Fayans Boyama Nasıl Yapılır, Fayans Boyası Var Mı?

Renginden sıkıldığınız fayansları değiştirmek zahmetli ve maliyetli olduğundan, daha kolay çözüm yani, fayans boyama fikri size daha mantıklı gelebilir. Evet, düşündüğünüz gibi fayansları değiştirmek daha maliyetli, külfetli ve yorucu bir iştir.

Banyo fayansı boyama ise kulağa daha eğlenceli ve parlak bir fikir gibi geliyor. Üstelik fayans satın alırken olduğu gibi, birçok yapı market gezip, kafa karıştırıcı fayans modelleri arasında boğulmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz renge göre kendiniz banyo fayans boyama yapabilirsiniz.

Fayans Boyama

Bu makalemizde fayans nasıl boyanır, banyo fayans boyama nasıl yapılır, fayans boyası var mı, fayans hangi boya ile boyanır? konularında tüm merak ettiklerinizi bulacaksınız.

Ayrıca, yağlı boya ile fayans boyama tekniği ve akrilik boya ile fayansların nasıl boyanması gerektiğini anlattık. Aşağıda anlattığımız uygulama tekniklerini atlamadan uygularsanız boyanmış fayanslarınızı, sorunsuz bir şekilde, yıllarca kullanabilirsiniz.

banyo fayans boyama
Fayans boyama

Fayans Boyanır Mı?

Fayans boyanır mı? : Öncelikle şunu belirtelim; fayans boyamak için özel fayans boyası bulmak çok zor. Fayansın üzeri parlak ve aşırı kaygan olduğundan üzerine yapılan boya, zamanla soyulabilir ve banyonun sıcak neminden etkilenebilir.

Boya üreticilerinin aşırı yapışkan ve sıcak neme dayanıklı bir boya üretebilmesi gerekiyor. Böyle bir boyanın üretimi çok maliyetli aynı zamanda riskli olacaktır.

Uygulamadan birkaç ay sonra “Boya fayans üzerinden çıktı, boya fayans üzerinden soyuldu.” gibi şikayetleri tahmin etmek hiç de zor değil. En kaliteli boyalarda bile, müşteri kullanıcı hatası ve zemin yapısından kaynaklanan sorunlarla karşılaşan boya üreticilerinin özel fayans boyası üretmemesinin nedeni yüksek risk olabilir.

Peki, fayans nasıl boyanır veya fayans boyanır mı? : Evet, piyasada çok fazla fayans boyası çeşidi olmasa da fayanslar boyanabilir.

Fakat böyle riskli bir yüzeye boya yapmadan önce zemine mutlaka bir ön çalışma yapmak gerekiyor. Hatta boyandıktan sonra, fayans üzerindeki boyayı korumak için, ayrı uygulama yapmak da gerekiyor. Tabi fayansın parlak ve kaygan yapısı için en uygun boyayı seçmek de önemli.

Fayans nasıl boyanır anlatmaya başlamadan önce; fayans hangi boya ile boyanır, hangi boyalar fayansa tutar gözden geçirelim.

Banyo Fayans Boyama

fayans boyanır mı
Banyo fayans boyama

Yukarıda banyodaki parlak ve kaydan fayansları boyamak için çok fazla fayans boyası olmadığından bahsetmiştik. Peki banyo fayans boyama hangi boya ile olur, fayans hangi boya ile boyanır?

Banyo fayansı boyama için su bazlı genel maksatlı boyalar, yağlı boyalar ve epoksi boyalar kullanılabilir. Tabi bu boyaların kuruma süreleri, uygulama teknikleri, dayanıklılığı ve maliyetleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle bu boyalar ile mutfak ve banyo fayans boyama tekniklerini ayrı ayrı anlatacağız.

Fayans Nasıl Boyanır?

Fayans nasıl boyanır?: Kendi kendinize mutfak tuvalet veya banyo fayans boyama yapmak istiyorsanız en kolay ve en hızlı yöntem su bazlı genel maksatlı boyalar (genel amaçlı akrilik boyalar) ve yağlı boyalardır.

Epoksi boyalar ise; daha profesyonel ve maliyetli bir iştir. Bu nedenle sadece yağlı boya ve su bazlı akrilik boya ile fayans nasıl boyanır anlatacağız.

Banyo fayansı boyama video 1
Banyo fayansı boyama video 2

Akrilik Boya İle Fayans Boyama

Akrilik boya ile fayans nasıl boyanır
Akrilik boya ile fayans boyama

Akrilik boya ile fayans boyanır mı?: Yukarıda bahsettiğimiz fayans boyamak için genel maksatlı, su bazlı boyaları yani akrilik boyaları kullanılabilir.

Fakat, akrilik boya ile fayans boyama yaparken “multi purpose” yani genel amaçlı akrilik boyaları kullanmak yerinde olacaktır. Bu boyalar neredeyse tüm yüzeylere tutabilir.

Peki fayans hangi boyayla boyanır?: Fayans boyayabileceğiniz bazı genel maksatlı akrilik boyalar: Kale Supar, Polisan Su Sazlı X1 Anti Aging, Permolit Permolife, Dyo Hidrolux, Dyo Hidroten, Cadence Multi Surface, Rich Multi Surface. Bu boyarı hobi malzemeleri dükkanları ve büyük yapı marketlerden bulabilirsiniz.

Bu boyalardan herhangi birini satın alırken; parlaklık derecesini sormayı unutmayın. Aynı boyanın hem parlağı hem de matı var. Şimdi, detaylı bir şekilde akrilik boya ile fayans nasıl boyanır anlatalım.

Akrilik Boya İle Fayans Nasıl Boyanır?

Akrilik boya ile fayans nasıl boyanır
Akrilik boyalar ile fayans nasıl boyanır?

Gerekli Malzemeler

(10 metrekare banyo için)

 • 2,5 litre su bazlı akrilik boya
 • 1 litre veya 2,5 litre bu bazlı akrilik vernik
 • 0,75 litre astar boya
 • 1 kadife rulo
 • 1 kestirme fırça (3-4 numara)
 • 1 kağıt bant (kalın)
 • Zımpara makinesi veya 3-4 adet sünger zımpara (180 veya 220 numara)

Akrilik Boya İle Fayans Boyama

 • Fayansı iyice temizleyip kuru bir bez ile kurulayın.
 • Fayansın üzerini 180 veya 220 numara bir zımpara ile zımpara yapın. Zımpara makinesi kullanırsanız yüzeyi çok daha kolay ve hızlı zımpara yapabilirsiniz. Büyük yapı marketlerin bazıları makine kiralama hizmeti veriyor. (Örn.Bauhaus) Bir zımpara makinesi kiralayın. Eğer zımpara makineniz yoksa; kolay zımpara yapmak için bir zımpara takozu kullanın veya sünger zımpara kullanın.
 • Yüzeyden çıkan tozu nemli bir bez ile iyice silin.
 • Kağıt bantı boyanın bulaşmasını istemediğiniz yerlere yapıştırın.
 • (Kestirme fırça astar ve boya yaparken kenarlara taşırmamanız için. Astar ve boyada önce kenar kestirmeleri yapın.) Taşarsa ıslak bir bez ile kurumadan silin.
 • 1 kat genel maksatlı, su bazlı astar uygulayın. Astar boyanın daha iyi yapışmasını sağlayacak. Bulamazsanız geçiş astarı da olur. Geçiş astarını 1 kat %20 incelterek fayansın üzerine uygulayın. 1 gün iyice kurumasını bekleyin. (Eğer fayansa iyi bir zımpara yaptıysanız astarsız da boyama yapılabilir.)
 • Akrilik boyayı 1 gün ara ile sulandırmadan 2 kat uygulayın.
 • Son olarak boyadan 1 gün sonra da verniğini uygulayın. Vernik nemli banyoda boyanın dayanıklı olmasını sağlayacak.

Mümkünse bir gün boyanmış fayansı su ile temas ettirmeyin.

Yağlı Boya İle Fayans Boyanır Mı?

fayans yağlı boya ile boyanır mı
Yağlı boya ile fayans boyanır mı?

En çok merak edilen konulardan biri ise yağlı boya ile fayans boyanır mı, fayans yağlı boya ile boyanır mı? Evet, yağlı boya ile fayans boyama yapılabilir. Üstelik, fayans yüzeyini zımpara yapmadan.

Fakat, yağlı boya ile fayans boyamanın başka bir kötü yönü var. Yağlı boya, özellikle iç mekânda çok fazla koku yayıyor ve kokusu günlerce bazen haftalarca çıkmıyor.

Yani yağlı boya ile fayans boyama işiniz bittikten 1-2 hafta sonra bile; yağlı boya kokusunu almanız mümkün. Yine de, yağlı boya ile fayans boyama yapmak istiyorsanız detaylı şekilde aşağıda anlattık.

Yağlı Boya İle Fayans Boyama

Yağlı boya ile fayans boyama malzemeleri ve nasıl yapılması gerektiğini aşağıda detaylı olarak anlattık.

Fayans Boyama İçin Gerekli Malzemeler

(10 metrekare banyo için)

 • 0,75 litre sentetik astar boya
 • 2,5 litre sentetik boya (yağlı boya)
 • 250 ml. tiner
 • 1 kıl fırça 3-4 numara
 • 1 kağıt bant (kalın)
 • 1 parmak rulo (saten rulosu veya kadife rulo)

Yağlı Boya ile Fayans Boyama Uygulaması

 • Fayansı iyice temizleyip kuru bir bez ile kurulayın.
 • Kağıt bantı boyanın bulaşmasını istemediğiniz yerlere yapıştırın.
 • Sentetik astarı % 10, yani bir çay bardağı tiner ile incelterek iyice karıştırın. 1 kat fayans üzerine uygulayın.
 • (Kestirme fırça ile önce kenar kestirmeleri yapın.) Astar veya boya taşarsa, bir bezi sentetik tiner ile ıslatarak silin.
 • Astarın iyice kuruması için 1 gün bekleyin.
 • Yağlı boyanızı %15 sentetik tiner ile inceltin ve iyice karıştırın. (2,5 litre yağlı boya için, yaklaşık 1 su bardağı tiner ilave edin.)
 • Yağlı boyayı da parmak rulo ile 24 saat ara ile 2 kat uygulayın.

Son kattan sonra fayansı 1 gün su ile temas ettirmeyin. (Yağlı boya ile fayans boyama yaparken vernik kullanılmaz.) Zaten üzerine vernik tutmaz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz