Ana Sayfa Boya Ahşap Pencere Boyama, Ahşap Pencere Nasıl Boyanır?

Ahşap Pencere Boyama, Ahşap Pencere Nasıl Boyanır?

ahşap pencerler nasıl boyanır
ahşap pencere boyama

Ahşap pencere nasıl boyanır? : Ahşap, neredeyse her boya ile rahatça boyanabilir. Fakat uygulama teknikleri, boyanın özellikleri, kuruma süreleri ve görünümü birbirinden farklıdır. Vernik ile ahşap pencere boyama, ahşabın doğal görünümünü korur, çizgilerini gizlemez. Yağlı boya ile ahşap pencere boyama yüzeyi pürüzsüz, düz ve desensiz bir hale getirir. Selülozik boya ile ahşap pencere boyamak, çok koku çıkarsa da hızlı bir çözüm olacaktır. Akrilik boya ile ahşap pencere boyama kokusuz ve kolay bir boyama sağlar. Hiç boyanmamış ahşap pencereleri boyamak ise daha kolaydır. Şimdi detaylı olarak ahşap pencere boyama tekniklerini anlatalım.

Renkli Vernik İle Ahşap Pencere Boyama

Vernikli pencere daha önce ceviz, meşe, kestane gibi vernikli ahşap koruyucu (renkli vernik) ile boyandıysa aynı renkte boyamak isterseniz direkt aynı renkte vernik uygulayabilirsiniz. Eğer farklı bir renkte vernikle boyamak istiyorsanız pencerenizi ham ahşaba kadar zımpara yapmanız gerekiyor. Çünkü verniklerde farklı renkler birbirini tam kapatamaz. Bu nedenle uyguladığınız verniğin rengi tam çıkmaz. Örneğin pencerenizde ceviz rengi vernikli ahşap koruyucu var. Üzerine meşe uygulamak istiyorsunuz. Meşe rengi vernikli ahşap koruyucu, alttaki cevizi kapatamaz, üzerine uygulanırsa karışık bir renk ortaya çıkar.

Ayrıca, eski verniğin parlaklığı hâlâ duruyorsa, hafifçe, siler gibi bir zımpara yapıp eski verniğin üzerini pürüzlü hale getirin ki yeni vernik daha iyi tutsun.

Vernikli Pencere Üzerine Yağlı Boya Olur Mu?

Vernikli pencerelerin üzerine yağlı boya tutar. Fakat, doğal desenli ahşap görünümü kaybolur, düz bir renk ortaya çıkar. Zorunlu olmasa da sentetik boyanın altına bir kat sentetik astar uygulamak daha iyi tutmasını sağlayacaktır.

Uygulama

Kadife rulo veya sünger rulo ile 5-6 saat ara ile 2-3 kat boyanır. Katlar arası 24 saat beklemek daha doğru olur. Kenarlar ve girintili çıkıntılı yerler için sentetik verniklerde kıl fırça kullanın. Su bazlı verniklerde ise plastik kıllı fırça kullanılabilir.

Yağlı Boya İle Ahşap Pencere Boyamak

ahşap pencere boyama
Yağlı boya ile ahşap pencere boyama

Üzerinde yağlı boya (sentetik boya) bulunan ahşap pencerelerinizi tekrar yağlı boya ile boyamak kolay. İstediğiniz renk yağlı boyanızı 24 saat ara ile 2 -3 kat uygulamak yeterli olur. Koyu renkten açık renge geçiş yapmak isterseniz boyadan önce sentetik astar da kullanabilirsiniz.

Uygulama

24 saat ara ile 2-3 kat uygulama yapılır. İsterseniz boyamadan 1 gün önce sentetik astar kullanabilirsiniz. Uygulamada saten rulo ve kıl fırça kullanılır. Gerekirse sentetik boya sentetik tiner ile %10-15 inceltilebilir.
Boya tabancası ile uygulamalarda rüzgarsız havalar tercih edilmeli ve gerekirse cam kenarları ve duvar kenarları boyanın bulaşmaması için kağıt bant ile kapatılmalıdır.

Yağlı Boyalı Pencerelere Vernik Uygulanır Mı?

Hayır. Daha önce yağlı boya ile boyanmış pencerelerin üzerine vernik tutmaz. Ham ahşaba kadar zımpara yapmanız gerekiyor.

Selülozik Boya İle Ahşap Pencere Boyama

Selülozik boyalar, hızlı kuruduğu için genellikle boya tabancası ile uygulanır. Ahşap pencereye selülozik boya uygulanabilmesi için; pencerenin ya daha önce selülozik boya ile boyanmış olması gerekir ya da hiç boyanmamış ham ahşap olması gerekir. Yüzeyde başka cins boya olursa eski boyayı eritecektir.
15-20 dakika ara ile 2-3 kat boya tabancası ile boyanır. İstenirse boyanın altına bir kat selülozik astar uygulanabilir.

Akrilik Boyalar İle Ahşap Pencere Boyama

Akrilik boya ile ahşap pencere boyama
Akrilik boya ile ahşap pencere boyama

Öncelikle bu boyaların hangi boyalar olduğuna değinelim. Bu boyalar, neredeyse her şeyi boyayabilen, her yüzeye tutunabilen, su bazlı, genel maksatlı, akrilik boyalar diye tanımladığımız, kokmayan boyalardır. (Örn. Dyo Hidrolux, Permolit Permolife, Polisan X1, Rich Multi Surface, Cadence Multi Surface, Kale Supar v.b.)

Bazı akrilik boyaların zımparasız, astarsız olarak birçok yüzeyde kullanıldığını görüyoruz. Her ne kadar genel amaçlı olsa da parlak yüzeylerde, yağlı boyalı yüzeylerde zımpara veya astar uygulaması boyanın çok daha iyi yapışmasını sağlayacak, çizilme ve soyulmasını uzun vadede engelleyecektir. Hatta boya kuruduktan sonra üzerine su bazlı vernik uygulanan akrilik boyalar, çok daha uzun ömürlü olacaktır. Bu boyalar sert sünger rulo ile veya kadife rulo ile 5-6 saat ara ile 2-3 kat uygulanır.

Daha Önce Boyanmamış, Ham Ahşap Pencereler Nasıl Boyanır?

ham ahşap pencere nasıl boyanır
Ham ahşap pencere nasıl boyanır?

Daha önce hiç boyanmamış ahşap pencerelerinizi istediğiniz boya ile boyayabilirsiniz. Vernikli ahşap koruyucu, yağlı boya, selülozik boya, genel amaçlı boyalar v.b.

Doğal ahşap görünümü için, vernikli ahşap koruyucu iyi bir seçenek olacaktır. Ceviz, açık meşe, koyu meşe, kestane, kiraz, maun, zeytin v.b. renklerde birçok doğal ahşap görünümlü vernikli ahşap koruyucu var. Ham ahşap pencerelerde en çok tercih edilen boya, vernikli ahşap koruyuculardır.

Yağlı boya ise, düz bir zemin oluşturur. Renkleri düz kahve, beyaz, açık kahve, sütlü kahve, kırmızı, yeşil ,mavi gibi düz renkler olur.

Selülozik boya ise sentetik boyaya benzer tek farkı çok daha hızlı kurumasıdır. Genellikle boya tabancası ile boyanır. Selülozik boya ile ahşap pencere boyama yaparken yine düz renkler elde edersiniz.

Yorum yok

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz