Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

duvar kağıdı sökme yöntemleri
Duvar kağıdı sökme

Bu yazımızda duvar kağıdı sökme yöntemlerini derledik. Duvar kağıdı sökerken kullanılan yöntemlerin ne kadar işe yaradığını anlattık. Yumuşatıcılı su, sirkeli su ve kazıma gibi yöntemlerin işe yarayıp yaramadığını açıkladık. Ayrıca, vinil ve kendinden yapışkanlı duvar kağıtlarının nasıl söküldüğünü anlattık.

Duvar Kağıdı Sökme

duvar kağıdı sökme teknikleri
Duvar kağıdı nasıl sökülür?

Eski duvar kağıdı sökerken kullanabileceğiniz bir çok yöntem var. Duvar kağıdı sökme işlemi genellikle su ile yapılıyor. Fakat, su ile duvar kağıdı sökmenin dışında başka yöntemler de var. Öncelikle, duvar kağıdı sökmek zor mu? açıklayalım. Ardından duvar kağıdı sökme yöntemlerini listeleyelim ve duvar kağıdı en kolay nasıl sökülür? anlatalım.

Duvar Kağıdını Sökmek Zor Mu?

Duvar kağıdını sökmek zahmetli bir iş olmasına karşın, yine de eski duvar kağıdını duvardan sökmek mümkündür. Eski duvar kağıdını sökme işlemi çeşitli yöntemlerle yapılıyor. Kağıdının cinsi de duvar kağıdını sökerken önemlidir. Aşağıda duvar kağıdı sökme yöntemlerini listeledik. Sayfanın daha altında detaylı açıklamaları bulabilirsiniz.

Eski Duvar Kağıdını Sökme Yöntemleri

  • Sıcak su.
  • Duvar kağıdı sökücü solisyonlar.
  • Buhar.
  • Kazıma.

Şimdi yukarıdaki duvart kağıdı sökme yöntemlerini tek tek açıklayalım.

Duvar Kağıdı Sökme Yöntemleri

duvar kağıdı sökme teknikleri
Duvar kağıdı sökme yöntemleri

Eski duvar kağıdınızı sökmeye karar verdiyseniz, küçük bir araştırma yapmışsınız demektir. Araştırmanız sonucu sıcak su kullanımın ön plana çıktığını görmüşsünüzdür. Evet, duvar kağıdı sökerken kullanılan en etkili yöntemlerin başında sıcak su kullanımı geliyor.

Şimdi sıcak su, duvar kağıdı sökmede ne kadar etkili, sıcak su ile duvar kağıdı sökerken nelere dikkat etmeli, sıcak suyun içine deterjan ve sirke karıştırmak gerekiyor mu? detaylıca anlatalım ve diğer duvar kağıdı sökme yöntemlerini açıklayalım.

1) Sıcak Su İle Duvar Kağıdı Sökme

sıcak su ile duvar kağıdını sökmek
Sıcak su ile duvar kağıdı sökülür mü?

Eski duvar kağıdını sökerken en çok başvurulan yöntemdir. Fakat, her duvar kağıdı için işe yaramaz. Ayrıca, bu yöntemi doğru uygulamanız gerekiyor. Aksi halde, etkisi düşük olur ve çok caba sarfedersiniz.

Duvarınızdaki kağıdınız vinil, elyaf veya kumaş tabanlı olabilir. Eğer duvarınızdaki kağıt, ince bir elyaf kağıt ise sıcak su ile kolay cıkacaktır. Fakat, duvardaki kağıdınız vinil bir kağıt ise sıcak su içine işleyemeyeceğinden çıkarması zor olacaktır. Kumaş kağıtların çoğunda ise sıcak su işe yarıyor.

Duvar Kağıdı Sökerken Sirkeli Su İşe Yarıyor Mu?

Sirke günlük hayatta sıklıkla kullanılıyor. Çeşitli gıdalar ile birlikte tüketiyoruz ve temizlikte kullanıyoruz. Fakat, sirkeli suyun duvar kağıdını kolay çıkardığına dair henüz kanıtlanmış bir uygulama yoktur. Eğer sirkeli su duvar kağıdını kolay çıkarıyorsa, sirke ile birlikte sıcak su kullanıldığından olabilir.

Duvar Kağıdını Sökmede Deterjanlı Su İşe Yarıyor Mu?

Deterjanlı sular, özellikle bulaşık deterjanı ile karıştırılmış su, duvar kağıdını yumuşatabilir. Fakat, burada en önemli etkenin yine sıcak su olduğunu unutmamak gerekir.

2) Duvar Kağıdı Sökücüler İle Duvar Kağıdı Sökme

duvar kağıdı sökücü solisyon ile suvar kağıdını çıkarmak
Duvar kağıdı sökücü solisyon ile duvar kağıdını çıkarmak.

Koçtaş, Bauhaus gibi büyük yapı marketlerde satılan özel duvar kağıdı sökme solisyonlarını kullanabilirsiniz.

Ayrıca, zaman zaman sanal mağazalarda da satılıyor. Fakat, stokların çabuk tükendiğini ve kolay kolay bununamadığını belirtelim.

3) Buhar İle Duvar Kağıdını Sökmek

duvar kağıdı sökme makinesi
Buharlı duvar kağıdı sökme makinesi ile duvar kağıdını sökmek

Sıcak buhar, duvar kağıdını sökmek için en etkili yöntemlerden biridir. Eski duvar kağıtlarınızı duvardan sökmek için, buharlı duvar kağıdı çıkarma makinelerini kullanabilirsiniz. Sıcak su buharı çıkaran bu aletler, geniş alanlardan duvar kağıdını sökmek için oldukça kullanışlıdır. “Buharlı duvar kağıdı cam filmi sökme makinası” adı ile sanal mağazlardan satın alabilirsiniz. Maliyetli olmasına karşın, geniş alanlardan duvar kağıdı sökmek istiyorsanız, buharlı duvar kağıdı sökmek makinesi, çok pratik bir yöntem olacaktır.

4) Kazıyarak Duvar Kağıdını Sökmek

duvar kağıdı sökme aparatı ile duvar kağıdın sökmek
Duvar kağıdı kazıma aparatı ile dubar kağıdını sökmek.

Kazıyarak eski duvar kağıdını sökmek bazı aparatlar ile mümkümdür. Fakat, tahmin edebileceğiniz gibi duvar yüzeyine zarar verme ihtimali de vardır. Sıcak su ile çıkmayan, inatçı duvar kağıtları için kazıma yöntemini kullanabilirsiniz. Ucu jiletli kazıma aparatlarını kullanmadan önce yine sıcak su ile duvar kağıdı yüzeyini ıslatmak işinizi kolaylaştıracaktır. Kazıma sonrası deforme olan, zedelenen duvarları tamir etmek için saten alçı kullanabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

eski duvar kağıdı nasıl sökülür
Duvar kağıdı nasıl sökülür?

Yukarıda duvar kağıdı sökme yöntemlerini anlattık. Size uygun bir yöntemi seçip uygulayabilirisiniz. Aşağıda duvar kağıdı en kolay nasıl sökülür, vinil duvar kağıdı nasıl sökülür, kendinden yapışkanlı duvar kağıdı nasıl sökülür? anlattık. Ayrıca, duvar kağıdı söküldükten sonra tekrar kullanılır mı? açıkladık.

Duvar Kağıdı En Kolay Nasıl Sökülür?

Duvar kağıtları nasıl kolay sökülür? Duvar kağıdını sökmek için en etkili yöntem sıcak sudur. Hatta iyice kaynamış sudur dersek yerinde olur. Bir defter kağıdına su döktüğünüzü düşünün. Başka bir defter kağıdına ise kaynar su döktüğünüzü düşünün. Kaynar su döktüğünüz kağıdın hemen yumuşadığını hatta sıcaktan parçalandığını göreceksiniz. Kaynar su, hem kağıdı yumuşatır hem de kağıda uygulanan tutkalın etkisini azaltır.

Kaynar su, en etkili duvar kağıdı sökme yöntemidir. (Duvar kağıdınızı ıslatırken, prizlere dikkat edin ve elektrik şalterlerinin kapalı olduğuna emin olun.) Geniş bir fırça veya sprey aparatları yardımı ile kaynar suyu duvar kağıdının yüzeyine uygulayabilirsiniz.

Fakat, kaynar su tüm duvar kağıtlarında işe yaramayabilir. Vinil kağıtların üzerindeki ince naylon tabaka, sıcak suyun kağıda ulaşmasına engel olacaktır.

Vinil Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi vinil duvar kağıdının üzerindeki ince vinil (naylon) tabaka, sıcak suyun kağıda işlemesini engeller. Bunun için, duvar kağıdının vinil tabakasını kesmeniz gerekiyor. Vinil duvar kağıdının yüzeyine küçük çizikler atın ki sıcak su içine işlesin.

Kendinden Yapışkanlı Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

Kendinden yapışkanlı duvar kağıtlarını sökmeniz için yine sıcak su kullanabilirsiniz. Fakat, yapışkanlı duvar kağıdı vinil ise, yani üzeri naylon kaplama ise, saç kurutma makinesi ile duvar kağıdını ısıtıp kenarından çekin.

Duvar Kağıdı Söküldükten Sonra Tekrar Kullanılır Mı?

Birçok duvar kağıdı sökülme esnasında yırtılır ve tekrar kullanılamaz. Fakat, bazı özel duvar kağıtları tekrar tekrar kullanılabilir. Nonwoven denilen bazı üst kalite duvar kağıdı çeşitleri tekrar tekrar kullanılabilir. Bu kağıtların üzerindeki simgeler, kolay çıkarıldığını, kolay temizlenebildiğini ve kolay yapıştırıldığına dair ipucu verir. Eğer yeni bir duvar kağıdı satın almayı düşünüyorsanız, Nonwoven duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz. (Duvar kağıdı çeşitleri ve Nonwoven duvar kağıtları hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Duvar kağıdı çeşitleri ve özellikleri” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar