Boya Kaç Saatte Kurur?, Boya Kuruma Süresi

19
425
boya kurumuyor
Boya kaç saatte kurur, boyaların kuruma süresi.

Boya kaç saatte kurur? Boya neden kurumaz? Genel olarak boya yapılan yüzeyin yağlı, kirli ve nemli olması, ortamın yeterince havalandırılmaması, yeterli oksijenin ortamda bulunmaması, hava sıcaklığının düşük olması, ortamda nemin fazla olması, boyanın içine yanlış inceltici katılması boya kuruma süresini etkiler.

Boyanın kurumaması veya geç kurumasının nedenlerinden en önemlisi hava sıcaklığının düşük olmasıdır.

Ayrıca bozuk boyaların kokusunun geçmemesi, boyanın kurumadığı algısını yaratabilir.

Efekt ve özel boyalar hariç, boyalar uygulanırken ilk kat kurumadan ikinci kat uygulaması yapılmaz. Birinci kat boya kurumadan ikinci kat boyanın yapılaması boyanın kurmasını geciktirdiği gibi kapatma özelliğini de düşürür.

Su Bazlı Duvar Boyasının Kuruma Süresi

Su bazlı boya kaç saatte kurur? Su bazlı silikonlu veya silikonsuz (plastik) boyalar katlar arasında en az 2- 3 saat beklenerek uygulanır. Ortamın sıcaklığı ve hava almasına göre bir miktar değişkenlik gösterse de su bazlı boyaların kuruma süresi birkaç saattir. Çok soğuk ortamlarda katlar arası 5-6 saat beklenmeli hatta mümkünse ortam ısınana kadar boya yapılmamalıdır.

Yağlı Boyanın Kuruma Süresi

Yağlı boya kaç saatte kurur? Boyada geç kuruma veya kurumama problemi özellikle sentetik esaslı boyalarda (yağlı boyalar) rastlanan bir sorundur. Yapısındaki solventin (tinerin) uçma süresi su bazlı boyalara göre daha uzundur.

Sentetik boyalar birkaç saatte dokunma kurumasına ulaşsa da boyanın katları arasında 24 saat beklemek gerekir. Zaten geç kuruyan yağlı boya (sentetik boya), ortam ortamın soğuk olmasından dolayı çok daha geç kuruyabilir. Bu nedenle, mutlaka etiket bilgileri doğrultusunda uygulama yapılmalıdır. Yağlı boya kurusa da; kokusu bir kaç gün hatta birkaç hafta ortamdan tamamen çıkmayabilir.

Ayrıca sentetik boyalarda inceltici olarak kullanılan sentetik tiner yerine gaz yağı, selülozik tiner gibi çözücüler kullanılmamalıdır. Bu tip çözücüler, boyanın bağlayıcı yapısını bozar, geç kuruma probleminin yanı sıra, daha birçok soruna neden olabilir.

Ahşap Koruyucu ve Verniklerin Kuruma Süreleri

Vernik kaç saatte kurur? Su bazlı ahşap koruyucu ve vernikler ortamın sıcaklığına göre birkaç saate kururlar. Yine de katlar arası en az 5-6 saat beklenmelidir.

Sentetik ahşap koruyucu ve verniklerde tam kuruma süresi yağlı boyadaki gibi 24 saati bulabilir. Kurusa bile birkaç gün koku yaymaya devam edebilir. Bu gruba giren vernikli ahşap koruyucu ve sentetik yat verniğin kuruma süresi de aynıdır.

Selülozik verniklerde ise bu süre çok daha kısa olabilir. Selülozik vernikler doğru sıcaklıkta uygulama yapılmışsa yaklaşık yarım saatte kururlar.

Selülozik Boyanın Kuruma Süresi

Selülozik boyalar çok hızlı kuruyan boyalardır. Kururken çok koku yaydığından genellikle açık alanlarda ve sanayide kullanılır. Dokunma kuruma süresi 15-30 dakikadır.

Sprey Boya Kuruma Süresi

Genel olarak sprey boyanın kuruma süresi oldukça kısadır. Sprey boyalar 10-15 dakika içinde kurumaya başlar. (Akrilik sprey, sentetik sprey, selülozik sprey spreyler.) Özellikle özellikle selülozik sprey boyalar çok hızlı kurur. Yine de katlar arası 30 dakika beklenmeli ve mümkünse, sprey boya uygulaması dışarıda yapılmalıdır.

Akrilik Boya Kuruma Süresi

Akrilik boya kaç saatte kurur? Akrilik boyaların kuruma süresi duvar boyaları ile aynıdır. Su bazlı olduğundan çabuk kurur. 1-2 saat dokunma kuruması için yeterlidir. Fakat katlar arası en az 3-4 saat beklemek yerinde olur.

Uyarı Ve Tavsiyeler

Üretici firmalar, boyaların kuruma süresini ortam sıcaklık değerlerine göre ayarlamıştır. Boyayı hızlı kurutmak için kullanılan yöntemler, boyanın kabarmasına, baloncuk yapmasına neden olabilir.

Boyanın hızlı kuruması için boya yüzeyine yüksek ısı uygulamak, boyanın balon yapmasına, yanmasına neden olabilir.

Sprey boya, su bazlı boya, akrilik boya, yağlı boya gibi boyaların hızlı kurumasını sağlamak için ortam bir miktar ısıtılabilir veya hava soğuk değilse ortam havalandırılabilir.

19 Yorum

 1. Yaldızlı soba boyası da denen eskitme amaçlı atılan boyalar en hızlı kuruyan boya…süs eşya yapımı için çok güzel bir seçenek..

 2. Murat Bey,
  Katlar arası kuruma süresine dikkat etmek gerekir. Su bazlı ise katlar arası en az 2-3 saat; sentetik ise 24 saat beklemek gerekebilir. Ayrıca boyanız bozuk da olabilir.

 3. Yaz aylarında birkaç saatte kurur. Kış aylarında bu süre 2-3 katına çıkabilir. Çok soğukta boya uygulanmaz.

 4. Demirde selülozik boya hızlı kurur. Alt yüzey ya boyasız ya da selülozik boya ile boyanmış olması gerekir.

 5. Sprey boyayla boyadım yarım saat sonra hafif yağmur yağdı boyadığım kısım biraz ıslandı dokunma süresi geldi ama tam kurumadı bu boya atarmı

 6. Merhaba. 7 gün önce Polisan Elegans YarıMat boya yapıldı tüm eve. Eve girince çok hafif bir boya kokusu geliyor. 4-5 dakika sonra kokuya alışıyoruz ve rahatsız etmiyor. Beyaza boyattığım için boyacılar 5-6 katta eski boyayı ancak kapatabildiler. Acaba çok katlı olduğu için mi koku kaldı? Boyanın açıklamasında özel reçine katkılı diyor. Bunun da etkisi olabilir mi? Sizce bu koku geçer mi? Şimdiden teşekkürler. Can Gökmen

 7. Muhsin Torun,
  Dokunma süresi geçtikten sonra, üzerini kuru bir bez ile silin, bir kat daha uygulayın.

 8. Slm ben ufuk yağlı boyayı tiner ile incelterek Sert plastiği 1 saat aralarla 5 kat boyadım 72 balkonda bıraktım parmağım degdiğinde parmak izim kalıyor ne yapmalıyım ?

 9. Ufuk Akkoyun,
  İyice kuruduktan sonra bir kat daha boya yapın. Bastırınca yumuşak gibi ise geç kurur. Tekrar astar ve boya yapılması gerekebilir. (Plastik için en iyisi özel plastik boyalarıdır.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz