İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Halı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

halı seçimi
Halı seçimi

Halınızın üzerinde zamanla kalıcı lekeler ve uzun süre kullanımdan kaynaklanan yürüme yolu izleri oluşmuşsa ya da artık halınızın deseni ve rengi eskisi kadar canlı değilse, artık yeni bir halı almanız gerekiyor demektir.

Piyasada yüzlerce çeşit halı satılmaktadır. Uzman olmayanlar için kaliteli halıyı ayırt etmek zor olabilir. Halı seçimi yaparken satıcıya halının ham maddesini, üretim şeklini, kayıp kaymadığını, koku yapıp yapmadığını sorabilirsiniz. Aşağıda halı alırken nelere dikkat etmeli? detaylıca anlattık. Ayrıca, halıyı satın alamadan önce ve satın alma sürecinde dikkat etmeniz gereken noktalara değindik. Salon, yatak odası, koltuğa göre halı seçimi ipuçları verdik.

Halı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler: Bir halı satın almaya gitmeden önce, kullanım yoğunluğunu değerlendirmek gerekir. İş yerleri, oteller gibi kalabalık alanlar için kullanılan halılar ile ev için kullanılan halılar arasında fark vardır. Yoğun kullanım için tercih dilen halılar, genellikle hav yüksekliği düşük olmasına karşın dayanıklı halılardır.

Ev kullanımı için bir halı satın almadan önce, evinizin koşullarını düşünün. Evde küçük çocuklar varsa; kolay temizlenebilen ve yumuşak halılar sizin için uygun olabilir.

Evinizde evcil hayvanlarınız varsa; deforme olma olasılığını düşünün. Sürekli bir yerleri tırmalayan bir kedi veya eşyaları ısıran bir köpek bulunan bir evde, halı satın alırken, daha ekonomik tercihler yapmak mantıklı olabilir.

Ayrıca, küçük çocuklar ve yaşlılar bulunan bir evde kaymayan halılar iyi bir tercih olabilir. Şimdi, halı seçimine daha teknik açıdan yaklaşalım. Halıların özellikleri, kaliteleri ve kullanımına göre, halı alırken nelere dikkat etmeli? aşağıda anlattık.

Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

halı alırken nelere dikkat edilmeli
Halı alırken nelere dikkat edilmeli?

Halı alırken neye dikkat edilmeli? Güzel, dekoratif bir halı satın almaya karar verdiğinizde gerçekten beğendiğiniz, renkleri ve boyutu ile içinize sinen bir halı olsun.

Halının tüm özelliklerini satıcının anlatmasına izin verin. Fakat, satış teknikleri kullanarak sizi etkilemesine izin vermeyin. Halının hangi ipten yapıldığını, alt ve üst kalitelerini, tabanının kayıp kaymadığı gibi tüm özelliklerini size anlatsın.

Ayrıca, halının kalınlığını ve dokuma sıklığını mağazadaki diğer halılar ile karşılaştırabilirsiniz. Bir halı ne kadar sık dokunmuşsa, o kadar kaliteli ve ağır olur. Ayrıca, ağır halının kayma olasılığı da azalır. Fakat, seyrek dokunmuş ve hafif bir halı satın almayı düşünüyorsanız; kaymaz tabanı olup olmadığını sorabilirsiniz.

Halı Seçimi

halı rengi seçimi
Halı seçimi

Halı seçimi yaparken, kullanım yoğunluğunu önemlidir. Kullanım yoğunluğuna göre dayanıklılığını göz önünde bulundurun.

Halı koymayı planladığınız odayı ne amaçlı kullanacaksınız? Sürekli aynı amaç için mi kullanılacak. 1-2 sene sonra çocuk odası veya spor odasına dönüşme ihtimali var mı? Taşınma ihtimaliniz var mı? Bu soruları da halı satın alırken kendinize sorun.

Eğer duvardan duvara halı satın alacaksanız ölçümünüz tam olmalı. Zemindeki girintili ve çıkıntılı yerleri kirişleri hesaba katın.

Halının kalitesini belirleyen en önemli faktör ipliğin cinsidir. Bir halı ipliği yün, akrilik, polypropilen, polyester, polyamid gibi ipliklerde yapılabilir. Yün ve akrilik halılar en iyi halılardır. Yün halı doğal ve yumuşaktır. Akrilik halı ise; sentetik halılar içerisinde yüne en yakın halı cinsidir.

Oturma odası, salon gibi çok kullanılan mekanlar için, iç açıcı, canlı, mobilyalara ve parkeye uygun renklerde; mutfakta ise kolay temizlenebilen ve leke tutmayan halılar tercih edebilirsiniz.

Ayrıca, bebek ve hasta odaları için antibakteriyel halılar tercih nedeni olabilir.

Halı Rengi Seçimi

halı renk seçimi
Halı renk seçimi

Halı renk seçimi: Halı rengi seçimi yaparken evdeki eşyaların, duvar ve parke rengini de göz önüne alın. Halının içerisindeki renklerden birinin mobilyalarda veya perdede olması hoş gözükecektir. Ayrıca, mobilya ve perde renkleri ile zıt halı renkleri de güzel kontrast renkler oluşmasını sağlayacaktır. Fakat, parke rengi ile halı renginin aynı veya benzer olmamasına özen gösterin.

Halıyı koridor gibi yoğun kullanılan bir bölgeye koyacaksanız; kiri belli etmemesi için, koyu renklerde veya karışık renklerde alabilirsiniz.

Ayrıca, yatak odası gibi, ışık almayan bir odaya, mekanı biraz açmak için açık renklerde bir halı tercih edebilirsiniz.

Halı rengi seçimi yaparken; bir odaya veya koridora konulduktan sonra mağazaya göre daha koyu renklerde görünebileceğini göz önüne alın. Mağazanın spotlu, yüksek ışığı, halı renklerinin daha canlı ve açık görünmesine neden olabilir.

Ayrıca, koyu renkli halılar mekanı küçük ve dar; açık renkli halılar ise, mekanı büyük ve ferah gösterebilir. Bu nedenle, halı seçiminde açık ve koyu renk tonlarını dikkate alın.

Halının içinde duvar renkleri de olursa, çok uyumlu bir görünüm oluşturabilirsiniz. Fakat, duvarınızın rengi ile zıt bir halı da çok güzel bir kontrast oluşturabilir.

Koltuğa Göre Halı Seçimi

Koltuk rengine göre halı seçimi yaparken, benzer renkleri tercih etmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Fakat, koltuklarınız ile birebir aynı renkte halı satın almak yerine; koltuk ve perde renklerini de içinde bulunduran bir halı çok daha şık duracaktır.

Yatak Odasına Halı Seçimi

Yatak odası için halı rengi yapılırken genelde daha cesur, daha canlı renkler kullanılıyor. Odanın duvarları koyu renk ise, açık renk bir halı kullanmak en iyisidir. Yatak odası dahil, ışık almayan odalar için, açık renk halıları tercih edebilirsiniz. Duvar ve mobilyalara zıt renkler hoş görünecektir.

Genç odalarında ise; kız çocukları için, içerisinde pembe, lila, mor renkler bulunan halıları; erkek çocukları için, krem, bej, yeşil, mavi tonlarında halıları tercih edebilirsiniz.

Salona Halı Seçimi

Salona halı seçimi yaparken, gelecekte duvar boyanızın rengini değiştirebileceğinizi aklınızda bulundurun. Bu nedenle, tek rengin baskın olduğu halılardan kaçının. Bunun yerine, içerisinde birkaç renk tonunu bulunduran, açık renk halılar tercih etmeye çalışın. Bu sayede, duvarın rengini değiştirseniz dahi, halı içerisindeki renkler ile uyumlu duvar boyası rengi bulmanız kolaylaşacaktır.

3 Yorum

  1. Selçuk Bey,
    Parkenin rengi değişmeyecekse hafif bir zımpara, rengi değişecekse ham ahşaba kadar zımpara yapın. İnce 220 numara olabilir. Makinenizi deneyin zorlanmıyorsanız kullanın. Zımpara bittikten sonra aralarda boşluk varsa zımpara tuzunu doldu verniği ile karıştırıp boşlukları doldurun sonra renkli ahşap koruyucu üzerine cam cila kullanın.

  2. Merhaba ismim Selçuk,
    Oğlumun odası 3 e 3 ve balık sırtı parke döşeli.slistre yaptıracak birini bulamadığımdan bende bulunan zımpara makinesi ile yapsam sonuç alırmıyım?(zımpara dairesel değil)
    Uygunsa hangi numara zımpara kullanayım?
    Ve son olarak vernik tavsiyesi verirseniz sevinirim, kolay gelsin.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar