Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Süpürgelik Yapıştırma, Süpürgelik Nasıl Yapıştırılır?

süpürgelik yapıştırma
Süpürgelik nasıl yapıştırılır?

Evlerde çeşitli türlerde süpürgelikleri yapıştırmak için kullanabileceğiniz yapıştırıcı önerilerini ve yapıştırma tekniklerini derlediğimiz makalemiz ilginizi çekecek. Mutfak tezgah süpürgelik nasıl yapıştırılır, mermer süpürgelik nasıl yapıştırılır, kapı ve parke süpürgeliği nasıl yapıştırılır? detaylıca anlattık. Yapıştırıcı da tavsiye ederek, ahşap, plastik, mermer süpürgeliklerin yapıştırma tekniklerini aşağıda anlattık.

Süpürgelik Yapıştırma

Süpürgelik neyle yapıştırılır? Süpürgelikler genellikle mermer, ahşap ve plastikten (pvc) yapılmıştır. Süpürgelik yapıştırmak için; aklınıza ilk gelen yapıştırıcı soğuk silikon olabilir. Evet, süpürgelik yapıştırmak için silikon kullanılabilir. Fakat, tüm süpürgelik modelleri için, silikon her zaman doğru bir seçenek değildir.

Doğru yapıştırıcı tercihini yapabilmeniz için, süpürgelik türlerine göre ayrı ayrı bir anlatım hazırladık. Mutfak süpürgeliği ile başlayalım.

Mutfak Tezgah Süpürgeliği Nasıl Yapıştırılır?

süpürgelik neyle yapıştırılır
Mutfak tezgah süpürgeliği nasıl yapıştırılır?

Mutfak tezgah süpürgeliği nasıl yapıştırılır? Mutfak süpürgelikleri genellikle pvc ve mermerden yapılır. Mutfak tezgahı mdf veya sunlalam ise, pvc süpürgelik; mutfak tezgahı mermerden ise, genellikle mermer süpürgelik kullanılır. Şimdi, pvc ve mermer süpürgelik yapıştırmayı ayrı ayrı başlıklar halinde anlatalım.

Pvc Süpürgelik Yapıştırma

Mutfak tezgahındaki pvc (plastik) süpürgelikleri yapıştırmak için en uygun yapıştırıcı silikondur. Silikon hem iyi bir yapıştırıcıdır, hem de; duvar birleşim yerlerinde tezgahın altına su girmesini engeller.

Mermer Süpürgelik Nasıl Yapıştırılır?

mermer süpürgelik nasıl yapıştırılır
Mermer süpürgelik nasıl yapıştırılır?

Mermer ve mermeritten den yapılmış tezgahlar için en uygun süpürgelikler; mermer süpürgeliklerdir. Mermerden yapışmış süpürgelikler mutfak tezgahının formuna da uyum sağlayarak, doğal bir bütünlük oluşturur.

Mermerden yapışmış süpürgelikleri yapıştırmak için; hem silikon, hem de montaj yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz. Silikon kullanırsanız; yapışma ve iyi bir su izolasyonu sağlarsınız. Fakat montaj yapıştırıcı kullanırsanız çok daha kuvvetli bir yapışma sağlayabilirsiniz.

Montaj yapıştırıcıları silikon gibi kartuşlarda satılır. Görünüşü silikona benzer. Poliüretan, hybrid, solventli veya solventsiz olabilir. (Montaj yapıştırıcıları hakkında daha fala bilgi almak için; montaj yapıştırıcı nedir, sıvı çivi nedir? konusunu okuyabilirsiniz.

Silikon ve montaj yapıştırıcılarının da kuruma süreleri yaklaşık olarak 24 saattir. Tam kurumaları ise; 48 saatte gerçekleşir.

Parke Süpürgelik Yapıştırma

parke süpürgeliği neyle yapıştırılır
Parke süpürgelik yapıştırma

Parke süpürgeliği yapıştırırken yapılan en büyük hata; parke süpürgeliğini parkeye veya zemine yapıştırmaktır. Parke süpürgelikleri, başsız çiviler ile monte edilmelidir.

Parkeleri sıcakta genleşir ve soğukta daralır. Bu genleşme ve daralma yaklaşık olarak toplam 2 cm.yi bulabilir. Parkenin üzerine yapıştırılan süpürgelikler, bu genleşmeyi engeller. Bu nedenle, parke birleşim yerlerinde basınç meydana gelerek, parkenin kenar kısımları zarar görebilir. Detaylı bilgi için “Laminat Parke Nasıl Döşenir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Süpürgelik Duvara Nasıl Yapıştırılır?

Süpürgelik duvara nasıl yapıştırılır? Parke süpürgeliklerini yapıştırmak istiyorsanız; montaj yapıştırıcısı, silikon, poliüretan mastik veya montaj mastiği kullanabilirsiniz. Fakat, parkelerinizin esnemesine engel olacağını tekrar hatırlatalım. Bu nedenle, yapıştırıcıları parkeye değil, mümkün olduğunca duvara sürmeye gayret gösterin.

(Parkelerin köşelerini açılı ve düzgün olarak kesebilmek için parke montajından önce, köşe kesim aparatını almayı unutmayın.)

Kapı Eşik Çıtası Nasıl Yapıştırılır?

kapı eşik çıtası neyle yapıştırılır
Kapı eşik çıtası nasıl yapıştırılır?

Kapı eşik çıtası nasıl yapıştırılır, kapı eşiği nasıl yapıştırılır? Kapı süpürgeliği de denen kapı eşiklerini yapıştırmak kolaydır. Genellikle, 3 tip kapı eşiği vardır. Arkası hazır vidalama aparatı ile, arkası çift taraflı bant ile ve alt tarafı boş olanlar.

Vidalama Aparatlı Kapı Eşiklerinin Montajı

Vidalama aparatlı eşikleri, kolay montaj için; arkalarında bir kanala monte edilmiş, sağa sola hareket edebilir vidaları ile satılır. Kapı eşiğinin dübeli büyüklüğünde kapının altına matkap ile delik açılır. Bu deliklere eşiğin arkasındaki vidalar denk getirilerek bastırılır. Böylece kapı eşiği montajı yapılmış olur.

Arkası Bantlı Kapı Süpürgeliğini Yapıştırmak

Adından da anlaşılacağı gibi, altında çift taraflı bant bulunan kapı eşikleri, bantın üzerinde film tabakası çıkarılarak kapının altına bastırılır. İlk zamanlar, kuvvetli bir yapışma gibi görünse de; zamanla çift taraflı bant etkisini kaybedebilir. Bu nedenle, çift taraflı bant bulunan kapı eşiklerini yapıştırırken de; altına bir miktar silikon veya montaj yapıştırıcı kullanmanızı öneriyoruz.

Arkası Boş Kapı Eşik Çıtalarını Yapıştırmak

Bu eşik çıtaları arkasına yapıştırıcı veya silikon sürülerek yapıştırmak için tasarlanmıştır. Nadir de olsa, üstten vidalama yapılabilir. Fakat, üstten vidalanan kısımlar çirkin görünecektir. Bu nedenle, bu eşikleri arkasına silikon veya montaj yapıştırıcı sürüp yapıştırmak en iyisidir. Silikon veya montaj yapıştırıcısını sürüp, üzerine birkaç kilo ağırlık koyun ve 1 gün bu ağırlığı kaldırmayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar