Ana Sayfa Yapıştırıcılar Tavana Köpük Nasıl Yapıştırılır?

Tavana Köpük Nasıl Yapıştırılır?

tavana köpük uygulamak
Tavana Köpük Uygulaması, Tavan Köpüğü Yapıştırma

Tavana köpük nasıl yapıştırılır?: Tavana köpük uygulaması asma tavandan farklıdır. Asma tavanlar gibi metal çubuklarla asılmaz. Tavan straforunun arkasına yapıştırıcı sürülerek direkt tavana yapıştırılır.

Bu yüzden, tavana köpük uygulaması yapılmadan önce, zeminin sağlam ve düzgün olması gerekir. Tavanda eğrilik veya bozukluk varsa önceden saten alçı veya tamir sıvaları ile tamir edilmelidir.

Tavan kapama plakalarınızı ölçünüzden 1 paket fazla satın alın. Uygulama esnasında kırılan ve ilerde çıkabilecek tamiratlarda işinize yarayabilir.

Tavan Köpüğü Neyle Yapıştırılır?

tavana strafor neyle yapıştırılır
Tavan köpüğü neyle yapıştırılır?

Köpük tavan kaplama ne ile yapıştırılır?: Tavan kaplama köpükleri özel (strafor) köpük yapıştırıcılar ile yapıştırılır.

Köpük yapıştırıcıları, hazır olarak üretilir. Yani kullanıma hazırdır. Direkt olarak sürülüp kullanılır. Yoğurt kovası gibi kovalarda veya silikon gibi kartuşlarda satılır.

Yoğurt kıvamında olan bu yapıştırıcılar, köpüğün anında yüzeye tutunmasını sağlar.

Tavana Köpük Uygulaması Nasıl Yapılır?

tavan köpüğü yapıştırma
Tavan köpük uygulaması, tavan köpüğü yapıştırma

Tavan kaplama köpüklerini yukarıdaki resimlerde gördüğünüz gibi, tavanda bir uçtan diğer uca sırayla yapıştırabilirsiniz.

Diğer bir tavan köpüğü yapıştırma tekniği ise; ise tavanın tam ortasını tespit ederek ortadan kenarlara doğru yapıştırmaktır. Bu teknikte daha dikkatli ölçü almalısınız.

Kenarlardaki fazla kalan straforları kolayca maket bıçağı ile kesebilirsiniz. Yukarıda anlattığımız gibi tavanın düzgün olması ve boyasının dökülmemesi çok önemli.

Eğer kovada satılan strofor yapıştırıcılarından aldıysanız 4 köşeye bir de ortaya yumurta kadar yapıştırıcı yeterli olacaktır.

Ayrıca, taraklı bir mala ile straforun arkasına sürebilirsiniz. Yapıştırıcıyı tavan kaplama köpüğünün arkasına tamamen sürün ve üzerinden taraklı mala ile geçin.

Üçüncü ve en çok kullanılan tavan straforu yapıştırma yöntemi ise yapıştırıcıyı fındık büyüklüğünde uygulamaktır. Özellikle amatör uygulayıcılar için en uygun tavan köpüğü yapıştırma tekniğidir.

Eğer, silikon kartuşlarında satılan strafor yapıştırıcılarından aldıysanız, bu yöntem size uygundur. Yapıştırıcıyı veya silikonu köpüğün arkasına 10 santimetre aralıklarla fındık büyüklüğünde bırakın. Önce kenarlara yakın kısımlara sürmeniz daha doğru olacaktır. Daha sonra, iç kısımlara yapıştırıcı aralıklarla sürün.

Ahşap Tavana Köpük Kaplama

Ahşap tavana köpük kaplamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; zeminin düzgün olmasıdır. Genelikle ahşap zeminler tavan kadar düzgün olmaz. Bu da, köpük birleşim yerlerinde kot farkı oluşturur. Eğri, biçimsiz bir görünüm oluşabilir.

Ahşap tavana strafor yapıştırmak için de aynı yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Strafor yapıştırıcı ve silikon. Alçı ise ahşap tavana strafor yapıştırmak için uygun değildir.

Banyo Tavanı Köpük Kaplama Uygulaması

Banyo tavanına köpük kaplamak, kulağa hoş gelse de; iyi bir fikir olmayabilir. Banyonun nemi ve sıcak buharı, havalandırılmayan banyolarda zaten küf oluşumuna zemin hazırlıyor. Banyo tavanına köpük yapıştırmak; tavandaki hava akışını kesecek ve köpük üzerinde su birikmesine neden olacaktır. Tavan boyaları da bu nedenle hava geçirgenliğini arttırmak için silikonsuzdur.

Özellikle, küflü banyo tavanlarını köpük ile kaplamak, büyük bir yanlıştır. Banyo tavanına köpük yapıştırmak, küfü sadece görsel olarak kapatır. Küf, bir çeşit bakteri olduğu için daha da çoğalacaktır.

Yine de banyo tavanına strafor yapıştırmak istiyorsanız tavanın düzgün olmasına ve boyalarının dökülmemesine dikkat edin. Eğer zemin zayıfsa, yapıştırıcı kısa süre sonra straforu bırakacaktır. Straforu yapıştırmadan önce de küflü kısımları küf temizleyici veya çamaşır suyu ile temizlemeyi unutmayın.

Tavan İçin Hangi Strafor Yapıştırıcı İyi

Tavan kaplama köpüklerini yapıştırmak için kullanılan en iyi yapıştırıcı stropiyer (tavan köpüğü) yapıştırıcısıdır. Strafor yapıştırıcısı uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Piyasada, yapı marketlerde, bazı boyacılarda ve sanal mağazalarda bulabilirsiniz.

Tavan kaplama köpükleri için özel yapıştırıcılar mevcuttur. Yani strafor yapıştırıcıları ile yapıştırılır. Yapı marketlerde, bazı hırdavatçılarda ve sanal mağazalarda strafor yapıştırıcı adında bulabilirsiniz. Strafor yapıştırıcıları, köpüğü-köpüğe, köpüğü-betona, köpüğü-ahşaba hatta metale yapıştırabilir.

Bazı ustalar strafor yapıştırıcısına alternatif olarak, saten alçı ve silikon da kullanır. İyi bir yapışma için, sıralamak gerekirse önce strafor yapıştırıcısı, ikinci sırada silikon ve son olarak da alçı kullanılabilir.

38 Yorum

 1. arkadaşlar stropiyer bende kullandım kartonpiyere göre çok avantajlı çok pratik, yanlız köşe kesimleri çok zorladı beni. köşe kesim aparatı hikaye 15 tl verdim ve çöpe attım çünkü köşe kesim aparatları 90 derece açıya göre ayarlı buda gayet normal fakat hiçbirimizin evinde duvarlar birbirini 90 derece açıyla kesmiyor dolayısıyla iş gene göz kararına kalıyor. taner sarıkaya

 2. adsız kesme aparatını marangozda yaptım.bir tarafıyla sağ sol iç köşeleri ,diğer tarafta dış köşeleri yapıyorsun 90 derece dışındaki köşeleri yerinde görüp maket bıçağı ile traşlıyorsun. alçı boya yapabilenler rahatlıkla yapar. kolay gelsin.

 3. azra ya köpük kaplama ahşap tavanın üstüne olurmu birde rütübetli yada kararan duvarlara olursa köpük kararırmı rütübetten etkilenirmi

 4. Azra,
  Köpük ahşaba da yapışır.
  Hemen kararmaz, altından küf üremeye devam eder, siz onu görmezsiniz ama çok sağlıksız bir ortam oluşturur.

 5. hüsnü.

  benim oturduğum dairenin alt katı kalorifer dairesi olduğu için evin zemini soğuk oluyor. bu konunda ne yapabilirim. tavan kaplama köpüğü yapsam etkili olurmu. tavanın zemini inşaat betonu halinde duruyor, yani sıva yok. bu problem olurmu. cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 6. Hüsnü Bey,
  Tavan kaplama köpüğü veya daha yoğun olan yalıtım köpüğü fayda sağlar. Basitçe silikonla yapıştırabilirsiniz.

 7. Merhabalar ;
  En üst kattayım ve binada ısı yalıtım yok.Evin bütün odaların tavanlarında kararma ve küflenme oluşuyor her sene.Küçük çocuğum var solunum rahatsızlığı meydana geliyor sık sık.Tavan kaplama yapmayı düsünüyorum.Fakat içten küf ve kararma yine oluşur demişsiniz.ilk önce bu küflenmeyi nasıl kesip daha sonra bu tavan kaplamayı yapabilirim acaba ??? tşkler

 8. (YORUMLARA İSİM YAZALIM)
  Çatıdan ısı yalıtımı yapılamıyorsa boya veya diğer uygulamalar geçici çözüm olur. Yine de uygulamak isterseniz:
  Tavanınızı küf önleyici spreyler ile temizleyin veya 1 ölçek çamaşır suyuna 3 ölçek su karışımı ile silin. Temiz su ile tekrar silin. Kurumasını bekleyin. 2-3 kat küf önleyici veya nano tavan boyası ie boyayın.
  Kolay gelsin.

 9. Merhabalar banyo ve yatak odamın tavanını nem önleyici boya ile boyadiktan sonra stropiyer ile kapladım. Stropiyerlerin duvarla temas ettigi yerler icin nasıl bir çözüm önerirsiniz. Alçı yapılsa boyamak zorunda kalırmıyim. Teşekkürler

 10. merhabalar benim geçen hafta çocuklarımın odasının tavanının sıvası düştü büyük bir parça eve usta getirdik usta tavanın tamamen kazınması gerektiğini söyledi sıva kazındıktan sonra tekrar sıva yapılmadan betona yapıştırılabilir mi acaba bu tavan kaplamaları yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar…

 11. (YORUMLARA İSİM YAZALIM.)
  Bir spatula parçası ile kontrol edin, diğer taraflarda zayıfsa, düşüyorsa tamamen yapılması gekekir.
  Zayıf değilse sıva tamir harcı veya sıva alçısı ile tamir edilebilir. Tamir edilen yerin izi belli olur. Tamamen tavana saten alçı çekilirse izden de kurtulabilirsiniz.

 12. merhabalar salonuma kornisleri saklamak icin stropiyer aldim sevine sevine evime geldim kendim yapacam ya ozel yapistiricisini da aldim ama her nedense yapismiyor kendime bir suru is cikardim :(( masraftan ziyade yoruldum kadin isi degil onu anladim ama onca cabama ragmen neden yapismadi tavanim kagit kaplama ustu boya ilgisi olabilirmi lutfen cevaplarsaniz sevinirim tesekurler [seher)

 13. Seher Hn.
  Hangi yapıştırıcıyı kullandığınızı yazmamışsınız. Pattex PL500 veya bison monta fix kullanabilirsiniz. Yapıştırıcıyı boyadan boya sürün. Gerekirse geçici olarak stropiyeri kağıt bant ile tutturun.

 14. tesekkurler cevabiniz icin yurtdisinda oldugum icin burda kullanilan diye onu verdiler baska bir sistemi yokmu yapistirmanin?kagit bant derken anlayamadim(seher)

 15. Seher Hn.
  Yazdığım yapıştırıcılar yurt dışında da bulunabilir. (Yapıştırmak için silikonda kullanılabilir fakat stropiyer çıkarılmak istendiğinde silikonun kalıntısı çıkmaz.) Kağıt bantı (maskeleme bandı)stropiyeri yapıştırdıktan sonra yapıştırıcı kuruyana kadar düşmesin diye stropiyerin üzerine yapıştıracaksınız.)

 16. Merhabalar kolay gelsin benim evimdede bazi odalarda duvarlari saten yaptiktan sonra tavanlarda kararma olmaya basladi hatta birinde su damlalari olusuyo ama salonda ayni durum yok yatak odasi ve diger oda tavanlar komple kara. Catinin oluk kisminin alti acik ondan olabilcegini soylemisti usta yada cati tabanina cam yunu koyulunca kesebilcegini soylemisti sizce catiyimi elden gecirmeliyim yada tavan kapalama yapsam simdilik faydasi olurmu tekrar o kapalamada kararirsa bosuna masraf yapmis olcam simdiden tesekkurler kolay gelsin.(bahadir zonguldak)

 17. Bahadır,
  Tavan kaplamanın faydası olmaz. Sadece görüntüyü düzeltir. Ustanın dediği doğru olabilir. Çatıya cam yünü kullanılabilir. En iyi hava alan boya plastik boyadır. Kararan yerleri küf önleyici sprey ile veya su-çamaşır suyu karışımı ile silin. Küfe karşı dirençli tavan boyası ile boyayın.

 18. Merhaba banyomun tavanından su damlıyor (üst katımda banyo) daha öncede oldu üst katın boruları değişti, kesilmişti fakat şimdi tekrar başladı ve giderden geldiğini düşünüyorum artık.Üst katın tekrar kırılması zaman alacağından ben su damlaması olduğu halde tavan kaplaması yapsam bu plakalar zaman içinde su aldıkça düşer mi? bu konuyla uğraşmaktan çok sıkıldım kesin çözüm arayışındayım.Teşekkür ederim

 19. (Yorumlara isim yazalım.)
  Tavanı kurulayın ve Bison Montafix veya Pattex PL500 ile yapıştırın. Kuru iken yapabilirseniz uzun süre açılmaz. Damlama yukarıdan tamir edilmiyorsa tavana su yalıtım malzemesi uygulayın.

 20. İyi gunler ben strofiyer yapistiriyorum duvarlarima cunkutavan eski idi tavanlari yaptim cok guzel oldu ama bi turlu kenarlari yapamadm 2 mtlikmis onlar tek parca yapismuyordu 2 es parcaya bolup bolup yapistirdim tamam ama kestigim yerler bellioluyor ne.yapmaliyim normal tavan boyasiyla hem tavan stropiyerleri hemde normalleri boyasam olur mu o belli olan yerler gider mi tesskkur ederim (EGEMEN) İZMİR

 21. Birleşim yerlerine akrilik mastik veya saten alçı sürün. İyice kuruduktan sonra boyayabilirsiniz. Tavan boyası ile stropiyer ve kartonpiyer boyanabilir.

 22. benim evim en üst kat yaz aylarında baya sıcak oluyor tavan yapıştırma köpügü kullansam fayda edermi yardımınız için tşk ederim ahmet

 23. ali bayburt
  yeni aldıgım evin tavanındaki gergi tavan veya alçı tavan mı deniliyor bilmiyorum.köseleri ve kenarlarında alçı dökülmüş profili görünüyor.ince bi kalemle cilmiş gibi profilin demiri görünüyor. tesekkürler

 24. Ali Bey,
  Köpük tavan kaplamalarını kullanıp görüntüyü düzeltebilirsiniz. Ya da ince bir kat alçıdan sonra tavan boyası ile boyayın.

  • Merhaba Yeşim Hn.
   Biraz zayıf tutsa da, plastiğe de köpük tavan kaplamalarını yapıştırabilirsiniz. Plastik yüzeye daha zayıf tuttuğundan; strafor yapıştırıcısını bol kullanın.

 25. oda tavanının balkon kenarından odanın içine doğru olan tarafta içe doğru yağmur yağdığında oda içine damla şeklinde su akıyor bu uygulama çözüm sağlar mı? Ara katta oturuyorum üstümde daire var yinede böyle bir sorunla karşılaştım

 26. Asmolen köpük bir tavanımız var. Üzerine stropiyer tavan kaplamayı neyle yapıştırmamız gerekir? Alçı ile yapıştırsak asmolen köpük, stropiyeri tutar mı? Bilgi verirseniz memnun olurum.

 27. Merhabalar bir sorum olacak mutfak ve banyo yanyana ve yan duvarlar nemli kaçıran yeri de bulamadık çözüm olarak nemli yerlere köpük kaplamaları yapıştırsak nemli olduğu için geri atar bırakır sanırım, yapıştırma yerine Monte etsem sağlıkli olurmu veya bu fikir mantıklı mı 🙂

  • Merhaba Erdem Bey,
   Nemli kısımları silin veya saç kurutma makinesi ile kurutun. Daha sonra strafor yapıştırıcısı ile yapıştırın. Uzun süre çıkmaz. Yine de nemden dolayı çıkarabilir bir süre sonra.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz