İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Yağlı Boya Nasıl Çıkar?

yağlı boya nasıl temizlenir
Yağlı boya nasıl çıkar?

Yağlı boyalar sentetik esaslıdır. Yani çok dayanıklı olması için üretilmiş kimyasal boyalardır. Dolayısıyla, çıkarması en zor olan boyalardan biridir. Bir uyarı yaparak başlayalım; üzerinize bulaşan yağlı boya birkaç damladan fazla ise, temizlemeye uğraşmadan atın. Çünkü, yağlı boyayı temizleyen kimyasallar, kıyafete ve kumaşlara zarar veriyor. Yine de denemek istiyorsanız; bu yazımızda kıyafet dahil, çeşitli yüzeylerden yağlı boya lekesi nasıl çıkar, yağlı boya nasıl çıkar anlattık. Ayrıca, sentetik boyalar, yani yağlı boyalar elden nasıl temizlenir, kurumuş yağlı boyalar nasıl çıkar, yağlı boyalar kıyafetten nasıl temizlenir, pimapenden yağlı boya nasıl çıkar, camdan sentetik boya nasıl çıkarılır? aşağı detaylı bir şekilde açıkladık.

Yağlı Boya Nasıl Çıkar?

Yağlı boya neyle çıkar, sentetik boya neyle temizlenir, yağlı boyayı hangi tiner çıkarır?: Yağlı boya bulaşmış bir yüzeye temizlik yapılmadan önce, yüzeyin ne olduğuna dikkat edilmelidir. Çünkü, yağlı boyayı yüzeyden çıkarmak için yapılan uygulamalar, yüzeye zarar verebilir. Bu nedenle, her yüzey için aynı boya çıkarma işlemi uygun olmayabilir.

Yağlı boyalar adından da anlaşılacağı gibi yağ bazlıdır. Su bazlı, akrilik boyalar göre yağlı boya lekesini çıkarmak oldukça zordur. Herhangi bir yüzeye yağlı boya bulaştıysa, çok hızlı hareket etmeniz gerekiyor. Yağlı boya tamamen kurumadan önce, olabildiğince üzerindeki kalın boya tabakasını yaymadan kazımanız gerekiyor. Kalan yağlı boyayı çıkarmak için, yüzeye göre tiner, zımpara veya ısı tabancası kullanabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, yağlı boyalar çok dayanıklı olduğundan; birçok yüzeye tutunur ve çoğu zaman yüzeyden tamamen çıkarılamaz. Gerekli uyarılarımızı yaptığımıza göre, artık farklı yüzeylerden yağlı boya nasıl çıkarılır? açıklayalım.

Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

yagli boya lekesi

Yağlı boya lekesi nasıl çıkarılır, yağlı boyalar ne ile çıkarılır?: Yağlı boya sentetik tiner ile inceltilir. Hiç dikkat ettiniz mi? Ustalar yağlı boya satın alırken, genellikle, ihtiyaçlarından daha fazla sentetik tiner alırlar. Bunun nedeni bir yüzeye sıçramış veya istenmeyen bölgelere bulaşmış yağlı boyaları temizlemektir.

Boyama işleminde boyayı inceltmek için, boyama esnasında ve boya bittikten sonra da temizlik yapmak için sentetik tiner ihtiyaçtan fazla satın alınır.

Evet, tahmin ettiğiniz gibi yağlı boya lekesi için tiner kullanılıyor. Bir bezi sentetik tiner ile ıslatıp dairesel hareketlerle silin.

Fakat, sentetik tiner, henüz kurumamış, yeni ve az miktarda bulaşmış yağlı boyaları çıkartabilir. Peki, kurumuş yağlı boya nasıl çıkarılır?

Kurumuş Yağlı Boya Nasıl Çıkar?

Kurumuş yağlı boya nasıl çıkar?: Kurumuş yağlı boyayı sentetik tiner çıkaramaz. Sentetik boya, yani yağlı boya bulaşmış yüzey, ahşap, metal veya beton ise; aşağıdaki adımları izleyerek kurumuş yağlı boyayı çıkarabilirsiniz.

  • Kurumuş yağlı boyanın kalın katmanını bir spatula veya jilet ile kazıyın.
  • Önce kalın bir zımpara ile zımpara yapın, daha sonra ince bir zımpara. Önce 120 daha sonra 220 olabilir. (Kazıdıktan sonra çok ince bir katman kaldıysa, bu aşamayı atlayabilirsiniz.)
  • Zımparadan sonra, kalan yağlı boya artıklarını temizlemek için; Temiz bir bezi selülozik tiner ile ıslatıp, dairesel hareketlerle silin. Dairesel hareket ve bir tornavida çeviriyormuş gibi yapılan temizlik daha etkilidir. Bezi sık sık çevirerek, temiz kısmını selülozik tiner ile ıslatıp silin.
  • Bulaşan yağlı boya, çok kalınsa, yarım saat önceden yüzeye bir miktar selülozik tiner veya boya sökücü döküp, yarım saat kadar içine işlemesini bekleyin. (Plastik malzemeler için selülozik tiner kullanmayın.) Bu aşamada şu uyarıyı da yapmamız gerekiyor: Selülozik tiner ve boya sökücü, yağlı boya lekesi ile birlikte yüzeydeki diğer boyaları da silebilir.

Çok büyük alanlardan yağlı boyayı çıkarmak için. Özellikle, beton ve sıva gibi yüzeylerden yağlı boyayı sökmek için; ısı tabancası kullanabilirsiniz. Isı tabancaları yağlı boyayı yumuşatarak bir spatula ile kazımanıza imkan verir. Fakat, ısı tabancalarının yangına sebebiyet verebileceğini ve yağlı boyaların da yanıcı olduğunu hatırlatalım.

Yağlı Boya Elbiseden Nasıl Temizlenir?

yağlı boya kumaştan nasıl çıkar
Yağlı boya kıyafetten nasıl çıkar?

Kumaştan yağlı boya nasıl çıkar, yağlı boya elbiseden nasıl çıkarılır?: Bir pantolona, kumaşa veya elbiseye bol miktarda yağlı boya bulaştıysa genellikle atılır. İster henüz bulaşmış olsun, ister kurumuş olsun leke birkaç damladan fazla ise, çıkarmak için uğraşmayın. Çünkü, yukarıda bahsettiğimiz gibi, yağlı boyayı çıkarmak için kullanılan selülozik tiner veya boya sökücüler kumaşa zarar verir, beyazlaştırır ve leke bırakır.

Fakat, yeni damlamış birkaç damla yağlı boyayı selülozik tiner ile çıkarabilirsiniz. Önce sentetik tiner ile deneyin. Çünkü, selülozik tiner oldukça keskindir. Hassas kumaş ve elbiseye zarar verebilir. Boya sökücüler ise, kumaş için uygun değildir. Özellikle selülozik tiner ile çitileme sonrası, kumaşın da boyasının çıkabileceğini ya da beyazlaşabileceğini hatırlatalım.

Yağlı boya kıyafetten nasıl çıkar?

  • Küçük bir düğme kadar, yağlı boya kıyafete bulaştıysa, fazlasını yaymadan sert bir bir metal veya tahta parçası ile alın.
  • Yağlı boya bulaşan kıyafeti kesinlikle su ile temas ettirmeyin. Su lekeyi dağıtır, tinerin lekeye ulaşmasını kısıtlar ve temizlemeyi güçleştirir.
  • Elbiseye bulaşan yağlı boyanın fazlasını aldıktan sonra, sentetik tiner ile çitileyin. Sentetik tiner lekeyi zor çıkarmasına karşın kumaşa zarar vermez. Fakat, kot gibi dayanıklı bir kumaş ise direkt selülozik tiner ile çitileyebilirsiniz. Ardından, hemen köpüklü bir bez ile silin veya çamaşır makinesinde yıkayın. “Bu aşamada büyük yağlı boya lekelerinin çıkmadığını tekrar hatırlatalım. “

Pimapenden Yağlı Boya Nasıl Çıkarılır?

pimapenden yagli boya nasil cikar

Halk arasında “Pimapen” diye tabir edilen, pvc pencere sistemlerinden yağlı boyayı sökmek oldukça risklidir. Öncelikle sentetik tiner ile denenmelidir. Yağlı boya kurumamışsa, yeni bulaşmışsa, Pimapen’den (pvc pencereden) çıkar.

Kurumuş yağlı boyayı Pimapen’den çıkarmak ise, tamamen risk almaktır. Selülozik tiner ve boya sökücü pvc den yapılmış pencerelere zarar verir, rengini soldurur, veya büzüştürür. Bu nedenle, yağlı boya lekesini Pimapen üzerinden çıkarmak yerine, sprey boya ile küçük rotüşler daha mantıklı olacaktır.

  • Çok ince bir zımpara ile pvc pencereyi zımpara yapın. 220, 240 veya 260 numara olabilir. (Pencerede zımpara çiziklerini belli olmaması için ince zımpara olmalıdır.)
  • Yağlı boyanın bir kısmı zaten zımpara ile çıkar. Çıkan tozu kuru bir bez ile silin.
  • Pvc pencerenin kendi renginde bir sprey boya ile 30 santimetre uzaktan, yarım saat ara ile hafifçe spreyi sıkın. Yağlı boya lekesi dışarıda ise, rüzgarsız bir havada yapın ve camı ve diğer kısımları kağıt bant ile kapatın. Hatta, 25-30 santimetre kadar etrafını naylon veya gazete ile kapatın ki, sprey diğer kısımlara bulaşmasın.

Camdan Yağlı Boya Nasıl Çıkar?

buzlu camdaki yağlı boya nasıl çıkar
Camdan yağlı boya nasıl çıkar?

Camdan yağlı boya nasıl çıkarılır, cama sıçrayan sentetik boya nasıl çıkarılır, yağlı boyalar camdan nasıl temizlenir? Cama henüz bulaşan, kurumamış yağlı boya sentetik veya selülozik tiner kullanılarak bez ile silinebilir. Düğme kadar az miktarda kurumamış bir yağlı boya lekesini camdan çıkarmak için sentetik tiner yeterli olacaktır.

Kurumuş yağlı boya camdan nasıl temizlenir? Yağlı boya kuruduktan sonra, sadece selülozik tiner veya boya sökücü yardımı çıkarabilir. Selülozik tineri temiz bir beze döküp, dairesel hareketlerle silin. Ardından bol sabunlu bez ile silinmelidir. Boya çok kalın ise, boya sökücü uygulayıp yarım saat bekleyin. Ardından camı çizmeyecek bir tahta parçası ile önce kabasını alın daha sonra kalanı bez ile silin.

Yağlı Boya Elden Nasıl Çıkar?

eldeki yağlı boya nasıl çıkar
Yağlı boya elden nasıl çıkar

Yağlı boya elden nasıl çıkar, yağlı boyayı ne çıkarır? Yağlı boya hala yaş ise, inceltmek için kullandığınız sentetik tineri bir beze döküp elinizi silebilirsiniz. Ardından, elinizde kalan tinerin yağını ise sabunlu su ile yıkayarak giderebilirsiniz.

Kurumuş Yağlı Boya Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Yağlı boya elinizde kuruduysa, aynı temizliği selülozik tiner ile yapın. Elinizi su ile yıkar gibi selülozik tiner ile yıkayın. Hatta sert bir bez ile ovalayın. Fakat, selülozik tinerin daha keskin olduğunu hatırlatalım. Elinizdeki boyayı çıkarır çıkarmaz, sabunlu su ile iyice yıkayın ki, elinizde yanma ve çatlama olmasın. Çıkmayan az miktarda yağlı boya lekesi ise zamanla sabun ve sıcak su ile çıkacaktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar