Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Boya Hangi Aylarda Yapılır, Kışın Boya Yapılır Mı?

Kışın boya yapılır mı
Boya badana hangi aylarda yapılır?

Boya badana hangi aylarda yapılır, boya badana ne zaman yapılır, kışın boya yapılır mı, kışın ev boyanır mı, soğuk havada boya yapılır mı? gibi merak etiğiniz soruların cevaplarını aşağıda detaylıca cevapladık. Ayrıca, kış aylarında boya yapmanın inceliklerine ve dış cephe boyasının ne zaman yapılması gerektiğini anlattık.

Kışın Boya Yapılır mı?

kışın ev boyanır mı
Kışın ev boyanır mı?

Evet, kış aylarında boya yapabilirsiniz. Eğer, boyanacak ortamı bir miktar ısıtırsanız, sonbahar ve kış aylarında da boya badana yapabilirsiniz.

Boyanın uygulama ve kuruması için gerekli ısıyı sağlarsanız, kışın boya yapabilirsiniz. Fakat, bu dış cephe boyası için geçerli değildir. Şimdi, kışın boya yapmanın püf noktalarını ve boya badananın hangi aylarda yapılması gerektiğini daha detaylı anlatalım.

Kışın Ev Boyanır Mı?

boya badana hangi aylarda yapılır

Kışın ev boyanır mı, kışın boya badana yapılır mı? Kışın ev boyama yapılırken, ortam ısısı ve duvar ısısı arttırılmalıdır.

Duvarı kısmen ısıtmak için, boya yapmadan birkaç saat önce, boyanacak odaya ısıtıcı yerleştirebilirsiniz.

Fakat, duvar yüzeyine aşırı ısı vermek yanlıştır. Bu nedenle, ısıtıcıyı duvara fazla yaklaştırmayın. Boyanın hızlı kuruması için, boyandıktan sonra veya boyama esnasında ısıtıcının yüzeye çok yaklaştırılması da boyanın baloncuk yapmasına neden olabilir.

Kaloriferlerleri boyama yapmadan birkaç saat önceden düşük derecelerde açabilir veya mekânın tam ortasına ısıtıcı yerleştirebilirsiniz. Ani ısı değişikleri tüm boyalar için sakıncalı olduğundan, ortamı yavaşça ısıtmanız gerekiyor. Boyanın hızlı kuruması için, boyalı yüzeye aşırı ısı uygulamamalısınız!

Kısacası, kışın evin iç duvarlarını boyayabilirsiniz. Fakat, kışın dış cephe boyası yapılmaz. Dış cephe boyası hangi aylarda yapılır? konusunu sayfanın daha aşağı kısımlarında bulabilirsiniz.

Kışın Boya Kaç Günde Kurur?

Kışın boya kaç günde kurur?: Farklı türde boyaların uygulama sıcaklığı ve kuruma süresi farklılık gösterebilir. Örneğin; sentetik boya ile su bazlı boyanın kuruma süresi aynı değildir. Su bazlı boyalarda yaz aylarında katlar arası ve bekleme süresi en az 2 saat olabilir. Fakat, kış ayarında bu süre 5-6 saate kadar çıkabilir.

Sentetik boyalarda ise, yaz aylarında katlar arası uygulama süresi 12-24 saat arası olurken kış aylarında bu süre 48 saate kadar çıkabilir.

İster su bazlı boya olsun, ister sentetik boya, ilk kat boya kurumadan ikinci kat boyayı yapmamalısınız! Özellikle, kış aylarında boyanın duvara iyi tutunamaması riskine karşı, astar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Ortam ısısı düştükçe kuruma süresi de uzar. Su bazlı ve sentetik boyaların uygulama ısısı ambalajı üzerinde yazar. Bu sıcaklıklar üretici firmaya göre farklılık gösterebilir.

Soğuk Havada Boya Yapılır Mı?

Soğuk havalarda boya yapılabilir. Fakat, üretici firmalar +5 derecenin altında boya yapılmasını tavsiye etmez. Ortam ısısı +5 derecenin altında ise; ortamı ısıtın. +5 derecenin biraz üstünde bir sıcaklıkta yapılan boyalar ise, daha geç kuruyacağından, ikinci kat için normal bekleme süresinden daha fazla bekleyin, birinci kat tamamen kurumadan ikinci katı yapmayın!

Boya Badana Hangi Aylarda Yapılır?

boya badana ne zaman yapılır
Boya badana hangi aylarda yapılır?

Boya badananın normal uygulama zamanı; yaz ayları veya yaza giriş aylarıdır. Fakat, yukarıda bahsettiğimiz gibi mecbur kalırsanız, kış aylarında da boyanacak ortamı ısıtıp, boya yapabilirsiniz.

Mevsim geçişleri ve bölge sıcaklıkları illere göre farklılık gösterdiğinden, boya yapma aylarını tam olarak söylemek zor. Fakat, boya sezonunun Nisan, Mayıs aylarında yavaş-yavaş başladığını söyleyebiliriz.

Dış Cephe Boyası Hangi Ayda Yapılır?

boya badana hangi aylarda yapılır
Dış cephe boyası hangi ayda yapılır?

Dış cephe boyası ne zaman yapılır? : Yukarıda bahsettiğimiz gibi mevsim geçişleri bölgesel olarak farklılık gösterdiği için, kesin olarak şu aylarda dış cephe boyası yapılır diyemeyiz.

Fakat, yaza girerken (Nisan ayı) veya kışa girmeden önce (Eylül ayı) dış cephe boyası yapılabilir. Dış cephe boya satışlarına baktığımızda yazın ortasında ve kışa giriş aylarında satışının arttığını görüyoruz.

Soğukta Dış Cephe Boyası Uygulanması

  • Dış cephe boyasını kış aylarında boya uygulamak, oldukça riskli bir iştir. Kış aylarında, çok soğuk zamanlarda dış cephe boyasının uygulama sıcaklığı her boyanın ambalajının üzerinde yazar. Birçok boya firması 5 derecenin altında dış cephe boyası uygulanmasını tavsiye etmez. Bu sıcaklıkta yapılan dış cephe boyası hem çok daha geç kuruyacak hem de; ikinci kat için daha fazla beklemek gerekecektir. Ayrıca, boya yapılırken yağış alma riski olacaktır. Çok soğukta yapılan dış cephe boyası kurumaz ve dayanıksız olur.
  • Yaz aylarında, çok sıcakta. Yani güneşin tam tepede olduğu zamanda dış cephe boyası yapmayın. Boya çok hızlı kurumak isteyecek ve balon yapacaktır. Mümkünse, öğleden önce veya öğleden sonra yapın. Duvarın gölge aldığı zamanları tespit ederek o zamanlarda uygulama yapmak daha doğru olacaktır. Ayrıca, 35 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda dış cephe boyası yapılması tavsiye edilmez.

” Kışın ev boyanır mı, boya badana hangi aylarda yapılır? ” anlatmaya çalıştık. Boya yaparken, bölgesel sıcaklıkları ve ortam ısısını dikkate almayı unutmayın! Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar