Boya Hangi Aylarda Yapılır, Kışın Boya Yapılır Mı?

Kışın boya yapılır mı
Boya badana hangi aylarda yapılır?

Boya badana hangi aylarda yapılır, boya badana ne zaman yapılır, kışın boya yapılır mı, kışın ev boyanır mı, soğuk havada boya yapılır mı? gibi merak etiğiniz sorulara tüm cevap vereceğiz. Ayrıca, kış aylarında boya yapmanın inceliklerine ve dış cephe boyasının ne zaman yapılabileceğine değineceğiz.

Kışın Boya Yapılır mı?

kışın ev boyanır mı
Kışın ev boyanır mı?

Evet, kış aylarında boya yapılabilir. Eğer, boyanacak ortam ısıtılırsa, sonbahar ve kış aylarında da boya badana yapılabilir.

Boyanın uygulama ve kuruması için gerekli ısı sağlanırsa kışın boya yapılabilir. Fakat, bu dış cephe boyası için geçerli değildir. Şimdi, kışın boya yapmanın püf noktalarını ve boya badananın hangi aylarda yapılması gerektiğini anlatalım.

Kışın Ev Boyanır Mı?

boya badana hangi aylarda yapılır

Kışın ev boyanır mı, kışın boya badana yapılır mı? : Kışın ev boyama yapılırken ortam ısısı ve duvar ısısı arttırılmalıdır.

Duvarı kısmen ısıtmak için boya yapmadan birkaç saat önce boyanacak odaya ısıtıcı yerleştirilebilir.

Fakat, duvar yüzeyine aşırı ısı vermek yanlıştır. Bu nedenle ısıtıcıyı duvar fazla yaklaştırmayın. Boyanın hızlı kurması için boyandıktan sonra ısıtıcıların yüzeye çok yaklaştırılması da boyanın balon yapmasına veya akmasına neden olabilir.

Kaloriferler önceden düşük derecelerde açılabilir veya mekânın tam ortasına ısıtıcı yerleştirilebilir. Ani ısı değişikleri tüm boyalar için sakıncalı olduğundan ortam yavaşça ısıtılmalıdır. Boyanın hızlı kuruması için boyalı yüzeye aşırı ısı uygulanmamalıdır.

Kısacası kışın evin iç duvarları boyanabilir. Fakat, kışın dış cephe boyası yapılmaz. Dış cephe boyası hangi aylarda yapılır? konusunu daha aşağıda bulabilirsiniz.

Kışın Boya Kaç Günde Kurur?

Kışın boya kaç günde kurur?: Farklı türde boyaların uygulama sıcaklığı ve kuruma süresi farklılık gösterebilir. Örneğin sentetik boya ile su bazlı boyanın kuruma süresi aynı değildir. Su bazlı boyalarda yaz aylarında katlar arası ve bekleme süresi en az 2 saat olabilir. Fakat kış ayarında bu süre 5-6 saate kadar çıkabilir.

Sentetik boyalarda ise, yaz aylarında katlar arası uygulama süresi 12-24 saat arası olurken kış aylarında bu süre 48 saate kadar çıkabilir.

İster su bazlı boya olsun, ister sentetik boya ilk kat boya kurumadan ikinci kat boya yapılmamalıdır. Özellikle, kış aylarında boyanın duvara iyi tutunamaması riskine karşı astar kullanılabilir.

Ortam ısısı düştükçe kuruma süresi de uzar. Su bazlı ve sentetik boyaların uygulama ısısı ambalajı üzerinde yazar. Bu sıcaklıklar üretici firmaya göre farklılık gösterebilir.

Boya Badana Hangi Aylarda Yapılır?

boya badana ne zaman yapılır
Boya badana hangi aylarda yapılır?

Boya badananın normal uygulama zamanı; yaz ayları veya yaza giriş aylarıdır. Fakat, yukarıda bahsettiğimiz gibi mecbur kalınırsa, kış aylarında da boyanacak ortam ısıtılıp boya yapılabilir.

Mevsim geçişleri ve bölge sıcaklıkları illere göre farklılık gösterdiğinden boya yapma aylarını tam olarak söylemek zor. Fakat, boya sezonunun Nisan, Mayıs aylarında yavaş yavaş başladığını söyleyebiliriz.

Dış Cephe Boyası Hangi Ayda Yapılır?

boya badana hangi aylarda yapılır
Dış cephe boyası hangi ayda yapılır?

Dış cephe boyası ne zaman yapılır? : Yukarıda bahsettiğimiz gibi mevsim geçişleri bölgesel olarak farklılık gösterdiği için kesin olarak şu aylarda dış cephe boyası yapılır diyemeyiz.

Fakat, yaza girerken veya kışa girmeden önce dış cephe boyası yapılabilir. Dış cephe boya satışlarına baktığımızda yazın ortasında ve kışa giriş aylarında satışının arttığını görüyoruz.

Soğuk Havada Boya Yapılır Mı, Boya Badana Ne Zaman Yapılır?

  • Kış aylarında, çok soğuk zamanlarda. Dış cephe boyasının uygulama sıcaklığı boyanın ambalajının üzerinde yazar. Çok soğukta yapılan dış cephe boyası kurumaz ve dayanıksız olur.
  • Yaz aylarında, çok sıcakta. Yani güneşin tam tepede olduğu zamanda boya yapmayın. Boya çok hızlı kurumak isteyecek ve balon yapacaktır. Mümkünse, öğleden önce veya öğleden sonra yapın. Duvarın gölge aldığı zamanları tespit ederek o zamanlarda uygulama yapmak daha doğru olacaktır.

” Kışın ev boyanır mı, boya badana hangi aylarda yapılır? ” anlatmaya çalıştık, boya yaparken bölgesel sıcaklıkları ve ortam ısısını dikkate almayı unutmayın. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz.

  • Şu etiketlerle ilgili benzer yazılara devam et :
  • Boyama
Önceki SayfadaHavuç Ne Zaman Ekilir, Havuç Nasıl Ekilir?
Sonraki SayfadaSızdırmazlık Bandı Kullananlar Yorumları ve Özellikleri

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz