Ana Sayfa Boyalar Rich Multi Surface Boya Nedir, Nerelerde, Nasıl Kullanılır?

Rich Multi Surface Boya Nedir, Nerelerde, Nasıl Kullanılır?

rich boya nedir
Rich multi surface boya nedir?

Rich multi surface boya, su bazlı, akrilik, genel amaçlı bir boyadır. Rich akrilik boya çeşitleri; daha çok hobi boyama işlerinde kullanılır.

Rich multi surface boya ise genel maksatlı bir boyadır. Ahşap, metal duvar plastikleri boyamak için kullanılabilir.

Rich boya ile boya yapılacak yüzey, aşırı kaygan veya sentetik boyalı ise, zımpara veya astar kullanılır. Rich boya su bazlı akrilik olduğundan koku yapmaz, deri ile temasında zarar vermez.

Rich Boya İle Neler Boyanır?

rich boya nedir
Rich multi surface boya nedir?

Rich multi surface boya ile, metal, ahşap, plastik gibi malzemeleri boyayabilirsiniz. Yani rich boya ile ahşap kapı, vernikli kapı, panel kapı, mutfak dolabı, sehpa, ahşap mobilyalar, dolaplar boyanabilir.

Rich Boya, metal, duvar, ahşap, polyester, vernikli yüzey, kumaş, seramik gibi tüm emici ve emici olmayan tüm yüzeylerde kullanılabilir.

Rich Multi Surface evde kapı-pencere boyamada, mobilya boyamada, demir parmaklıklarda, hobi malzemeleri boyamalarında kullanalabilirsiniz.

Rich Boya Nasıl Kullanılır?

Rich boya, kullanılırken içine su tiner v.b. bir inceltici katılmaz. Emici bir yüzeyde rich boya kullanacaksanız, sadece ilk katı %10 su ile inceltelerek astar gibi kullanabilirsiniz.

Rich Boya Uygulama

rich boya uygulama
Rich boya nasıl kullanılır?

Rich multi surface boyayı bir çok yüzeye direkt uygulayabilirsiniz. Özellikle ahşap, alçı gibi emici yüzeylere direkt uygulanabilir.

Aşırı parlak ve kaygan yüzeylere boya yapmadan önce, ince bir zımpara yapmanız gerekiyor. Mdf lam ve kaplama gibi yüzeylere el ile zımpara yapılamaz. Zımpara makinesi gerekiyor. Bu nedenle, 1 kat parlak yüzey astarı, su bazlı akrilik astar, multi astar veya geçiş astarı (dönüşüm astarı) uygulamak boyanın yapışmasını arttıracaktır. Ayrıca alttaki rengin de daha iyi kapanmasını sağlar.

Birkaç kat uygulama yapılacaksa; katlar arası en az 5 saat beklenmelidir.

Rich boya uygulamasını kadife rulo, su bazlı boyalar için kullanılan saten parmak rulo ile ve kenarlar için de yumuşak uçlu bir fırça ile yapabilirsiniz.

Rich Multi Surface boyalar ve rich akrilik boyaların beyaz ve hazır renkli olanlarını bulabilirsiniz. Kendiniz renklendirmek isterseniz, su bazlı akrilik renk tüplerini kullanabilirsiniz. Renkleri yaparken, sadece birkaç damla damlatarak açık ve tonlar yapın. Çünkü, fazla konulan renk tüpleri boyayı bozacaktır.

Beyaz boyaya fazla katılan renk tüpleri; boyanın kapatma özelliğini ve dayanıklılığını azaltacaktır. Bu nedenle kırmızı, lacivert, koyu yeşil, koyu mavi gibi renklerin hazır olarak alınması daha doğru olur.

53 Yorum

 1. krem mdf yüzeyin üzerine astar veya zımpara olmadan uygulanır denilmişti, ama çok inanamadım size sormak istedim. bu mümkün mü ? – orkun

 2. Su bazlı boya uygulamasından sonra (mobilya için )yüzey direncini arttırabilmek yapılabilecek son kat işlemleri nelerdir.? (kolayca dökülme ve cizilmey önlemek amaçlı )

 3. Merhaba bende fırnlı aıgazımı boyadım siyah rengle iki kat vurdum mat siyah oldu yanlız silmek istedimde cıkıyor üzerine vernik atmam daha mı saglıklı

 4. (Yorumlara isim yazınız)
  Her ne kadar genel amaçlı bir boya olsa dan bazı parlak yüzeylerde sorun yaşanabilir. İnce bir zımpara ya da astar gerekebilir. elinizde boyanız varsa zımpara yapıp tekrar boyayın. Sıcak olabilecek yüzeyler için ısıya dayanıklı boya gereklidir. Isınmayacak bir yerde ise Rich boya üzerine akrilik vernik uygulanabilir.

 5. Sunta boyamada sıkıntı yaşanıyor mu genelde hicbir boya kabul etmiyor dokulme yasanir denmisti.zımpara astar yaparak koyu renkli mobilyalari beyaza cevirmek mumkun mudur yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Koyu renk mobilyamı 1 yıl önce rich chelked antik beyaza boyadım hic sorun yaşamadım. Suanda sararmış kapılarımı boyuyorum astar olarak bakalim nekadar etkili

  • Merhaba evimin masif kapılarını boyamak istiyorum parlak vernik var üzerinde 7 adet kapı var 2500cc olan yeter mi ve üzerine vernik uygulamasında hangi verdiği kullanmam gerekiyor. Ürünün sitesini bulamadım bilgilendirme yaparsınız memnun olurum.

   • Merhaba Butterfly,
    Kapı çok koyu renk değilse, 2.5 litre boya 2 kat 7 kapıyı boyayabilir. Üzerine herhangi bir markanın su bazlı verniğini uygulayabilirsiniz.

 6. Butterfly,
  1 kat Multi Astar uygulayın. Astar iyice kuruyunca boyanızı yapın. İsterseniz astardan önce ince bir zımpara yapılabilir.

 7. Merhaba ayşe ben bende pembe siyah bebek arabasi var pembe yerlerini siyaha boyamak istiyorum kumaştan nasıl bi yol izlemem lazm

 8. Oya,
  Fayans tutan özel bir boya ile boyanması gerekiyor. Tutsa bile aşırı kaygan ve parlak yüzey olduğu için temizlerken deforme olabilir.

 9. Merhaba oymali berjerlerim var onlari boyamak istiyorum.. Berjerlerin ahsap yuzeylerinde bayaa bi vernik var. Zimparasiz boya yapip uzerine mat vernik atsam darbe ve soyulmalara karsi dayanikli olurmu.

 10. Selin Çalışkan,
  Renkli vernik olmaz ama Rich Multi Surface olur. Eski rengi kapanana kadar katlar arası 5-6 saat bekleterek uygulayın. Üzerine su bazlı vernik olur.

 11. Kübra Hn.
  Evet doğru. İstenirse akrilik astar ve akrilik vernik de uygunalabilir. (Aşırı parlak yüzeylerde.)

 12. Merhaba benim evdeki butun Mobilyalarimin ve kapilarimin hepsi siyaha yakin koyu kahve Bunlari direk beyaza degil de kemik beyazina falan boyamak istiyorum cunku beyaz zamanla sarariyor bu boya da oyle midir bilmiyorum ama.. Ben size sunu soracaktim gercekten zimpara yapmadan boya yapabilir miyim zamanla kalkarmi acaba… Bide vernik uygulamam gerekir mi… Simdiden Tesekkur ederim

 13. Melek Köse,
  Kapılara zımpara yapmayın. Mobilyalara yapabildiğiniz kadar yapın. Üzerine isterseniz su bazlı vernik uygulayabilirsiniz.

 14. Ben plastik sandalyelerimi boyadım bu boya ile ve sır vernik yaptım ama yinede soyulma oluyor nasıl sabitliyebilirim lütfen yardımcı olun çok emek verdim ama sonuç hüsran olacak gibi kurtarabilirmiyim

 15. Bu boyayla pvclerde boyanabilşrmi
  Boyanırsa nasıl yapılmalı hangi malzemeleri almalıyım
  Bu arada rengi beyaz kahverengi olsun istiyorum

 16. XELAX,
  Eski verniği hafifçe zımparalayın. Normal de bu boyanın üzerine su bazlı vernik uygulamanız gerekiyor. katlar arası 5 saat bekleyerek birkaç kat su bazlı vernik uygulayın. Cam cila da dayanıklı olur fakat genellikle sentetiktir sararma yapabilir.

 17. Şükriye Zaman,
  PVC de çok dayanıklı olacağını sanmıyorum. Pvc veya plastik için özel üretilmiş boyaları kullanın. Fakat bunları bulmak zordur. Bu boya ile de az miktarda alıp bir deneme yapabilirsiniz. Bulabilirseniz Polisan'ın plastik için özel spreyleri var.

 18. Üzerine parlak su bazlı boya uygulayın. Örn. Kale Supar, Polisan X1 Parlak, Permolit Permolife Parlak. Boyayı kadife rulo ile uygulayın. Boya uygulaması biter bitmez yaş boyanın üzerinde rulonuzu gezdirin.

  • Betül Hanım,
   Boyanabilir, fakat deri boyası kadar dayanıklı olacağını sanmıyorum. Hoşunuza gitmez ya da düzgün olmazsa boyayı çıkarmak da sorun olabilir. Boyamadan önce, varsa benzer bir deri parçası ile deneme yapılabilir.

 19. Zımpara ve astar yapmadan panel kapıları boyadım. Taş verniklede 1 defa üstünden geçtim. Güzelde oldu gibi lakin yinede bana güven vermiyor. Bazen küçük bir darbede noktasal boya kalkması olduğunu gördüm. Tek tesellim 1-2 ay geçince boyanın ve verniğin oturması. Sizce bu durum normal mi ?

  • Katlar arası en az 5-6 bekleyip her katın kurumasına izin vermek gerekiyor. Ayrıca vernik 1 gün sonra yapılırsa iyi olur. Boyanın ve verniğin tam kemikleşme süresi 1 ayı bulabilir. Bu süre boyunca darbelerden sakının.

   • Kemikleşme süresi sıcaklığa bağlı olmayan bi durummudur? Örneğin hava sıcaklıkları şu anda 37 38 derecede seyrediyor. Bu kadar sıcak havalarda bile kemikleşme için 1 ayı beklemek gerekir mi ?

 20. Ayrıca rich boyada ilk katı sulandırarak uygulayın diyen bi görüş var, ben hiç sulandırmadım bu yanlış bir uygulama mı?

  • Fatih Bey,
   Sulandırmak ilk katta yapılırsa yanlış bir uygulama değil. Fakat sulandırma iki kat değil, %15 yeterli olur. İkinci ve gerekiyorsa üçüncü katlar sulandırmadan kullanılır. Önemli olan katlar arası en az 5-6 saat beklemek.

 21. Merhaba lake kirmizi beyaz dolaplarimi x1 su bazli yagli boya ile boyamak istiyorum.Astar olarak multi astar mi ?gecis astari mi kullanmam gerekiyor.?Zimpara yapilmalimi .Boyayi sabitlemek cizilmesini lekelenmesini onlemek icin hangi vernigi onerirsiniz.Yoksa son kat bayasi polisan ×1 anti aging yeterli mi?cevaplarsiniz sevinirim

  • Yasemin Hanım,
   Lake çok kaygan olduğu için zımpara yapabiliyorsanız yapın. İki astar da olur. Bence multi astar daha iyi. Multi astar kullanırsanız inceltmeden direkt kullanın. Geçiş astarı kullanırsanız %15 sulandırın. Çizilme ve korumaya yardımcı olmak için verniğin mutlaka faydası var. Su bazlı herhangi bir vernik olur. Boyadan bir gün sonra vernik yapın. Boyanızın parlaklığına göre verniği şeçin. Parlak X1 se parlak vernik uygulayın. Yarı mat ise yarı mat vernik yapın.

 22. Rich multisurface için astar gerekmiyor biliyorum lakin yinede tutuşu güçlendirmek için astar kullamak istesek polisan multiastar kullanılabilirmi, satıcı bana polisan solvent bazlı bu olmaz dedi sizce bu doğru mu

  • Fatih Bey,
   Normal de su bazlı boyanın altına su bazlı astar kullanılır. Fakat bulmak zor. Ama Multi Astar, adı üstünde genel amaçlı bir astardır. Kullanılabilir. Kullananların yorumları sorun yaşamadığı yönünde.

 23. Merhaba. Evimde 8 adet kapı var, onları boyamak istiyorum. Kapılar krem renginden biraz daha koyu, beyaza döneceğim. Kaç kat boyamam gerek, öncesinde zımparaya ihtiyaç var mı, ne kadar boya gerekir, sonrasında vernik uygulamalı mıyım, uygulayacaksam ne kadarr vernik almalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Kübra Hanım,
   Panel kapı, vernikli kapı veya yağlı boya ise zımpara yapmanıza gerek yok. Aynı özellikle boya yapacaksanız zımparaya gerek kalmıyor. Su bazlı panel kapı boyası ile boyama yapacaksanız; katlar arası 5-6 saat, yağlı boya ise katlar arası 24 saat bekleyerek 2 kat yapın. Büyük ihtimal 2 kat yeterli olacak. Yeterli olmazsa extra bir kat daha yapabilirsiniz. Vernik kullanılmaz. Boya ise 2 kat için 2,5 litre + 0,75 lt. harcarsınız.

 24. Ben boyayı aldım kullandım ama bir türlü pütürlük gitmedi rulo ile de bir yeri denedim fırça ile de hepsinde de pütürlük oldu geniş alana geçmeden önerinizi alabilir miyim ? koca kıyafet dolabı maf olacak yoksa
  Teşekkürler şimdiden.

  • Aslı Hanım,
   Kenarlar için kaliteli bir su bazlı boya fırçası kullanın. Mümkün olduğunca rulo ile çalışın. Rulonuz kadife rulo olsun. Boyayı kadife rulo ile sürdükten sonra boya kurumadan üzerinde boyasız ruloyu iyice gezdirin. Özellikle ikinci katta.

 25. Teknik Rehber ; Sizin fotoğraflardaki Beyaza çevrilmiş kapının çok benzeri bi daire kapım var, o beyaz kapıya çevirmek istiyorum, malzemeleri alt alta sırası şekilde yazarsanız çok memnun kalırız.
  Dış kasa koyu kahve ve içi sert plastik kaplama daire kapım, sizin fotoğraftaki beyazaçevrilmiş kapının aynısı, malzemeleri ve markaları tek tek yazar mısınız?

  • Selçuk Bey,
   Çelik kapı boyama konusundan bahsediyorsunuz galiba.
   0,75 litre permolit permolife parlak boya,
   1 adet kadife parmak rulo,
   1 adet 2 numara su bazlı boya fırçası,
   1 adet kenarlar için kağıt bant, (38 mm.)
   0,5 litre rich su bazlı vernik.
   Detaylı uygulamayı çelik kapı boyama konusundan okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz