Halı Seçimi Nasıl Olmalı?, Halı Alırken Neye Dikkat Etmeli

halı alırken neye dikkat edilmeli
Halı seçimi nasıl olmalı, halı alırken nelere dikkat etmeli?

Piyasada yüzlerce çeşit satılmaktadır. Uzman olmayanlar için kaliteli halıyı ayırt etmek zor olabilir. Halı seçimi yaparken satıcıya halının ham maddesini, üretim şeklini, kayıp kaymadığını, koku yapıp yapmadığını sorabilirsiniz.

Halınızın üzerinde zamanla kalıcı lekeler ve uzun süre kullanımdan kaynaklanan yürüme yolu izleri oluşmuşsa ya da artık halınızın deseni ve rengi eskisi kadar canlı değilse, artık yeni bir halı almanız gerekiyor demektir.

Yoğun kullanım alanları için uygun mu, çocuklarınız ve evcil hayvanlarınız varsa halı onlar için iyi bir seçim olacak mı?

Sürekli bir yerleri tırmalayan bir kedi veya eşyaları ısıran bir köpek bulunan bir evde halı satın alırken tekrar düşünmek gerekebilir.

Küçük çocuklar ve yaşlıların yaşadığı bir evde kayan halılar çok tehlikeli olabilir. Halı seçimi yaparken tüm bu kriterleri değerlendirin. Peki, halı seçimi yaparken ve halı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

halı alırken neye dikkat edilmeli
Halı seçimi

Halı seçiminde nelere dikkat edilmeli?: Halı seçimi yaparken, kullanım yoğunluğunu önemlidir. Kullanım yoğunluğuna göre dayanıklılığını göz önünde bulundurun.

Halı koymayı planladığınız odayı ne amaçlı kullanacaksınız? Sürekli aynı amaç için mi kullanılacak. 1-2 sene sonra çocuk odası veya spor odasına dönüşme ihtimali var mı? Taşınma ihtimaliniz var mı? Bu soruları da halı satın alırken kendinize sorun.

Eğer duvardan duvara halı satın alacaksanız ölçümünüz tam olmalı. Zemindeki girintili ve çıkıntılı yerleri kirişleri hesaba katın.

Halı Seçimi

Halının tüm özelliklerini satıcının anlatmasına izin verin. Halının neyden yapıldığını, alt ve üst kalitelerini, tabanının kayıp kaymadığı gibi tüm özelliklerini size anlatsın.

Ayrıca, halının kalınlığını ve dokuma sıklığını mağazadaki diğer halılar ile karşılaştırabilirsiniz.

Bazı halıların altında yer alan semboller, halının hangi kullanıma uygun olduğu hakkında bilgi sağlar.

Bu semboller sayesinde halılar hakkında biraz da olsa bilgi sahibi olabilirsiniz.

Antistatik halı

Şimşek sembolü halının antistatik özelliğe sahip olduğunu belirtir. Böyle halılarda elektrostatik yük birikmez. Bu özellik, örneğin odada bilgisayar ile çalışacaksanız önemli olabilir.

halı seçimi
Mobilya tekerleklerine
uygun halı

Mobilya Tekerlekleri: Mobilya tekerleği sembolü, halının büro sandalyelerine dayanıklı olduğunu gösterir.

Büro mobilyalarına
uygun halı

Büro Mobilyaları: Yüksek sertlikte kullanımlar için uygundur. ” Yüksek dayanıklılık seviyesi. ”

Merdivenlere
uygun halı

Merdiven: Merdiven sembolü halının merdivenlere serildiğinde deforme olmayacağını anlatır.

Yerden ısıtmalı
sistemlere uygun halı

Yerden Isıtma: Yerden ısıtma sembolü halının, altından ısıtma borularının geçtiği zeminlere döşenebileceğini gösterir.

Sert ve orta sertlikte kullanıma uygun halı

Oturma Odası: Sert ve orta sertlikte kullanımlar için uygundur. ” Normal dayanıklılık seviyesi. ”

Hafif ve orta sertlikte kullanıma uygun halı

Yatak Odası: Hafif ve orta sertlikte kullanımlar için uygundur. ”Düşük dayanıklılık seviyesi.”

Nemli mekanlar için uygun halı

Islak Zemin: Su musluğu sembolü, halının nemli mekanlar için uygun olduğunu ve ayrıca banyoya da döşenebileceğini gösterir.

Zararlı madde testi yapılmış halı

Üzerinde zararlı madde, emicilik ve koku yapma testleri yapılmış halılarda ise yandaki ”Zaralı madde testi yapılmıştır” işareti yer alır. Bu etiketi taşıyan halılar, pentaklorfenol, formaldehit, sağlığı tehdit eden pestisitler, bütadiyenler veya vinilklorür gibi zararlı maddeler içermezler. Üretim aşamalarında asbest ve uçucu florokloro hidrobarbonlar kullanılmamıştır.

Halı Rengi Seçimi

Güzel, dekoratif bir halı satın almaya karar verdiğinizde gerçekten beğendiğiniz, içinize sinen bir halı olsun. Satıcının satış teknikleri kullanarak sizi etkilemesine izin vermeyin.

Halı rengi seçimi yaparken evdeki eşyalar, duvar ve parke rengini de göz önüne alın.

Halıyı koridor gibi yoğun kullanılan bir bölgeye koyacaksanız, kiri belli etmemesi için, koyu renklerde veya karışık renklerde alabilirsiniz.

Ayrıca, yatak odası gibi, ışık almayan bir odaya, mekanı biraz açmak için açık renklerde bir halı tercih edebilirsiniz.

Halı rengi seçimi yaparken; bir odaya veya koridora konulduktan sonra mağazaya göre daha koyu renklerde görünebileceğini göz önüne alın.

Mağazanın spotlu, yüksek ışığı, halı renklerinin daha canlı ve açık görünmesine neden olabilir.

Ayrıca, koyu renkli halılar mekânı küçük ve dar; açık renkli halılar ise mekânı büyük ve ferah gösterebilir. Bu nedenle, halı seçiminde odanın büyüklüğü de önemlidir.

2 Yorum

  1. Merhaba ismim Selçuk,
    Oğlumun odası 3 e 3 ve balık sırtı parke döşeli.slistre yaptıracak birini bulamadığımdan bende bulunan zımpara makinesi ile yapsam sonuç alırmıyım?(zımpara dairesel değil)
    Uygunsa hangi numara zımpara kullanayım?
    Ve son olarak vernik tavsiyesi verirseniz sevinirim, kolay gelsin.

  2. Selçuk Bey,
    Parkenin rengi değişmeyecekse hafif bir zımpara, rengi değişecekse ham ahşaba kadar zımpara yapın. İnce 220 numara olabilir. Makinenizi deneyin zorlanmıyorsanız kullanın. Zımpara bittikten sonra aralarda boşluk varsa zımpara tuzunu doldu verniği ile karıştırıp boşlukları doldurun sonra renkli ahşap koruyucu üzerine cam cila kullanın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz