Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Matkap Nasıl Kullanılır?

matkap kullanımı
Matkap nasıl kullanılır?

Eğer daha önce şarjlı veya kablolu matkabı kullanmadıysanız, bu yazımız size referans olabilir. İnternette matkap kullanımı ile ilgili çeşitli kaynaklar var. Fakat, bu yazımızı okuduktan sonra, çalışan bir matkabı elinize almadan önce, olası kazaların önüne geçebilirsiniz. Matkap nasıl kullanılır ve matkabı kullanırken nelere dikkat edilir? detaylı şekilde anlatacağız. Ayrıca, doğru matkap ucu seçimini yaparken, dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz.

Matkap Nasıl Kullanılır?

Matkap nasıl kullanılır?: Matkabı ilk defa kullanacaksanız, ilk denemeniz yavaş hızda ve mümkünse ahşap gibi daha yumuşak bir malzemede olmalı. Ayrıca, deneme için kullanacağınız malzeme sabit olmalı. Sabit değilse, deler delmez, matkabın ucu ile berber dönüp size veya çevrenize zarar verebilir.

Testleri bitirip, matkabı gerçekten kullanmaya başladığınızda ise, mutlaka matkabın tetiğine tam basıp, hızlı dönmesini sağlamalısınız. Matkap ne kadar hızlı dönerse o kadar kolay delme yaparsınız. Ayrıca, kuvvetle bastırmak da iyi bir delme için gereklidir.

Matkapla delme işlemi yapmadan önce, deleceğiniz yeri işaretlemelisiniz. İlk etapla matkabın kaymaması için matkabı yavaş çalıştırıp küçük bir nokta koyabilirsiniz. Hatta, ilk önce ince bir uç ile başlayıp, küçük bir çukur açmak matkabın parlak ve kaygan yüzeylerde kaymasını engeller.

Matkabı sıkı tutun, sert ve sabit maddelerde bir elinizle tetiğe, diğer elinizle de matkabın altından veya arkasından bastırabilirsiniz.

Matkap kesinlikle düzgün tutulmalıdır. Eğri tutulan bir matkap iyi bir verim sağlayamadığı gibi, kazalara da neden olabilir. Ayrıca, dübel ve vidaların delikten içeri girmesini zorlaştırır.

Darbeli Matkap Nasıl Kullanılır?

darbeli matkap kullanımı

Beton gibi oldukça sert yüzeylerde önce darbesiz çalıştırıp küçük bir delik açabilirsiniz. Daha sonra da darbeli delme ile delme işlemine başlayabilirsiniz.

Beton gibi çok sert yüzeylerde matkap darbeli olarak kullanılmalıdır. Tuğla, ahşap, briket, mobilya, alçı, alçıpan gibi yumuşak yüzeylerde matkap darbesiz çalıştırılır.

Küçük bir cisim delinecekse, parça çok iyi sabitlenmeli ve sıkıştırılmalıdır. Sabitlenmeyen parçalar matkabın ucu ile birlikte dönüp, ciddi yaralanma ve kazalara neden olabilir.

Şarjlı Matkap Nasıl Kullanılır?

şarjlı vidalama nasıl kullanılır
Şarjlı matkap nasıl kullanılır?

Şarjlı vidalama nasıl kullanılır?: Matkabınızı kullanmaya başlamadan önce, şarjının tam dolu olduğuna emin olun. Şarjlı matkaplar genellikle vidalama için kullanılsa da güçlü olanları sert cisimler delmek için de kullanılabilir.

Vidalama için amacınıza uygun ucu seçin. Doğru ucu seçmemeniz halinde, kayma yaparak yaralanmanıza neden olabilir.

Matkap Kullanımı

 • Matkabınızı satın alırken, amacınıza ve kullanım sıklığına göre profesyonel veya amatör bir makine seçebilirsiniz. 
 • Matkabın, değiştirilebilir ve çıkarılabilir değişik tipte uçları vardır. Kullanmaya başlamadan önce uygun ucu seçmelisiniz. (Örn. Beton ucu, ahşap ucu, metal ucu gibi.)
 • Matkapların bazı çeşitlerinde matkabın ucunu matkaba sıkıştırmak için; küçük bir sıkıştırma aparatı (mandren) bulunur. Bazılarında da uç matkaba yerleştirildikten sonra matkap boşta çalıştırılarak takılır.
 • Bazı matkaplar şarj edilerek, bazıları da direkt elektriğe bağlanarak çalışır.
 • Matkabın delme hızı, tetiğine basılarak ayarlanır. Ayrıca bazı matkap türlerinde tork (kuvvetli dönme ayarı) ve darbe ayarı da bulunur. Darbeli dönme, beton gibi sert cisimlerde kullanılır.

Matkap Ucu Seçimi

 • Çalışacağınız materyale göre uygun matkap ucunu kullanmalısınız. Ahşap, beton veya çelik için özel üretilmiş matkap uçları vardır. Doğru ucu seçtikten sonra, matkabın ucuna kıvrımlı yerinin bitim yerine kadar takın ve mandren anahtarı yardımı ile iyice sıkıştırın.
 • Mandrensiz matkabınız var ise, (sıkıştırma anahtarı) ucu içine takıp bir elinizle tetiğe hafifçe bastırıp diğer elinizle matkap ucunu matkaba yerleştirin.
 • Daha önce hiç matkap kullanmadıysanız. Satıcıya ucun nasıl takılacağını tarif etmesini söyleyin. Ayrıca, en çok kullanılan uçlardan birkaç tane satın alın. Genel olarak, evde en çok kullanılan uçlardan satıcıdan birkaç tane isteyin. Bu matkap uçları duvar ve ahşap ağırlıklı olsun.

Uyarılar ve Önlemler

 • Delme işlemi tavanda yapılıyorsa gözlük takılmalıdır.  (Eldiven kullanımı ise acemi kullanıcı için tavsiye edilmez. Matkaba dolaşabilir.)
 • Matkabı kullanırken kısa aralar verip çentik ve toz taneciklerini temizlemek kolay çalışmayı sağlar.
 • Çalışma aralarında matkabın fişi çıkarılmalıdır.
 • Duvar delme işleminde elektrik kablolarına, prizlere ve su borularına dikkat edilmelidir. Prizlerin üst ve yan paralel kısımlarından elektrik kablosu geçebileceğini unutmayın. Aynı şey musluk ve bataryalar içinde geçerlidir.
 • Islak zeminlerde çalışmayın. Matkap kullanırken etrafınızda size zarar verebilecek, düşebilecek hareketlerinizi kısıtlayacak eşyaları kaldırın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar