Sıcak Silikon Tabancası Tavsiye, Kullanımı ve Özellikleri

Elektrikli silikon tabancası nasıl kullanılır?
Sıcak silikon tabancası tavsiyeleri

Sıcak silikon tabancası tavsiye ve kullanımı : İyi bir silikon tabancası kısa sürede mumu ısıtmalıdır. Mumu tam olarak kullanmalı ve kalan küçük paçaları da eritebilmelidir.

Isınması için veya kullanırken bekletmek için bekletme ayaklığı olmalıdır.

Sıcak Silikon Tabancası Tavsiyelerimiz

Elektrikli silikon tabancalarının (Hotmelt Gun) genel olarak küçük ve büyük, kablolu ve kablosuz, her mumu kullanabilen veya sadece kendi mumunu kullanabilen modelleri mevcuttur. Satın alırken bunları göz önünde bulundurarak kendinize uygun bir model seçin.

Kullanmadığınız zamanlarda aletinizin fişini çekin ve tabancanız sıcakken uç kısmına dokunmayın.

Bez, kumaş gibi ince malzemelerde yapıştırma işleminden hemen sonra yapışan bölgeye dokunmayın.

İyi bir marka tercih edin. Bazı örnek sıcak silikon tabancaları: Pattex, Bosch, Steinel.

Sıcak silikon tabancalarının mumları farklı olabilir. (İnce mum, kalın mum.) Yedek mumları satın almadan önce kendi sıcak silikon tabancanız için hangisinin uygun olduğuna emin olun.

Sıcak silikon tabancası ile yapılan bazı işlerde silikon mum, kalın bir katman oluşturabilir. Bu nedenle biblo veya küçük süs eşyalarında yapıştırılan yer ayrık kalabilir. Yapıştırıcıyı az kullanın veya bu gibi ince, kalıcılık ve sağlamlık gerektiren işlerde başka bir yapıştırıcı tercih edin.

Sıcak Silikon Tabancası Nasıl Kullanılır?

elektrikli silikon tabancası kullanımı
Sıcak silikon tabancası nasıl kullanılır?

Sıcak silikon tabancası nasıl kullanılır? :

 • Elektrikli silikon tabancasının fişini takmadan önce arkasına mumu yerleştirin.
 • 1-2 dakika sıcak mumun ısınmasını bekleyin.
 • Mum tabancanın içine iyice girene kadar tetiğe basın.
 • Tetiğe bastığınızda sıcak mum zorlamadan, kolayca çıkıyorsa artık yapıştırma yapabilirsiniz demektir.
 • Yapıştırmak istediğiniz yere sıcak silikonu sıkarak, soğumadan üzerine hemen bastırın.

Sıcak Silikon Tabancası Nedir?

sıcak silikon tabancası nerelerde kullanılır
Sıcak silikon tabancası nedir?

Sıcak silikon tabancası nedir? Sıcak silikon tabancası, elektrikli silikon tabancası, mum silikon tabancası, mum tabancası (hotmelt gun) gibi isimleri olsa da; genellikle sıcak silikon tabancası olarak bilinir.

Bir sıcak silikon tabancası almak istiyorsanız ya da evinizde kullandığınız bir tane varsa, bu aletler hakkında biraz daha bilgiye sahip olmak evde bazı işlerinizde kolaylık sağlayabilir.

Sıcak silikon tabancaları (mum tabancaları) resimde görüldüğü gibi ısıtıcı tabancanın arkasına yerleştirilen silikon mumdan ibarettir.

Mum tabancanın arkasına konularak tabancanın tetiğine basılmasıyla sıcak olan iç kısma girer ve ucundan eriyerek çıkar. Bu sayede mum yapıştırma için gerekli sıcaklığa ulaşır.

Genel olarak mum tabancaları yapıştırma işlerinde kullanılır. Çok kuvvetli bir yapışma sağlamasa da yapıştığı yeri kolay kolay bırakmaz ve koku yapmazlar.   

 Aslında daha sonra çıkarmak isteyebileceğiniz yerlerde de kullanabilirsiniz. Yapıştırdığınız yeri sökmek için biraz güç sarfederek ayırmanız yeterli.

Özellikle sert maddelerde yanlış bir yapıştırmada tekrar deneme şansınızın olması ve iz bırakmaması iyi bir özellik.

Sıcak Silikon Tabancası Nerelerde Kullanılır?

Sıcak silikon tabancası nerelerde kullanılır? Elektrikli silikon tabancalarını ahşap, metal, plastik, pvc v.b. maddeler üzerinde kullanabilirsiniz.

Elektronik sektöründe, bazı aletlerin devrelerinde, elektriği yalıtmak için veya küçük cam sigortalarını korumak için kullanılır.

Elektrikli mum silikon tabancaları, kumaş, deri, sentetik maddeler, karton, gevşek halıları sabitleme, kablo sabitleme, çerçeve sabitleme, hediyelik ve süs eşya yapımı, maket ve oyuncak imalatı, yapma çiçek gibi birçok alanda ev ve iş yerlerinde kullanılır.  

Sıcak silikon tabancaları ile yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı. Üstü cam bir sehpanın camını sabitlemek için kullanabilir veya dolapların kapağına sesi kesmesi için mercimek büyüklüğünde sıkabilirsiniz. Kaymaz, yapışkan, iz bırakmaz, koku yapmaz bir malzemedir. 

36 Yorum

 1. Akif Bey,
  Sıcak silikon aralarda boşluk bırakabilir, ayrıca soğuk silikon kadar iyi yapışmaz, yalıtım yapmaz.

 2. Sicak silikon u kullsndigimda kendiliginden atiyor ozellikle cam üzerindeki süslemelerde nasil onleyebilirim ben mi yanlis kullanıyorum acaba

 3. Sıcak silikon çok dayanıklı bir yapıştırıcı değildir. Bison kumaş yapıştırıcısı v.b. bir yapıştırıcı kullanın.

 4. Merhaba balkonumda şömine yaninda bur mermer var üstünde islem yaomk icin altida boş ben oraya çeşitli esyalarimi koyuyorum kova süpürge vb. fakat oranin goruntusundende rahatsiz oluyorum oraya bir kumaş diktirsem silikon yardimuyla ustune bu cirt cirtlar varya perdeyi kolay cikartip yikamak icin cirt cirtin arka yüzünü mermere yapistirip perde gibi yapabilirmiyim hem kumasa hem mermere uygulanabilcek en iyi silikon hangisi olur

 5. (Yorumlara isim yazalım.)
  Merhaba yapıştırmanıza gerek yok, cırt bantların arkası yapışkanlı olanlar var.

 6. Hocam benim sıcak silikon tabancamda mumu içeriye alıyor mum biraz azaldıktan sonra erimiş mum içinde kalıyor (mum ortadaki boşluğu geçiyor sonra içerideki ısıtıcı bölümünde kalıyor ve akmıyor)

 7. Sıcak silikon tabancaları hobi amaçlı yapıştırmalar için kullanılıyor. Çok kuvvetli olmasını beklemeyin.

 8. Merhaba öncelikle değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Merak ettiğim konu mumların renkleri kırmızı siyah ve şeffaf olanlar var kullanım alanları neye göre değişir örneğin aracımda ki plastik aksam olan tweeterlarımı kapı panzotlarına yapıştırmak istiyorum çift taraflı kaliteli banla denedim çıktı aksesuarcılar siyah silikon kullanıyorlar genelde şeffaf kullansam aynı işi görür mü ?

 9. Taner Bey,
  Renkleri sadece kullanıldığı yere uyum sağlaması için. Aynı kuvvette hepsi. Tweeterlar için uygun, sökmek isterseniz iz yapmaz. Daha kuvvetli olması için başka yapıştırıcıları da kullanabilirsiniz. (Örn. Jel Japon yapıştırıcısı veya kontakt yapıştırıcılar.)

  • Mustafa Bey,
   Bir iki tane küçük el kadar parça ise olur. Fakat, sıcak silikonlar çok kuvvetli yapıştırıcılar değildir. Bu nedenle, büyük ebatlı yapıştırma işlerinde montaj yapıştırıcısı daha uygun olur.Siz kullanacağınız eşyanın büyüklüğüne göre seçim yapın. Buradan montaj yapıştırıcıları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 10. merhaba soğuk tüplü silikon ve tabanası mevcut onları,hobi malzemelerinde kullanabilir miyim ?
  Sıcak silikonla soğuk silikon arasındaki farklar nelerdir?

  • Songül Meydan,
   Sıcak silikon ile soğuk silikonun en büyük farklı soğuk silikonun geç kuruması ve su yalıtımı yapabilmesidir. Ayrıca soğuk silikon; iyi yayılır, bir yüzeyden çıkarmak çok zordur. Bulaştığı yerden çok zor çıkar. Sıcak silikon ise kalıp halinde koparak çıkar. Geç kuruması sizin için önemli değilse; el ile sıkılan soğuk silikonları da kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz