Fayans Boyama, Fayans Nasıl Boyanır?

banyo fayans boyama
Fayans boyama

Bu yazımızda fayans nasıl boyanır, fayans boyası var mı, fayans hangi boya ile boyanır? gibi tüm merak ettiklerinizi bulacaksınız. Üstelik, fayans satın alırken olduğu gibi, birçok yapı market gezip, kafa karıştırıcı fayans modelleri arasında boğulmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz renge göre kendiniz banyonuzdaki fayansları boyayabilirsiniz. Fayans boyama teknikleri ve dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıda anlattık.

Fayans Boyama

Renginden sıkıldığınız fayansları değiştirmek zahmetli ve maliyetli olduğundan, daha kolay çözüm olan; fayans boyama fikri size daha mantıklı gelebilir. Evet, düşündüğünüz gibi, fayansları değiştirmek daha maliyetli, külfetli ve yorucu bir iştir. Banyo fayans boyama ise; kulağa daha eğlenceli ve parlak bir fikir gibi geliyor değil mi?

Yağlı boya ile fayans boyama ve akrilik boya ile fayans boyama tekniklerini aşağıda anlattık. Aşağıda anlattığımız uygulama aşamalarını atlamadan uygularsanız; boyadığınız fayansları, sorunsuz bir şekilde, yıllarca kullanabilirsiniz.

Fayans boyama aşamalarına geçmeden önce, sağlıklı bir uygulama yapabilmek için bazı ön bilgiler vererek başlayalım.

Fayans Boyanır Mı?

fayanslar boyanır mı

Fayans boyanır mı? : Öncelikle şunu belirtelim; fayans boyamak için çok fazla fayans boyası yok. Olanlar da oldukça pahalı. Fayansı hangi boya ile boyarsanız boyayın; üzeri parlak ve aşırı kaygan olduğundan; üzerine yapılan boya, zamanla soyulabilir ve banyonun sıcak neminden etkilenebilir.

Bu nedenle, boyanın fayans üzerinden soyulmaması için; fayansı boyamadan önce, ince bir zımpara yapın. Boyandıktan sonra da; su bazlı vernik yaparsanız çok daha uzun ömürlü olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, nemli ve parlak banyo fayanslarının üzerine, boya yapmadan önce, mutlaka bir ön çalışma yapmak gerekiyor. Hatta boyandıktan sonra, fayans üzerindeki boyayı korumak için, vernik yapmak da lazım. Tabi, fayansın parlak ve kaygan yapısı için en uygun boyayı seçmek de önemli.

“Fayans nasıl boyanır?” anlatmaya başlamadan önce; fayans hangi boya ile boyanır, hangi boyalar fayansa tutar gözden geçirelim.

Banyo Fayans Boyama

fayans boyanır mı

Yukarıda banyodaki parlak ve kaydan fayansları boyamak için çok fazla fayans boyası olmadığından bahsetmiştik. Peki banyo fayans boyama hangi boya ile olur, fayanslar hangi boya ile boyanır?

Banyo fayansı boyama için, özel fayans boyası dışında, su bazlı genel maksatlı boyalar, yağlı boyalar ve epoksi boyalar kullanılabilir. Tabi, bu boyaların kuruma süreleri, uygulama teknikleri, dayanıklılığı ve maliyetleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle, bu boyalar ile mutfak ve banyo fayans boyama tekniklerini ayrı-ayrı anlatacağız.

Fayans Nasıl Boyanır?

Fayans nasıl boyanır?: Kendi kendinize mutfak, tuvalet veya banyo fayans boyama yapmak istiyorsanız şu boyaları kullanabilirsiniz: Özel fayans boyası, su bazlı genel maksatlı akrilik boya(genel amaçlı akrilik boyalar), epoksi boya ve yağlı boyalar.

Özel fayans boyaları ve epoksi boyalar maliyetli olduğundan; biz daha kolay ve ekonomik olan, akrilik boya ile fayans boyama ve yağlı boya ile fayans nasıl boyanır” anlatacağız.

Banyo fayans boyama

Akrilik Boya İle Fayans Boyama

Akrilik boya ile fayans nasıl boyanır

Akrilik boya ile fayans boyanır mı?: Yukarıda bahsettiğimiz gibi, fayans boyamak için, genel maksatlı, su bazlı boyaları yani, akrilik boyaları kullanabilirsiniz.

Fakat, akrilik boya ile fayans boyama yaparken “multi purpose” yani genel amaçlı akrilik boyaları kullanmak daha doğru bir seçim olacaktır. Bu boyalar, neredeyse tüm yüzeylere tutabilir.

Peki, fayans hangi boyayla boyanır?: Fayans boyayabileceğiniz bazı genel maksatlı akrilik boyalar: Kale Supar, Polisan Su Sazlı X1 Anti Aging, Permolit Permolife, Dyo Hidrolux, Dyo Hidroten, Cadence Multi Surface, Rich Multi Surface. Bu boyaları hobi malzemeleri satan dükkanlardan, büyük yapı marketlerden ve sanal mağazalardan bulabilirsiniz.

Bu boyalardan herhangi birini satın alırken; parlaklık derecesini sormayı unutmayın. Aynı boyanın hem parlağı hem de matı var. Şimdi, detaylı bir şekilde akrilik boya ile fayans nasıl boyanır anlatalım.

Akrilik Boya İle Fayans Nasıl Boyanır?

Akrilik boya ile fayans nasıl boyanır

Gerekli Malzemeler

(10 metrekare banyo için)

 • 2,5 litre su bazlı akrilik boya,
 • 1 litre veya 2,5 litre bu bazlı akrilik vernik,
 • 0,75 litre parlak yüzey astarı, (Rich veya Cadence marka olabilir.)
 • 1 kadife rulo,
 • 1 kestirme fırça (3-4 numara),
 • 1 kağıt bant (kalın),
 • Zımpara makinesi veya 3-4 adet sünger zımpara (180 veya 220 numara).

Akrilik Boya İle Fayans Boyama

 • Fayansı iyice temizleyip kuru bir bez ile kurulayın.
 • Fayansın üzerini 180 veya 220 numara bir zımpara ile zımpara yapın. Zımpara makinesi kullanırsanız yüzeyi çok daha kolay ve hızlı zımpara yapabilirsiniz. Büyük yapı marketlerin bazıları makine kiralama hizmeti veriyor. (Örn.Bauhaus) Bir zımpara makinesi kiralayın. Eğer zımpara makineniz yoksa; kolay zımpara yapmak için bir zımpara takozu kullanın veya sünger zımpara kullanın.
 • Yüzeyden çıkan tozu nemli bir bez ile iyice silin.
 • Kağıt bantı boyanın bulaşmasını istemediğiniz yerlere yapıştırın.
 • (Kestirme fırça astar ve boya yaparken kenarlara taşırmamanız için. Astar ve boyada önce kenar kestirmeleri yapın.) Taşarsa ıslak bir bez ile kurumadan silin.
 • 1 kat parlak yüzey astarı uygulayın. Astar, boyanın daha iyi yapışmasını sağlayacak. Fakat, astarın iyice kuruması gerekiyor. Astardan 1 gün sonra boya yapabilirsiniz.
 • Akrilik boyayı 1 gün ara ile sulandırmadan 2 kat uygulayın.
 • Son olarak, boyadan 1 gün sonra da verniğini uygulayın. Vernik nemli banyoda boyanın dayanıklı olmasını sağlayacak.

Mümkünse, boyanmış fayansı bir gün su ile temas ettirmeyin.

Yağlı Boya İle Fayans Boyanır Mı?

fayans yağlı boya ile boyanır mı

En çok merak edilen konulardan biri ise; yağlı boya ile fayans boyanır mı, fayans yağlı boya ile boyanır mı? Evet, yağlı boya ile fayans boyama yapılabilir. Üstelik, fayans yüzeyini zımpara yapmadan.

Fakat, yağlı boya, özellikle iç mekanda çok fazla koku yayıyor ve kokusu günlerce, bazen haftalarca çıkmıyor. Yani, fayansları boyama işiniz bittikten 1-2 hafta sonra bile; yağlı boya kokusunu almanız mümkün. Ayrıca beyaz renk yağlı boya çabuk sararır.

Zemindeki fayansların yağlı boya ile boyanmasını önermiyoruz. Dayanıksız olur. Yine de, yağlı boya ile fayans boyama yapmak istiyorsanız detaylı şekilde aşağıda anlattık.

Yağlı Boya İle Fayans Boyama

Yağlı boya ile fayans boyama malzemeleri ve tarifini aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz. Yağlı boya ile fayans boyamanın en önemli noktası; boyadan önce, mutlaka astar yapmak ve katlar arası 24 saat beklemektir.

Fayans Boyama İçin Gerekli Malzemeler

(10 metrekare banyo için)

 • 0,75 litre sentetik astar boya,
 • 2,5 litre sentetik boya (yağlı boya),
 • 250 ml. tiner,
 • 1 kıl fırça 3-4 numara,
 • 1 kağıt bant (kalın),
 • 1 parmak rulo (kadife rulo veya saten rulo olabilir).

Yağlı Boya ile Fayanslar Nasıl Boyanır?

fayans yağlı boya ile boyanır mı
 • Fayansı iyice temizleyip kuru bir bez ile kurulayın.
 • Kağıt bantı boyanın bulaşmasını istemediğiniz yerlere yapıştırın.
 • Sentetik astarı % 10 yani, bir çay bardağı tiner ile incelterek iyice karıştırın. 1 kat fayans üzerine uygulayın.
 • (Kestirme fırça ile önce kenar kestirmeleri yapın.) Astar veya boya taşarsa, bir bezi sentetik tiner ile ıslatarak silin.
 • Astarın iyice kuruması için 1 gün bekleyin.
 • Yağlı boyanızı %15 sentetik tiner ile inceltin ve iyice karıştırın. (2,5 litre yağlı boya için, yaklaşık 1 su bardağı tiner ilave edin.)
 • Yağlı boyayı da parmak rulo ile 24 saat ara ile 2 kat uygulayın.

Son kattan sonra, fayansı 1 gün su ile temas ettirmeyin. (Yağlı boya ile fayans boyama yaparken vernik kullanılmaz, üzerine vernik tutmaz.)

(Fayans boyama uygulamalarınızı, görüş ve deneyimlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.)

Önceki SayfadaTiner Boya Çıkarır Mı, Tiner Leke Çıkarır Mı?
Sonraki SayfadaBoya Fırçası Nasıl Temizlenir, Rulo Fırça Nasıl Temizlenir?

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz