Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Pencereden Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Camdan gelen soğuk nasılk engellenir?
Pencereden gelen soğuk nasıl engellenir?

Pencereleriniz ahşap, çift camlı veya kaliteli pvc (Pimapen) de olsa zamanla deforme olduğundan hava geçirebilir. Fakat, kapı ve pencerelerden gelen soğuğu engellemenin bir çok yolu var. Pimapen’den kapı ve pencereden gelen soğuk nasıl engellenir, pencere bandının çeşitleri nelerdir? aşağıda detaylıca anlattık. Ayrıca, sayfanın sonunda diğer pencere izolasyon yöntemlerini açıkladık.

Pencereden Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Camdan gelen soğuk nasıl engellenir?
Pencereden gelen soğuk nasıl engellenir?

Camlardan gelen soğuk nasıl engellenir? Özellikle eski kapı ve pencerelerden soğuk havanın girmesi normaldir. Eskiyen pencere fitilleri, pencerelerin ve kapıların zamanla fiziksel yapısının bozulması, kullanım ömrünü tamamlaması nedeniyle araları açılır ve hava alır.

Özellikle ahşap pencereler ve kapılar soğuk hava geçirmeye meyillidir. Eskiyen kapı ve pencerelerden gelen soğuğu engellemek için ilk akla gelen şey pencere fitilleridir. Ayrıca, silikonlar da işe yarayacaktır. Fakat, doğru fitili ve doğru silikonu kullanmanız gerekiyor. Doğru fitili kullanmazsanız, pencere kasabilir. Bu nedenle, kapanmayabilir veya soğuk geçirmeye devam edebilir. Doğru silikonu kullanmazsanız veya silikonu düzgün çekmezseniz, su ve hava girişi devam edecektir.

Pencere yalıtımı için kullanmak istediğiniz fitil, silikon gibi malzemeleri kullanmadan önce size bazı uyarılarımız olacak. Bu uyarılarımızdan sonra pencere yalıtımı için kullanabileceğiniz diğer araçları da açıklayacağız.

Ahşap Pencere ve (PVC) Pimapen’den Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Pencerenizi soğuk hava ve su için yalıtmadan önce ilk yapmanız gereken şey, pencerenizi fiziksel olarak kontrol etmek. Elinizle pencerenin çevresini kontrol ederek, nerelerden soğuk hava girişi olduğunu belirleyin. Ahşap ve pvc pencerelerden gelen soğuğu engellemek için yapmanız gerekenleri aşağıda ayrı ayrı açıkladık.

Ahşap Pencereden Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Camlardan gelen soğuk nasıl engellenir?

Pencereniz ahşap ise yakından bakarak, kasasında ve açılan kısmında kırık ve kopan parçalar var mı? bakın. Ardından pencereyi açın. İç kısımları da kontrol edin. Burada yarıklar varasa ahşap tamir macunları ile tamir edin. Ahşap macunları hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Ahşap macunu özellikleri ve kullanımı.” yazımızı okuyabilirsiniz.

Ahşap pencerenizin tüm kısımlarını kontrol ederek, ahşap tamir macunları ile yarıkları doldurun. Şimdi yapmanız gereken şey, pencerenizi boyamak veya verniklemek. Çünkü, eskiyen ahşap pencerelere ne kadar silikon çekerseniz çekin, ne kadar macunlarsanız macunlayın, ince, kılcal çatlaklardan soğuk hava ve su girecektir. Pencerenizi boyamak için vernikli ahşap koruyucuları kullanabilirsiniz. Ahşap pencerenizi boyamak veya verniklemek için linke tıklayarak, “Ahşap pencere boyama teknikleri” yazımızı okuyabilirsiniz. Ahşap pencerenizi boyadıktan sonra kurumasını bekleyin. Ardından açılan kanadına pencere fitili yapıştırın. Cam ile pencere kasası arasına ve duvar diplerine silikon çekin.

Pimapen’den Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Pimapenden gelen soğuk nasıl engellenir?

Pvc kapı ve pencerelerden gelen soğuk nasıl engellenir? Pimapenler yani pvc pencereler ahşap pencerelere göre çok daha dayanıklıdır. Yine de artık ömrünü tamamlamış ve eskimiş Pimapen’lerden soğuk hava girebilir.

Pimapen camdan gelen soğuk nasıl engellenir? Pimapenlerde de ahşap pencerelerde olduğu gibi fitil kullanımı işe yarayacaktır. Öncelikle kendi fitilleri ne durumda bakın. Eskimiş veya kopmuşsa yetkili servislerden kendi fitillerini bulmayı deneyin. Kendi fitillerini bulamazsanız, pencere kanatlarına yapışkanlı fitilleri kullanabilirsiniz.

Pvc pencerelerde fitil kullanırken dikkat etmeniz gereken şey, doğru kalınlıkta fitil kullanmaktır. Doğru kalınlıkta fitil kullanmazsanız, pvc pencereyi kapatmakta zorlanabilirsiniz. Ya da çok ince fitil kullanırsanız, pencereden hava girmeye devam edecektir.

?encere bandı çeşitleri.
Pencere bandı tipleri

Pencere fitillerinin dolgulu, kanallı, “P” tipi, “D” tipi, “E” tipi gibi bir çok çeşidi vardır. Pvc (Pimapen) pencereler için tavsiye edilen yapışkanlı fitiller genellikle “E” tipi pencere bantlarıdır. “E” tipi pencere bantları hem soğuk havanın girmesini engeleyecek hem de pencere kanadının kapanmasına engel olmayacaktır. “E” tipi pencere bandı bir çok marka tarafından üretiliyor. Alışveriş sitelerinde, hırdavatçılarda ve yapı marketlerde “E tipi pencere bandı” adı ile bulabilirsiniz. Fitilin ucuna baktığınızda büyük “E” harfi gibi olduğunu göreceksiniz.

Pimapenlerden gelen soğuğu engellemenin diğer yolu ise pencerenin yazlık kışlık ayarının yapılmasıdır. Neredeyse tüm pvc pencerelerde bulunan bu ayar sayesinde kışın soğuk hava girişini azaltabilirsiniz.

Pcv pencere kışlık ayar. Pvc kapı ve pencerelerden gelen soğuk nasıl engellenir?
(Pimapen) Pvc pencere kış ayarı için işaretli yeri contaya doğru çevirin.

Pencerenizi açın, pencere kilitleri üzerindeki alyan anahtarı olan kısma bakın. Üzerindeki nokta ya da çizgi dışarı dönük ise bir alyan anahtarı ile çizgiyi fitile doğru çevirin. Tüm kilitlerin üzerindeki pimleri aynı şekilde contaya doğru çevirin. Bu sayede pvc kapı ve pencerelerin daha sıkı kapandığını ve hava girişinin engellendiğini göreceksiniz.

Pencere yalıtımı için daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? O halde okumaya devam edin ve diğer pencere izolasyonu yöntemlerini öğrenin.

Pencere Yalıtımı, Pencere İzolasyonu

Pencere izolasyonu nasıl yapılır?
Pencere yalıtımı nasıl yapılır?

Yukarıda kapı ve pencerelerde gelen soğuğu kesmek için kullanılan klasik yöntemleri açıkladık. Fakat, pencere yalıtımı, pencere izolasyonu için kullanılan çok daha farklı yöntemler de var. İşte başlıyoruz.

Pencere Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Pencere bantları, mastikler, silikonlar, macunlar ve boyalar. Bunların hepsi pencere yalıtımı için önem taşımaktadır. Ayrıca, doğru yerde doğru uygulamayı yapmanız ve doğru malzemeyi kullanmanız gerekiyor. İşte pencere izolasyonu için kullanabileceğiniz malzemeler.

Camdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

  1. Pencere bantlarını kullanın.
  2. Cam ile pencere kasası arasına sililkon çekin.
  3. Pencere ile duvar arasına mastik veya pu mastik kullanın.
  4. Pvc pencerelerde yazlık ayarı kışlığa çevirin.
  5. Pencerenizin camını veya pencerenin tamamını naylon ile kaplayın.

Pencere İzolasyonu Nasıl Yapılır?

pencere izolasyonu
Pencere izolasyonu

Yukarıda listelediğimiz pencere yalıtımı için kullanılan yöntemleri biraz daha detaylandıralım. Böylece sizin için doğru malzemeyi tercih edebilir ve pencere izolasyonu için doğru bir uygulama yapabilirsiniz.

1) Pencere Bantlarını Kullanın

pencere bandi teknik

Pencere bantlarını kullanırken pencerenin boşluğuna uygun olanı tercih etmelisiniz. Genellikle ahşap pencereler için kalın, pvc pencereler için daha ince olanları kullanılıyor. Yukarıda pencereden gelen soğuk nasıl engellenir? başlığında belirttiğimizi gibi pvc pencereler için “E” profil ahşap pencereler için “P” veya “D” tipi pencere bantlarını kullanabilirsiniz.

2) Cam İle Pencere Kasası Arasına Silikon Çekin

pencereye silikon

Silikonlar hem soğuk hava akışını keser hem de su yalıtımı yapar. Kaliteli bir silikon hava ve su akışını uzun süre kesecektir. Cam ile pencere kasası arasına silikon çekin. (Pencere kenarından gelen suyu engellemek için, linke tıklayarak, “Pencereden su sızması nasıl engellenir?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

3) Pencere İle Duvar Arasına Mastik Veya Pu Mastik Çekin

pencereye silikon 1

Pencerelerden gelen soğuk, özellikle ahşap pencerelerde, pencere kasası ile duvar birleşim yerlerinden gelir. Bu kısımlara mastik veya poliüretan mastik uygulayın. Pu mastik, biraz daha pahalı olmasına karşın, daha yapışkan, esnek ve daha uzun ömürlü olacaktır.

4) Pvc Pencerelerde Yazlık Ayarı Kışlığa Çevirin

pencereye kislik ayar

Yukarıda “pencereden gelen soğuk nasıl engellenir?” başlığında belirttiğimizi gibi pvc pencerelerin kilit kısmındaki yazlık konumu kışlığa çevirin. Bunu bir alyan anahtarı ile contaya doğru çevirerek kolayca yapabilirsiniz. Böylece pvc pencere daha sıkı kapanacak ve iyi bir pencere izolasyonu yapabileceksiniz.

5) Pencerenizin Camını Veya Pencerenin Tamamını Naylon İle Kaplayın

pencereye naylon

Özellikle kullanmadığınız odaların pencerelerine şeffaf naylon kaplayarak çok iyi pencere yalıtımı yapabilirsiniz. Bu naylonları ister sadece camın üzerine yapıştırın, isterseniz pencereyi tamamen kaplayın. Camın üzerine yapıştırmak istiyorsanız, bu iş için hazır pencere izolasyon folyoları var: Örneğin: Tesa Moll Thermo Cover cam izolasyon filmi, Magzo pencere izolasyon folyosu, Gozimy pencere hava rüzgar yalıtım filmi, Dgs hava rüzgar yalıtım filmi. Bu pencere yalıtım filmlerini hazır olarak satın alabilir ya da evde kendiniz pencerenizin ölçüsüne göre bir cam filmi kesip hazırlayarak pencere kenarlarına tamir bantları ile yapıştırabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar