Boya Badana Hangi Aylarda Yapılır, Kışın Boya Yapılır Mı?

Kışın boya yapılır mı
Boya badana hangi aylarda yapılır?

Boya badana hangi aylarda yapılır, boya badana ne zaman yapılır, kışın boya yapılır mı? Evet, kış aylarında boya yapılabilir. Eğer, boyanacak ortam ısıtılırsa, sonbahar ve kış aylarında da boya badana yapılabilir.

Boyanın uygulama ve kuruması için gerekli ısı sağlanırsa kışın boya yapılabilir. Fakat bu dış cephe boyası için geçerli değildir. Kışın boya yapmanın püf noktaları ve iç ve dış cephe boyasının ne zaman yapılacağı ile ilgili sizin için detaylı bir yazı hazırladık.

Boya Badana Hangi Aylarda Yapılır?

boya badana ne zaman yapılır
Boya badana hangi aylarda yapılır?

Boya badananın normal uygulama zamanı; yaz ayları veya yaza giriş aylarıdır. Fakat, yukarıda bahsettiğimiz gibi mecbur kalınırsa, kış aylarında da boyanacak ortam ısıtılıp boya yapılabilir.

Mevsim geçişleri ve bölge sıcaklıkları illere göre farklılık gösterdiğinden boya yapma aylarını tam olarak söylemek zor. Fakat, boya sezonunun Nisan, Mayıs aylarında yavaş yavaş başladığını söyleyebiliriz.

Kışın Ev Boyanır Mı?

boya badana hangi aylarda yapılır

Kışın ev boyanır mı, kışın boya badana yapılır mı? : Kışın ev boyama yapılırken ortam ısısı ve duvar ısısı arttırılmalıdır.

Duvarı kısmen ısıtmak için boya yapmadan birkaç saat önce boyanacak odaya ısıtıcı yerleştirilebilir.

Fakat, duvar yüzeyine aşırı ısı vermek yanlıştır. Ayrıca, boyanın hızlı kurması için boyandıktan sonra ısıtıcıların yüzeye çok yaklaştırılması da boyanın balon yapmasına veya akmasına neden olabilir.

Kaloriferler önceden düşük derecelerde açılabilir veya mekânın tam ortasına ısıtıcı yerleştirilebilir. Ani ısı değişikleri tüm boyalar için sakıncalı olduğundan ortam yavaşça ısıtılmalıdır. Boyanın hızlı kuruması için boyalı yüzeye aşırı ısı uygulanmamalıdır.

Kışın Boya Kaç Günde Kurur?

Kışın boya kaç günde kurur?: Farklı türde boyaların uygulama sıcaklığı ve kuruma süresi farklılık gösterebilir. Örneğin sentetik boya ile su bazlı boyanın kuruma süresi aynı değildir. Su bazlı boyalarda yaz aylarında katlar arası ve bekleme süresi en az 2 saat olabilir. Fakat kış ayarında bu süre 5-6 saate kadar çıkabilir.

Sentetik boyalarda ise yaz aylarında katlar arası uygulama süresi 12-24 saat arası olurken kış aylarında bu süre 48 saate kadar çıkabilir.

İster su bazlı boya olsun, ister sentetik boya ilk kat boya kurumadan ikinci kat boya yapılmamalıdır. Özellikle, kış aylarında boyanın duvara iyi tutunamaması riskine karşı astar kullanılabilir.

Ortam ısısı düştükçe kuruma süresi de uzar. Su bazlı ve sentetik boyaların uygulama ısısı ambalajı üzerinde yazar. Bu sıcaklıklar üretici firmaya göre farklılık gösterebilir.

Dış Cephe Boyası Hangi Ayda Yapılır?

boya badana hangi aylarda yapılır
Dış cephe boyası hangi ayda yapılır?

Dış cephe boyası ne zaman yapılır? : Yukarıda bahsettiğimiz gibi mevsim geçişleri bölgesel olarak farklılık gösterdiği için kesin olarak şu aylarda dış cephe boyası yapılır diyemeyiz.

Fakat, yaza girerken veya kışa girmeden önce dış cephe boyası yapılabilir. Dış cephe boya satışlarına baktığımızda yazın ortasında ve kışa giriş aylarında satışının arttığını görüyoruz.

Şu Şartlarda Sakın Dış Cephe Boyası Yapmayın!

  • Kış aylarında, çok soğuk zamanlarda. Dış cephe boyasının uygulama sıcaklığı boyanın ambalajının üzerinde yazar. Çok soğukta yapılan dış cephe boyası kurumaz ve dayanıksız olur.
  • Yaz aylarında, çok sıcakta. Yani güneşin tam tepede olduğu zamanda boya yapmayın. Boya çok hızlı kurumak isteyecek ve balon yapacaktır. Mümkünse öğleden önce veya öğleden sonra yapın. Duvarın gölge aldığı zamanları tespit ederek o zamanlarda uygulama yapmak daha doğru olacaktır.

” Boya badana hangi aylarda yapılır? ” anlatmaya çalıştık, boya yaparken bölgesel sıcaklıkları ve ortam ısısını dikkate almayı unutmayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz