Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Kare Salon Dekorasyonu

kare salon dekorasyonu
Kare salon dekorasyonu

Kare şeklindeki salonların dekorasyonu hakkında muhteşem ve eğlenceli fikirler verdiğimiz yazmızın ilginizi çekeceğini umuyoruz. Kare salonlarda dekorasyon nasıl yapılmalı, kare salon nasıl yerleştirilir, büyük ve küçük kare salon dekorasyonu nasıl olmalı, renkler ve eşyalar nasıl kullanılmalı? detaylıca anlattık.

Kare Salonlarda Dekorasyon

kare salon yerleştirme
Kare salon dekorasyonu

Kare salon dekorasyonunda salonun ne kadar büyük olduğu, hangi renk eşyaların olduğu, perdelerin renkleri ve duvarın hangi renkler ile boyandığı önemlidir. Renk uyumunu yakalamak ve salon alanını verimli kullanmak önem taşıyor. Rahat ve şık bir salonunuz olması için duvar ve mobilyaların renk uyumuna ve mobilya yerleşimine çok dikkat etmelisiniz.

Kare Salon Dizaynı

Kare salonlarda dizayn.
Kare salon dizaynı.

Aşağıdaki kare salon dizaynı örnekleri sunduk. Sayfanın daha altında ise büyük ve küçük salon dizaynı örneklerini ve tavsiyelerimizi bulabilirsiniz.

Kare salon dizaynı
Kare salon dizaynı
kare salon dizaynı
Kare salon dizaynı
kare salon dizayni
Kare salon dizaynı

Kare Salon Nasıl Yerleştirilir?

kare asalon yerleşimi
Kare salon nasıl yerleştirilir?

Kare salonların yerleşiminde perdeler, halılar, koltuklar duvar renkleri önemlidir. Yerleşimde ve renk seçiminde gelen kural; salon küçük ise açık renk, büyük ise daha koyu renkler tercih edilir. Tabi evin aydınlatması ve gün içinde ne kadar ışık aldığı da önemlidir. Kare salonun büyüklüğü de eşyaların yerleştirilmesi ve duvar rengi seçiminde önem taşımaktadır. Bu nedenle büyük ve küçük salonları ayırarak, aşağıda büyük ve küçük kare salonlar için ayrı ayrı tavsiyeler verdik.

Küçük Kare Salon Dekorasyonu

Küçük kare salon dekorasyon.
Küçük kare salon dekorasyonu.
Küçük kare salon dekorasyonu.
Küçük kare salon dekorasyonu.

Küçük kare salonlarda iyi bir yerleşim modeli ile hem yerden tasarruf edebilir hem de salonun daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Küçük salonlarda dekorasyonunda şunlara dikkat edin:

Küçük Kare Salon Yerleşimi

  • Tüm duvar kenarlarını eşyalar ile kapatmayın 1 veya 2 duvarda eşyalarınızı sınırlayın veya boşaltın.
  • Bir odak noktası seçin bu bir tv ünitesi veya koltuk takımı olabilir. Bu odak noktasını koyu renk kullanabilirsiniz. Böylece ferah ve görsel olarak tatmin edici bir ortam yaratırken, çok iyi bir kombinasyon da yapabilirsiniz.
  • Küçük kare salonunuzdaki eşyalarda ve duvarlarda genel olarak açık renkleri tercih etmeye çalışın. Buna rağmen, kapılarınız duvarlarınızdan daha koyu renk olabilir. Küçük salonunuzda renk seçiminde zorlanıyorsanız, linke tıklayarak, “Evi aydınlık gösteren boya renkleri” yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Yemek masası gibi köşeli mobilyaları salonun köşelerine yerleştirin. Böylece daha fazla yer kazanabilirsiniz.
  • Küçük kare salonlarda orta sehpa kullanmaktan kaçının. Sehpaların zaten küçük olan salonda ayanıza takılmasını istemezsiniz. Ayrıca, iki koltuk arasında veya zıt renkli bir duvarın önünde sehapalar daha şık duracaktır.
  • Köşe koltuk takımları duvara birleşik kullanıldığından oldukça fazla yer tasarrufu sağlayacaktır.
Küçük kare salon dekorasyonu.
Küçük kare salon yerleşimi.
Küçük kare salon dizaynı.
Küçük kare salon yerleşimi.

20 Metrekare Salon Dekorasyonu

20 metrekare salon yerleşimi.
20 metrekare salon dekorasyonu.

20-25 metrekare salonlar Türkiye’de en çok görülen salon ölçülerinden biridir. Bu nedenle bu ölçüde salonlar için de birkaç ipucu vermek istiyoruz.

20-25 merekarelik salonlar küçük kabul edilir. Bu nedenle içeriyi daha dar göstermemek için koyu renklerden kaçının. Tavan rengi zaten içeriyi ferah göstermek için beyaz kullanılır. Duvarınızda da beyaz tonları veya mobilyalarınız için de uygunsa açık gri tonları kullanabilirsiniz. Mobilyalarınıza zıt fakat açık renkleri tercih ederseniz, çok güzel kombinasyonlar yapabilirsiniz.

20 Metrekare Salon Dizaynı

20-25 metrekarelik salonunuzda yemek masası yoksa, eğlenceli ve hoş bir salon oluşturmak için yeteri kadar alanınız var demektir. Yemek masanız salonunuzda ise masayı köşeye yerleştirebilir veya bulunduğu duvarı biraz daha koyu renge boyayabilirsiniz. Benzer bir uygulamayı TV’nin bulunduğu duvar için de yapabilirsiniz. Mümkün olduğunda az eşya bulundurun ve duvarlarınızda çok fazla süsleme, resim, raf gibi şeyleri kullanmaktan kaçının. Aşağıda size fikir verebilecek yaklaşık 20 metrekare olan salon dizaynı resimlerini paylaştık.

20 metrekare oturma odası dizaynı.
20 metrekare salon dizaynı.
20 metrekare salon dizaynı.
20 metrekare salon dizaynı.

Büyük Kare Salon Dekorasyonu

Büyük kare salon dekorasyonu.
Büyük kare salon dekorasyonu.

Büyük bir kare salonunuz varsa küçük kare salonlara göre dekorasyon ve yerleşim açısından çok daha hoş çalışmalar yapabilirsiniz. Eğer kare salonunuz aydınlıksa orta, hatta koyu renk mobilya ve duvar boyaları da size oldukça seçenek sunacaktır.

Karşılıklı iki duvarı koyu renk, diğer duvarları ise 3-4 ton daha açık renge boyayabilirsiniz. Başka bir örnek ise; yine tv sehpasının bulunduğu duvarı koyu renk yaparak değerlendirmek olabilir. Ayrıca, tüm duvarları açık ve orta tonlarda, kolonları ise duvar renginden 3-4 ton daha koyu renk yapabilirsiniz.

Büyük Kare Salon Yerleşimi

Aşağıdaki büyük salon yerleşimi resimleri size fikir verebilir.

Büyük kare salon yerleşimi.
Büyük kare salon yerleşimi.
Büyük kare salon dekorasyonu.
Büyük kare salon yerleşimi.
Büyük kare salon dizaynı.
Büyük kare salon yerleşimi.
Büyük kare salon dizaynı.
Büyük kare salon yerleşimi.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar