İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Boya Kuruma Süresi, Boya Ne Zaman Kurur?

boya kuruma süresi
Boya kuruma süresi, boya ne zaman kurur?

Bu içeriğimizde çeşitli boyaların kuruma sürelerini açıkladık. Vernik kuruma süresi, akrilik boya kuruma süresi, sprey boya kuruma süresi, yağlı boya kuruma süresi, su bazlı boya kuruma süresi ve selülozik boya kuruma süresi gibi birçok boyanın kuruma sürelerini anlattık.

Boya Kuruma Süresi

Boya kaç saatte kurur, boya neden kurumaz, boya ne zaman kurur, boya ne kadar zamanda kurur?: Genel olarak boya yapılan yüzeyin yağlı, kirli ve nemli olması, ortamın yeterince havalandırılmaması, yeterli oksijenin ortamda bulunmaması, hava sıcaklığının düşük olması, ortamda nemin fazla olması, boyanın içine yanlış inceltici katılması boya kuruma süresi için önemlidir.

Boyanın kurumaması veya geç kurumasının nedenlerinden en önemlisi hava sıcaklığının düşük olmasıdır.

Ayrıca, bozuk boyaların kokusunun geçmemesi, boyanın kurumadığı algısını yaratabilir.

Efekt ve özel boyalar hariç, boyalar uygulanırken ilk kat kurumadan ikinci kat uygulaması yapılmaz. Birinci kat boya kurumadan ikinci kat boyanın yapılaması, boyanın kurumasını geciktirdiği gibi, kapatma özelliğini de düşürür.

Astar Boya Ne Kadar Zamanda Kurur?

Astar boya ne kadar zamanda kurur?
Astar boya ne kadar zamanda kurur?

Astar boya kuruma süresi nedir, astar boya kaç saatte kurur, astar boya ne zaman kurur?: Duvar astarı, su bazlı astar, geçiş astarı, akrilik astar, sentetik astar, selülozik astar, örtücü astar gibi bir çok astar türü mevcut.

Astar boyaların kuruma süreleri de boyalar gibi astarın cinsine bağlıdır. Yani, akrilik ve su bazlı astarların kuruma süresi, birkaç saat, sentetik astar ise 24 saat, selülozik astar ise yaklaşık olarak yarım saattir.

Astar boya ne zaman kurur?: Aslında astar boyanın kuruma süresinden çok, astardan ne kadar süre sonra boya yapılacağı daha önemlidir.

Astar boyaya dokunarak kuruma kontrolü yapmak yanlıştır. Örneğin su bazlı astar yarım saatte kurumaya başlasa da tam kuruması 5-6 saati bulabilir. Yani 5-6 saatten önce son kat boya yapılmamalıdır.

Şimdi, boya yapılmadan astar boyaların tam kuruma sürelerini gözden geçirelim.

  • Su bazlı astar uygulandıktan en az 5-6 saat sonra boya yapılabilir.
  • Selülozik astar uygulandıktan en az yarım saat sonra boya yapılabilir.
  • Sentetik astar uygulandıktan 24 saat sonra boya yapılmalıdır.

Yukarıda verdiğimiz astar kuruma süreleri ortam sıcaklığına göre değişebilir.

Vernik Kuruma Süresi

vernik ne zaman kurur
Vernik kuruma süresi

Vernik ne zaman kurur, vernik ne kadar zamanda kurur?: Yukarıda bahsettiğimiz gibi, astar ve boyalarda olduğu gibi vernik kuruma süresi de verniğin cinsine bağlı olarak değişir.

Ayrıca, ortam sıcaklığı da vernik kuruma süresini etkiler. Aşağıda faklı cinste verniklerin kuruma süresini ayrı-ayrı anlattık.

Su Bazlı Vernik Kuruma Süresi

Su bazlı vernik kuruma süresi, akrilik vernik kuruma süresi: Su bazlı vernikler yaz aylarında bir kaç saatte kurur. İster hobi için kullanım olsun; ister dış cephe için pencere-kapı verniği olsun su bazlı vernikler birkaç saatte kurumaya başlar.

Su bazlı vernik kaç saatte kurur? : Pencere ve kapılara yapılan su bazlı vernik kuruma süresi yaklaşık olarak 5-6 saattir. Yani katlar arası 5-6 saat beklenmelidir.

Dokunma kuruma süresi ise; ortamın sıcaklığına göre değişse de yarım saat ile bir saat arasıdır.

Hobi amaçlı kullanılan akrilik verniğin kuruma süresi yine yaklaşık olarak 5-6 saattir. Yani katlar arası en az 5-6 saat beklenmelidir. Dokunma kuruması ise yaklaşık bir saattir.

Sentetik Vernik Kuruma Süresi

Sentetik verniklerin kuruma süresi sentetik boyalar ile aynıdır. Yaz aylarında pencere ve kapılara veya ahşap doğramalara vernik yapılacaksa; katlar arası en az 4-5 saat beklemek gerekir.

Tam kuruma süresi 24 saat olduğundan; eğer vaktiniz varsa katlar arası 24 saat bekleyin. Ayrıca, her katı verniklemeden önce bir önceki vernik tabasını hafifçe zımpara yapın ki vernik iyi tutsun. (Son kat hariç)

Selülozik Vernik Kuruma Süresi

Selülozik vernikler genellikle boya tabancası ile uygulansa da fırça-rulo ile de yapılabilir. Selülozik vernik de selülozik boyalar gibi çok hızlı kurur.

Bu nedenle boya tabancası ile uygulama yapmak en iyi seçenektir. Selülozik verniğin kuruması 5-10 dakikada başlar. Katlar arası yarım saat beklenmek yeterlidir.

Akrilik Boya Kuruma Süresi

cadence boya kuruma süresi
Akrilik boya kuruma süresi

Akrilik boya kuruma süresi nedir, akrilik boya ne kadar zamanda kurur, akrilik boya ne kadar sürede kurur?: Akrilik boyalar, su bazlı boya grubuna girer. (Cadence akrilik boya, Rich akrilik boya, Polisan X1 akrilik boya, Permolit Permolife akrilik Boya v.b.)

Akrilik boya kuruma süresi neredeyse duvar boyaları ile aynıdır. Su bazlı olduğundan çabuk kurur. 1-2 saat dokunma kuruması için yeterlidir. Fakat katlar arası en az 5-6 saat beklemek yerinde olur.

Boyama ortamının soğuk olması en hızlı kuruyan akrilik boyanın bile kuruma süresini geciktirir.

Sprey Boya Kuruma Süresi

sprey boya kuruma süresi
Sprey boya kuruma süresi

Sprey boya ne zaman kurur, sprey boya kaç saatte kurur?: Genel olarak sprey boya kuruma süresi oldukça kısadır. Sprey boyalar 10-15 dakika içinde kurumaya başlar.

Akrilik sprey, sentetik sprey, selülozik sprey spreyler çok hızlı kururlar. Yani sprey boyaların cinsi ne olursa olsun; hızlı kuruyan boyalardır.

Sprey boya kaç saatte kurur, sprey boya ne kadar zamanda kurur?: Spreylerin katları arasında en fazla yarım saat beklemek yeterli olur.

Özellikle, selülozik sprey boyalar çok hızlı kurur. Yine de katlar arası 30 dakika beklenmeli ve mümkünse, sprey boya uygulaması dışarıda yapılmalıdır.

Soğuk havalarda sprey daha geç kuruyacaktır. Bu nedenle bekleme süresi uzayabilir. (Sprey vernik kuruma süresi sprey boya kuruma süresi ile aynıdır.)

Yağlı Boya Kuruma Süresi

yağlı boya ne zaman kurur
Sentetik boya kuruma süresi

Yağlı boya kaç saatte kurur, yağlı boya kuruma süresi nedir?: Boyada geç kuruma veya kurumama problemi özellikle sentetik esaslı boyalarda (yağlı boya) rastlanan bir sorundur. Yapısındaki solventin (tinerin) uçma süresi su bazlı boyalara göre daha uzundur.

Sentetik boyalar, birkaç saatte dokunma kurumasına ulaşsa da; boyanın katları arasında 24 saat beklemek gerekir. Zaten geç kuruyan yağlı boya (sentetik boya), ortam ortamın soğuk olmasından dolayı çok daha geç kuruyabilir.

Bu nedenle, mutlaka etiket bilgileri doğrultusunda uygulama yapılmalıdır. Yağlı boya kurusa da; kokusu bir kaç gün hatta birkaç hafta ortamdan tamamen çıkmayabilir.

Ayrıca sentetik boyalarda inceltici olarak kullanılan sentetik tiner yerine gaz yağı, selülozik tiner gibi çözücüler kullanılmamalıdır. Bu tip çözücüler, boyanın bağlayıcı yapısını bozar, geç kuruma probleminin yanı sıra, birçok soruna neden olabilir.

Duvar Boyası Kaç Saatte Kurur?

boya kuruma süresi
Duvar boyası kaç saate kurur?

Sentetik Duvar Boyası Kaç Saate Kurur?

Sentetik duvar boyası kaç saatte kurur?: Sentetik duvar boyaları 1-2 saatte dokunma kurumasına ulaşır. Sentetik boyanın her katı arasında 24 saat beklemek gerekir. Sentetik boya kurusa da; kokusu günlerce hatta haftalarca ortamdan çıkmayabilir.

Özellikle, kış aylarında sentetik boyanın kuruması çok gecikir ve kokusu geç dağılır. Kış aylarında sentetik boya kuruma süresi uzayabilir. Bu nedenle kış aylarında boya yapılmaz.

Su Bazlı Duvar Boyası Kaç Saatte Kurur?

Su bazlı boya kaç saatte kurur? : Su bazlı silikonlu veya silikonsuz (plastik) boyalar katlar arasında en az 2- 3 saat beklenerek uygulanır.

Ortamın sıcaklığı ve hava almasına göre bir miktar değişkenlik gösterse de; su bazlı boyaların kuruma süresi birkaç saattir.

Soğuk ortamlarda katlar arası 5-6 saat beklenmeli hatta mümkünse ortam ısınana kadar boya yapılmamalıdır.

Boyanın kokusu az olsa da; markaya göre değişkenlik gösterebilir. Genellikle su bazlı boyanın kokusu birkaç gün içinde tamamen ortamdan dağılır.

Selülozik Boya Kuruma Süresi

Selülozik boya kuruma süresi: Selülozik boyalar çok hızlı kuruyan boyalardır. Kururken çok koku yaydığından genellikle açık alanlarda ve sanayide kullanılır. Dokunma kuruma süresi 15-30 dakikadır.

Katlar arası yaklaşık olarak yarım saat beklenir ve genellikle boya tabancası ile uygulanır. Selülozik boya hızlı kuruduğundan rulo-fırça ile yapılan uygulamalarda yapışabilir.

Uyarı Ve Tavsiyelerimiz

  • Üretici firmalar, boyaların kuruma süresini ortam sıcaklık değerlerine göre ayarlamıştır. Boyayı hızlı kurutmak için kullanılan yöntemler, boyanın kabarmasına, baloncuk yapmasına neden olabilir.
  • Boyanın hızlı kuruması için boya yüzeyine yüksek ısı uygulamak, boyanın balon yapmasına, yanmasına neden olabilir.
  • Sprey boya, su bazlı boya, akrilik boya, yağlı boya gibi boyaların hızlı kurumasını sağlamak için ortam bir miktar ısıtılabilir veya hava soğuk değilse ortamı havalandırabilirsiniz.
  • Boya kuruma süresi ve katlar arası bekleme süresi her boyanın ambalajının arkasındaki uygulama kısmında gösterilir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar