İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

TV Arkası Dekor Fikirleri (2023)

Tv arkası dekor fikirleri
Tv arkası dekor fikirleri.

Tv arkası dekorasyonları, günümüz modern ev dekorasyonunun en çok tercih edilen uygulamalarındandır. Evinizde veya ofisinizde televizyon arkası dekorasyonları için kullanabileceğiniz, biribirinden güzel görsellerle, tv ünitesi arkası dekorasyon fikirleri verdiğimiz yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.

TV Arkası Dekor

Tv ünitesi arkası dekorasyon
Tv ünitesi arkası dekorasyon

Tv arkası dekor seçiminde genellikle koyu renkler kullanılsa da, açık renkleri de tercih edebilirsiniz. Tabi bunu yaparken renk seçimine oldukça dikkat etmelisiniz. Tv arkası dekorasyonlarında boya, duvar kağıdı veya herhangi bir kaplamanın diğer eşyalarınız ve diğer duvarlarınızın rengi ile uyumlu olmasına dikkat edin. Renk kombinasyonu uyumsuz olursa, ne kadar hoş bir çalışma yaparsanız yapın, çirkin ve demode görünecektir.

Tv arkası dekor çalışmanızda ne yapacağınıza daha kolay karar verebilmeniz için aşağıda size çok iyi tavsiyeler sunduk. Tabi bu tavsiyelerin bir kısmını siz de biliyor olacaksınız. Fakat, renk seçiminde ve uygulama esnasında dikkat etmeniz gereken noktalara ve ne kadar malzemeye ihtiyacınız olduğunu da birlikte belirleyeceğiz.

Öncelikle televizyon arkasında dekorasyonunda neler kullanabillirsiniz? listeleyelim. Ardından bu listeyi tek tek açıklayalım. Böylece, sizin için en uygun tv arkası duvar dekoru malzemesine karar verebilirsiniz.

Tv Arkası Dekor Fikirleri

Ünite arkası dekor
Televizyon arkası dekorasyonları.
 1. Tv arkası duvar boyama.
 2. Tv arkası duvar kağıdı dekorasyonu.
 3. Tv arkası taş dekoru ve tuğla uygulaması.
 4. Tv arkası ahşap dekoru ve pvc paneller.
 5. Tv arkası için lambiri.
 6. Tv arkası alçıpan niş ve alçıpanlar.
 7. Tv arkası duvar çıtası ve köpükler

Televizyon Arkası Dekorasyonları

Televizyon arkası dekorasyonları.
Televizyon arkası dekorasyonları.

Hazırladığımız liste ilginizi çekti mi? O halde tv ünitesi arkası dekorasyon tavsiyelerimize daha detaylı devam ediyoruz. Tv arkası dekoru yaparken, boyama, duvar kağıdı, patlatma taş, hazır duvar kaplaması, lambiri, alçıpan nişler, duvar çıtaları, duvar taşları ve tuğlaları kullanabilirsiniz.

Tv ünitesi arkası dekorlarının bir kısmını kendiniz de yapabilirsiniz. Örneğin: Tv arkası boyama, tv arkası duvar kağıdı, tv arkası hazır duvar kaplaması hatta tv arkası duvar çıtasını bile, biraz el beceriniz varsa kendiniz de uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, dikkatli bir işçilik ve ihtiyacınız olan malzemeyi doğru miktarda satın almak.

Tv Ünitesi Arkası Dekorasyon Fikirleri

Tv arkası duvar dekorasyonu.
Tv arkası duvar dekorasyonu.

Aşağıda tüm tv ünitesi arkası dekorasyon fikirlerini tek tek açıkladık ve ne kadar malzemeye ihtiyacınız olduğunu anlattık. Üstelik bu tv arkası dekor fikirlerinin avantajlarından ve dezavantajlarından da bahsettik. Bu sayede, hangi tv arkası dekorunu yapacağınıza daha kolay kadar verecek, hangisini kendinizin yapabileceğini öğrenmiş olacaksınız. İşte başlıyoruz.

1-Tv Arkası Duvar Boyama

Tv arkası duvar boyama
Tv arkası duvar boyama

Tv arkası boyama, tv arkası dekorasyonunda en sık uygulanan metotlardan biridir. Tv arkasını boyamak kolay olduğundan çok tercih edilir.

Ayrıca televizyonun arkasındaki duvarda boya kullanmak, renk çeşidini artırarak diğer mobilya ve duvarlara çok daha uyumlu televizyon arkası dekorasyonları yaratmanızı sağlayacaktır. Çünkü diğer tv arkası uygulamalarında sizin de tahmin edebileceğiniz gibi renk seçeneği daha kısıtlı olacaktır.

Tv Arkası Boya Renklerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Televizyonun arkasıdaki duvarı boyarken, mat boyaları tercih edin ki gözünüzü yormasın.
 • Tv arkası boya dekorunda sade ve az renk kullanın. Böylece renk uyumsuzluğunu en aza indirebilirsiniz.
 • Tv arkası duvar boyamada en çok koyu renkler tercih edilir ve en çok kullanılan renkler; koyu gri ve antrasit tonlarıdır. Yine de sizin diğer duvarlarınıza ve eşyalarınıza uyan renkleri tercih etmeniz de fayda var. (Antrasit renk ile ilgileniyorsanız, “Antrasit renk nedir, antrasit gri boya örnekleri” yazımızı okuyabilirsiniz. Gri renk ile ilgileniyorsanız,”Gri duvar boyası ile dekorasyon önerileri” yazımızı okuyabilirsiniz.)
 • Tv arkasında kullanacağınız renk, diğer duvarlarınızda kullandığınız rengin çok daha koyusu olabilir. Örneğin, diğer duvarlarınız kum beji ise kesekağıdı veya koyu bej, diğer duvarlarınız açık gri ise koyu gri veya antrasit, diğer duvarlarınız fildişi veya krem ise, koyu şampanya yavru ağzı veya somon rengi uyumlu olacaktır.
 • Tv ünitesi arkası dekorasyonu için 2,5 litre duvar boyası rahatlıkla yeterli olacaktır. Yaklaşık 20 metrekareyi çift kat boyar.

Tv Arkasında Sedef Boya Kullanmak

Tv arkasın dekoru için efekt boya kullanarak çok daha sıradışı ve ilgi çekici bir görünüm elde edebilirsiniz. Fakat, efekt boyaları uygulamak teknik tecrübe gerektirir. Efekt boyalarda en çok tercih edilen boya, sedef boyadır.

Sedef boyalar ile çok sayıda desen ve renk oluşturmak mümkündür. Ayrıca uygulaması da kolaydır. Bazı sedef boya desenlerini kendiniz de uygulayabilirsiniz. (Sedef boyalar hakında daha fazla bilgi almak için “Sedef boya nedir, sedef boya nasıl yapılır?) yazımızı okuyabilirsiniz.)

2-Tv Arkası Duvar Kağıdı Dekorasyonu

televizyon arkası duvar kağıdı
Tv arkası duvar kağıdı.

Televizyon arkası dekorasyonu için duvar kağıdı da ekonomik ve kolay çözümlerden biridir. Hatta televizyonunuz arkasındaki tek duvarı kendiniz de birkaç tane duvar kağıdı kullanarak kaplayabilirsiniz.

Televizyonun arkasındaki duvar, 3-4 metrekare ise ise 1 adet duvar kağıdı, büyük bir duvar ise 2-3 adet duvar kağıdı yeterli olacaktır. (Duvar kağıtlarının en çok satılan ve bulunan ölçüsü 5 metrekarelik rulolardır.)

Tv Arkası Duvar Kağıdını Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Çok fazla deseni olan ve karışık desenli duvar kağıtları büyük risk taşıyacaktır. Mobilyalara, perdelere ve diğer duvarlara uyumlu olması açısından az desenli ve sade duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz.
 • Tv arkası duvar boyamada olduğu gibi diğer duvarların renginden daha koyu renkler uyum sağlayacaktır. Kağıtta birkaç renk varsa, bu renklerin koltukların veya perdelerin renginde olması da uyumlu olmasını sağlayacaktır. Tv arkası duvar kağıdı seçminde tuğla veya taş görünümlü kağıtları da kullanabilirsiniz. Fakat modern bir dekorasyonunuz varsa, taş görünümlü duvar kağıtlarını çok daha dikkatli seçmelisiniz. (Tv arkası dekorunda seçiminizi duvar kağıdından yana kullanmak istiyorsanız, “Duvar kağıdı çeşitleri ve özellikleri” ve “Duvar kağıdı yapıştırma, duvar kapıdı nasıl yapıştırılır?” yazılarımız iliginizi çekebilir. Tv arkası dekorunda duvar kağıdı mı, boya mı? kullanmak istediğinize hala karar veremediyseniz, “Duvar kağıdı mı boya mı? yazımız ilginizi çekebilir.)

3-Tv Arkası Taş Dekoru ve Tuğla Kullanımı

Tv arkası taş dekoru.
Tv arkası taş dekoru.

Tv arkasında taş kaplamalar ve küçük tuğlalar kullanabilirsiniz. Dekor için kullanılan küçük taşların en çok tercih edileni patlatma taşlardır. Patlatma taşlar doğaldır ve sağlıklıdır.

Patlatma taşlar, genellikle tek duvarda ya da duvarın bir bölümünde kullanılıyor. Mutfakta tezgah arasında ve dış mekanda kullanıma uygun dekoratif taşlardır. Tv arkasında da eğer renk uyumu sağlanırsa, oldukça hoş görünecektir. Koyu, açık ve karışık renklerde birçok patlatma taş modeli mevcut.

Tv ünitesi arkası için orta ve koyu tonlarda tek renk taşlar daha uygun olacaktır. El beceriniz varsa ve daha önce bu tip uygulamalar yaptıysanız, patlatma taşları tv arkasına kendiniz de yapıştırabilirsiniz. (Patlatma taşlar hakkında daha fazla bilgi almak için, “Patlatma taş nedir, nasıl yapıştırılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Tv Arkası Tuğla Kullanımı

Patlatma taşların arkasındaki örgülü yapısından dolayı uygulaması daha hızlı olacaktır. Fakat tv arkası için tuğla kullanımı oldukça zahmetli bir iştir. Tuğlaların tek tek yapıştırılması ve düzgün olması için düzgün bir işçilik önem kazanıyor.

Televizyon ünitesi arkası için tuğla kullanımında, uygulamayı tecrübeli kişilerin yapması, daha kolay ve düzgün olmasını sağlayacaktır. Zahmetli olmasına karşın, uygulandıktan sonra çok hoş durduğunu belitelim. Özellikle aynı duvarda yan köşeye taştan bir şömine de yapılırsa çok güzel bir ortam oluşacaktır. Eğer tv arkasında tuğla kullanmayı düşünüyorsanız, 25*50*10 ölçülerinde ateş tuğlası iyi bir seçim olacaktır.

4-TV Arkası Ahşap Dekor ve PVC Paneller

Tv arkası ahşap dekor.
Tv arkası ahşap dekor.

Duvar panelleri genellikle ahşap ve pvc olarak ikiye ayrılıyor. Tv arkasında kullanım için her ikisi de uygun. Özelliklerini ayrı ayrı başlıklarla aşağıda anlattık.

Tv Arkası Ahşap Dekor

Tv arkasında ahşap dekor ve panel kullanımı oldukça yaygınlaşıyor. Bu panellerin büyük boyutta olması ve hızlıca uygulanabilmesi tercih sebebi oluyor. Tv arkası ahşap paneller, ince dikey çıtalar gibi, doğal ahşap görünümlü, taş ve tuğla görünümünde üretilebiliyor. Ahşaptan yapıldığı için doğal ve sağlıklı bir yapıda olması da tercih nedeni olabilir.

Kullanımı ve uygulaması oldukça kolay olan bu ahşap panelleri, kendiniz de yapıştırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, rengine karar verip, ölçüsüne göre ince ahşap testeresi ile kesip yapıştırmak. Yapıştırırken silikon veya montaj yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

Televizyon Arkası PVC Paneller

Pvc panellerin ahşap duvar panellerine göre göre daha daha hesaplı olduğunu söyleyebiliriz. Pvc duvar panellerini çeşitli renk ve desnlerde bulmanız mümkün. Hatta doğal ahşap görünümlü, taş ve mermer görünümlü, gerçekçi modelleri bulabilirsiniz. Aşırı sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, koku yayma riski olabilir. Bu nedenle, kaliteli pvc panelleri tercih edin.

5-TV Arkası Lambiri

Tv arkası lambiri.
Tv arkası lambiri.

Lambiriler yukarıda bahsettiğimiz duvar kaplama panellerine benzerlik gösterir. Uzun ve ince yapıları vardır. Genellikle dikey olarak uygulanır. Tavan ve duvar için uygundur. Duvar panellerinden farkı ise işlenmemiş olmasıdır. Yani sadece renk ve desen verilmemiş lambiriler, kullanıcılara ham olarak sunulur. Sadece montaj kolaylığı sağlaması için birleşim yerlerinde tırnaklar vardır.

Televizyon ünitesi arkasına ahşap lambiri uygulamak ortama doğal bir hava katacaktır. Uygulama yapmadan önce duvarı ölçün. Lambirinizi ölçünüze göre satın alın ve kesin. (Lambiriler hakkında daha fazla bilgi almak için, “Lambiri nedir, çeşitleri ve özellikleri” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Lambiri ham ağaç olduğundan, boyamanız da gerekecek. Lambirlerinizi ister montajtan önce, ister montajdan sonra boyayabilirsiniz. Yine doğal görünüm elde etmek için vernikli veya verniksiz ahşap koruyucularını kullanabilirsiniz. Ceviz, zeytin, meşe, venge, gibi birçok doğal ahşap rengi ahşap koruyucuları bulabilirsiniz. Ham lambirilerinizi bej, mavi, mavi, beyaz, gri gibi düz renklere boyamak için, genel maksatlı akrilik boyaları kullanabilirsiniz.

6-TV Arkası Niş ve Alçıpanlar

tv arkası niş
Tv arkasına niş ve alçıpanlar.

Tv arkası nişler, televizyonun bulunduğu duvara derinlik katmak için oldukça iyi bir seçim olacaktır. Duvar boyarını da kullanarak çok modern tv arkası duvar dekoru oluşturabilirsiniz. Sizin de tahmin edebileceği gibi tv arkası niş ve alçıpanlar ustalık gerektirir.

Tv ünitesi arkası dekorasyonu için kullanmak istediğiniz dekor bu yönde olacaksa, iyi bir usta ile çalışmalısınız. Tv arkası alçıpanın düzgün kesilmesi ve montajı çok önemlidir. Tam olarak sizin istediğiniz modeli oluşturması için iyi bir alçıpan ustasına ihtiyacınız olacak.

7-Tv Ünitesi Arkası Çıta ve Strafor Uygulaması

Tv arkası çıta. Televizyon arkası strafor dekoru.
Tv arkası strafor ve çıta.

Duvar çıtalarını ve straforlarını sadece tv arkasında değil, evin tamamında kullanabilirsiniz. Salon, oturma odası, hatta koridorlarda bile duvar çıtaları günümüzde oldukça rağbet gören dekorasyon malzemelerindedir.

Tv arkasına uygulamak istediğiniz çıtaların ve syraforların, düzgün yapıştırılması ve kullanacağınız renk önem taşıyor. Ayrıca, en önemli nokta ise birleşim yerleri. Tv arkasına çıtaları kendiniz monte etmek istiyorsanız, bir köşe kesim apartı mutlaka almalısınız. (Duvar çıtaları hakkında daha fazla bilgi almak için, “Çıta uygulaması, duvar çıtası nasıl yapıştırılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar