İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Patlatma Taş Nedir, Nasıl Yapıştırılır?

patlatma taş nedir
Patlatma taş nedir?

Bu yazımızda (doğal taş) patlatma taş nedir, (doğal taş) Patlatma taşları nerelerde kullanılır, patlatma taş nasıl yapıştırılır, nasıl döşenir? anlattık. Profesyonel gibi bir iş gibi görünse de doğaltaş uygulamasını kendiniz de yapabilirsiniz. Patlatma taşın bakımı hakkında da çeşitli bilgiler de verdiğimiz yazımız ilginizi çekecek.

(Doğal Taş) Patlatma Taş Nedir?

patlatma taş ne demek

Patlatma taş, doğal taş olarak da bilinir. Doğal taşlar, (patlatma taşları) doğallığı bozulmadan şekil verilmiş duvar veya zemin kaplamalarıdır. Bundan dolayı, dokularında doğal bir renk ve yapı farklılıkları vardır. Bu farklılıklarla kullanıldıkları mekanlara doğal bir estetik görünüm kazandırırlar.

Doğal taşın çok dayanıklı olması, iç ve dış mekanlar da kullanılabilir olması önemli özelliklerindendir. Patlatma taşların doğal formlarına bazı kimyasallar yardımı ile müdahale edilerek formu değiştirilir. Düz, desenli mermer görünümlü olarak çeşitli ebat ve renklerde üretilebilir.

Doğadan alınan dayanıklı taşlar, tezgahlarda kesilir. Daha sonra, içerisinde çeşitli kimyasallar olan havuzlarda aşındırma işlemi gerçekleştirilir. Üzerindeki aşınma delik, girinti ve çıkıntılar bu kimyasallar işlemlerin sonucunda ortaya çıkar. Doğal taşlar, çeşitli form, renk ve ebatlarda kesilerek satışa sunulur.

Küçük ebatlı olanları, genellikle arkasında fileli olarak satılır. File, yapıştırmada ve kesmede kolaylık sağlar.

Doğal Taşlar Nerelerde Kullanılır?

dogaltas nerede kullanilir

Patlatma taşlar, evlerde, ofislerde, otellerde, sergilerde, alışveriş merkezlerinde sıkça kullanılır. Patlatma taşı, (doğaltaş) evlerde genellikle tek duvar yüzeyine uygulanır. Şöminenin bulunduğu duvara döşenebilir. Genellikle, Lcd tv nin monte edileceği tek duvara döşenir. Ayrıca, mutfaklarda tezgâh ile üst dolap arasına kullanılır. Fakat, tezgah arası kullanımı için daha parlak ve düz olanlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede, oluşabilecek leke ve kir ve tozların temizlenmesi daha kolay olacaktır.

İş yerlerinde ve otellerin girişlerinde zemine göbekleri ile birlikte döşenebilir. Kolon etrafına veya dekoratif duvarlar yaratmak için kullanılabilir.

İç ve dış mekanlarda, çeşitli dekor ve projelerde. Kısacası patlatma taşları, iç ve dış tüm mekanlarda kullanılabilir.

Patlatma Taş Nasıl Yapıştırılır?

patlatma taş nasıl yapıştırılır
Patlatma taş nasıl yapıştırılır?

Patlatma taş nasıl yapıştırılır? Doğal taşlar için en uygun yapıştırıcılar, flex doğal taş yapıştırıcılarıdır. Bu yapıştırıcılar beyaz, esnek ve dış mekan için de kullanılan fayans yapıştırıcısıdır aslında. Ayrıca, çimento esaslı gri yapıştırıcılar ve pasta tipi hazır yapıştırıcılarla da yapıştırılabilir.

Taşı özellikle, amatör olarak kendiniz yapıştırmayı düşünüyorsanız, biz kolaylık ve sağlamlık açısından hazır pasta tipi yapıştırıcıları kullanmanızı öneriyoruz. (Kalekim, Baumit v.b. markların var.)

Patlatma taşı evde kendiniz duvarlara veya tezgâh üzerine oldukça kolay şekilde uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, zeminin düzgün olmasıdır.

Eğer toz yapıştırıcı kullanacaksanız, su ile hamur kıvamına getirip, yapıştırıcıyı taraklı mala ile zemine sürün ve taşı yerleştirin. Hazır pasta tipi yapıştırıcı kullanımı da aynı şekildedir.

Doğal taşın parçalardan oluşup, arkasının fileli olması rahatça bölünüp ebatlandırılmasına imkan verir. Kesim gerekirse, fileden maket bıçağı ile kesilebilir. Taş kesilecekse avuç taşlama ile kesilir.

Doğal taşın taşın yere döşenmesinde ise, uygulanacak zeminin akıntı yönü de sağlanarak düzgün bir seviyeye getirilmesi gerekir. Kot farkları ise, yapıştırıcı ile altı beslenerek giderilebilir.

Doğal taş, göbeği beraber kullanılacaksa, önce zemine tüm doğal taş fonu döşenir. Tam kuruma gerçekleşmeden önce, göbek fon üzerine yerleştirilip kenarlarından kalem ile işaretlenir. İşaretli yerlerden taş kesme makinesi ile kesilerek göbek yerleştirilir.

Doğal Taş Derzinin Uygulanması

  • (Patlatma) Doğal taşlar, genellikle derzsiz kullanılır. Fakat, derz ile kullanılabilen türleri de vardır.
  • Taşınızın arasında derz boşluğu varsa ve derz yapacaksanız derz dolgusunu doğal taş uygulamasından 12 saat sonra yapın.
  • Derz dolgusunun flex olmasına dikkat edin. (Aralarda kalan boşluğun ölçüsüne göre derz satın almanız gerekir.)
  • Derzi tamamen istediğiniz renkte su ile karıştırarak yoğurt kıvamında hazırlayın ve lastik çekçek veya fayansçı silgisi ile derz boşluklarına yayın.
  • Derzi en fazla 3-4 m² lik bölgeler halinde uygulayın. Derz tamamlandıktan sonra dolgular ve taş yüzeyi aynı seviyede olmalıdır.
  • Derz kurumaya başlamadan önce sünger, kova, su ile taş yüzeyi temizleyin. Taşın yüzeyinde hiç bir dolgu malzemesi artığının olmadığına emin olun.

Patlatma Taşın Temizliği, Korunması Nasıl Olur?

Gerçek doğal taşlar (patlatma) bakıma ihtiyaç duymaz. Yine de temizleme, koruma ve parlatmaya ihtiyaç duyarsanız, özel doğal taş bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Bakım işleminden önce taşın yüzeyinde toz ve nem olmamasına dikkat edin.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar