Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Duvar Kağıdı Mı Boya Mı?

Duvar kağıdı mı boya mı
Boya mı duvar kağıdı mı?

Bu yazımızda bir çok kişinin aklından geçen bir soruyu ele aldık. Duvar kağıdı mı boya mı? Eviniz için bu kararı vermeden önce, bilmek isteyebileceğiniz çok değerli bilgiler paylaştık. Duvar kağıdı sağlıklı mı, boyalı duvara duvar kağıdı yapılır mı, duvar kağıdı kaç yıl dayanır, mutfakta duvar kağıdı kullanışlı mı, duvar kağıdı mı pahalı boya mı? gibi merak ettiğiniz daha bir çok soruya cevap verdik.

Duvar Kağıdı Mı Boya Mı?

boya mı duvar kağıdı mı
Boya mı, duvar kağıdı mı?

Boya mı duvar kağıdı mı? Gerçekten içinize sinen bir duvar kağıdı bulmak zor değil mi? Duvar kağıdının rengarenk desenleri içinde seçim yapmak, boya rengi seçmekten gerçekten zordur. Öncelikle, mobilyaların rengi ile uyum sorunu ortaya çıkacak.

Duvar kağıdı mı boya mı? Duvar kağıdı satın alırken; bütçenizi, mobilyalar ile uyumunu, duvar kağıdının ne kadar kullanışlı ve sağlıklı olduğunu düşünmek zorunda kalabilirsiniz. İşinizi kolaylaştıracak bazı başlıkları aşağıda sıraladık.

Duvar Kağıdı Sağlıklı Mı?

duvar kağıdı mı boya mı sağlıklı
Duvar kağıdı sağlıklı mı?

Duvar kağıtları adından da anlaşılacağı gibi kağıttan yapılır. Fakat bazı kağıtlar vinil kaplamadır. Yani, üzerinde ince, dayanıklı bir pvc kaplama vardır. Duvar kağıdı sağlıklı mı, duvar kağıdı sağlığa zarar verir mi? Hayır, bir çok duvar kağıdı sağlığa direkt olarak zarar vermez.

Duvar kağıdı insan sağlığı açısından zararlı değildir. Fakat, mümkün olduğunca kaliteli duvar kağıdı satın almaya çalışın. “Merdiven altı” adı ile tabir edilen, nerden geldiği belli olmayan duvar kağıtlarını satın almayın! Büyük mağazalardan satın almanız yerinde olacaktır. Duvar kağıtları her ne kadar sağlıklı olsa da; bazı modellerin içinde zararlı kimyasal maddeler bulunabilir. Fakat, genel olarak duvar kağıtları sağlıklıdır. Duvar kağıdı satın alırken kumaş katkılı, tekstil ağırlıklı olanları tercih etmeye çalışın.

Duvar Kağıdı Mı Boya Mı Sağlıklı?

boya mı duvar kağıdı mı sağlıklı
Duvar kağıdı mı boya mı sağlıklı?

Duvar kağıtları insan sağlığına zararlı değildir. Fakat, duvara kaplandığından duvarın hava akışını son derece azaltır. Bir miktar ısı yalıtımına katkısı olsa da; duvar kağıtları evlerde ve iş yerlerinde, “nadir olarak” küfe ve neme neden olabilir. (Özellikle vinil duvar kağıtları.)

Duvar boyaları ise, hava geçirgendir. Özellikle plastik boyalar en sağlıklı boyalardır. Ardından su bazlı silikon boyalar gelir. Sentetik boyalar ise, duvar kağıdı gibi duvardaki hava akışını keser. Dolayısıyla genel olarak “su bazlı boya, duvar kağıdından daha sağlıklıdır” diyebiliriz. Fakat, duvar kağıdı çeşitleri içinde en sağlıklı olanları, kumaş katkılı, tekstil ağırlıklı olanlardır.

Bebek Odası İçin Duvar Kağıdı Sağlıklı Mı?

Bebek odasına duvar kağıdı zararlı mı? Kaliteli bir duvar kağıdı zararlı bir madde içermez. Koku yapmaz.

Vinil duvar kağıdı nefes almaz. Yani, hava akışını keser. Bu da zamanla, nem oluşmasına neden olabilir. Özellikle duvarınızda yalıtım yoksa, terleme yapabilir. Bu nedenle, bebek odaları için vinil duvar kağıtları yerine tekstil ağırlıklı, kumaş duvar kağıtlarını öneriyoruz.

Duvar Kağıdı Kaç Yıl Dayanır?

duvar kağıdı kaç sene dayanır
Duvar kağıdı kaç yıl dayanır?

Duvar kağıdını iyi yapıştırırsanız, senelerce kullanılabilirsiniz. Bir duvar kağıdı, eğer iyi bir uygulama yapıldıysa, 10 seneden fazla duvarda kalabilir. Fakat, duvar yüzeyindeki aşırı ısı değişlikleri duvar kağıdının altındaki tutkalı etkileyebilir. Ayrıca duvarda nem varsa, nemli kısımlar zamanla açılabilir. (Özellikle kenar kısımlardan.)

Boyalı Duvara Duvar Kağıdı Yapılır Mı?

Duvarlarınız daha önce hangi boya ile boyanmış olursa olsun, boyalı duvarlara duvar kağıdı yapabilirsiniz. Örneğin, yağlı boya, plastik boya veya silinebilir su bazlı boya olsa bile, boyalı duvara duvar kağıdı yapabilirsiniz. Fakat, duvar kağıdını yapmadan 1 gün önce, geçiş astarı uygulamalısınız.

Duvar Kağıdı Mı Pahalı Boya Mı?

boya mı pahalı duvar kağıdı mı
Duvar kağıdı mı boya mı?

Duvar kağıdı boyadan pahalı mı? Evet, duvar kağıtları boyadan daha pahalıdır. En çok satılan duvar kağıdı ölçüsüne göre örnek vermek gerekirse:

Eni 50 santimetre, boyu 10 metre olan bir duvar kağıdı, 5 metrekare alan kaplar. Orta kalite, bir rulo duvar kağıdı, 50-100 tl civarındadır. Yani, 5 metrekareyi yaklaşık olarak 75 tl ile kaplarsınız.

Duvar boyarında ise, 2,5 litre duvar boyası ile örnek verelim. 2,5 litre, orta kalite, su bazlı, silinebilir bir duvar boyası yaklaşık olarak 100 tl dir. 2,5 litre, su bazlı, duvar boyası, yaklaşık olarak, 25 metrekare alanı 2 kat boyar. Ayrıca, usta işçiliğini de göz önüne alırsak, duvar kağıdı ustaları daha fazla işçilik ile çalışır. Yani, duvar kağıdı daha pahalıya gelir.

Mutfakta Duvar Kağıdı Kullanışlı Mı?

Mutfakta duvar kağıdı kullanışlı mı? Mutfakta ve evin diğer kısımlarında sık sık temizlik yapan ev hanımları için, duvar kağıtları daha kullanışlı olabilir.

Şöyle ki; vinil duvar kağıtları iyi silinebiliyor. Fakat, duvarın hava akışını kestiği için artık günümüzde pek tercih edilmiyor. Mutfakta vinil duvar kağıtları yerine, kumaş katkılı, tekstil ağırlıklı duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede, duvar kağıdı hem terleme yapmayacak hem de üzerini temizleyebileceksiniz.

Duvar Kağıdı Boyanır Mı?

Bazı duvar kağıtları boyanabilir. Zamanla renginden sıkıldığınız duvar kağıdını boyamak isteyebilirsiniz. Fakat, sadece bazı duvar kağıtları boyanabiliyor. (Daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Duvar kağıdı boyanır mı?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Duvar Kağıdı Çıkar Mı?

duvar kağıdı sökülür mü
Duvar kağıdı çıkar mı?

Duvar kağıdı ile endişelerden biri de duvarı kağıdının çıkmasıdır. Duvar kağıdı çıkar mı? İyi yapıştırılan bir duvar kağıdı senelerce açılma yapmaz. Uzun süre sonra kenarlardan açılan duvar kağıtlarını ise, kolaylıkla özel duvar kağıdı tamir yapıştırıcıları ile yapıştırabilirsiniz.

Duvar kağıdını sökmek istediğiniz de ise, özel duvar kağıdı sökme solisyonlarını veya kaynar su kullanabilirsiniz.

Duvar Kağıdını Söktükten Sonra Tekrar Boya Yapabilir Miyim?

Duvar kağıdını söktükten sonra boya yapılır mı? Duvar kağıdınızı söktükten sonra, duvarınızı kontrol edin. Söküm esnasında boyada veya alçıda soyulmalar v.b. deformasyonlar oluşabilir.

Duvar kağıdını söktükten sonra, eğer, alçıda deformasyon varsa, saten alçı ile tamir edip, kurumaya bırakın. Eğer, boya yüzeyinde deformasyon varsa, zımpara yapıp bir kat geçiş astarı uygulayın. Risk almamak için, duvar kağıdınızı söktükten sonra, boyanın iyi tutması için, 1 kat geçiş astarı yapmanızı öneriyoruz.

Boya Mı, Duvar Kağıdı mı?

Duvar kağıdımı yoksa boya mı? Yukarıdaki başlıklara göre duvar kağıdı mı boya mı değerlendirmesini size bırakıyoruz. Fakat, bir özetle yazımızı bitirelim. Duvar kağıtları renk ve desen olarak çok fazla çeşide sahiptir. İyi yapılırsa yıllarca dayanabilir ve çok iyi silinebilir. Boya ise, daha ekonomiktir ve duvarın hava akışını engellemez. Duvar kağıdında ise, kumaş, tekstil kağıtları öneriyoruz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar