Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Silikon Yerine Ne Kullanılabilir?

silikon yerine ne kullanılır
Silikon yerine ne kullanabilirsiniz?

Silikonları evlerde lavabolarda banyolarda ve pencere kenarlarında kullanıyoruz. Fakat silikonun hatalı kullanılmasından kaynaklı bazı sızdırmazlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Ayrıca, zamanla silikonun küflenmesi, ve su sızdırması kullanıcıları silikondan farklı bir malzeme arayışına itiyor. Evinizin çeşitli yerlerinde silikon yerine ne kullanılabilirsiniz? aşağıda anlattık.

Silikon Yerine Ne Kullanılabilirim?

silikon yerine
Silikon yerine ne kullanabilirim?

Yukarıda belirttiğimiz gibi silikonu artık kullanışlı olmadığını düşünmeyenler artık silikondan başka çareler aramaya yöneldi. Haksız da değiller. Silikonun hoş olmayan kokusu, uygulamasının zor olması ve sızdırmazlığı yeterince yapamaması artık kullanıcıların başka malzemeleri aramaya yönlendiriyor.

Şimdi, evde silikon kullandığınız yerlerde silikonun yerine başka neler kullanabilirsiniz? ayrı ayrı başlıklar halinde anlatalım.

Silikon Yerine Ne Kullanılır?

  • Sızdırmazlık bantları. (Küvet kenar bantları)
  • Küvet kenar çıtaları
  • Mastik ve poliüretan mastik.
  • Çatlak bandı.

Şimdi yukarıdaki seçenekleri silikonun yerine nerede, nasıl kullanabilirsiniz? açıkayalım.

Duşakabinde Silikon Yerine Ne Kullanılır?

Duşakabinde silikon yerine sızdırmazlık bandı, küvet kenar bandı ve poliüretan mastik kullanabilirsiniz. Aşağıda bu malzemeleri ayrı ayrı açıkladık.

Silikon Yerine Bant

silikon yerine bant olur mu
Silikon yerine bant

Evde duş teknesi kenarı, küvet kenarı veya lavabo kenarında kullandığınız silikonların yerine bant kullanabilirsiniz. Sızdırmazlık bandı denilen bu bantlar silikondan biraz daha pahalı olmasına rağmen, çok daha kullanışlı ve uzun ömürlü. Üstelik temizlik maddeleri ile aşınmıyor ve senelerce sararmıyor.

Silikon Yerine Küvet Kenar Çıtası

silikon yerine küvet kenar çıtası
Silikon yerine küvet kenar çıtası.

Küvet kenar çıtaları, plastik, renkli veya renksiz çıtalardır. Duşakabinlerin ve küvetlerin duvara temas eden kısımlarında ve tezgahların duvar ile birleşim yerlerinde kullanabilirsiniz.

Küvet kenar çıtalarının çeşitli renkleri olduğu için kötü bir görünüm oluşturmayacaktır. Genellikle beyaz ve şeffaf çıta kullanılır. Fakat, küvet kenar çıtalarını yapıştırmak için yine silikon kullanmanız gerekiyor. Ayrıca, köşe dönüşleri için özel iç köşe dönüş aparatlarını da kullanmalısınız. Bu aparatlar ile köşeleri birleştirmek kolay olacak.

Küvet kenar çıtalarını kullanmak kolaydır. Ölçünüze göre kesin, arkasına silikon sürün ve yapıştırın. 1 gün kıpırdatmayın ve sudan uzak tutun.

Silikon Yerine Poliüretan Mastik

silikon yerine pu mastik
Silikon yerine pu mastik

Poliüretan mastikler, sıradan akrilik mastiklerden çok daha yapışkan ve dayanıklıdır. Yapıştırma ve dolgu işlerine kullanılır. Eğer silikon yerine kullanmak için başka bir seçenek arıyorsanız, poliüretan mastikleri deneyebilirsiniz.

“Pu mastik” olarak da satılan mastikleri, yapışkan ve esnek olduğu için küvet, duş teknesi ve lavabolarda kullanabilirsiniz. Ayrıca, çok iyi bir tutunma da sağlayacaktır. (Fakat pu mastikler, renksiz olarak üretilemiyor.) Pu mastikler hakkında daha fazla bilgi almak için “Mastik nedir, Çekomastik Nedir, Silikonize Mastik Nedir, Pu mastik nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.)

Pencereye Silikon Yerine Ne Kullanılır?

Yukarıda banyo için tavsiye ettiğimiz poliretan mastikleri pencere kenarlarında da kullanabilirsiniz. Özellikle pencere kasası ile duvar arasına kullanacağınız poliüretan mastikler, hem pencerelerinin iyi tutunmasını sağlayacak hem de su ve hava akışını kesecektir. Pencere kenarlarında oluşan çatlakları kapatmak için de çatlak banlarını kullanabilirsiniz. Fiyat ve bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

Yukarıdaki ürün ve uygulamalar genel bilgilendirme amacı ile verilmiştir. Uygulama ve ürün seçimi konusunda sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar