İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Boya Lekesi Nasıl Çıkar, Boya Nasıl Çıkar?

boya lekesi nasıl çıkar
Boya lekesi nasıl çıkar?

Herhangi bir yere bulaşan boya lekesini temizlemek, sabır isteyen, yorucu ve oldukça maliyetli bir iş olabilir. Saatlerce, boya lekesini sökmek için uğraşabilirsiniz. Bu nedenle, boya bulaşan bir yere müdahale etmeden önce; boyanın cinsi ve bulaştığı yer önem taşımaktadır. Çünkü, bazı boya türleri ne kadar uğraşırsanız uğraşın; çıkmayan lekeler bırakırlar. Bazen hiç uğraşmadan malzemeyi atmak en iyisidir. Bazı durumlarda ise; boya bulaşan yüzeyi boyamak, boya lekesini çıkarmaktan daha mantıklıdır. Aşağıda çeşitli yüzeylerden boya lekesi nasıl çıkar? anlattık. Ayrıca, birçok farklı türde boya nasıl çıkarılır? açıkladık. Doğru yöntemi kullanarak, birçok yüzeyden boya lekesini çıkarabilirsiniz.

Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Boya lekesini ne çıkarır, boya nasıl çıkar? Yukarıda bahsettiğimiz gibi boya lekesini sökmek boyanı cinsi ile yakından alakalıdır. Bazı boyaları sökmek için sadece su yeterli olurken; bazı boya lekelerini çıkarmak için sentetik tiner, selülozik tiner, boya sökücü gibi çeşitli kimyasallar kullanmanız veya zımpara yapmanız gerekebilir. Bu nedenle, boya türlerini ve bulaştığı yüzerleri ayrı-ayrı ele almak daha doğru olacaktır.

Öncelikle kurumuş boya lekesi nasıl çıkar? anlatalım. Ardından, diğer yüzeylere bulaşan boya lekelerini çıkarma yöntemlerine değinelim.

Kurumuş Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş boya lekesinin hangi tür boya olduğu önemlidir. Eğer kurumuş boya lekesi plastik plastik boya ise; Plastik Boya Nasıl Çıkar? yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz. Kurumuş boya lekesi yağlı boya ise; Yağlı Boya Nasıl Çıkar? yazımızı linki tıklayarak okuyabilirsiniz. Eğer kurumuş boya sprey boya ise; Sprey Boya Nasıl Çıkar? yazımızı linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Şimdi, genel olarak kurumuş boya lekesi nasıl çıkar? değerlendirelim.

Hangi yüzey olursa olsun; kurumuş boya önce kazınarak boyanın fazlası alınır. Yani, önce kalın boya tabakasından kurtulmak gerekiyor. Ardından boyanın cinsine ve bulaşan boya miktarına göre müdahale edilmelidir. Eğer, kurumuş boya lekesi kumaş, pantolon, tişört v.b. bir kıyafette ise; sentetik tiner kullanılabilir. Çünkü, sentetik tiner bu tip malzemelere zarar vermez. Fakat, kurumuş bir lekeyi çıkarmak için de biraz çitilemeniz gerekebilir. Ardından, boya bulaşan eşya sabunlu su ile yıkanmalıdır. (Selülozik tiner ise; daha kolay bir leke çıkarma aracı olmasına rağmen; bazı kumaş türlerine zarar verebilir!)

Duvar Boyası Nasıl Çıkar?

duvar boyası nasıl çıkar
Duvar boyası nasıl çıkar?

Duvar boyaları kalıcı veya geçici olabilir. Yani, bazı duvar boyaları dayanıksız bazıları ise çok dayanıklıdır. Örneğin, plastik boya dayanıksız bir boya olduğu için; bulaştığı yüzeyden kolayca çıkacaktır. Bulaşan yüzeyden fazlası kazındıktan sonra, sıcak su yeterli olacaktır.

Silikonlu, su bazlı, silinebilir boyaları çıkarmak ise; oldukça çaba isteyen bir işe dönüşebilir. Bu tip boyalar dayanıklı olması için üretilmiştir. Bu nedenle, bulaştığı yüzeyden kolay çıkmaz, kalıcı izler bırakabilir. Yine boyanın fazlası alınarak selülozik tiner ile ıslatılmış bir bez ile bastırarak silinebilir. (Hassas yüzeylere selülozik tinerin zarar verebileceğini unutmayın!) Eğer duvardaki boyayı sökmek istiyorsanız; linke tıklayarak “Duvardan Boya Sökmek” yazımızı okuyabilirsiniz.

Duvar Boyası Elden Nasıl Çıkar?

Elinize bulaşan duvar boyası boya plastik boya ise, dayanıksız olduğundan kolayca çıkacaktır. Elinize bol miktarda plastik boya bulaştıysa; fazlasını atmak için, önce kuru kuru ovuşturun. Fazlası dökülecektir. Kalanı için sıcak su yeterli olacaktır. Elinizi dayanabildiğiniz kadar sıcak su ve sabun ile yıkayın. Kısa sürede çıkacaktır.

Elinize bulaşan duvar boyası boya su bazlı silikonlu bir boya ise; yine sıcak su ve sabun ile temizlemeye çalışın. Fakat, boya birkaç saat önce bulaştıysa, sabunlu su yeterli olmayacaktır. Sentetik veya selülozik tiner ile elinizi yıkayın veya bunlarla ıslatılmış bir bez ile elinizi ovun. Özellikle, selülozik tiner kolayca çıkaracaktır. Ardından hemen elinizi sabunlu su ile yıkayın. Selülozik tiner, elinizde çatlama, cilt solması ve yanma yapabilir. Özellikle, cildi hassas kişiler, selülozik tiner ile temas esnasında dikkatli olmalı ve temizlikten hemen sonra, elini sabunlu su ile yıkamalıdır!

Kıyafetten Duvar Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

kıyafetten duvar boya lekesi nasıl çıkar
Kıyafetten duvar boyası lekesi nasıl çıkar?

Elbiseden boya lekesi nasıl çıkar? Kıyafetinize duvar boyası bulaştı ise; plastik boya veya su bazlı silinebilir boya olabilir. Sentetik duvar boyaları ise, artık duvar boyamak için pek de kullanılmıyor.

Duvar boyası bulaşan tişört, gömlek, pantolon gibi kıyafetlerden vakit kaybetmeden müdahale edilmelidir. Öncelikle, boyanın fazlası yaymadan bir bez ile alınır. Birkaç damla sentetik boya veya silikonlu boya bulaştıysa selülozik tiner ile çitileyip, hemen sabunlu su ile yıkayın. Eğer bulaşan boya birkaç parmak veya bir avuç büyüklüğünde ise, lekeyi çıkarmak için uğraşmadan atın. Çünkü, sentetik ve su bazlı silikonlu boya lekesi çabaladıkça daha fazla yayılacaktır.

Kıyafete bulaşan boya, plastik boya (su bazlı dayanıksız boya) ise; kabasını aldıktan sonra, sıcak su ile çitileyin. Ardından, çamaşır makinesinde yıkayın. Kıyafete bulaşan plastik boya lekesi kolayca çıkacaktır. Detaylı bilgi için; Plastik Boya Lekesi Nasıl Çıkar? yazımızı okuyabilirsiniz.

Camdaki Boya Nasıl Çıkar?

Camdaki boya lekesi nasıl nasıl çıkar
Camdaki boya nasıl çıkar?

Camdaki boya lekesi nasıl çıkar, camdaki boya lekesi neyle çıkar? Selülozik tiner ile ıslatılmış bir bezi camdaki boyaları çıkarmak için kullanabilirsiniz. Dairesel hareketlerle silmek ve bezin yönünü sık sık değiştirmek işinizi kolaylaştıracaktır. Camdaki boya lekelerini çıkardıktan sonra, sabunlu su ile camlarınızı silmeyi unutmayın. Aksi halde, camlarınız matlaşabilir. Şimdi, camdaki boya lekeleri nasıl çıkar? daha detaylı anlatalım.

Camdaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Boya kurumadıysa, boyanın fazlasını camı çizmeyecek plastik bir spatula veya tahta parçası ile almaya çalışın.
  • Temizliğe başlamadan önce; pencere kasalarını kağıt bant ile kapatın ki; boya yayılmasın.
  • Temiz bir bezi selülozik tiner ile ıslatarak camı dairesel hareketlerle silin.
  • Leke çıkar çıkmaz; camdaki selülozik tineri sabunlu su ile temizleyip, temiz su ile durulayın. (Eğer boya pvc pencere (Pimapen v.b.) kasasına bulaştıysa bu yöntemi kullanmayın!) Sentetik tiner deneyin veya minik bir parça kağıt zımpara ile zımpara yapıp, pvc boyası veya sprey boya ile zarar gören kısmı boyayın. Pvc pencere boyama hakkında detaylı bilgi için; “Pvc Boyama, Pimapen Boyama” yazımızı linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

Eldeki Boya Nasıl Çıkar?

elden boya nasıl çıkar
Eldeki boya nasıl çıkar?

Elden boya nasıl çıkar, boya lekesi elden nasıl çıkar? Eldeki boya lekesini çıkarmanın en kolay yolu; tiner ve asetondur. Birkaç damla boya için aseton; elinize daha fazla bulaştıysa, tiner kullanabilirsiniz. Fakat, tiner kullanmadan önce, elinizi sık sık sabunlu sıcak su ile yıkayın. Plastik boyalar gibi bazı dayanıksız boyalar birkaç yıkama sonrası elden çıkıyor.

Elinize hangi boya türü bulaşmış olursa olsun; sentetik ve selülozik tiner çıkaraktır. Hatta, selülozik tiner çok kısa sürede eldeki boyayı çıkarır. Fakat, kısa sürede elinizi tahriş edebilir. Bu nedenle, elinizi hemen sabunlu su ile yıkamalısınız. (Selülozik tineri, boyacılarda, hırdavatçılarda ve yapı marketlerde bulabilirsiniz.)

Fayanstaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Fayanstan boya lekesi nasıl çıkar
Fayanstan boya lekesi nasıl çıkar?

Fayans yüzeyindeki boyayı çıkarmak riskli uygulamalardan biridir. Özellikle, parlak fayanslar solabilir, rengi atabilir. Fakat, aşırı parlak ve kaygan yüzeyli fayanslar boyayı tam tutmaz.

Sizin de bildiğinizi gibi; parlak ve kaygan yüzeylere boya iyi tutmuyor. Bu nedenle, fayans üzerindeki boya lekelerini çıkarmak için; aşırı derecede kimyasal madde kullanmanıza gerek yok.

Fakat aşırı inatçı boya lekeleri için, (solma riskini göze alarak) tiner veya boya sökücü kullanabilirsiniz. Bizim daha önce selülozik tiner ile parlak fayanslar üzerinde yaptığımız leke çıkarma denemeleri sonrasında, herhangi bir solma meydana gelmedi. Fakat yine de; tinerler, bazı fayansların rengini soldurarak zarar verebilir!

Fayanstan Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Seramikten boya lekesi nasıl çıkar? Yukarıda bahsettiğimiz gibi inatçı lekeler için, tiner kullanabilirsiniz. Risk almak istemiyorsanız sentetik tiner; lekeyi çabucak çıkarmak istiyorsanız selülozik tiner kullanabilirsiniz. (Selülozik tinerin daha keskin olduğunu hatırlatalım.) Her iki tiner sonrasında fayansı sabunlu su ile silip, ardından temiz su ile durulamayı unutmayın.

Parkeden Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Parkelerdeki boya lekeleri nasıl çıkar
Parkeden boya lekesi nasıl çıkar?

Parkelerdeki boya lekeleri nasıl çıkar? Parkeler de riskli yüzey kategorisinde yer alıyor. Küçük birkaç damla boyayı parke üzerinden çıkarmak sorun olmayacaktır. Fakat, boya döküldüyse iz kalma olasılığı yüksektir. Özellikle, kalıcı ve dayanıklı özelliğe sahip su bazlı silikonlu duvar boyası ve yağlı boya gibi boyalar parke üzerinde kalıcı lekeler bırakabilir.

Yine de boya bulaşan parkenizi değiştirmeden önce, birkaç boya çıkarma denemesi yapmak istiyorsanız; boyanın kabasını, çizmeyen plastik bir spatula ile kazıdıktan sonra, selülozik tiner deneyebilirsiniz. Fakat, parke üzerinde vinil bir kaplama varsa zarar verebilir, vinil tabaka yoksa parkenin rengini soldurabilir. Temizlikten sonra, parke üzerinde kalan boya lekelerini ve renk solmalarını gizlemek için, halı veya kilim kullanabilirsiniz.

Parkeden Boya Nasıl Çıkar?

Laminattan boya lekesi nasıl çıkar, süpürgelikten boya nasıl çıkar? Parkenize bulaşan boya plastik boya ise, dayanıksızdır. Sıcak su ile kolayca çıkabilir. Fakat, su bazlı ipek mat veya yarı mat boya ise, çıkarmak daha zor olacaktır. Bu boyalar dayanıklı olası için üretilmiştir. Bu nedenle, sadece boya damladıktan hemen sonra ıslak bez ile silinirse çıkabilir. Boya parke yüzeyinde bekledikçe dayanıklılığı artar.

Eğer parke üzerine damlayan boya, bozuk para gibi kalın bir şekilde duruyorsa; iyice kurumasını bekleyin. birkaç saat sonra altına bir spatula ile vurduğunuzda bozuk para gibi kalktığını göreceksiniz. Fakat, boya lekesi yayıldıysa ve inceyse hemen müdahale edin. Lekeyi sonradan fark ettiyseniz. Sentetik veya selülozik tineri bir bez ile dairesel hareketlerle silin. Ardından sabunlu su ile silip temiz su ile durulayın. Tüm bu işlemler bittikten sonra, parkenizin zarar görmemesi için kurulayın.

Parkeniz eski balık sırtı parkelerden ise üzeri ahşaptır. Bu nedenle, leke çıkarma sonrası kalan boya izleri için zımpara yapabilirsiniz ve parke cilası uygulayabilirsiniz. Laminat parkede ise parke verniği kullanılmaz. Leke çıkmıyor ise, boya bulaşa kısma aynı parke modelinden yenisini monte etmeniz gerekiyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar