Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Fayans Boyama Nasıl Yapılmalı?

banyo fayans boyama
Fayans boyama

Bu yazımızda fayans nasıl boyanır, fayans boyası var mı, fayans hangi boya ile boyanır? gibi tüm merak ettiklerinizi bulacaksınız. Üstelik, fayans satın alırken olduğu gibi, birçok yapı market gezip, kafa karıştırıcı fayans modelleri arasında boğulmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz renge göre, kendiniz banyonuzdaki fayansları boyayabilirsiniz. Fayans boyama teknikleri ve dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıda anlattık. Ayrıca, akrilik boya ile fayans boyama, yağlı boya ile fayans boyama hakkında değerlendirmeler yaptık.

Fayans Boyama

Renginden sıkıldığınız fayansları değiştirmek zahmetli ve maliyetli olduğundan, daha kolay çözüm olan; fayans boyama fikri size daha mantıklı gelebilir. Evet, düşündüğünüz gibi, fayansları boyamak, fayansları değiştirmekten daha kolaydır ve daha az maliyetlidir.

Birçok ev sahibi de sizin gibi düşünüp, fayanslarını değiştirmek yerine boyamanın yollarını arıyor. Kırım, döküm işleri ve yüksek fayans döşeme fiyatları insanları fayans boyama düşüncesine yoğunlaştırıyor.

Kuşkusuz, banyo fayanslarını boyamak fayans değişiminden daha eğlenceli ve kulağa hoş geliyor. Kendi banyo fayanslarınızı beyaza veya hoşlandığınız herhangi bir renge boyayarak, banyonuzu kendi ellerinizle güzelleştirmek sizin için eğlenceli bir iş olabilir.

Yağlı boya ile fayans boyama ve akrilik boya ile fayans boyama tekniklerini aşağıda anlattık. Aşağıda anlattığımız uygulama aşamalarını atlamadan uygularsanız; boyadığınız fayansları, sorunsuz bir şekilde, yıllarca kullanabilirsiniz.

Fayans boyama aşamalarına geçmeden önce, sağlıklı bir uygulama yapabilmek için bazı ön bilgiler vererek başlayalım.

Fayans Boyanır Mı?

fayanslar boyanır mı
Fayans boyanır mı?

Fayans boyanır mı?: Evet, banyo, mutfak ve mutfağınızdaki fayanslarınızı boyayabilirsiniz. Fayansın üzeri her ne kadar parlak ve kaygan olsa da; uygun boya ve boyama tekniği ile fayanslarınızın üzerini boyayabilir ve yıllarca kullanabilirsiniz.

Artan fayans boyama akımı, boya firmalarını fayansı boyayabilecek özel fayans boyası üretimine itiyor. Buna rağmen, piyasada birkaç firma hariç, özel fayans boyası üreten firma yok. Fakat, fayans boyası haricinde başka boyalarda da fayansları boyamak mümkündür. Fayans hangi boyalar ile boyanır ve boyama teknikleri nelerdir? sayfamızın daha alt kısmında paylaştık. bulabilirsiniz.

Yağlı Boya İle Fayans Boyanır Mı?

fayans yağlı boya ile boyanır mı

Yağlı boya ile fayans boyanır mı, fayans yağlı boya ile boyanır mı? en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. Evet, yağlı boya ile fayans boyanabilir. Üstelik, fayans yüzeyini zımpara yapmadan.

Fakat yağlı boya, özellikle iç mekanda çok fazla koku yayıyor ve kokusu günlerce, bazen haftalarca çıkmıyor. Yani, fayansları boyama işiniz bittikten 1-2 hafta sonra bile yağlı boya kokusunu almanız mümkün. Ayrıca beyaz renk yağlı boya çabuk sararır.

Dayanıksız olacağından, zemindeki fayansların yağlı boya ile boyanmasını önermiyoruz. Yine de, yağlı boya ile fayans boyama yapmak istiyorsanız; detaylı şekilde sayfanın sonunda anlattık.

Akrilik Boya İle Fayans Boyanır Mı?

fayans akrilik boya ile boyanır mı

Fayans akrilik boya ile boyanır mı? Evet, artık akrilik boya ile fayans dahil bir çok obje ve eşya boyanabiliyor. Akrilik boya ile fayans boyarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları aşağıda sıraladık.

 • Sadece, multi surface veya hybrid akrilik boyaları kullanın.
 • Boyamaya başlamadan önce, parlak yüzey astarı, akrilik astar veya geçiş astarı kullanın.
 • Astarınız yoksa, 3 birim akrilik boyaya 1 birim su karıştırarak ilk katı astar olarak uygulayın.
 • Zemin fayansları için, boyadan sonra mutlaka taş vernik kullanın.

Fayans Hangi Boya İle Boyanır?

Fayans neyle boyanır, fayans hangi boyayla boyanır, fayans boyamada hangi boya kullanılır? Yukarıda bahsettiğimiz gibi özel fayans boyaları ve başka boyalarla da fayansları boyayabilirsiniz. Şimdi, fayans boyama için kullanabileceğiniz boyaları sıralayalım. Sıralama en kullanışlıdan, en kullanışsıza doğrudur.

 1. Özel fayans boyaları,
 2. Epoksi boyalar,
 3. Genel maksatlı akrilik boyalar,
 4. Yağlı boyalar.

Şimdi, bu boyalar ile fayans boyamayı değerlendirelim. Eksi artı yönlerini sizinle paylaşalım. Bu sayede, fayanslarınız boyamak için, doğru boyayı seçebilirsiniz.

1) Özel Fayans Boyası İle Fayans Boyama

Yukarıda özel fayans boyası üretimi yapan sadece birkaç firma olduğundan bahsetmiştik. Bu boyaların kullanılışı tamamen üretici firmaların tavsiyeleri doğrultusunda olmalıdır. Zaten riskli olan fayans boyama işleminde hata yapmamak ve doğru boyama olması için, özel fayans boyalarının uygulama talimatlarına tamamen uymanızı öneriyoruz. Bu talimatları üretici firmanın sitesinden, sosyal medya platformunda soru sorarak veya ürünün ambalajının üzerinde bulabilirsiniz.

Bazı Fayans Boyası Markaları

 • Bianca Ceramica fayans boyası,
 • Cadence fayans boyası,
 • Drf fix fayans boyası,
 • İsonem fayans boyası,
 • Lausitzer Farbwerke fayans boyası.

Yukarıdaki fayans boyalarının bir kısmı çift komponentli (çift karışımlı) bir kısmı da tek komponentlidir. Bu boyaların kimyalarının ve yoğunluğunun farklı olmasından dolayı, uygulama ve ortam sıcaklığı, inceltme oranı ve uygulama aparatları farklılık gösterebilir. Bu nedenle, her boyanın kullanımı için, üretici firmasının tavsiyeleri önem kazanıyor. Şimdi, epoksi boyalar ile fayans boyamaya geçelim.

2) Epoksi Boya İle Fayans Boyama

Yukarıda ismini verdiğimiz fayans boyalarının bir kısmı zaten epoksi boya grubuna giriyor. Fakat, üzerinde “epoksi boya” yazan boyalar da var. Çift karışımlı olan epoksi boyaları, iki karışımı birbiri ile karıştırılıp kullanmanız gerekiyor. Epoksi boyalar ile sert, çizilmeyen, dayanıklı bir fayans yüzeyi oluşturabilirsiniz.

Oldukça dayanıklı olan epoksi boyalar da fayans boyamak için çok iyi bir seçenektir. Özellikle zemindeki fayanslarınızı boyamak için epoksi boya kullanabilirsiniz. Üzerine de herhangi bir vernik yapmanıza gerek yok.

3) Akrilik Boya İle Fayans Boyama

Akrilik boya ile fayans nasıl boyanır
Akrilik boya ile fayans boyama

Fayans boyamak için diğer seçenek ise; akrilik boyalardır. Fakat, her akrilik boya ile fayansları boyamak da yanlış olacaktır. Her yüzeye tutan, genel maksatlı yani; multi surface veya hybrid akrilik boyaları kullanmanız gerekiyor.

Multi surface akrilik boyalar, bir çok firma tarafından üretiliyor. Neredeyse her yüzeye tutan bu boyalar ile mobilya, ahşap objeler, metal, duvar, kapı, plastik malzemeler boyanıyor. Mutfak, tuvalet ve banyonuzdaki fayanslarınızı boyamak için bu akrilik boyaları da kullanabilirsiniz.

Peki, fayans hangi akrilik boyalar ile boyanır?: Fayans boyayabileceğiniz bazı genel maksatlı akrilik boyalar: Kale su bazlı parlak boya, Polisan Su Sazlı X1 Anti Aging, Permolit Multi Surface, Dyo Hidrolux, Dyo Hidroten, Dyo Hobilux, Cadence Multi Surface, Rich Multi Surface. Bu akrilik boyaları hobi malzemeleri satan dükkanlardan, büyük yapı marketlerden ve sanal mağazalardan bulabilirsiniz.

Bu boyalardan herhangi birini satın alırken; parlaklık derecesini sormayı unutmayın! Aynı boyanın hem parlağı hem de matı var. (Akrilik boya ile fayans boyama yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle ön bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Ardından aşağıdaki anlatımı okuyun.)

Akrilik boya ile banyo fayansı boyama

Akrilik Boya İle Fayans Nasıl Boyanır?

Aşağıda akrilik boya ile fayans boyamak için gerekli malzeme listesini sıraladık. Doğru malzeme ve ve işçilik ile fayanslarınızı sorunsuz bir şekilde boyayabilirsiniz.

Akrilik boya ile fayans nasıl boyanır

Gerekli Malzemeler

(10 metrekare banyo için)

 • 1 litre parlak yüzey astarı
 • 2,5 litre su bazlı akrilik boya,
 • 1 litre veya 2,5 litre bu bazlı taş vernik,
 • 0,75 litre parlak yüzey astarı, (Rich veya Cadence marka olabilir.)
 • 1 kadife rulo,
 • 1 kestirme fırça (3-4 numara),
 • 1 kağıt bant (kalın).

Akrilik Boya İle Fayans Boyama

 • Fayansı sirkeli su ile temizleyip, kuru bir bez ile kurulayın.
 • Kağıt bantı boyanın bulaşmasını istemediğiniz yerlere yapıştırın.
 • (Kestirme fırça astar ve boya yaparken kenarlara taşırmamanız için. Astar ve boyada önce kenar kestirmeleri yapın.) Taşarsa ıslak bir bez ile kurumadan silin.
 • İsteğe bağlı olarak, botadan önce 1 kat parlak yüzey astarı uygulayın.
 • 24 saat astarın kurumasını bekleyin.
 • Eğer astarınız yoksa, 3 birim boyaya 1 birim su karıştırarak, bu şekilde ilk katı astar olarak kullanabilirsiniz.
 • Akrilik boyayı 1 gün ara ile 2 kat, sulandırmadan uygulayın.
 • Son olarak, boyadan 1 gün sonra da su bazlı taş verniğini uygulayın. Taş vernik, nemli banyoda boyanın dayanıklı olmasını sağlayacak ve boyanın çizilmesini engelleyecektir.
 • Boyanmış fayansı bir gün su ile temas ettirmeyin.

4) Yağlı Boya İle Fayans Boyama

(Yağlı boya ile fayans boyamayı en son seçenek olarak değerlendirin. Kokusu uzun süre çıkmaz, beyazrengi sararır ve zeminde dayanıklı olmaz.)

Yağlı boya ile fayans boyama için gerekli malzemeleri ve uygulama aşamalarını aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz. Yağlı boya ile fayans boyamanın en önemli noktası; boyadan önce, mutlaka astar yapmak ve katlar arası 24 saat beklemektir. Ayrıca yarı mat veya mat yağlı boya kullanırsanız rulo fırça izi en aza inecektir. 10 metrekare banyo için fayans boyama malzemeleri aşağıda listeledik.

Yağlı Boya İle Fayans Boyama İçin Gerekli Malzemeler

 • 0,75 litre sentetik astar boya,
 • 2,5 litre sentetik boya (yağlı boya),
 • 250 ml. tiner,
 • 1 kıl fırça 3-4 numara,
 • 1 kağıt bant (kalın),
 • 1 parmak rulo (kadife rulo veya saten rulo olabilir).

Yağlı Boya ile Fayanslar Nasıl Boyanır?

fayans yağlı boya ile boyanır mı
 • Fayansı iyice temizleyip kuru bir bez ile kurulayın.
 • Kağıt bantı boyanın bulaşmasını istemediğiniz yerlere yapıştırın.
 • Sentetik astarı % 10 yani, bir çay bardağı tiner ile incelterek iyice karıştırın. 1 kat fayans üzerine uygulayın. (Kestirme fırça ile önce kenar kestirmeleri yapın.) Astar veya boya taşarsa, bir bezi sentetik tiner ile ıslatarak silin.
 • Astarın iyice kuruması için 1 gün bekleyin.
 • Yağlı boyanızı %15 sentetik tiner ile inceltin ve iyice karıştırın. (2,5 litre yağlı boya için, yaklaşık 1 su bardağı tiner ilave edin.)
 • Parmak rulo ile yağlı boyayı 24 saat ara ile 2 kat uygulayın. (Rulo mümkün olduğunca kısa ipi olsun.)
 • Son kattan sonra, fayansı 1 gün su ile temas ettirmeyin. (Yağlı boya ile fayans boyadıktan sonra üzerine vernik uygulamayın, tutmaz!)

Özetlemek gerekirse; uzun ömürlü bir kullanım için; özel fayans boyası, epoksi boya ve akrilik boyaları tavsiye ediyoruz. Yağlı boyanın beyaz rengi çabuk sarardığından ve zeminde dayanıksız olduğundan, yağlı boya ile fayans boyamayı tavsiye etmiyoruz! (Fayans boyama uygulamalarınızı, görüş ve deneyimlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.)

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar