Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Sprey Tavan Boyası Var Mı, Tavan Sprey İle Boyanır Mı?

sprey tavan boyası
Sprey boya ile tavan boyanır mı?

Tavan boyamak zor olduğundan, özellikle sık sık boyama yapan ev sahipleri tavanı kolay yoldan boyamanın yollarını arıyor. Gerçekten, ev boyama işinde en zor kısım tavan boyamaktır. Bir evin tavanını iki kat boyamak için, her zaman güçlü kollar ve omuzlara ihtiyaç olduğu kesin. Özellikle, orta yaşın üzerindeki kişiler ve rahatsızlığı olanlar, sprey tavan boyası var mı, tavan sprey boya ile boyanır mı? merak ediyor. Bu yazımızda, beyaz sprey tavan boyası var mı, akrilik sprey boya ile tavan boyanır mı? anlattık. Ayrıca, tavanı sprey boya ile boyamanın bazı zararlarından bahsettik.

Sprey Tavan Boyası Var Mı?

Tavan boyalarını birçok marka üretiyor. Hatta, antibakteriyel ve küf önleyici türleri de var. Fakat, şu anda hiç bir boya firması sprey tavan boyası üretmiyor. “Kolay tavan boyamanın yollarını arayan tüketiciler için, sprey tavan boyası gerçek bir inovasyon ürün olurdu.”

Tavan Sprey Boya İle Boyanır Mı?

tavan sprey boya ile boyanırmı
Tavan sprey boya ile boyanır mı?

Yukarıda maalesef sprey tavan boyası olmadığından bahsetmiştik. Peki, tavan sprey boya ile boyanır mı, sprey boya ile tavan boyama yapılabilir mi? Her şeyi hızlıca, kolayca boyadığımız sprey boya, tavana tutar mı?

Sprey boyaların birçok çeşidi var ve bir çoğunu neredeyse her yüzeyde kullanabilirsiniz. Akrilik sprey, selülozik sprey, kaplama sprey, v.b. Sprey boyaların kullanım alanları ve nasıl kullanıldığı ile ilgileniyorsanız; linke tıklayarak “Sprey boya nasıl yapılır, sprey boya nerelerde kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Gelelim sprey boya ile tavan boyanıp boyanamayacağına. Sprey boya tavana tutar mı, sprey boya ile tavan boyanır mı? Evet, Sprey boyaların tümü tavana tutar. Hangi marka ve cins olursa olsun, tüm sprey boyalar tavana tutar. Fakat, sprey boyanın tavana tutması, tavan için uygun olduğu anlamına gelmez.

Sprey boya ile tavan boyamak istiyorsanız, bazı uyarılarda bulunmak istiyoruz. Uyarılarımızı okuduktan sonra gerçekten sprey boya İle tavan boyayıp boyamacağınıza karar verebilirsiniz.

Akrilik Sprey Boya İle Tavan Boyanır Mı?

Akrilik sprey boyalar tavana iyi tutar. Evet, akrilik sprey boya ile tavan boyayabilirsiniz. Her ne kadar, akrilik sprey boya ile tavan boyansa da; sprey boya ile tavan boyamanızı tavsiye etmiyoruz. Aşağıdaki uyarılarımızı okuyun!

Tavanı Sprey Boya İle Boyamanın Zararları

  • Sprey boya, hangi cins olursa olsun koku yapar. Açığa çıkan koku ve gazın solunması sağlığa çok zararlıdır. İç mekanda uzun süre dağılmayan sprey boya, çok rahatsız edici olacaktır. Sprey boyayı birkaç kez sıksanız bile, içeride rahatsız edici bir koku yayılacaktır.
  • Sprey boya iyi uygulanmayan yüzeylerde iz yapar, akar ve damlar. Özellikle, büyük alanlarda kullanılan sprey boya, iz yapar, dalgalı olur. Ayrıca, mesafeyi iyi ayarlayamazsanız akma yapacaktır. Tavanı sprey boya ile boyarken mesafeyi ayarlamak oldukça zor olacaktır.
  • Tüm tavanı sprey boya ile boyamak mı istiyorsunuz? Bolca sprey boyaya ihtiyacınız olacak. Sprey boyalar, çok az alan boyar ve evin içinde kesinlikle bir gözlük ve maskeye ihtiyacınız olacaktır.
  • Sprey boyaların üzerine sonradan tavan boyası uyguladığınızda soyulma meydana gelebilir. Sprey boya ile tavan boyasının kimyaları farklıdır. Sprey ile boyadığınız tavanı daha sonra tavan boyası ile boyamak isterseniz, boyanın çatlamaması ve soyulmaması için, bir kat geçiş astarı uygulamanız gerekecek.
  • Parlaklık farkı. Sprey boyalar çoğunlukla parlak olarak üretilir. Tavandaki alçı ve tavan boyası da mat görünümlüdür. Eğer tavandaki küçük bir kısmı sprey boya ile boyamak istiyorsanız, mat sprey boya kullanmalısınız. Aksi takdirde, parlaklık farkı oluşacak ve çirkin görünecektir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar