Porselen Nasıl Yapıştırılır?, Porselen Yapıştırma Teknikleri

0
122
porselen yapıştırma
Porselen nasıl yapıştırılır?, Porselen yapıştırma teknikleri

Porselen yapıştırıcısı için çok fazla araştırma yapmanıza gerek yok. Çünkü her yere bulabileceğiniz japon yapıştırıcıları en iyi porselen yapıştırıcıdır. Öyle ki, neredeyse “porselen için üretilmiştir” desek abartmış olmayız. Çünkü japon yapıştırıcısının en kuvvetli olduğu madde porselendir. Hiç dikkat ettiniz mi? Bütün japon yapıştırıcılarının üzerinde plastik ve ahşaptan önce porselen ifadesi var. Böylece ” Porselen nasıl yapıştırılır? ” sorunuza hızlı bir cevap vermiş olduk. Şimdi detaylara bakalım.

Porselen Yapıştırma Teknikleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi en iyi porselen yapıştırıcı japon yapıştırıcısıdır. Kırtasiyelerde, hırdavatçılarda yapı marketlerde kolayca bulabilirsiniz. Fakat japon yapıştırıcısının da çeşitleri var. Japon yapıştırıcı, Sıvı, jel ya da sprey olabilir. Peki kırık porselen için en iyi (japon) yapıştırıcı hangisi.

Sıvı Japon Yapıştırıcısı ile Kırık Porselen Yapıştırma Tekniği

porselen yapıştırma
Japon ile porselen yapıştırma

Çok minik, kırık veya çatlak porselen eşya yapıştırmak için en uygun yapıştırıcı sıvı japondur. Bu bildiğiniz, piyasada en çok bulunan japon yapıştırıcısıdır. Jaten üzerinde sıvı japon ya da hızlı yapıştırıcı veya süper yapıştırıcı yazar. Eğer yapıştırıcının japon yapıştırıcısı adıyla bildiğimiz yapıştırıcı olduğundan emin değilseniz; üzerinde veya arkasında temel maddesi olan siyanoakrilat yazısını arayın.

Yapıştırıcıyı kırık porselenin tek tarafına, çok az miktarda sürün ve birleştirin. Birleştirdiğinizde yapıştırıcının kenarlara taşmaması için az sürmeniz gerekiyor. 10 saniye bastırın. Hemen yapışır. Taşarsa, yapıştırıcıyı ileri-geri ovmadan, tüy bırakmayan bir bez ile üzerine hafif dokunuşlar yaparak alın.

porselen tamiri
Jel Japon

Jel Japon Yapıştırıcısı Kullanarak Kırık Porselen Yapıştırma Tekniği

Jel japon yapıştırıcısı, sıvı japondan daha katıdır. Yapıştıracağınız porselende kopan parçalar varsa bu yapıştırıcı daha uygun olacaktır. Biraz daha geç kurur. Bu sayede yanlış yapıştırılan yeri düzeltme imkânınız olur.

Temas eden yüzeyi geniş ise yani daha büyük yüzeylerde jel japon yapıştırıcısı kullanabilirsiniz. Yapıştırıcının kurması bazen 1 saati bulabilir.

Sprey Yapıştırıcı ile Kırılan Porseleni Yapıştırmak
porselen tamiri
İki komponentli sprey yapıştırıcı

Kırık porselen yapıştırma için bir diğer teknik de sprey yapıştırıcıdır. Burada sprey yapıştırıcıdan kasıt; iki komponentli sprey yapıştırıcıdır. İki komponentli sprey yapıştırıcı da yine siyanoakrilat esaslıdır. Yani japon yapıştırıcısıdır. Tek farkı sprey ile yapıştırma zamanını siz ayarlıyorsunuz. Yapıştırıcıyı sürüp gerekli düzeltmelerinizi yapın ve yapıştırmaya hazır olduğunuz da spreyi sıkın. Anında yapışacaktır. Sprey yapıştırıcı, biraz büyük olduğu için sık sık porselen yapıştırma yapıyorsanız sizin için iyi bir tercih olabilir. Ahşapda da kullanabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız porselen yapıştırma tekniklerini kırık, çatlak, kupa, tabak ve diğer süs eşyalarınızda kullanabilirsiniz. Hatta seramik lavabo veya klozetten kırılıp kopan küçük parçalarda da kullanılabilir. (Büyük parçalar için epoksi macun kullanın)

Porselen tamiri için önerdiğimiz yapıştırıcılar iç ve dış mekan kullanımı için de uygundur.

“En kuvvetli yapıştırıcı hangisi?” konumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz