2 Kat Boya Ne Zaman Atılır, Boyaların 2. Kat Süresi Nedir?

ikinci kat boya ne zaman atılır
2 kat boya ne zaman atılır?

Farklı cinste boyaların 2. katları farklı sürelerde atılır. Çünkü, kimyaları gereği kuruma süreleri farklıdır. Su bazlı, yağlı boya selülozik boya gibi en çok kullanılan boyaların 2 kat boya ne zaman atılır sizin için detaylı bir yazı hazırladık. İkinci kat boya ne zaman atılır anlatmaya başlamadan önce ortam sıcaklığının da çok önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

2 Kat Boya Ne Zaman Atılır?

Ortam sıcaklığı boyanın kurumasını dolayısıyla 2. kat boyanın ne zaman atılacağı konusunda en belirleyici etkenlerdendir. Örneğin; yağlı boyanın 2. katı normal olarak 24 saat sonra yapılır. Fakat, ortam ısısı sıfırın altına düşerse bu süre de doğal olarak artacaktır.

İkinci kat boya genellikle boyanın son katı olsa da; çok koyu bir rengi kapatmak için üçüncü kat boya gerekebilir veya boya yapmadan önce uygun bir astar atılır.

İkinci kat boyanın bekleme süresinin bir diğer önemi ise, boyanın kapatma özelliğini arttırması. Bir boyanın ikinci katı ne kadar geç atılır sa o kadar iyi kapatır.

Şimdi, farklı boya türlerinde 2 kat boya ne zaman atılır? detaylıca anlatalım.

Duvar Boyasının 2 Katı Ne Zaman Atılır?

ikinci kat boya ne zaman atılır
2 kat boya ne zaman atılır

Duvar boyasının 2. kat boyası ne zaman atılır?: Bildiğiniz gibi duvar boyaları, su bazlı silikonlu, silikonsuz veya sentetik olabilir. Silikonsuz su bazlı boyalara halk dilinde plastik boya, sentetik boyalara da yağlı boya deniyor.

Su Bazlı Boyanın 2 katı Ne Zaman Atılır?

Su bazlı duvar boyalarının 2. katı fabrika tavsiyelerine göre 5-6 saat sonra atılır. Fakat, boya üreticileri ortalama bir sıcaklık derecesine göre bu süreyi yazarlar.

Yani, ortam sıcaklığı 25-35 derece arasında bir mekânda boyanın ikinci katı 2-3 saat sonra da yapılabilir. Boyanın silikonlu veya silikonsuz olması veya üst kalite veya düşük kalite olması, boyanın ikinci katının zamanını etkileyen bir faktör değildir.

Ayrıca, içine konulan su miktarı da boyanın ikinci katı için bekleme süresini kısaltmaz veya uzatmaz.

Bizim tavsiyemiz ise; yaz aylarında su bazlı duvar boyasında 2 katı en az 2 saat sonra yapmanız.

Sentetik Duvar Boyasının İkinci Katı Ne Zaman Atılır?

Sentetik duvar boyaları, en geç kuruyan boya sınıfında ilk sıralarda yer alıyor. Bu nedenle, ikinci kat boyasını çok erken yapmak duvarda bazı sıkıntılara yol açabilir.

Sentetik boyada çok erken atılan ikinci kat boya, duvarda kuruma problemi veya koku yayma sorununu ortaya çıkaracatır. Kısacası, sentetik boyada ikinci katı erken atarsanız boya çok daha geç kurur ve kokusu haftalarca çıkmayabilir.

İlk kat yapıldıktan sonra, en az 24 saat beklenmeli ve ortam iyice havalandırılmalıdır. Boyayı daha hızlı kurutmak ve ikinci katı erken atmak için soba veya benzeri ısıtıcıları kullanmak boyada kabarma ve baloncuk yapabilir.

Özetlersek, sentetik duvar boyasının ikini katı, yaz aylarında en az 24 saat sonra atılmalıdır.

Yağlı Boya 2 Kat Ne Zaman Atılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sentetik boya (yağlı boya) en geç kuruyan boyalardan biridir. Yağlı boya sentetik tiner ile inceltiliyor.

Sentetik tineri az veya çok koymak boyanın ikinci katının süresini etkilemez. Yaz aylarında yağlı boyanın 2 katı için en az 24 saat beklenmelidir.

Fakat, günümüzde daha hızlı boyamak adına 2. katı boya birkaç saat sonra yapılıyor.

Tavan Boyasının 2. Katı Ne Zaman Atılır?

Tavan boyası en hızlı kuruyan boyalardan biridir. Fakat plastik ve su bazlı silikonlu boyalarda olduğu gibi ilk katın kuruma süresine dikkat edilmelidir.

3-1 evin tavalarını 1 kat boyamak yaklaşık 2 saat alır. Bu süre de ikinci katı yapmak için yeterlidir. (Çok soğuk havada yapılan uygulamalar hariç.)

Selülozik Boyada İkinci Kat Boya Ne Zaman Atılır?

Selülozik boya için en hızlı kuruyan boya dersek yerinde olur. O kadar hızlı kurur ki; fırça veya rulo ile uygulama yapıldığında fırça yüzeye yapışabilir.

Bu nedenle, selülozik boya genellikle boya tabancası ile atılır. Her boyanın ambalajı üzerinde ikinci katı atma süresi yazar. Genel olarak selülozik boyada ikinci kat boya yarım saat sonra atılabilir.

Önceki SayfadaPencereden Su Sızması Nasıl Engellenir?
Sonraki SayfadaTırtıklı Duvara Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz