İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Kırık Küvet ve Duş Teknesi Çatlak Tamiri

kırık duşakabin tamiri
Duş teknesi çatlak tamiri

Ömrünü tamamlayan veya pas dolayısıyla attan zatıflayan duşakabinler ve küvetler zamanla çatlayabilir veya kırılabilir. Bu yazımızda küvet çatlağı tamiri, kırık küvet tamiri, duş teknesi çatlağı tamiri nasıl yapılır? anlattık. Tek ihtiyacınız olan bir epoksi macun. Detaylı anlatım aşağıda.

Duşakabin Teknesi Çatlak Tamiri

kırık duş teknesi tamiri
Duş teknesi çatlak tamiri

Duşakabin teknesi çatlak tamiri, küvet kırığı ve küvet çatlaklarında en hızlı çözüm epoksi macunlardır. Epoksi macunlar, macun kıvamında olduğu için hem yapıştırma hem de boşluk doldurmak için uygundur.

Ayrıca, suya ve kimyasallara dayanıklıdırlar. Epoksi macunlar, delik ve kırık kapatarak yapıştırmak için çok kullanışlı yapıştırıcılardır. Şekli ve görüntüsü üreticilere göre farklılık gösterebilir. Epoksi macunların ambalajı silindir şeklinde veya kibrit kutusu şeklinde olabilir. Fakat, kullanılışı aynıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi duşakabin teknesi çatlakları için en uygun çözüm epoksi macunlardır. Özellikle, eski tip, metal, döküm yüzeylerde oldukça iyi sonuçlar veriyor. Şimdi, epoksi macun ile kırık küvet tamirini sırasıyla anlatalım. Daha sonra, akrilik duş teknesi çatlak tamiri için neler yapılabilir? bakalım.

Kırık Duşakabin, Kırık Küvet Nasıl Tamir Edilir?

kırık duş teknesi tamiri
Epoksi macun
  • Küvetinizin veya duş teknenizin zemini kurulayıp temizleyin.
  • Epoksi macununuzu deliğin veya çatlağın büyüklüğüne göre her iki parçadan eşit miktarda keserek rengi değişene kadar elinizde ovalayın.
  • Epoksi macunu deliğe iyice sıvayın ve bastırın. Kenarlarına da biraz yayabilirsiniz. Mümkünse kırık, çatlak küvetin alt kısmından da uygulama yapın.
  • Yaklaşık 10-15 dakika sonra yapışma gerçekleşir. fakat tam sertleşme için 24 saat bekleyin.
  • Epoksi macun uyguladıktan yaklaşık 10-15 dakika sonra daha pürüzsüz, düzgün bir yüzey elde etmek için zımpara yapılabilir. Üzeri küvet boyası veya emaye boya ile boyanabilir.

Akrilik Duş Teknesi Çatlak Tamiri

kırık duşakabin tamiri
Epoksi macun

Akrilik duş teknesi çatlak tamiri için bazı tavsiyeler: Epoksi macun eski tip, döküm, metal, sert küvetlerde küvetin ayak basılan yerlerindeki kırıklarda çok iyi sonuçlar veriyor. Yeni tip akrilik küvet çatlaklarında ve akrilik duş teknesi çatlak tamirinde ise, ayak basılan kısımlardaki kırıklar esneyebilir. Bu nedenle, küvetin altından da, epoksi macun uygulanması çok daha iyi olacaktır. Hatta, üzerine basılınca, esneyip açılmaması için, yapıştırılan yerin tam altına denk gelecek şekilde duş teknesinin altına destek koyabilirsiniz.

Ayrıca, duş teknesi altına poliüretan köpük sıkıp altını tamamen doldurarak, sert ve sağlam bir alt zemin elde edilebilir. Fakat, poliüretan köpük, çok fazla şişip yayılır ve çok iyi yapışır. Çatlak duş teknesini veya sifonu değiştirmek istediğinizde eskisini çıkarmak çok zor olacaktır. Burada, poliüretan köpük kullanıp kullanmamayı size bırakıyoruz.

Epoksi macunlarda renkler farklı olabilir. Beyaz, siyah, yeşil v.b. Satın alırken, hangi renk olduğunu sorun, çünkü ambalajındaki renk, karıştırılınca değişiyor.

Bazı epoksi macun markaları: Pattex Tamir Express (beyazdır.), Bison epoksi macun, 404 epoksi macun, Sun-Fix epoksi macun, Vodabond epoksi macun.

3 Yorum

  1. Merhabalar.. Jakuzi küvetin ortasında çatlaklar var.. Altı boş olduğu için esneme olunca epoksi macunda bir süre sonra kırıldı.. Su geçirmez bantla yapıştırdım ama o da siyah olunca görüntü hoş olmadı.. Kiracıyım.. Duş teknesini değiştirmeden tamir etmem mümkün mü? Tabanı büyüklüğünde esnek bir levha gibi bir şey yapıştırılabilir mi?

    • Merhaba herkese. Su geçirmez bant uzun süre işe yaradı mı acaba ,Betül Hanım? Epoksi macun ve bant arasında kaldım. Bantın görüntüsü çok rahatsız ederse duş teknesi için kaydırmazlar ve küvet boyaları var, onlarla kamufle ederim.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar