Radyatör Delik Kapatma, Kalorifer Petek Deliği Kapatma

kalorifer peteği su kaçırıyor
Radyatör delik kapatma

Radyatör delik kapatma, kalorifer petek deliği kapatma, radyatör delik tamiri : Eski tip veya yeni tip kalorifer peteği su kaçırıyor veya petek borusu su kaçırıyorsa, kendiniz de tamir edebilirsiniz.

İster eski tip metal, ister yeni tip plastik (pprc) boru olsun; kalorifer petek deliği kapatma için en uygun yapıştırıcı iki karışımlı epoksi macun ve metal epoksi yapıştırıcısıdır.

Kalorifer petek delik tamiri için epoksi metal yapıştırıcısını daha çok kılcal çatlaklarda ve boyasız metallerde kullanın. Epoksi macunu ise, su sızdıran boyalı veya boyasız, metal veya plastik kalorifer peteği delik tamiri için kullanabilirsiniz.

en kuvvetli yapıştırıcı
Epoksi macun

Epoksi macunlar üretici firmaya göre farklı renk ve özellikte üretilirler. (Gri, beyaz, yeşil v.b.) Genellikle iki tip epoksi macun vardır. Genel amaçlı epoksi macunlar ve su içerisinde sertleşebilen (suya daha dayanıklı) epoksi macunlar. Radyatör delik tamiri için; suya dayanıklı (aqua epoksi) macunlar daha uygundur. (Örneğin : Bison Aqua Epoksi Macun, Vodabond Aqua Epoksi Macun) Bulamazsanız genel maksatlı epoksi macunları da kullanabilirsiniz. (Pattex Tamir Express, Selsil Genel Amaçlı Epoksi Macun, Bimeks Epoksi Macun, Akfix Epoksi Macun v.b.)

Radyatör Delik Kapatma

Radyatör delik kapatma
Radyatör delik kapatma
  • Halâ kalorifer peteği su kaçırıyor veya damlatıyorsa, mümkünse suyu kesip damlamayı önleyin, petek içindeki veya su borusundaki suyu boşaltın.
  • Metal veya plastik, su kaçıran petek borusu veya kalorifer peteğinin etrafını zımpara yapın. Daha sonra kuru bir bez ile silerek yüzeyi kir, yağ ve tozdan arındırın.
  • İhtiyacınız kadar epoksi macunu elinizde iyice yoğurun. Delik veya çatlaktan çok daha büyük olacak şekilde ayarladıktan sonra elinizle iyice yoğurarak karışımı hazırlayın. Karışımın rengi değiştiğinde kullanıma hazır demektir.
  • Epoksi macunu delik radyatör üzerine bastırarak uygulayın. Deliği doldurduktan sonra, kenarlarına da iyice bastırın ve yayın.
  • Epoksi macunlar 10-15 dakikada kurumaya başlasa da tam kuruması 24 saattir. Kuruduktan sonra üzerini herhangi bir boya ile boyayabilirsiniz. Elde yoğurma ve kuruma süreleri yaklaşık olarak aynı olsa da; siz yine de üretici firmanın ambalajı üzerindeki talimatlara uyun.
  • Plastik yüzeylere epoksi macun uygulaması yapılmadan önce zımpara yapılması daha iyi sonuç verecektir.

Metal Epoksi Yapıştırıcı İle Kalorifer Petek Deliği Kapatma

Yukarıda anlattığımız gibi; kalorifer petek deliği kapatma için en uygun yapıştırıcı epoksi macundur.

Fakat, üzeri boyasız bir kalorifer borusu su kaçırıyor ise; çift karışımlı metal epoksi yapıştırıcısı kullanabilirsiniz. Metal epoksi yapıştırıcısı metalde çok kuvvetli olduğu için boyasız yüzeylerde radyatör delik tamiri için kullanılabilir.

Ambalaj üzerinde yazan kuruma süresi 15-20 dakika civarında olsa bile; tam sertleşmesi ve basınca dayanması 24 saati bulabilir.

Bu nedenle, 24 saatten önce su ile temasından kaçının. Yani, metal epoksi yapıştırıcı ile delik petek tamiri, delik radyatör tamiri yapmadan önce; petek ve radyatör borularındaki suyu boşaltmanız gerekiyor. (Bazı metal epoksi yapıştırıcıları: Bison Metal Epoxy, Vodabond Metal Epoksi, Selsil Epoksi Metal Yapıştırıcı v.b.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz