Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Dış Cephe Astar Boyası Nasıl Yapılır?

dış cepha astarı nasıl yapılır
Dış cephe astar boya nasıl hazırlanır?

Dış cepheyi boyamaya karar verdiyseniz, boyadan önce astar yapmak hem zahmetli ham de maliyetli görünebilir. Fakat, mutlaka dış cephe boyasından önce dış cephe astarı uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle boyayacağınız dış cephe yüzeyi ilk defa boyanıyorsa, mutlaka dış cephe astarı yapmalısınız. Bu yazımızda dış cephe astar boyası nasıl yapılır, dış cephe astarı nasıl uygulanır, dış cepheye astar şart mı? detaylıca anlattık.

Dış Cephe Astar Boyası Nasıl Yapılır?

İster iç cephe istere dış cephe boyası yapın, astar boyasının mutlaka faydası vardır. Dış cephe astarını boyadan en az 4-5 saat önce yapmalısınız ve dış cephe boyanıza uygun astar kullanmalısınız. Yanlış yapılan astar ve astarsız yapılan dış cephe uygulaması boyanın ömrünü kısaltacaktır.

Astar boyalar genel olarak boyanın iyi tutunmasını sağlar, boyanın ömrünü uzatır ve alt rengi kapatmada fayda sağlar. Astar boyalar hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Astar boya nedir, nasıl yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Aşağıda dış cephe astar boyasının nasıl yapılacağını ve hangi astarları kullanabileceğinizi anlattık. Sayfanın daha altında ise dış cepheye astar şart mı? açıkladık.

Dış Cephe Astarı Nasıl Uygulanır?

dış cephe astarı nasıl hazırlanır
Dış cephe astar uygulaması

Dış cephe astarı boya nasıl yapılır? Dış cepheye astar uygulamadan önce duvar yüzeyini kontrol etmelisiniz. Eğer duvar yüzeyi sağlam değilse, yüzeydeki parçalar astar boyaya yapışacaktır.

Öncelikle yüzeydeki kırık, dökük ve sağlam olmayan kısımları dış cephe tamir macunu veya dış cephe sıvası ile tamir edin. Dış cephe boyama hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Dış cephe boyama” yazımızı okuyabilirsiniz.

İlk defa boyanacak dış cephe duvarlarına yüzeyin boyayı emmemesi için binder astar uygulamalısınız. Binder astarı sadece 1 kat uygulayın. İkinci kat zararlıdır. Boyanın tutmasını engeller.

Binder astar ile dış cephe boyanızın duvarını doyurduktan sonra, silikonlu dış cephe astarı, silikonlu dolgulu astar veya akrilik astar yapabilirsiniz. Ayrıca, binder astardan sonra direkt boya da yapabilirsiniz veya binder astar yapmadan diğer astarları da uygulayabilirsiniz.

Dış Cephe Astar Boya Nasıl Hazırlanır?

  • Astar ve boya yapmadan önce yüzeydeki tamiratları yapın.
  • 1 kat astarı uygulayın.
  • En az 4, 5 saat dış cephe astarının kurumasını bekleyin.
  • Ardından ilk kat dış cephe boyasını uygulayın.
  • 4, 5 saat bekleyin be ikinci kat dış cephe boyasını uygulayın. (Binder astar hariç diğer astarları bir katan daha fazla uygulayabilirsiniz.)
  • Astarında katları arasında en az 4, 5 saat beklemelisiniz. Ayrıca, çok sıcak havalarda güneşin direkt vurduğu zamanlarda dış cephe astarı ve dış cephe boyası yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Ayrıca, kış aylarında çok soğukta da dış cephe astarı ve dış cephe boyası uygulamayın!

Dış Cephe Astar Boyasına Ne Kadar Su Katılır?

Dış cephe astarına ne kadar su katılır? Dış cephe astar boyalarına genellikle boyanın %10 ile %20 arasında su ilave edilir. Fakat, binder astarlarda genellikle 1 litre astara 7 litre su ilave edilir. (Binder astarlar hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Binder nedir, ne işe yarar?) yazımızı okuyabilirsiniz. Dış cephe astarına su katmadan önce, mutlaka üzerindeki uygulama talimatını okuyun!

Dış Cephe Astarı Kaç Kat Atılır?

Dış cephe astarı kaç kay uygulanır? Yukarıda belirttiğimiz gibi binder astar sadece 1 kat yapılmalıdır. Diğer dış cephe astarlarının ise birkaç kat atılmasında bir sakınca yoktur. Özellikle koyu bir renk üzerine farklı bir dış cephe boyası yapmayı düşünüyorsanız, birkaç kat dış cephe astarı atabilirsiniz. Katlar arası en 4,5 saat beklemeyi ihmal etmeyin.

Dış Cepheye Astar Şart Mı?

Dış cephe astar gerekli mi? Daha önce hiç boyanmamış bir dış cephe yüzeyi boyayacaksanız, mutlaka dış cephe astarı kullanmalısınız. Fakat, daha önce boyanmış ve yüzeyde herhangi bir problem yoksa, astarsız da dış cephe boyası yapabilirsiniz. Ayrıca eski renk, koyu renk ise bu rengi kapatmak için boya kullanmak yerine, dış cephe astar boyası kullanabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız dış cephe uygulamalarına ilave olarak dış cephe astarları ile ilgili önemli bir bilgi vermek istiyoruz. Dış cephe boya üreticileri boya üretim hatarına karşı garanti vermektedir. Fakat, bu garantinin geçerli olabilmesi için boyanın ve dış cephe astarının da kendi ürettikleri marka olmasını isterler. Bu nedenle bir dış cephe boyası alıyorsanız, aynı markanın dış cephe astarını kullanmanızda fayda var.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar