Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

En İyi Silikon Markaları Hangileri?

en kaliteli silikon markası
Silikon markaları

Bu yazımızda Türkiye’de satılan silikon markalarına değindik. Türkiye’ye ithal edilen ve Türkiye’de üretilen silikon markalarının isimlerini listeleyip en iyi silikon markası, en kaliteli silikon markası hangisi? değerlendirmelerde bulunduk. Bu sayede, siz de eviniz için ihtiyacınız olan silikonu alırken veya işleriniz için toplu silikon alımlarınızda bu markaları değerlendirebilirsiniz.

Silikon Markaları

en kaliteli silikon hangisi
En kaliteli silikon hangisi?

Silikon, hayatımızın her alanında sıkça kullanılan bir yapı kimyasalıdır. Evlerde, iş yerlerinde, sanayide, otomobillerde ve daha bir çok sektörde kullanılır.

Silikon çeşitli sektörlerde ve evlerde en çok yapıştırma ve su yalıtımı için kullanılıyor. Siz de evinizde banyo veya pencereler için mutlaka bir silikon satın almış veya kullanım tecrübesi edinmişsinizdir. Silikonun kullanıldığı kısımlarda ve yapılarda özellikle iyi su yalıtımı yapması beklenir. Evinizde de kullandığınız silikonun su kaçırmamasını ve iyi yapışmasını beklersiniz değil mi? Özellikle, klozet ve banyodan sızan sular evlerde çok can sıkıcı olabiliyor. Siz de bazı silikon markalarını tecrübe etmiş ve bazılarından memnun kalmamış olabilirsiniz.

Silikon markaları yapı kimyasalı üreticileri tarafından üretilip satışa sunuluyor. Üretim aşamasında çeşitli aşamalardan geçiyor. Bu üretim aşamalarında bazı silikonlar renklendirilebilir, bazıları çeşitli kimyasal katkılar ile kalitesi arttırılıp düşürülebilir veya özel bir amaç için silikon üretimi yapılabilir. (Örneğin; ayna silikonları.)

Tabi kaliteli bir silikonun kalitesini dışardan bakarak anlamak mümkün değildir. Hatta bazıları aynı gibi görünse de; gerek ağırlığı gerekse kullanım ömrü ve amacı farklılık gösterebiliyor. Bu yazıyı hazırlamamızın bir nedeni de bu. İhtiyacınız olan kalitede silikonu bulmanız.

Silikon markalarının bir listesini sıralamadan önce; silikonun kalitesi kadar uygulamasının da çok önemli olduğunu hatırlatalım. Eğer silikon kullanımı ve silikon çekme ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız; linki tıklayarak “Silikon Nasıl Çekilir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Türkiye’deki Silikon Markaları

Aşağıda Türkiye’de gerek yapı marketlerde gerek hırdavatçılarda satılan, en çok kullanılan ve en kaliteli silikon markalarından bazılarını listeledik. Bu silikonların bazıları ithal, bazıları da yerli ve kaliteli üretimdir. Sizin kullandığınız ve memnun kaldığınız bir silikon markası varsa, listeye yorum kısmından ekleyebilirsiniz. Sayfanın daha alt kısımlarında bu silikon markaları hakkında daha detaylı bilgiler verdik. Aşağıdaki silikon markaları, yerli ve ithal bazı en iyi silikon markalarına örnektir. Fakat, sıralama kalite sıralamasına göre yapılmamıştır.

Bazı En İyi Silikon Markaları

 • Sista
 • Sika
 • Bison
 • Apel
 • Soudal
 • Selsil
 • Akfix
 • Dayson
 • Würth

Şimdi, yukarıdaki silikon markaları hakkında biraz daha detaylı bilgiler verelim.

En Kaliteli Silikon Markası Hangisidir?

en iyi silikon
En iyi silikon hangisidir?

Direkt olarak “şu markanın silikonu en kalitelisidir.” demek yanlış bir değerlendirme olacaktır. Silikon üretimi esnasından içerisine bir miktar solvent ilave edilmektedir. Bu solventler, silikonun kuruma esnasında havaya karışarak silikonun zamanla çatlamasına yol açar. Bu nedenle en iyi silikon “solventsiz, katkısız ve saf silikondur” demek en iyi tanım olacaktır.

Yukarıda listesini yaptığımız silikon markaları gerek iç piyasada gerekse dış dış piyasada kendini kanıtlamış markalardır. Silikonları oldukça üst kalitededir ve katkısızdır. Ancak, her silikonun bir ömrü vardır ve her silikonda zamanla kararma ve küflenme görünebilir. Ayrıca, silikonun doğru uygulanması da önemlidir.

En İyi Mastik Markası Hangisi?

Yukarıdaki silikon markalarının mastik üretimi de mevcuttur. Yeri gelmişken, akrilik mastiğin sadece boşluk doldurmak için kullanıldığını hatırlatalım. Fakat, uzun ömürlü, esnek, yapıştırıcı özelliğinde, dış mekan kullanımı için uygun mastik arıyorsanız; poliüretan mastikleri kullanabilirsiniz. Listesini verdiğimiz silikon firmalarından poliüretan mastik veya “PU” mastik de edinebilirsiniz.

En İyi Silikon Markaları Örnekleri

kaliteli silikon markaları
En iyi silikon markası hangisi?

Aşağıda Türkiye’de çeşitli yapı marketlerde satılan ve bilinen bazı en iyi silikon markalarını derledik. Sıralama kalite sıralaması değildir. Bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Yorumlar ile eklemek istediğiniz markayı yazabilirsiniz.

Sista

Türkiye’de çok eskiden beri satılan ve çok bilinen silikon markalarından biridir. Türkiye’nin nerdeyse her bölgesinde, her şehrinde bulmak mümkündür. Çeşitli özelliklerde ve çeşitli renklerde üretilen Sista Silikon, bir Alman firması olan Henkel tarafından üretiliyor.

Sika

Sika silikon, 1910 yılında İsviçre’de kurulan Sika firması, tarafından üretiliyor. Günümüzde global çapta dev bir yapı kimyasalları markası olmuştur. Özellikle su yalıtım çözümleri ile uzmanlaşmış Sika markasının silikonları oldukça kalitelidir. Sika silikonlarını ve diğer yalıtım malzemelerini Bauhaus mağazalarında ve sanal marketlerde bulabilirsiniz.

Bison

Yapıştırıcıları ile birçok ülkede bilinen Bison firması, Bolton Group adlı global bir şirketin parçasıdır. Türkiye’de özellikle bilinen ve tanınan ürünü; Bison Montage Kit’dir. Bison silikonları ve yapıştırıcılarını ASM Endüstriyel Ürünler firması ithal ediyor. Bison silikonlarını Koçtaş, Bauhaus gibi büyük yapı marketlerde bulabilirsiniz.

Apel

Apel Silikon, Türkiye’nin en büyük yapıştırıcı firmalarından biri olan, Beta Kimya tarafından üretiliyor. 1987’de kurulan Beta Kimya, şu anda 100 ün üzerinde bant, yapıştırıcı, silikon çeşidine sahip ve global bir marka olma yolunda hızla ilerliyor. Apel silikon ve yapıştırıcı çeşitlerini Bauhaus’larda ve sanal mağazalarda bulabilirsiniz.

Soudal

Bir Belçika şirketi olan Soudal, Avrupa’nın en büyük silikon ve köpük üreticilerinden biridir. Dünya’da 140 dan fazla ülkeye ürünleri dağıtılmaktadır. Soudal silikonları ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için; linki tıklayarak Soudal Silikon‘a geçiş yapabilirsiniz.

Selsil

Selsil silikon, Sel Dış Ticaret tarafından üretilen, tamamen yerli bir silikondur. 1991 yılında kurulan Sel Dış Ticaret, 107 ülkeye ihracat yapmaktadır. Yapıştırıcıları ve çeşitli türde silikonları ile tanınan bir marka olmuştur. Selsil silikonlarını ve diğer ürünlerini sanal mağazalarda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Akfix

Akfix silikonlar, Akkim firması tarafından üretilen yerli bir markadır. Poliüretan montaj köpükleri, derz dolgu silikon ve mastikleri, yapıştırıcı ve tutkallar, su ve ısı yalıtım sistemleri ve daha birçok endüstriyel ürünleri ile sektörün önde gelen markalarından biri olan Akkim, 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapmaktadır.

Dayson

Montaj ustalarının sıklıkla kullandığı Dayson poliüretan mastik, bir İsviçre markasıdır. Dayson poliüretan mastiğin, Türkiye ve Rusya ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine distribütörlük ve dağıtımını Avrupa Group firması yapmaktadır.

Würth

Würt silikonları bir alman firması olan Würth Group tarafından üretilmektedir. Würth Group montaj ve bağlantı elemanları ticaretinde dünya lideridir. 400 den fazla şirketten oluşan Würt Group, dünyanın en büyük firmalarından biridir. Würth silikonlarını sanal mağazalardan ve Würth Online mağazasından satın alabilirsiniz.

Yukarıda Türkiye’de en çok satılan, en çok kullanılan ve en kaliteli bazı silikon markalarını derledik. Unutmayın! Silikonun kalitesi kadar doğru uygulanması da önemlidir. Ayrıca, amacınıza uygun doğru silikonu satın almalısınız. Yukarıdaki silikon markaları dışında bir silikon üreticisi veya kullanıcısıysanız; listeye eklememiz için yorum yapabilirsiniz.

6 Yorum

 1. Hocam silikonda weber ve kalekim markalarini da tavsiye eder misiniz? Yoksa yukardaki markalardan mi yuruyelim

 2. Sosis silikonda selfleks mi NP1 mi. Selfleks çok kuvvetli yapışıyor. Np1 çok elastik duruyor ama selfleks sıyrılmıyor, Np1 sıyrılıyor. Sac çatıda yalıtım için hangisini önerirsiniz

  • İsmail Ergin,
   İkisi de olur. Çatı sacları çok sabit değilse, oynuyorsa NP1 kullanın. İyi monte edilmiş ve tüm parçalar sağlamsa, oynama yoksa Selflex kullanın.

 3. Hocam hazirladiginiz site inanilmaz guzel,merak ettiğimiz seyleri sitenizden ogreniyoruz,derli toplu bir site,cok tesekkur ederiz.Hocam yukaridaki silikonlardan siz bireysel olarak hangisini aliyor ve kullanıyorsunuz.

  • Teşekkürler Hayrullah Bey,
   Bir markayı sıyırarak, “en iyisi budur” demek yanlış olur. Yukarıdaki silikonların hepsi iyidir. Hatta, yazamadığımız birçok iyi marka da var. Siz çevrenizde hangisi bulabilirseniz onu kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar