Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Porselen Yapıştırma, Porselen Nasıl Yapıştırılır?

porselen nasıl yapıştırılır

Porselen yapıştırıcısı için çok fazla araştırma yapmanıza gerek yok. Çünkü, her yere bulabileceğiniz japon yapıştırıcısı, porselen yapıştırma için, en iyi yapıştırıcıdır. Öyle ki, neredeyse “porselen için üretilmiştir” desek abartmış olmayız. Çünkü, japon yapıştırıcısının en kuvvetli olduğu madde porselendir.

Hiç dikkat ettiniz mi? Bütün japon yapıştırıcılarının üzerinde plastik ve ahşaptan önce porselen ifadesi var.

” Porselen nasıl yapıştırılır? ” sorunuza hızlı bir cevap vermiş olduk. Şimdi, detaylı olarak porselen yapıştırma için başka hangi yapıştırıcıları kullanabileceğimize bakalım.

Porselen Yapıştırma Teknikleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi en iyi porselen yapıştırıcı japon yapıştırıcısıdır. Kırtasiyelerde, hırdavatçılarda yapı marketlerde kolayca bulabilirsiniz.

Fakat, japon yapıştırıcısının da çeşitleri var. Japon yapıştırıcı, sıvı, jel ya da sprey olabilir. Peki kırık porselen için en iyi (japon) yapıştırıcı hangisi?

Sıvı Japon Yapıştırıcısı ile Porselen Nasıl Yapıştırılır?

porselen yapıştırma
Japon yapıştırıcısı

Çok minik, kırık veya çatlak porselen eşya yapıştırmak için en uygun yapıştırıcı sıvı japon yapıştırıcısıdır.

Bu bildiğiniz, piyasada en çok bulunan japon yapıştırıcısıdır. Jaten üzerinde sıvı japon ya da hızlı yapıştırıcı veya süper yapıştırıcı yazar.

Eğer yapıştırıcının japon yapıştırıcısı adıyla bildiğimiz yapıştırıcı olduğundan emin değilseniz; üzerinde veya arkasında temel maddesi olan siyanoakrilat yazısını arayın.

Porselen Tamiri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, kırık porselen tamiri için en uygun yapıştırıcı sıvı japon yapıştırıcıdır. Aşağıda, kırık porselen nasıl tamir edilir, sırasıyla anlattık.

  • Yapıştırıcıyı kırık porselenin tek tarafına, çok az miktarda sürün ve birleştirin.
  • Birleştirdiğinizde yapıştırıcının kenarlara taşmaması için az sürmeniz gerekiyor.
  • 10 saniye bastırın. 10-15 saniye içinde tam yapışma sağlanacaktır.
  • Taşarsa, yapıştırıcıyı ileri-geri ovmadan, tüy bırakmayan bir bez ile üzerine hafif dokunuşlar yaparak alın.

Porselen tamiri ve yapıştırma için kullanabileceğiniz diğer yapıştırıcıları ve teknik özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Jel Japon Yapıştırıcısı Kullanarak Porselen Nasıl Yapıştırılır?

porselen nasıl yapıştırılır
Jel Japon yapıştırıcı

Jel japon yapıştırıcısı, sıvı japondan daha katıdır. Yani, krem kıvamındadır.

Yapıştıracağınız porselende kopan parçalar varsa bu yapıştırıcı daha uygun olacaktır.

Biraz daha geç kurur. Bu sayede yanlış yapıştırılan yeri düzeltme imkânınız olur.

Temas eden yüzeyi geniş ise yani, daha büyük yüzeylerde jel japon yapıştırıcısı kullanabilirsiniz. Yapıştırıcının kuruması bazen yarım saati bulabilir.

Sprey Yapıştırıcı ile Porselen Yapıştırma

sprey yapıştırıcı
İki komponentli sprey yapıştırıcı

Kırık porselen yapıştırmak için bir diğer teknik de sprey yapıştırıcıdır. Burada sprey yapıştırıcıdan kastettiğimiz; iki komponentli sprey yapıştırıcıdır.

İki komponentli sprey yapıştırıcı da yine siyanoakrilat esaslıdır. Yani, bir çeşit japon yapıştırıcısıdır. Tek farkı, sprey ile yapıştırma zamanını siz ayarlıyorsunuz.

Yapıştırıcıyı sürüp, gerekli düzeltmelerinizi yapın ve yapıştırmaya hazır olduğunuz da spreyi sıkın. Anında yapışacaktır.

Sprey yapıştırıcı, biraz büyük olduğu için, sık sık porselen yapıştırma yapıyorsanız sizin için iyi bir tercih olabilir. Ahşapta da kullanabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız porselen yapıştırma tekniklerini kırık, çatlak, kupa, tabak ve diğer süs eşyalarınız için kullanabilirsiniz.

Hatta seramik lavabo veya klozetten kırılıp kopan küçük parçalarda da kullanılabilir. (Büyük parçalar için epoksi macun kullanın)

Diğer Yapıştırıcılar İle Porselen Kırığı Nasıl Yapıştırılır?

Porselen kırığı için, yukarıda önerdiğimiz yapıştırıcılar dışında, çift karışımlı epoksi yapıştırıcı ve kontakt yapıştırıcı kullanabilirsiniz.

Fakat, porselen yapıştırma için, ilk tercihiniz yukarıda belirttiğimiz gibi japon yapıştırıcısı çeşitleri olmalı.

Çünkü, epoksi yapıştırıcı çok kalın bir yapıştırıcıdır. Kırık arasında açıklık bırakır. Kontakt yapıştırıcı ise çok geç kurur ve genellikle açık sarı renktedir. Taşarsa çirkin bir görünüm oluşturabilir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar