İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Klozet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

klozet alırken nelere dikkat edilmeli
Klozet alırken nelere dikkat edilmeli

Bu yazımızda klozet seçiminizde kolaylık sağlamayı amaçladık. Klozet seçimi yaparken, sizin de bildiğiniz bazı kriterlere eklemeler yaparak klozet alırken nelere dikkat edilmeli, kanallı klozet mi kanalsız mı? almalısınız açıkladık.

Klozet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

klozet seçimi

Sıhhi tesisat ve banyo vitrifiyeleri konuları, bir çok kişinin yabancı olduğu konulardır. Bu nedenle, klozet satın alırken, satıcıya güvenmekten başka çareniz kalmaz. Tercih edeceğiniz klozetin marka, model, yıkama seçenekleri ile birlikte başka önemli kriterlere de dikkat etmeniz gerekebilir.

Klozet modelini görerek seçmek, dekoratif açıdan iyidir. Fakat, klozeti alırken bazı ince detaylara da dikkat etmek gerekiyor. Klozet satın alırken nelere dikkat etmeli?, aşağıda sizin için listeleyip anlattık. Klozet satın alırken, listedeki kriterlerin bazılarını kendiniz kontrol edebilir, bazılarını ise, satış danışmanına sorabilirsiniz. Sayfanın daha altında da bu kriterleri detaylandırdık. Bu sayede, klozet seçimi yaparken kolay değerlendirme yapabilirsiniz.

Klozet Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Klozetin ölçüleri
  • Klozetin rengi
  • Fiziksel kontrol
  • Kanallı klozet mi kanalsız mı?
  • Klozet kapağı
  • Rezervuar iç takımı
  • Alttan çıkış mı arkadan çıkış mı?
  • Çevre yıkama var mı?

Klozet Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

klozet alırken nelere dikkat etmeliyiz
Klozet alırken nelere dikkat edilmeli?

Yukarıda klozet nelere dikkat edilmeli? listeledik. Şimdi, bu listeyi biraz detaylandıralım. Bu sayede, klozet seçimini daha kolay yapabilirsiniz.

1) Klozetin Ölçüleri

Klozetin modelini seçerken, koyacağınız yerin uygun olup olmadığını kontrol edin. Çünkü klozetler, bağlantı aparatları ve rezervuar deposu nedeniyle banyo veya tuvalette göründüğünden çok daha fazla yer kaplar.

Eğer banyonuz küçükse; klozet, duş teknesi, küvet veya banyo dolabı dolayısıyla monte edilemeyebilir veya banyo kullanımını sınırlayabilir. Küçük bir banyonuz varsa, klozetin konulacağı yer ile yakınındaki dolap, küvet benzeri eşyanın arasındaki ölçüyü alıp gidilebilirsiniz. Satıcı, montajda sorun olup olmayacağını söyleyebilir.

2) Klozetin Rengi

Klozet dahil, banyodaki bir çok vitrifiye beyaz olarak satılır. Beyaz renk bir klozet veya lavabo bir çok renge uyum sağlar. Fakat, siyah, altın, bakır veya farklı bir renkte klozet de satın alabilirsiniz. Özellikle, açık renk fayanslarınız varsa, renkli klozetler çok hoş görünecektir. Fakat, renkli klozetlerin fiyatlarının çok daha yüksek olduğunu hatırlatalım.

3) Fiziksel Kontrol

Klozetler vitrifiye fabrikalarında üretilir ve kontrolden geçer. Her ne kadar kaliteli marka alsanız da, bazı üretim hataları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ayrıca, klozetler fabrikadan bayiye giderken, nakliye sırasında yolda bazı deformasyonlara uğrayabilir. Bu nedenle, klozetin her yerini kontrol edin. (Bazı deformasyonlara örnek vermek gerekirse; Klozet üzerinde sürtünmeden kaynaklanan siyah lekeler, nakliye sırasında oluşan küçük çatlaklar, sır tabakasındaki deformasyonlar, üretim hatası çapakları v.b.)

4) Kanallı Klozet Mi Kanalsız Mı?

Klozet kanalları yıkama esnasında tüm yüzeye suyun ulaşmasını sağlar. Klozetin iç yan kısmındaki kanalları görebilirsiniz. Bu kanallar, rezervuar butonuna bastığınızda çevresel bir yıkama sağlayarak suyun etrafa sıçramasına da engel olur. Klozet satın alırken, kanallı klozet mi kanalsız mı? satıcıya sorabilirsiniz. Kanallı klozetler, biraz daha pahalı olsa da daha kullanışlıdır.

5) Klozet Kapağı

Üst kalite bazı klozetlerde klozetler, kapakları ile satılır. Hatta, bazı modeller rezervuar iç takımı ile birlikte verilir. Klozet kapakları klozet kadar önemlidir. Plastik değil, melamin klozet kapaklarını tercih edin ve klozet kapağı bağlantı aparatların da metal olmasına özen gösterin. Mümkünse, klozeti klozet kapağı ve iç takımı ile birlikte satın alarak orda montajını yaptırın. Klozet kapağı montajı hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Klozet kapağı nasıl takılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

6) Rezervuar İç Takımı

Rezervuar iç takımları bazı klozetler ile takım olarak satılır. Takım olarak almak ve aynı marka olması daha iyidir. Kademeli olarak su veren, iki butona sahip, rezervuarlar sudan tasarruf sağlar. Ayrıca, suyu sessiz dolduran ve boşaltan rezervuar iç takımlarını tercih edebilirsiniz.

7) Alttan Çıkış Mı, Arkadan Çıkış Mı?

Klozetlerin pis su çıkışları alttan ve arkadan olmak üzere ikiye ayrılır. Eğer, banyonuzdaki pis su borusu gideri zeminde ise, alttan çıkışlı, duvarda ise, arkadan çıkışlı bir klozet satın almalısınız.

Bazı klozetler ise, üniversal çıkışlıdır. Yani, evinizdeki pis su gideri nerede olursa olsun; klozetin montajında sorun olmayacaktır. Fakat, biz yine de pis su çıkışınıza göre klozet tercihi yapmanızı öneriyoruz.

8) Çevre Yıkama Var Mı?

Çevre yıkama sistemi klozetin içindeki tüm alanlara suyu ulaştırarak, temizliğin tüm yüzeyde yapılmasını sağlar. Klozetin iç kısmında bulunan su kanalları, sadece arka kısımda değil, tüm klozet çevresinde olmalıdır. Bu sayede, su her kısma ulaşır ver çevre yıkama ile tam temizlik yapılır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar