Ana Sayfa Boya Boya Kuruma Süresi, Boya Ne Zaman Kurur?

Boya Kuruma Süresi, Boya Ne Zaman Kurur?

boya kuruma süresi
Boya kuruma süresi, boya ne zaman kurur?

Boya kaç saatte kurur, boya neden kurumaz, boya ne zaman kurur, boya ne kadar zamanda kurur?: Genel olarak boya yapılan yüzeyin yağlı, kirli ve nemli olması, ortamın yeterince havalandırılmaması, yeterli oksijenin ortamda bulunmaması, hava sıcaklığının düşük olması, ortamda nemin fazla olması, boyanın içine yanlış inceltici katılması boya kuruma süresi için önemlidir.

Boyanın kurumaması veya geç kurumasının nedenlerinden en önemlisi hava sıcaklığının düşük olmasıdır.

Ayrıca bozuk boyaların kokusunun geçmemesi, boyanın kurumadığı algısını yaratabilir.

Efekt ve özel boyalar hariç, boyalar uygulanırken ilk kat kurumadan ikinci kat uygulaması yapılmaz. Birinci kat boya kurumadan ikinci kat boyanın yapılaması, boyanın kurumasını geciktirdiği gibi, kapatma özelliğini de düşürür.

Astar Boya Ne Kadar Zamanda Kurur?

Astar boya ne kadar zamanda kurur?
Astar boya ne kadar zamanda kurur?

Astarı boya kuruma süresi nedir, astar boya kaç saatte kurur?: Duvar astarı, su bazlı astar, geçiş astarı, akrilik astar, sentetik astar, selülozik astar, örtücü astar gibi bir çok astar türü mevcut. Astar boyaların kuruma süreleri de boyalar gibi astarın cinsine bağlıdır. Yani akrilik ve su bazlı astar ise birkaç saat, sentetik astar ise 24 saat, selülozik astar ise yarım saat yeterli olur.

Astar boya ne zaman kurur?: Aslında astar boyanın kuruma süresinden çok, astardan ne kadar süre sonra boya yapılacağı daha önemlidir. Astar boyaya dokunarak kuruma kontrolü yapmak yanlıştır. Örneğin su bazlı astar yarım saatte kurumaya başlasa da tam kuruması 5-6 saati bulabilir. Yani 5-6 saatten önce son kat boya yapılmamalıdır.

Şimdi, boya yapılmadan astar boyaların tam kuruma sürelerini gözden geçirelim.

 • Su bazlı astar uygulandıktan en az 5-6 saat sonra boya yapılabilir.
 • Selülozik astar uygulandıktan en az yarım saat sonra boya yapılabilir.
 • Sentetik astar uygulandıktan 24 saat sonra boya yapılmalıdır.

Yukarıda verdiğimiz astar kuruma süreleri ortam sıcaklığına göre değişebilir.

Vernik Kuruma Süresi

vernik ne zaman kurur
Vernik kuruma süresi

Vernik ne zaman kurur?: Yukarıda bahsettiğimiz gibi, astar ve boyalarda olduğu gibi vernik kuruma süresi de verniğin cinsine bağlı olarak değişir.

Cinsine Göre Vernik Kuruma Süreleri

Su Bazlı Vernik Kuruma Süresi

Su bazlı vernikler yaz aylarında bir kaç saatte kurur. İster hobi için kullanım olsun; ister dış cephe için pencere-kapı verniği olsun. Su bazlı vernikler birkaç saatte kurumaya başlar. İlk kat vernik uygulandıktan birkaç saat sonra ikinci kat vernik yapılabilir.

Sentetik Vernik Kuruma Süresi

Sentetik verniklerin kuruma süresi sentetik boyalar ile aynıdır. Yaz aylarında pencere ve kapılara veya ahşap doğramalara vernik yapılacaksa; katlar arası en az 4-5 saat beklemek gerekir. Tam kuruma süresi 24 saat olduğundan; eğer vaktiniz varsa katlar arası 24 saat bekleyin. Ayrıca, her katı verniklemeden önce bir önceki vernik tabasını hafifçe zımpara yapın ki vernik iyi tutsun. (Son kat hariç)

Selülozik Vernik Kuruma Süresi

Selülozik vernikler genellikle boya tabancası ile uygulansa da fırça-rulo ile de yapılabilir. Selülozik vernik de selülozik boyalar gibi çok hızlı kurur. Bu nedenle boya tabancası ile uygulama yapmak en iyi seçenektir. Selülozik verniğin kuruması 5-10 dakikada başlar. Katlar arası yarım saat beklenmek yeterlidir.

Akrilik Boya Kuruma Süresi

cadence boya kuruma süresi
Akrilik boya kuruma süresi

Akrilik boya kuruma süresi nedir?: Akrilik boyalar, su bazlı boya grubuna girer. (Cadence akrilik boya, Rich akrilik boya, Polisan X1 akrilik boya, Permolit Permolife akrilik Boya v.b.) Akrilik boyaların kuruma süresi neredeyse duvar boyaları ile aynıdır. Su bazlı olduğundan çabuk kurur. 1-2 saat dokunma kuruması için yeterlidir. Fakat katlar arası en az 3-4 saat beklemek yerinde olur.

Sprey Boya Kuruma Süresi

sprey boya kuruma süresi
Sprey boya kuruma süresi

Sprey boya ne zaman kurur, sprey boya kaç saatte kurur?: Genel olarak sprey boyanın kuruma süresi oldukça kısadır. Sprey boyalar 10-15 dakika içinde kurumaya başlar.

Akrilik sprey, sentetik sprey, selülozik sprey spreyler çok hızlı kururlar. Bu spreylerin katları arasında en fazla yarım saat beklemek yeterli olur. Özellikle selülozik sprey boyalar çok hızlı kurur. Yine de katlar arası 30 dakika beklenmeli ve mümkünse, sprey boya uygulaması dışarıda yapılmalıdır. Soğuk havalarda sprey daha geç kuruyacaktır. Bu nedenle bekleme süresi uzayabilir.

Sentetik Boya Kuruma Süresi

yağlı boya ne zaman kurur
Sentetik boya kuruma süresi

Yağlı boya kaç saatte kurur, yağlı boya kuruma süresi nedir?: Boyada geç kuruma veya kurumama problemi özellikle sentetik esaslı boyalarda (yağlı boya) rastlanan bir sorundur. Yapısındaki solventin (tinerin) uçma süresi su bazlı boyalara göre daha uzundur.

Sentetik boyalar, birkaç saatte dokunma kurumasına ulaşsa da; boyanın katları arasında 24 saat beklemek gerekir. Zaten geç kuruyan yağlı boya (sentetik boya), ortam ortamın soğuk olmasından dolayı çok daha geç kuruyabilir. Bu nedenle, mutlaka etiket bilgileri doğrultusunda uygulama yapılmalıdır. Yağlı boya kurusa da; kokusu bir kaç gün hatta birkaç hafta ortamdan tamamen çıkmayabilir.

Ayrıca sentetik boyalarda inceltici olarak kullanılan sentetik tiner yerine gaz yağı, selülozik tiner gibi çözücüler kullanılmamalıdır. Bu tip çözücüler, boyanın bağlayıcı yapısını bozar, geç kuruma probleminin yanı sıra, birçok soruna neden olabilir.

Duvar Boyası Kaç Saatte Kurur?

boya kuruma süresi
Duvar boyası kaç saate kurur?

Sentetik Duvar Boyası Kaç Saate Kurur?

Sentetik duvar boyaları 1-2 saatte dokunma kurumasına ulaşır. Sentetik boyanın her katı arasında 24 saat beklemek gerekir. Sentetik boya kurusa da; kokusu günlerce hatta haftalarca ortamdan çıkmayabilir. Özellikle, kış aylarında sentetik boyanın kuruması çok gecikir ve kokusu geç dağılır.

Su bazlı Duvar Boyası Kaç Saatte Kurur?

Su bazlı boya kaç saatte kurur? : Su bazlı silikonlu veya silikonsuz (plastik) boyalar katlar arasında en az 2- 3 saat beklenerek uygulanır. Ortamın sıcaklığı ve hava almasına göre bir miktar değişkenlik gösterse de su bazlı boyaların kuruma süresi birkaç saattir.

Soğuk ortamlarda katlar arası 5-6 saat beklenmeli hatta mümkünse ortam ısınana kadar boya yapılmamalıdır. Boyanın kokusu az olsa da markaya göre değişkenlik gösterebilir. Genellikle su bazlı boyanın kokusu birkaç gün içinde tamamen ortamdan dağılır.

Selülozik Boya Kuruma Süresi

Selülozik boyalar çok hızlı kuruyan boyalardır. Kururken çok koku yaydığından genellikle açık alanlarda ve sanayide kullanılır. Dokunma kuruma süresi 15-30 dakikadır.

Uyarı Ve Tavsiyeler

Üretici firmalar, boyaların kuruma süresini ortam sıcaklık değerlerine göre ayarlamıştır. Boyayı hızlı kurutmak için kullanılan yöntemler, boyanın kabarmasına, baloncuk yapmasına neden olabilir.

Boyanın hızlı kuruması için boya yüzeyine yüksek ısı uygulamak, boyanın balon yapmasına, yanmasına neden olabilir.

Sprey boya, su bazlı boya, akrilik boya, yağlı boya gibi boyaların hızlı kurumasını sağlamak için ortam bir miktar ısıtılabilir veya hava soğuk değilse ortam havalandırılabilir.

19 Yorum

 1. Yaldızlı soba boyası da denen eskitme amaçlı atılan boyalar en hızlı kuruyan boya…süs eşya yapımı için çok güzel bir seçenek..

 2. Murat Bey,
  Katlar arası kuruma süresine dikkat etmek gerekir. Su bazlı ise katlar arası en az 2-3 saat; sentetik ise 24 saat beklemek gerekebilir. Ayrıca boyanız bozuk da olabilir.

 3. Yaz aylarında birkaç saatte kurur. Kış aylarında bu süre 2-3 katına çıkabilir. Çok soğukta boya uygulanmaz.

 4. Demirde selülozik boya hızlı kurur. Alt yüzey ya boyasız ya da selülozik boya ile boyanmış olması gerekir.

 5. Sprey boyayla boyadım yarım saat sonra hafif yağmur yağdı boyadığım kısım biraz ıslandı dokunma süresi geldi ama tam kurumadı bu boya atarmı

 6. Merhaba. 7 gün önce Polisan Elegans YarıMat boya yapıldı tüm eve. Eve girince çok hafif bir boya kokusu geliyor. 4-5 dakika sonra kokuya alışıyoruz ve rahatsız etmiyor. Beyaza boyattığım için boyacılar 5-6 katta eski boyayı ancak kapatabildiler. Acaba çok katlı olduğu için mi koku kaldı? Boyanın açıklamasında özel reçine katkılı diyor. Bunun da etkisi olabilir mi? Sizce bu koku geçer mi? Şimdiden teşekkürler. Can Gökmen

 7. Muhsin Torun,
  Dokunma süresi geçtikten sonra, üzerini kuru bir bez ile silin, bir kat daha uygulayın.

 8. Slm ben ufuk yağlı boyayı tiner ile incelterek Sert plastiği 1 saat aralarla 5 kat boyadım 72 balkonda bıraktım parmağım degdiğinde parmak izim kalıyor ne yapmalıyım ?

 9. Ufuk Akkoyun,
  İyice kuruduktan sonra bir kat daha boya yapın. Bastırınca yumuşak gibi ise geç kurur. Tekrar astar ve boya yapılması gerekebilir. (Plastik için en iyisi özel plastik boyalarıdır.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz