Duşakabin Teknesi Çatlak Tamiri, Duşakabin Çatlak Tamiri

çatlak duşakabin tamiri

Duşakabin teknesi çatlak tamiri, küvet kırığı ve küvet çatlaklarında en hızlı çözüm epoksi macunlardır. Epoksi macunlar, macun kıvamında olduğu için hem yapıştırma hem de boşluk doldurmak için uygundur.

Ayrıca, suya ve kimyasallara dayanıklıdırlar. Epoksi macunlar delik ve kırık kapatarak yapıştırmak için çok kullanışlı yapıştırıcılardır. Şekli ve görüntüsü üreticilere göre farklılık gösterebilir. Epoksi macunlar, aşağıdaki gibi silindir şeklinde veya kibrit kutusu şeklinde olabilir. Bir bu yazımızda epoksi macun ile küvet çatlağı tamiri, kırık küvet tamiri, duş teknesi çatlağı tamiri nasıl yapılır anlatacağız.

Duşakabin Teknesi Çatlak Tamiri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi duşakabin teknesi çatlakları için epoksi macunları öneriyoruz. Özellikle eski tip, metal, döküm hüzetlerde oldukça iyi sonuçlar veriyor. Şimdi, epoksi macun ile kırık küvet tamirini sırasıyla anlatalım. Daha sonra, akrilik duş teknesi çatlak tamiri için neler yapılabilir? bakalım.

kırık duş teknesi tamiri
Epoksi macun
 • Küvetinizin veya duş teknenizin zemini kurulayıp temizleyin.
 • Epoksi macununuzu deliğin veya çatlağın büyüklüğüne göre her iki parçadan eşit miktarda keserek rengi değişene kadar elinizde ovalayın.
 • Epoksi macunu deliğe iyice sıvayın ve bastırın. Kenarlarına da biraz yayabilirsiniz. Mümkünse kırık, çatlak küvetin alt kısmından da uygulama yapın.
 • Yaklaşık 10-15 dakika sonra yapışma gerçekleşir fakat tam sertleşme için 24 saat bekleyin.
 • Epoksi macun uyguladıktan yaklaşık 10-15 dakika sonra daha pürüzsüz, düzgün bir yüzey elde etmek için zımpara yapılabilir. Üzeri küvet boyası veya emaye boya ile boyanabilir.

Akrilik Duş Teknesi Çatlak Tamiri

kırık duşakabin tamiri
Epoksi macun

Akrilik duş teknesi çatlak tamiri için bazı tavsiyeler: Epoksi macun eski tip, döküm, metal, sert küvetlerde küvetin ayak basılan yerlerindeki kırıklarda çok iyi sonuçlar veriyor. Yeni tip akrilik küvet çatlaklarında ve akrilik duş teknesi çatlak tamirinde ise, ayak basılan kısımlardaki kırıklar esneyebilir. Bu nedenle, küvetin altından da, epoksi macun uygulanması çok daha iyi olacaktır. Hatta, üzerine basılınca, esneyip açılmaması için, yapıştırılan yerin tam altına denk gelecek şekilde duş teknesinin altına destek konulabilir.

Duş teknesi altına poliüretan köpük sıkıp altını tamamen doldurarak, sert ve sağlam bir alt zemin elde edilebilir. Fakat, poliüretan köpük, çok fazla şişip yayılır ve çok iyi yapışır. Çatlak duş teknesini veya sifonu değiştirmek istediğinizde eskisini çıkarmak çok zor olacaktır. Burada, poliüretan köpük kullanıp kullanmamayı size bırakıyoruz.

Epoksi macunlarda renkler farklı olabilir. Beyaz, siyah, yeşil v.b. Satın alırken, hangi renk olduğunu sorun, çünkü ambalajındaki renk, karıştırılınca değişiyor.

Bazı epoksi macun markaları : Pattex Tamir Express (beyazdır.), Bison epoksi macun, 404 epoksi macun, Sun-Fix epoksi macun, Vodabond epoksi macun.

Sonraki SayfadaDönüşüm Astarı Nedir (Geçiş Astarı), Ne İşe Yarar?

33 Yorum

 1. Merhabalar.. Jakuzi küvetin ortasında çatlaklar var.. Altı boş olduğu için esneme olunca epoksi macunda bir süre sonra kırıldı.. Su geçirmez bantla yapıştırdım ama o da siyah olunca görüntü hoş olmadı.. Kiracıyım.. Duş teknesini değiştirmeden tamir etmem mümkün mü? Tabanı büyüklüğünde esnek bir levha gibi bir şey yapıştırılabilir mi?

 2. Duş teknemin altından 4,5 yerden koyu renkte sıvı damlıyor. Teknenin içinde herhangi bir delik göremedim. Ne yapabilirim?

 3. Mutfakta ta bulunan lavabo teknesinde sivri bişey batması nedeniyle 0.5 kalem ucu kadar delik oluşmuş. Buradan damlayan su alta bulunan dolabın icine damlıyor. Bu macunu alttan uygulasam çözüm olurmu? Ne onerirsiniz? (metal evye)

 4. Mücahit,
  Pattex tamir macunu kullanın, beyazdır. Uyguladıktan 10_15 dakika sonra ince zımpara yapın. 1 gün bekleyin, iyice kurusun.

 5. Nihat,
  Epoksi macunlarda yaklaşık 15 dakika sonra zımpara yaptığınızda hem pürüzsüz bir yüzey elde ediyorsunuz hemde parlaklık. Başka birşeye gerek yok.

 6. Nihat
  Kuvetimde belli yerlerde catlaklar kirilmalar var epoksi ile tamir ettikten sonra ustune herhangi bir cila gibi koruma kullanmak gerekir mi ? Ornegin cila gibi

 7. klozetimin su deposunda uzunca çatlak var su dolumu yaptığı sırada ciddi bir su akıtma durumu var bu çatlağı nasıl tamir edebilirim?

 8. Ali Bey,
  Üzerine basıldığında esniyorsa esnek bir yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor. Oraya ancak silikon olur. Diğer yapıştırıcılar yapıştırsa da bir süre sonra bırakır. Duş teknesinin değişmesi gerekiyor. Çok esnemeyen bir yerde ise epoksi macun kullanın. (Pattex Tamir Express)

 9. duş teknesinin orta kısmında hafif çökmelere bağlı olarak çatlaklar mevcut ve alt kata su sızdırıyor. bu epoksi uygulamayla bu sorunu çözebilir miyim ?
  epoksi uygulaması yaptıktan sonrada üzerine basıldığında bozulmalar olur mu?
  şimdiden teşekkürler…

 10. hasan

  sayın yetkili küvette çatlaklar mevcut, 2 cm uzunluğunda 0,3 mm cukurluk var.Alt kata su akıyor siz buna ne önerirsiniz.

  TEŞEKKÜRLER.

 11. (Yorumlara isim yazalım.)
  Soyulmalar varsa macun kullanıp kuruyunca zımparalayıp düzeltin. Kolay işçilik için sprey, iyi bir iş için emaye boya kullanmalısınız. Astara gerek yok 2-3 kat boya uygulayın. Katlar arası kuruma süresine dikkat edin.

 12. Küvet nasıl boyanır? Bundan 5 yıl önce profesyonel birisi boyamıştı fakat çok kısa sürede tabanında atmalar oldu. Sanırım yeterince zımparalamadı ya da astar çekmedi. Bu defa kendim boyamak istiyorum. Macun çekmeye gerek var mı? Astar gerekiyor mu? Piyasada satılan sprey küvet boyaları bu iş için ideal midir?

 13. Barış,
  Delik yumurta büyüklüğünden küçük ise macun direkt kullanılabilir değilse önce gazete ile doldurulabilir. Macun gerdirilerek üzerine sıvanır.

 14. Barış,
  Merhaba bu uygulamayı yaparken sıvama kısmı delik yere gerdirme anlamında mı yoksa içerideki boşluğu dolduracak şekilde mi olacak o kısmı anlayamadım küvetteki kırık bölgenin altı boşluk durumda cünkü…

 15. bu uygulamayı metal küvetler içinde yapabılırmıyım cunki paslanma sonucu bı delık olustu ? ve saglamlık konusunda ne kadar saglam olur .? tşk

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz