Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Sıcak Silikon Tabancası Tavsiye, Kullanımı ve Özellikleri

Elektrikli silikon tabancası nasıl kullanılır?
Sıcak silikon tabancası tavsiyeleri

Sıcak silikon tabancası nedir ve silikon tabancası nasıl kullanılır? başlıklarında sizin için detaylı bir yazı hazırladık. Ayrıca silikon tabancası tavsiyelerimiz anlattık. Silikon tabancası satın almadan önce size faydalı olacağını umuyoruz.

Sıcak Silikon Tabancası Tavsiyelerimiz

silikon tabancası tavsiye

İyi bir silikon tabancası kısa sürede mumu ısıtmalıdır. Mumu tam olarak kullanmalı ve kalan küçük paçaları da eritebilmelidir. Isınması için veya kullanırken bekletmek için bekletme ayaklığı olmalıdır.

Elektrikli silikon tabancalarının (Hotmelt Gun) genel olarak küçük ve büyük, kablolu ve kablosuz, her mumu kullanabilen veya sadece kendi mumunu kullanabilen modelleri mevcuttur. Satın alırken bunları göz önünde bulundurarak kendinize uygun bir model seçin.

Kullanmadığınız zamanlarda aletinizin fişini çekin ve tabancanız sıcakken uç kısmına dokunmayın.

Bez, kumaş gibi ince malzemelerde yapıştırma işleminden hemen sonra yapışan bölgeye dokunmayın.

İyi bir marka tercih edin. Bazı örnek sıcak silikon tabancaları: Pattex, Bosch, Steinel.

Sıcak silikon tabancalarının mumları farklı olabilir. (İnce mum, kalın mum.) Yedek mumları satın almadan önce kendi sıcak silikon tabancanız için hangisinin uygun olduğuna emin olun.

Sıcak silikon tabancası ile yapılan bazı işlerde silikon mum, kalın bir katman oluşturabilir. Bu nedenle biblo veya küçük süs eşyalarında yapıştırılan yer ayrık kalabilir. Yapıştırıcıyı az kullanın veya bu gibi ince, kalıcılık ve sağlamlık gerektiren işlerde başka bir yapıştırıcı tercih edin.

Sıcak Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır?

elektrikli silikon tabancası kullanımı
Sıcak silikon tabancası nasıl kullanılır?

Sıcak silikon tabancası nasıl kullanılır? :

 • Elektrikli silikon tabancasının fişini takmadan önce arkasına mumu yerleştirin.
 • 1-2 dakika sıcak mumun ısınmasını bekleyin.
 • Mum tabancanın içine iyice girene kadar tetiğe basın.
 • Tetiğe bastığınızda sıcak mum zorlamadan, kolayca çıkıyorsa artık yapıştırma yapabilirsiniz demektir.
 • Yapıştırmak istediğiniz yere sıcak silikonu sıkarak, soğumadan üzerine hemen bastırın.

Sıcak Silikon Tabancası Nedir?

sıcak silikon tabancası nerelerde kullanılır
Sıcak silikon tabancası nedir?

Sıcak silikon tabancası nedir? Sıcak silikon tabancası, elektrikli silikon tabancası, mum silikon tabancası, mum tabancası (hotmelt gun) gibi isimleri olsa da; genellikle sıcak silikon tabancası olarak bilinir.

Bir sıcak silikon tabancası almak istiyorsanız ya da evinizde kullandığınız bir tane varsa, bu aletler hakkında biraz daha bilgiye sahip olmak evde bazı işlerinizde kolaylık sağlayabilir.

Sıcak silikon tabancaları (mum tabancaları) resimde görüldüğü gibi ısıtıcı tabancanın arkasına yerleştirilen silikon mumdan ibarettir.

Mum tabancanın arkasına konularak tabancanın tetiğine basılmasıyla sıcak olan iç kısma girer ve ucundan eriyerek çıkar. Bu sayede mum yapıştırma için gerekli sıcaklığa ulaşır.

Genel olarak mum tabancaları yapıştırma işlerinde kullanılır. Çok kuvvetli bir yapışma sağlamasa da yapıştığı yeri kolay kolay bırakmaz ve koku yapmazlar.   

 Aslında daha sonra çıkarmak isteyebileceğiniz yerlerde de kullanabilirsiniz. Yapıştırdığınız yeri sökmek için biraz güç sarfederek ayırmanız yeterli.

Özellikle sert maddelerde yanlış bir yapıştırmada tekrar deneme şansınızın olması ve iz bırakmaması iyi bir özellik.

Sıcak Silikon Tabancası Nerelerde Kullanılır?

Sıcak silikon tabancası nerelerde kullanılır? Elektrikli silikon tabancalarını ahşap, metal, plastik, pvc v.b. maddeler üzerinde kullanabilirsiniz.

Elektronik sektöründe, bazı aletlerin devrelerinde, elektriği yalıtmak için veya küçük cam sigortalarını korumak için kullanılır.

Elektrikli mum silikon tabancaları, kumaş, deri, sentetik maddeler, karton, gevşek halıları sabitleme, kablo sabitleme, çerçeve sabitleme, hediyelik ve süs eşya yapımı, maket ve oyuncak imalatı, yapma çiçek gibi birçok alanda ev ve iş yerlerinde kullanılır.  

Sıcak silikon tabancaları ile yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı. Üstü cam bir sehpanın camını sabitlemek için kullanabilir veya dolapların kapağına sesi kesmesi için mercimek büyüklüğünde sıkabilirsiniz. Kaymaz, yapışkan, iz bırakmaz, koku yapmaz bir malzemedir. 

20 Yorum

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Silikon tabancaları standart değil. İnce ve kalın mumlar için farklı tabancalar var.

 1. Silikon tabancam iki seferdir patladı neden oluyor nasıl engelleyebiliriz,içini açtım bütün silikonu içine akitmış her iş yaptığım da bitane yanıyor

  • Her seferinde aynı marka aldıysanız, silikon tabacasında sorun olabilir. Tetiği basılı kalıyor olabilir.
   Ayrıca, ara verdiğinizde sıcak silikon tabancası stantına koyun.

 2. Merhaba, silikon tabancamda son silikon kaldığı için kurşun kalem ile silikonu ittiriyordum fakat dikkatsizliğimden dolayı kalem tamamen içinde kaldı ve kalemi tutup çekecek uç olmazdığı çıkartamıyorum ne yapmamı önerirsiniz?

  • Merhaba Maria,
   Cımbız ile çekmeyi deneyebilirsiniz veya uzun ince bir vidayı arkasına tornavida ile sıkın, birkaç diş tutunca, pense ile vidayı çekin.

 3. Merhaba 100w sıcak silikon tabancasına 7.2 mm mum aldım fakat mum ucundan gelmiyor içten eriyor bu neden olabilir iyi çalışmalar.

  • Muhammet Bey,
   Daha önce tabancanız ile sorun yaşadınız mı? Kapanma sensörü arızası yapmış olabilir. Belli bir sıcaklığa ulaşınca kendini kapatmıyor olabilir. Önce başka bir mum deneyin. Sorun devam ediyorsa tabancanız arızalı olabilir.

 4. Hocam ben öğretmenim. Öğrencilerimle atık malzemelerden basit hareketli robot tasarımları yapmakistiyorum. DC motor, pil yatağı gibi malzemeleri yapıştırmakiçin bir silikon tabancası almayı düşündüm. Hangisini tavsiye edersiniz?

 5. Bu tabancalari genelde evlere verilen incik boncuk yapistirma işlerinde bayanlar kullanıyor. 1000 tane incikboncuk yapıştır 20 tl al. 1000 incikboncuk yapıştırmak için 1 saat zaman rahat geçer soru şu : goturusu getirisinden fazla olmuyormu ne kadar kaç tl elektrik harcar bu makine adaptörü yok direk 220 volta takılıyor. Şimdiden teşekkürler

  • Kaann Kanun,
   Sıcak silikon tabancaları, koku yapmayan, genel maksatlı ve hızlı kuruyan yapıştırıcılardır. Diğer hızlı yapıştırıcılardan japon yapıştırıcısı uzun süre kullanımda gözde yanma yapar, çift komponentli sprey yapıştırıcının spreyi ise, uzun süre solunduğunda akciğerlere zarar verebilir. Sıcak silikon tabancası, bu nedenle diğer hızlı yapıştırıcılara göre daha sağlıklıdır. Ayrıca, sürekli kullanımda diğer yapıştırıcılara göre daha ekonomik olabilir. İyi bir japon yapıştırıcısı ile silikon mumun gramaj ve fiyatını karşılaştırdığınızda, silikon mumun daha ekonomik olduğunu göreceksiniz.

  • Fahriye Hanım,
   Erken ısınma aslında istenen bir özelliktir. Hızlıca silikonu ısıtması iyidir, hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Büyük ihtimalle yüksek wattlı bir cihazdır.

 6. Marhaba silikon tabancanım acma kapama tuşu yok rapid marka 100 W luk sizce acma kapama tuşunun olmaması sorunmudur ve bu dediginiz silikon özel olması ne anlama geliyor 7 veya 12 cm olmuyormu başka çeşitleri demi var benim tabancamı daha acmadım 12 cm mum olması gerekiyormuş ona özel derken ne anlama geliyor anlamadım

  • Didem Hanım,
   Açma kapama tuşu olmasa da olur. Tabancanın ısı sensörü olabilir. Yine de uzun süre kullanmadığınız zamanlarda fişini çekin. Genelde ince ve kalın mum olmak üzere iki çeşit mum silikon kullanılıyor. Sizin tabancanıza uygun silikon mum, kullanım klavuzunda mutlaka yazar. Mum silikon satın alırken, bir kereye mahsus tabancanızı da görütüp gösterebilirsiniz. Uygun mumu satısı verecektir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar