Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Epoksi Yapıştırıcı Nedir, Ne İşe Yarar?

epoksi yapıştırıcı nedir
Epoksi yapıştırıcı nedir?

Türkiye’de üretilen ve ithal edilen birçok epoksi yapıştırıcı markası var. Bu yazımızda epoksi markalarından örnekler vererek, epoksi yapıştırıcıların kullanım alanları ve çeşitleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Epoksi yapıştırıcı nedir, epoksi yapıştırıcı nasıl kullanılır, epoksi yapıştırıcı nerelerde kullanılır? detaylı bir şekilde aşağıda anlattık. Eğer aramanızı epoksi kaplama ve boyalar için yaptıysanız, linke tıklayarak, Epoksi boyalar hakkında geniş bilgi alabilirsiniz.

Epoksi Yapıştırıcı

Yapıştırıcıların genel mantığı şudur. Hızlı kuruyan yapıştırıcılar, yavaş kuruyan yapıştırıcılardan daha dayanıksızdır ve ağırlık kaldırma kuvveti yoktur. Çünkü, üretim aşamasında yapıştırıcıyı hızlandırmak için içine katılan kimyasallar, aynı zamanda yapıştırıcıyı zayıflatır. Fakat, bu kural epoksi yapıştırıcı için pek de geçerli değildir.

Yapıştırıcı seçimi yaparken, yapıştıracağınız nesnenin ağırlığı, cinsi, ortam sıcaklığına ve nesnenin konumuna göre ayarlamak gerekiyor. Epoksi yapıştırıcıları diğer yapıştırıcılardan ayıran en önemli özellik; çok hızlı olmasının yanında birçok maddeyi de çok kuvvetli yapıştırabilmesidir.

Epoksi yapıştırıcı nerede satılır? Yapı marketlerde, hiper marketlerde, sanal mağazalarda ve bazı hırdavatçılarda ihtiyacınıza uygun, çok fazla epoksi yapıştırıcı türünü bulabilirsiniz. Şimdi, epoksi yapıştırıcı nedir? açıklayalım, özellikleri, çeşitleri ve kullanım alanları ile ilgili başlıklarımıza geçelim.

Epoksi Yapıştırıcı Nedir?

epoksi yapıştırıcı
Epoksi yapıştırıcı nedir?

Epoksi yapıştırıcı, çift komponentli yani; çift bileşenli genel maksatlı bir yapıştırıcıdır. Markası ne olursa olsun, epoksi yapıştıcılarda “A” ve “B” olmak üzere iki bileşen bulunur ve bunların karıştırılması sonucunda güçlü bir yapışma elde edilir.

Epoksi yapıştırıcının 2 bileşeninden biri yapıştırıcı; diğeri ise hızlandırıcıdır. Fakat, biri olmadan diğeri işe yaramaz. Yani, mutlaka bir karıştırma işlemi yapmalısınız. “A” ve “B” bileşeninin karışımı üretici firmaların tavsiye ettiği oranda olmalıdır. Bu oran, genelde eşit miktardadır. Yani, “A” ve “B” bileşeni eşit miktarlarda karıştırılır ve istenilen yüzeye uygulanır.

Bazı üretici firmalar, epoksi yapıştırıcının bileşenlerinin hangisinin hızlandırıcı, hangisinin yapıştırıcı olduğunu ambalajında belirtebilir. Bu durumda, yapışma hızını ayarlamak için; hızlandırıcı bileşeni az katarak, yapışma süresini uzatabilirsiniz veya hızlandırıcıyı çok katarak yapışma süresini kısaltabilirsiniz. Fakat, hızlandırıcıyı fazla katarak yapışma süresini kısaltmak, yapışma kuvvetinin daha zayıf olmasına neden olabilir. Bu nedenle, yapıştırıcının üzerindeki teknik bülteninde yazan talimatları uygulamak en iyisidir.

Epoksi yapıştırıcılar, diğer yapıştırıcılardan farklı olarak, iki bileşenin karıştırılması ile kullanılır. Bu size biraz daha zahmetli gibi görünse de; epoksi yapıştırıcı birçok yapıştırıcıdan daha güçlüdür ve birçok materyali yapıştırabilir. (Örneğin: Plastik, metal, cam ahşap v.b.)

Epoksi Yapıştırıcı Özellikleri

Epoksi yapıştırıcılar genelde hızlı yapıştırıcılardır. Epoksi yapıştırıcının kullanılışı ve yapısı aynı olsa da; üretici firmaya göre ısı dayanımı, yapışma hızı ve yapışma kuvveti değişiklik gösterebilir. Yapışma hızı 5 dakikadan 30 dakikaya kadar çıkabilir. Tabi, iyi ve kuvvetli bir yapışma için, doğru uygulama çok önemlidir. Epoksi yapıştırıcının en önemli özelliklerini aşağıda sıraladık.

Sert bir tabaka oluşturur, boşluk doldurmak için kullanabilirsiniz.
Sıcak ve soğuk dayanımı vardır. (Markaya göre değişir, yaklaşık olarak -50 +150 arasıdır.)
Suya ve deniz suyuna dayanıklı türleri vardır.
Ev tipi birçok temizlik kimyasalına dayanıklıdır.
İç ve dış mekanlarda kullanılabilir.
Polietilen, polipropilen, teflon için uygun değildir.

Yukarıda özellikler, ev tipi epoksi yapıştırıcılara aittir ve genelleme yapılmıştır. Özellikleri markaya göre bir miktar değişkenlik gösterebilir. Epoksi kaplama, epoksi boya, epoksi vernik, kimyasal dübel gibi diğer epoksi ürünler farklılık gösterirler.

Epoksi Yapıştırıcı Çeşitleri

En çok kullanılan epoksi yapıştırıcı türlerini aşağıda listeledik.

 • Genel amaçlı epoksi (üniversal epoksi)
 • Epoksi metal
 • Epoksi macun

Yukarıdaki epoksi yapıştırıcıların dışında, profesyonel işler için epoksi boya ve vernikler, epoksi derz dolguları, epoksi dübel (kimyasal dübel) gibi dayanıklı epoksiler vardır. Ayrıca, bazı üreticiler otomobil için özel epoksiler veya su altında kullanıma uygun epoksi yapıştırıcılar üretse de; Türkiye’de nadir olarak bulunabiliyor. Şimdi, yukarıda listelediğimiz epoksi çeşitlerini biraz daha detaylandıralım.

1) Genel Amaçlı Epoksi Yapıştırıcı

genel amacli
Genel amaçlı epoxy

En çok kullanılan ve en çok bilinen epoksi yapıştırıcı türüdür. Genel maksatlı olarak kullanılır ve rengi genellikle şeffaftır. Metal, plastik, cam, ahşap gibi maddeleri yapıştırabilir.

2) Epoksi Metal

bison
Epoxy metal

Az firma tarafından üretilir. Fakat, çok kuvvetli bir epoksidir. Genellikle gri renktedir. Metali metale yapıştırmak başta olmak üzere, ahşap, cam, plastik gibi maddelerde de sorunsuzca kullanabilirsiniz.

3) Epoksi Macun

epoksi macun
Kutuda epoksi macun
silindir epoksi macun
Silindir epoksi macun

Adından da anlaşılacağı gibi macun kıvamındadır. Sıvı epoksi yapıştırıcılarda olduğu gibi 2 bileşen karıştırılarak kullanılır. Rengi beyaz, yeşil siyah olabilir. Genellikle, karışım yapıldığında rengi de değişir. Bu da karışımın düzgün bir biçimde hazırlandığının işaretidir. Genellikle, dolgulu yapıştırma işlerinde kullanılır. Kopan bir ahşap sandalyenin parçasını yapıştırıp, yenilemek için veya patlayan bir su borusunun deliğini doldurup yapıştırmak için kullanabilirsiniz. Silindir şeklinde veya kibrit kutusu gibi ambalajlarda satılır.

Epoksi Yapıştırıcı Markaları

Şimdiden bir epoksi yapıştırıcı almaya karar verdiyseniz, bazı epoksi yapıştırıcı markalarını aşağıda listeledik. (Liste kalite sıralaması değildir, karışık olarak listelenmiştir.)

 • Bison
 • Pattex
 • Loctite
 • Selsil
 • Bimex
 • Apel
 • 404
 • Akfix
 • Vodabond

Epoksi Yapıştırıcı Kullanım Alanları

epoksi yapıştırıcı nasıl kullanılır
Epoksi yapıştırıcı kullanım alanları

Epoksiler neleri yapıştırır? Epoksi yapıştırıcının kullanım alanı çok geniş bir yelpazeye sahiptir. “Neredeyse tüm maddeleri yapıştırır.” dersek abartmış olmayız herhalde. Bu nedenle, kırık bir eşya veya oyuncak için, evinizde bir epoksi yapıştırıcının hazırda bulunması oldukça faydalı olacaktır.

Metal, plastik, ahşap ve plastiği yapıştırabilen ve bunları da birbirlerine yapıştırabilen bir yapıştırıcının evde bulunması acil durumlar için gerekli olabilir. Şimdi, epoksi yapıştırıcının kullanım alanlarını daha yakından inceleyelim.

Epoksi Yapıştırıcı Nerelerde Kullanılır?

 • Metal çeşitleri (Nikel, alüminyum, pirinç, çelik, kurşun, kalay alaşımı, krom)
 • Ahşap çeşitleri (Ham ahşap, boyalı ahşap, vernikli ahşap, mdf, mdf lam, sunta, suntalam v.b.)
 • Plastik malzemeler (Pvc, formika, poliüretan v.b.)
 • Taş
 • Porselen
 • Cam
 • Mermer
 • Beton
 • Cam elyafı (fiberglas)

Yukarıdaki listede de gördüğünüz gibi epoksi yapıştırıcıların birçok kullanım alanı mevcut. Evinizdeki kırık oyuncaklar, porselen veya ahşap biblolar, süs eşyaları, metal ve plastik eşyalar, banyo askıları gibi birçok şeyi yapıştırabilirsiniz. Ayrıca, otomobilinizdeki plastik veya metal herhangi bir parçayı yapıştırmak için kullanabilirsiniz. (Kumaş, spor ayakkabı, deri, pvc gibi esnek malzemeler için epoksi yapıştırıcıları kullanmanızı önermiyoruz.)

Epoksi Yapıştırıcı Kullanımı

Epoksi yapıştırıcı kullanımı yukarıda bahsettiğimiz gibi iki bileşeninin karışımı ile yapılıyor. Bir çoğumuz için japon yapıştırıcısı gibi tek tüp yapıştırıcıyı hızlıca sürüp, yapıştırmak çok daha pratik gelse de; sizin için önemli bir eşyayı yapıştırmak istiyorsanız, epoksi yapıştırıcı kullanmak daha iyi netice almanızı sağlar.

Epoksi yapıştırıcı hangi marka olursa olsun, iki karışımın birleştirilmesi ile yapılır. Epoksi yapıştırıcının kullanımı öğrenmek için; öncelikle Selsil’in aşağıdaki videosunu izleyin. Ardından, aşağıdaki detaylı açıklamayı okuyabilirsiniz.

Epoksi yapıştırıcı kullanımı

Epoksi Yapıştırıcı Nasıl Kullanılır?

Bazı epoksi yapıştırıcılar ayrı-ayrı tüplerde, bazıları da birleştirilmiş bir şırınga içinde satılır. Şırınga ile kullanıma hazır olan epoksi sıkıldığında pratik olarak, aynı anda, eşit miktarda çıkacaktır. Tüp epoksilerde de kullanım aynıdır. Sadece, tüpleri ayrı-ayrı eşit miktarda bir kabın içerisine sıkıp, karıştırmanız gerekiyor.

 • Yüzeyin temiz, kuru ve yağsız olmasını sağlayın.
 • Epoksinin “A” ve “B” komponentlerini bir kabın içerisine eşit miktarda sıkın.
 • Varsa kendi karıştırma çubuğu ile yoksa herhangi bir sert çubuk ile iyice karıştırın.
 • Yapıştırıcıyı bir yüzeye sürün, parçaları birleştirin ve kurumasını bekleyin.
 • Kullanımdan sonra, kalan epoksi yapıştırıcınızın kapaklarını kapatırsanız ve karıştırmazsanız, uzun süre, tekrar kullanabilirsiniz.

Epoksi Yapıştırıcısı Nasıl Sökülür?

Epoksi yapıştırıcısı çok kuvvetli olmasına karşın, çok sert darbelerde kırılır. (Yapıştırdığınız ince bir cam değilse.) Epoksi ile yapıştırılmış iki nesneyi ayırırken, arasına ince, metal bir spatula benzeri bir metal ile vurup çıkarabilirsiniz. Kalan kısımları pense ile kırılabilirsiniz. Üzerinde kalan küçük yapıştırıcı kalıntılarını ise, zımpara veya eğe ile alabilirsiniz.

7 Yorum

 1. Fransız malı kaliteli bir plastik bakce koltuğunun üstüne bir eşya sustu ve kolçağı arkalığından koptu set bozuldu tabii bunu hangi marka ve hangi epoksi yapustici ile yapıştırmak gerek??

 2. İyi günler 5 tonluk plastik su deposu çatlağına epoksi yapıştırıcı uygun olur mu su basıncına dayanirmi tekrar acilma yaparmi yardımcı olursanız sevinirim. Plastik kaynak çubuk yeterli gelmedi tekrar yarıldı teşekkürler.

  • Merhaba Mustafa Bey,
   Plastik kaynaklar epoksilerden daha dayanıklı. Epoksiler basınca çok dayanıklı değil ve sert. Bu nedenle tekrar ayrılabilir. Başka bir yerde kaynak yaptırmayı deneyin.

  • Hayrullah Bey,
   Montaj yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Sehpa üzerine boydan boya “S” şeklinde sürün ve yapıştırın. Bir gün kurumaya bırakın.
   Ayrıca solventli montaj yapıştırıcısı tercih edin.
   Epoksi yapıştırıcı da olur. Birkaç noktadan. 15-20 santim aralıklarla fındık büyüklüğünde kullanın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar