratif tavsiyelerde bulunalım.

Çoçuk Odası Duvar Boyası Ne Renk Olmalı?

  • Canlı yeşil (Genellikle erkek çocukların tercihi)
  • Canlı mavi (Erkek rengi)
  • Beyaz (Üniversal bir renk, hem erkek hem de kız çocukları için.)
  • Orta gri (Genellikle erkek çocuğu odaları için kullanılsa da; açık griler kız çocuğu odalarında pembe ve lila ile kombine edilebilir.)
  • Lila rengi (Kız çocuğu rengi)
  • Leylak rengi (Kız çocuklarına daha uygun bir renk)
  • Pembe (Kız çocuğu odası için uygun bir renk.)
  • Somon (Hem erkek hem kız çocukları için.)

Çocuk odası boyarken en önemli kısım, renk seçimi olduğundan; çocuk odası boya renklerine biraz daha ağırlık verelim ve biraz daha detaylandıralım.

Çocuk Odası Boya Renkleri

çoçuk odası boya renkleri
Çocuk odası boya renkleri

Çocuk odası boya rengini seçmeden önce yukarıda bahsettiğimiz detaylar ve uyarıların işinize yarayacağını umuyoruz. Şimdi, çocuk odası renkleri tavsiyelerimizi ve renk kombinasyonlarını paylaşalım. Böylece, çocuğunuz ile renk seçimi yapabilir, birçok kombinasyonu görerek odasını sevdiği ve rahatladığı bir ortama dönüştürebilirsiniz. Öncelikle, düz çocuk odası boyası renklerini sunalım. Ardından, çocuk odası boya modelleri ile sevebileceğiniz dekoratif şekil ve motifleri gösterelim.

Çocuk Odası Duvar Renkleri

İşte bazı çocuk odası duvar renkleri örnekleri. Seçim yaparken çocuk odanızın ışığını ve eşyaların rengini göz önünde bulundurmayı unutmayın!

çoçuk odası boya renkleri
Çocuk odası boya renkleri “somon”

Yukarıdaki resimde gördüğünüz somon rengi ortak kullanılan çocuk odaları, erkek ve kız çocuğu için son derece canlı ve iç açıcı bir renktir. Gördüğünüz gibi rengarenk oyuncaklar, mavi halı ve dolap ile oldukça uyumlu olmuş.

çoçuk odası duvar renkleri
Çocuk odası duvar renkleri “pembe-lila”

Yukarıda gördüğünüz resimdeki oda ise, kız çocuğuna göre dizayn edilmiş ve pembenin renk uyumu, gerek mobilyalarda gerekse duvar boyasında mükemmel kullanılmış. Aralara serpilmiş lila tonları ise tamamlayıcı bir renk katmış.

çoçuk odası duvar renkleri
Çocuk odası duvar renkleri “mavi-beyaz”

Yukarıda gördüğünüz erkek çocuğu odası boya renginde ise, mavi ile beyaz yan yana kalın çizgiler çekilerek kullanılmış. Boyarken kağıt bant kullanarak oldukça kolay şekilde bu çizgiler oluşturulabilir. Kendinizinkini yaparken, çizgileri daha kalın veya daha ince yapabilirsiniz ya da farlı bir renk kullanabilirsiniz. Ceviz renk parke ile ne kadar uyumlu olduğuna dikkat ettiniz mi?

çoçuk odası duvar renkleri
Çocuk odası boya renkleri “yeşil”

Yukarıda yine erkek çocuğu için tasarlanmış bir çocuk odasını görüyorsunuz. Yeşil duvar boyasının meşe rengi parke ve turuncu-yeşil mobilyalar ile uyumuna bir bakın.

çoçuk odası boya rengi
Çocuk odası boya rengi “leylak”

Yukarıdaki resimde ise, leylak rengi, kız çocuğu odası için tasarlanmış. Leylak, mor gibi renkler koyu tonlara yaklaştığı için, beyaz ve benzeri açık tonlarla birlikte kullanımı mekanı açacaktır. Üst resimde eşyalarda bir miktar beyaz renk kullanılmış. Zemindeki parkede venge rengi kullanılmış. Fakat, parke açık renk olsa bile lila, leylak, mor gibi renklere uyum sağlayabilir.

Çocuk Odası Boya Modelleri

Çocuk odasında artık düz renkler değil, daha fazla renk ve desen kullanarak, rengarenk çocuk odası boya modelleri oluşturmak istiyorsanız; aşağıdaki tavsiyelerimiz ve işinize yarayabilir. Hatta, bu çocuk odası modellerini çocuğunuz ile birlikte yapmak, çok güzel bir aktivite olabilir ve güzel bir anı olarak kalabilir.

Aşağıdaki çocuk odası boya modellerinin renklerini, odanızın ışığına göre açabilir veya koyulaştırabilirsiniz. Hatta, çocuk odası boya renklerinden ilham alıp, tamamen kendi renk kombinasyonunuzu yapabilirsiniz. Şimdi, çeşitli dekoratif çocuk odası duvar boyalarını paylaşalım. Desenlerin nasıl yapıldığını ve yorumlarımızı resimlerin altında açıkladık.

Çocuk Duvar Boyası Örnekleri

çocuk odası boya modelleri
Çocuk odası boya modelleri “gri-beyaz-turuncu”

Yukarıdaki resimde basit ama hoş bir çocuk odası duvar modeli görüyorsunuz. Oldukça sade olarak tasarlanmış bu oda gri rengin tonları ile boyanmış. Üst kısma ise, kalın turuncu bir çizgi ile tamamlanarak odanın sade fakat hoş olması sağlanmış. Boyama tekniği sadece kağıt bant kullanılarak yapılmış. Farklı renkleri ayırmak için boyaların arasına sadece kağıt bant çekilmiş. Sizin de yapabileceğiniz bir boyama tekniği olabilir.

çocuk odası duvar boya renkleri
Çocuk odası boya modelleri “dekoratif üçgenler”

Üst resimde yine kağıt bant kullanılarak yapılmış bir çocuk odası modeli görüyorsunuz. Bu tür geometrik şekiller genellikle tek duvarda kullanılıyor. Dikkat etmeniz gereken nokta ise, deseni bir ya da iki duvar da kullanmak. Aksi halde, odayı karışık ve dar gösterebilir. Ayrıca, çocuğun modelden kısa zamanda sıkılmasına neden olabilir. Odada bulunan çeşitli geometrik şekillerin odaklanma sorununa yol açabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurun!

cocuk odasi boya modelleri3

Yukarıdaki resimde ise stencil kullanılmış. Yani desenler bir stencil şablonu ile verilmiş. Stencili kullanırken, deseni duvara yapıştırıp üzerini boyamanız yeterli oluyor. Boyadıktan sonra, şablonu kaldırınca desen ortaya çıkıyor. (Resimdekine benzer çocuk odası için stencil modellerini, büyük yapı marketlerde, duvar kağıdı satan mağazalarda ve internet mağazalarında bulabilirsiniz.)

çoçuk odası boya modelleri
Çocuk odası boya modelleri “çizgili boya ve yapışkanlı folyo”

Yukarıdaki resimde sol tarafta gri beyaz çizgili bir duvar yapılmış yatak başlığının arkasında ise, yapışkanlı folyolar kullanılmış. Bu sayede; rengarenk bir çocuk odası boya modeli elde edilmiş.

Yukarıdaki boyama tekniklerinin dışında, çeşitli çocuk odası duvar boyama modelleri oluşturabileceğiniz sedef boyaları da kullanabilirsiniz. Sedef boyaların kullanımı kolaydır ve çeşitli desen ve figürler uygulanabilir. Sedef boyalar hakkında daha fazla bilgi almak için; linki tıklayarak “Sedef Boya Nedir, Sedef Boya Nasıl Yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar