İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Doğalgaz Borusu Boyama

doğalgaz borularını boyama
Doğalgaz borusu boyama

Doğalgaz borusunun siyah rengi, duvarların rengine uyumsuz olması oldukça rahatsız edici olabilir. Evinizin doğalgaz borularını siz de boyayabilirsiniz. “Evin içindeki doğalgaz borusu nasıl boyanır, doğalgaz borusu neyle boyanır, doğalgaz borusu boyama yasak mı? gibi doğalgaz borusu boyama ile ilgili, tüm merak ettiğiniz soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Doalgaz Borusu Boyama

Duvarların rengi ile uyumsuz olan doğalgaz boruları gerçekten çirkin bir görünüm yaratabilir. Gerekli sızdırmazlık kontrolleriniz yaptırdıktan sonra doalgaz borularını boyayabilirsiniz.

Fakat, doğalgaz borularınınızı bazı dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Ayrıca, sentetik boya, su bazlı boya, plastik boya v.b. boyalar ile doğalgaz borularının boyanması hakkında çok detaylı bilgiler vereceğiz.

Doğalgaz Boruları Boyanır Mı?

Doğalgaz iç tesisat boruları boyanır mı? Evet, doğalgaz boruları boyanabilir. Duvar, perde veya mobilya renkleriniz ile uyuşmayan doğalgaz borularınızı boyayabilirsiniz. Ayrıca, zamanla pas tutan doğalgaz boruları da çok çirkin görüm oluşturabilir. Bu nedenle doğalgaz borularını boyamaya mecbur kalabilirsiniz.

Doğalgaz Borusu Boyama Yasak Mı?

doğalgaz borusu boyanır mı
Doğalgaz borusu boyama yasak mı?

Doğalgaz borusu boyama yasak mı, evdeki doğalgaz borusu boyanır mı?: Doğalgaz parlayıcı ve yanıcı bir gaz olduğu için, evinizin içerisinden geçen boruların, bazı kontrol aşamalarından geçmesi gerekiyor.

Hangi il ve ilçede ikametgah ediyor olursanız olun, doğalgaz borularının marka ve uygunluk kontrolü yapılması gerekiyor.

İşte bu kontrolleri tamamlayıp işlemleriniz bittikten sonra ve gaz verildikten sonra, doğalgaz borularının boyanması ile ilgili bir sakınca yoktur. Yani doğalgaz borusu boyama yasak değildir.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey; yetkili kişilerce kontrol yapıldıktan doğalgaz borusu boyama işlemi yapılmasıdır. Kontrol sağlanmadan doğalgaz borularınızı boyamamalısınız.

Doğalgaz Borusu Nasıl Boyanır?

doğalgaz boruları boyama
Doğalgaz borusu nasıl boyanır?

Boya yaparken, doğalgaz borusu ile duvarın arasına bir karton parçası koyarsanız, duvarlarınıza boya bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi; gerekli uygunluk kontrolleri sağlandıktan sonra doğalgaz boruları boyanabilir. Şimdi, doğalgaz boruları nasıl, hangi cins boyalar ile boyanır, hangi renge boyanmalıdır ve boyarken nelere dikkat edilmelidir detaylı bir şekilde anlatalım.

Doğalgaz Borusu Hangi Boya İle Boyanır?

Doğalgaz borusu hangi boya ile boyanır, doğalgaz borusu ne ile boyanır?: Doğalgaz borularını boyamak için su bazlı boyaları, sentetik boyaları, selülozik boyaları hatta plastik duvar boyalarını bile kullanabilirsiniz. fakat genellikle sentetik boyalar (yağlı boyalar) kullanılıyor.

Bu boyalar farklı cinste boyalar olduğu için, doğal olarak, uygulama tekniği kuruma süreleri farklıdır. Şimdi tek tek farklı türde boyalar ile doğalgaz borularının boyanmasını anlatalım.

Yağlı Boya İle Doğalgaz Borularının Boyanması

Doğalgaz borularının boyanması en çok yağlı boya ile yapılır. Bu nedenle, anlatmaya yağlı boya ile başlayalım.

Yağlı boya, birçok yüzeye çok iyi tutar. Doğalgaz borularını boyamak için de iyi bir seçenektir. Ayrıca, kolaylıkla bulabilirsiniz. En basit hırdavatçıda bile yağlı boya bulunabilir.

Fakat, yağlı boya birkaç gün kokabilir. Birkaç gün, hatta bir hafta evde ince bir yağlı boya kokusu alabilirsiniz.

Yağlı boyadan önce, 1 kat antipas sürmek, boyanın çok uzun süre dayanmasını ve pas tutmasını engeller.

Yağlı boyayı satın alırken; evinizin rengine uygun bir renk almaya çalışın veya mümkünse duvar renginize yakın bir renkte yaptırın.

Yağlı boya ile doğalgaz borularını boyamak için ihtiyacını olan malzemeler: 300-400 gram civarında sentetik tiner, 0,50-0,75 lt. yağlı boya, 2 veya 3 numara siyah kıllı fırça, 0,75 lt. antipas (isteğe göre)

Yağlı Boya İle Doğalgaz Boruları Nasıl Boyanır?

  • Boyaya başlamadan önce, boruların altına naylon veya gazete yerleştirin.
  • Nemli veya kuru bir bez ile doğalgaz borularının üzerindeki tozları silin.
  • 1 kat antipas uygulayın.
  • Antipasın kurumasını bekleyin. (Antipasın kuruması 24 saat sürer. Fakat, astarı sabah yaptıysanız, akşam saatlerinde boyayı sürebilirsiniz.
  • 1 kat sentetik boya (yağlı boya) sürün. (Yağlı boyayı tiner ile %10 inceltin.)
  • Gerek görürseniz ertesi gün bir kat daha boyayın.

Selülozik Boya İle Doğalgaz Borularının Boyanması

Selülozik boya ile de doğalgaz boruları boyanabilir. Fakat selülozik boya ile de doğalgaz borusu boyamanın da bazı avantajları ve dezavantajları var.

Avantajları: Selülozik boya çok hızlı kurur. Yani katlar arası saatlerce beklemek zorunda değilsiniz. Selülozik boya ile doğalgaz borularınız boyamak size çok vakit kazandırır. Selülozik boya neredeyse doğalgaz borusu ile bütünleşir ve çok dayanıklı olur.

Dezavantajları: Gelelim selülozik boya ile doğalgaz borusu boyamanın dejavantajlarına. Selülozik boya çok hızlı kurur. O kadar hızlı kurur ki; fırçanız doğalgaz borusuna yapışabilir.

Bu nedenle, eğer çok kısa bir boru ise selülozik boya kullanın. Selülozik boya, çok hızlı kuruduğu için, boya tabancası ile uygulanır fakat boya tabancası evin içindeki doğalgaz borularını boyamak için uygun değildir.

Selülozik Boya İle Doğalgaz Borusu Nasıl Boyanır?

  • Doğalgaz borusunu nemli veya kuru bir bez ile silin.
  • Kıl fırça ile 1 kat selülozik boya uygulayın.
  • Yaklaşık 30 dakika sonra ikici katı yapın.

Doğalgaz Borusu Plastik Boya İle Boyanır Mı?

Doğalgaz borusu duvar boyasıyla boyanır mı? Doğalgaz borusu plastik boya ile boyanır mı?: Evet, doğalgaz iç tesisat borularını plastik boya ile boyayabilirsiniz. Fakat, plastik boya ile doğalgaz borusu boyamanın bazı avanjları ve dezavantajları var.

Plastik boya ile iç dopalgaz borularının boyamanın avantajları: Plastik boya ile doğalgaz borularını boyamanın en iyi yönü plastik boyanın kokusuz olmasıdır. Ayrıca, duvarınızı boyarken hızlıca doğalgaz borularını da boyayabilirsiniz.

Plastik boyanın silikonlu veya silikonsuz boya olması farketmez. Fakat, fazla sulandırmadan sürülmesi gerekiyor. Çünkü, siyah boruyu kapatmak zor olabilir.

Dezavantajları: Plastik boya, su bazlı olduğu için, boru üzerinde, zaman içinde, pas lekeleri oluşturabilir. Hemen olmasa da doğalgaz borularını boyadıktan birkaç sene sonra, borular üzerinde küçük pas izleri ortaya çıkabilir.

Doğalgaz Boruları Hangi Renge Boyanır?

doğalgaz boruları hangi renge boyanır
Doğalgaz boruları hangi renge boyanır?

Doğalgaz boruları hangi renge boyanır, doğalgaz borusu ne renk boyanır?: Gerekli kontroller yapıldıktan sonra, doğalgaz borularını istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz, renkli sentetik boya ile boyamanız.

Parlak bir yağlı boya ile doğalgaz borusu boyarsanız, parlaklık derecesi duvar ile uyumsuz olduğundan göze çirkin görünebilir. Bu nedenle, duvar boyasının parlaklığına denk olması için, bulabilirseniz, yarı mat bir sentetik boya (yağlı boya) daha uygun olacaktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar