İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Dayson Yapıştırıcı, Dayson Silikon Özellikleri

Dayson yapıştırıcı.
Neden dayson?

Türkiye’nin en güvenilen poliüretan mastik markalarından Dayson’un tüm özelliklerini ve teknik verilerini sunduğumuz yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz. Dayson yapıştırıcı, yapıştırma, yalıtma ve boşluk doldurma için neden bu kadar çok tercih ediliyor? Dayson silikon nedir, Dayson silikon özellikleri nelerdir? detaylıca açıkladık.

Dayson Silikon, Dayson Yapıştırıcı

Dayson silikon.
Dayson nedir?

Türkiye piyasasında silikon olarak bilinen Dayson Markası, aslında bir poliüretan mastiktir. Üst kalite bir ürün olan Dayson, Türkiye’ye İsviçre’den ithal ediliyor. Avrupa Group tarafında dağıtımı ve distrübütörlüğü yapılıyor. Türkiye’de en çok bilinen ve kullanılan modeli ise Dayson Extra (mavi kartuşlu) ve (kırmızı kartuşlu) olan genel amaçlı Dayson PU mastiktir. Her ikisi de poliüretan mastiktir. Şimdi, Dayson hakkında en çok merak edilen dilen soruları cevaplayalım. Sayfanın daha altında ise teknik bilgilerine ve özelliklerine ulaşabilirsiniz.

Dayson Silikon Nedir?

Dayson yapıştırıcı özellikleri.
Dayson silikon nedir?

Dayson yapıştırıcı nedir? Türkiye piyasasında ve sanayi bölgelerinde silikon ve yapıştırıcı adıyla anılan ve satılan Dayson, aslında bir poliüretan mastiktir. Tek bileşenli, poliüretan bazlı, esnek ve zor hava koşullarına dayanıklı, birçok materyalde kullanılan bir dolgu, yalıtma ve yapıştırma malzemesidir. Türkiye’de çeşitli sektörlede en çok Dayson‘un Extra ürünü kullanılır.

Dayson Silikon Ne İşe Yarar?

Dayson silikon ne işe yarar?
Dayson silikon ne işe yarar?

Dayson’un tam olarak ne işe yaradığını anlamanız için sanayi ve inşaat sektöründeki kullanım alanlarından bazı örnekler sunmak istiyoruz. Dayson yapıştırıcı, daha çok panel ve cam yapıştırmada kullanılır. Ayrıca, bu panellerin birleşim yerlerinde tam bir yapışma ve sızdırmazlık sağlar. Örneğin otomobil, karavan imalatı, cam, metal ve alüminyum yapıştırma işleri.

İnşaat sektöründe ise çatı olukları, baca dipleri, pencere ve kapı kenarlarındaki boşlukları kapatma ve yapıştırma, klozet, lavabo, mermer yapıştırmak için kullanılabilir.

Dayson Hangi Ülkenin Malı?

Dayson, İsviçre menşeili bir firmanın ürünüdür. Türkiye’ye Avrupa Group tarafından getirilmektedir.

Dayson Yapıştırıcı, Dayson Silikon Özellikleri

Dayson yapıştırıcı özellikleri.
Dayson silikon özellikleri.

Yukarıda belirttiğimizi gibi Dayson Silikon ve Dayson yapıştırıcı aslında aynı üründür. Türkiye’de bazı bölgelerde yapıştırıcı, bazı bölgelerde silikon veya çelik silikon olarak da bilinir. Aslında bir poliüretan mastiktir. Çok esnek, yapışkan ve iyi bir yalıtım malzemesi olduğundan, çok amaçlı kullanılıyor. Sektörde en çok silikon olarak bilindiği için biz yine de Dayson’u silikon olarak değerlendirip özelliklerini anlatalım.

Dayson Silikon Kuruma Süresi

Dayson silikonun uygulama kalınlığına göre kuruma süresi değişlik gösterir. Dayson silikon kaç günde kurur? 4 mm. çekilmiş bir Dayson silikon, yaklaşık olarak, 24 saatte kuruyacaktır. Kuruma süresi 23 derece için baz alınmıştır. Daha soğuk havalarda kuruma süresi gecikecektir.

Dayson Suya Dayanıklı Mı?

Evet, Dayson suya dayanıklıdır. Dayson, suya mükemmel dayanım sağlar. Tuzlu suya da dayanıklıdır. Ayrıca, seyreltilmiş asit ve bazlara orta seviye dayanıklılık sağlar. Ayrıca, zorlayıcı hava koşullarına dayanım sağlar.

Dayson Silikon Nasıl Çıkar?

Dayson silikon nasıl temizlenir? Dayson silikonu uygulandığı yüzeyden kazıyarak ve keserek manuel olarak çıkarmalısınız. Kalan artıklar için silikon sökücü kullanabilirsiniz. Dayson silikon elden nasıl çıkar? Elinizdeki büyük kalıntıları kesip alın. Küçük artıklar için silikon sökücü veya selülozik tiner kullanabilirsiniz. Tiner kullanımından sonra hemen elinizi sabunlu su ile yıkayın!

Dayson Silikon Özellikleri

Dayson silikonun özellikleri.
Dayson silikonun özellikleri
 • Tek bileşenlidir.
 • Silikon tabancası ile uygulanır.
 • Su bazlı boyalar ile boyanabilir. Sentetik boyalar ile boyamadan önce deneme yapmalısınız. Selülozik boyalar ile boyanmaz!
 • Dayanıklıdır. Senelerce hiçbir hacim değişikliğine uğramaz.
 • Zorlu hava şartlarına ve suya dayanım sağlar. Mükemmel uv dayanımı sağlar.
 • Sürekli elastiktir. Uygulandığı yüzeydeki hareketlilikten etkilenmez ve çatlamaz. Uygulandığı yüzeyde esneklik sağlar.
 • Yüksek yapışma gücüne sahiptir.
 • Uygulandığı yüzeyi korozyona ve darbeye karşı korur.
 • Boyalı ve boyasız yüzeylere çok iyi yapışır.
 • -40 +90 derece ısıya dayanıklıdır.
 • Uygulama 5 derecenin üzerinde olmalıdır.

Dayson Silikon Nasıl Kullanılır?

Dayson silikon nasıl kullanılır?
Dayson silikon nasıl kullanılır?

Dayson‘un uygulanmasını ve uygulamadan önce yüzey hazırlığını aşağıda açıkladık. Sayfanın daha altında Dayson’un diğer özelliklerini ve teknik verilerini bulabilirsiniz.

Yüzey Hazırlığı

 • Yüzeyin temiz, düzgün, kuru, toz, yağ, gres ve yapışmaya zarar verebilecek her türlü kirletici maddeden arındırılmış olması gerekiyor.
 • Kötü yapışan ve soyulan tüm boya veya kaplamaları veya kalıntıları önceden kaldırmalısınız.
 • Yüzeyde leke varsa, mümkünse aseton veya yağ giderici ile temizleyin. Temizlemek için kullanılan solventin yüzeylerle uyumluluğunu kontrol edin. Sürdükten sonra bunları temizleyin. Yağ giderme işleminden sonra alt tabakaların kurumasını bekleyin. Üretici veya tedarikçi tarafından verilen güvenlik ve kullanım talimatlarına dikkatle uyun. Betonda sağlam olmayan yüzey varsa, metal bir fırça ile temizleyin, toz varsa fırça ile alın.

Dayson Silikon Kullanımı

 • Dayson’u manuel veya pnömatik bir silikon tabancası ile uygulayabilirsiniz. (Sıradan sağlam bir silikon tabancası yeterli oalcaktır.) Uygulamadan sonra ıslak ve sabunlu sıva bıçağı ile derzleri düzeltebilirsiniz.
 • Dayson açıldıktan sonra 24 saat içinde kullanmalısınız. Aksi takdirde ambalajı içinde sertleşebilir. Soğuk havada uygulamayı düşüyorsanız, kullanmadan önce ambalajını yaklaşık 20°C’de bekletin.
 • Silikonların üzerine veya kurumuş silikonların bulunduğu yüzeylere kullanmayın. Kuruma sırasında alkol ve solventlerle temas ettirmeyin.
 • Tüm poliüretan mastiklerde olduğu gibi Dayson’un da içinde nem alıcı tabletler bulunur. Sallayınca sesini duyabilirsiniz. Kullanmadan önce bu minik tabletleri arkasındaki konserve kapağı şeklindeki kapağı açıp atmalısınız!

Dayson Silikon Nerelerde Kullanılır?

Dayson, genel endüstride farklı malzemeleri birbirine yapıştırmak ve doldurmak için kullanılıyor. Beton, ahşap, alüminyum, cilalı metallerin çoğu, polyester, cam, taş, vb. Mobilya birleşim kısımlarında, sanayide, kara ve deniz taşıtlarının üretiminde kullanılıyor.

Ayrıca, evlerde pencere ve kapı pervazlarında yapıştırma ve dolgu amaçlı kullanabilirsiniz. Özellikle dış mekanda kalan metal ve beton kısımlarda su yalıtımı ve derz birleşim kısımları için çok uygun bir malzemedir. (Pratik su yalıtımı hakkında daha fazla bilgi almak için, “Su sızdırmaz sprey nerelerde kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Dayson Yapıştırıcı Nerelerde Kullanılır?

Dayson’un kuvvetli bir yapıştırma özelliği olmasına karşın, yine de doğru yerlerde kullanılması gerekiyor. Örneğin büyük metal, ahşap, pvc bir levhayı boydan boya zemine veya duvara yapıştırabilirsiniz. Fakat ahşap bir masa bacağını yapıştırmak için uygun değildir.

Dayson yapıştırıcının evde kullanımı hakkında biraz daha bilgi verelim. Evde lavabo, tezgah, klozet yapıştırmak için kullanabilirsiniz. Kapı ve pencere kasaları için çok uygun bir malzemedir. Pencerelerde silikon yerine kullanabilirsiniz. Fakat oyuncak, biblo, sandalye, için uygun değidir. Kuvvetli, ancak esnek bir yapıştırıcıdır.

Dayson Silikon Soğukta Kullanılır Mı?

Dayson silikon soğukta kullanılır mı?
Dayson silikon soğukta kullanılır mı?

Dayson’u 5 derece ile 35 derece sıcaklık aralığında kullanmalısınız. Dayson silikon soğuğa dayanıklı mı? Dayson 5 derece altındaki hava sıcaklığında kullanılmaz. Fakat, kuruduktan sonra, -40 ve +90 derece sıcaklıklara dayanabilir.

Dayson Yerine Ne Kullanılır?

Dayson yüksek kaliteli bir poliüretan mastiktir. Bayilerde ve sanal mağazalarda temin edebilirsiniz. Fakat teminde zorlanıyorsanız, herhangi bir markanın poliüretan mastiğini kullanabilirsiniz.

Dayson Yapıştırıcı Yorumlarımız

Dayson yapıştırıcı yorumları.
Dayson yapıştırıcı yorumları.

Dayson’un bu denli geniş kullanım alanı ve dayanıklı olması, Türkiye’de en çok tercih edilen yapı malzemeleri ve sanayi yardımcı elemanlarından biri olmasını sağlamıştır.

Evinizde lavabo, tezgah, küvet, metal ve ahşap çıtaları ve süpürgelikleri yapıştırmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca silikon yerine kullanabilirsiniz. Pencere kenarlarındaki açıklıklar için mükemmel bir malzemedir.

Kapı pervazlarını yapıştırmak için ve kenarlarındaki boşlukları kapatmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, iç ve dış mekandaki duvar çatlaklarında kullanabilirsiniz. Çatlağın içindeki tozu alın ve Dayson’u uygulayın. Kuvvetli bir yapışmanın yanında, esnek olduğu için açıklık ayrılmaya başlasa bile direnç gösterecektir. Daha önce Dayson’u kullandıysanız, yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmından yapabilirsiniz.

(Yukarıdaki anlatım, satınalma tavsiyesi değil, genel bilgi niteliğindedir. Kullanım ve satınalmadan kaynaklanan sorunlardan sitemiz sorumlu değildir.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar