Sprey Yapıştırıcı Nedir, Sprey Yapıştırıcı Çeşitleri Nelerdir?

kaç cins sprey yapıştırıcı var
Sprey yapıştırıcı nedir, sprey yapıştırıcı çeşitleri nelerdir?

Sprey yapıştırıcı nedir?, Sprey yapıştırıcılar, sprey boya kutuları gibi, metal kutulara basılmış, pratik, çok amaçlı, hızlı, yapıştırıcılardır. Sprey yapıştırıcıları, çift komponentli ve tek komponentli yapıştırıcılar olarak ikiye ayırabiliriz. Bu yapıştırıcılar kimyasal olarak da birbirinden farklıdır. Dolayısıyla kullanım amaçları da farklıdır. Genellikle çift komponentli olanlar daha hızlı ve kuvvetlidir. Halk arasında hızlı yapıştırıcı olarak da bilinir. Tek komponentli sprey yapıştırıcılar ise daha çok hobi işlerinde veya geçici yapıştırma işlerinde kullanılır. Şimdi, detaylı olarak, tek komponentli ve çift komponentli sprey yapıştırıcıların özelliklerine göz atalım.

Çift Komponentli Sprey Yapıştırıcılar

Çift komponentli sprey yapıştırıcı nedir?: Çift komponentli sprey yapıştırıcılara halk arasında aktivatörlü japon, sprey japon, hızlı yapıştırıcı gibi isimler de verilmiştir. Farklı firmalar üretse de kimyasal özelikleri aynıdır ve aynı maddeleri yapıştırır.

Çift komponenetli yapıştırıcıların en önemli özelliği çok hızlı yapıştırmalarıdır. Bu nedenle ustalar hızlı iş bitirmek için çok kullanır. Tek komponentli sprey yapıştırıcıya göre oldukça kuvvetlidir ve mutlaka hızlandırıcı spreyi ile birlikle kullanılmalıdır.

Çift Komponentli Sprey Yapıştırıcı Nasıl Kullanılır?

Sprey bir yüzeye, yapıştırıcı ise diğer yüzeye uygulanarak birleştirilir. Yapışma birkaç saniye sonra gerçekleşir. Yüzeylerden biri emici ise (Örn. ahşap, mdf, sunta, beton) sprey emici yüzeye sıkılır.

Çift Komponentli Sprey Yapıştırıcıların En çok Kullanıldığı Alanlar

Mutfak montajı, mobilya imalatı, hobi amaçlı kullanımlarda, ahşap mdf, sunta, kauçuk, metal, seramik, bazı plastik çeşitleri, çekmeceler, dekoratif çerçeveler, resim çerçeveleri, süpürgelikler.

Tek Komponentli Sprey Yapıştırıcılar

İki komponentli sprey yapıştırıcıya göre zayıf olduğundan genellikle geçici yapıştırma işlerinde kullanılır. Yani sonradan sökmek isteyebileceğiniz yerlerde kullanabilirsiniz.

Hafif malzemeleri yapıştırmada idealdir. Esnek bir yapıştırıcıdır.

Yapıştırma sonrası sert bir yüzey oluşturmaz.

Bu yüzden yumuşak malzemeler için idealdir.

Tek Komponentli Sprey Yapıştırıcıların En Çok Kullanıldığı Alanlar

Kağıt, tahta, keçe, kumaş, fotoğraf, poster, alüminyum folyo, mantar gibi malzemeleri birbirine yapıştırmak için uygundur.

Tek Komponentli Sprey Yapıştırıcısı Nasıl Uygulanır?

Uygulanacak yüzey temiz, kuru, ve yağdan arındırılmış olmalıdır. Uygulama öncesi sprey iyice çalkalanmalıdır.

Geçici yapıştırma için bir yüzeye sıkılır ve yapıştırılır. (Sıkıldıktan sonra en fazla 1-2 dakika içinde yapıştırılmalıdır.)

Kalıcı ve daha sağlam bir yapıştırma için her iki yüzeye de sıkılır. Yapıştırıcı sıkıldıktan en geç sonra 10 dakika sonra yapıştırma yapılmalıdır. (Yapıştırma süresi markaya göre birkaç dakika farklılık gösterebilir.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz