Kombi Hesaplama, Kombi Seçimi, En Az Yakan Kombi

Kombi satın alırken bu bilgiler çok işinize yarayacak.

kombi hesabı
Kombi hesaplama

Bu yazımızda kombi seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz. Kombi seçimi hesabı, kombi hesaplama, kombi kw hesaplama, daire kombi hesaplama gibi konularda size yardımcı olacağız. Ayrıca, kaç kw kombi almalıyım, en az yakan kombi, en iyi kombi hangisi? ve en çok tutulan kombi markaları gibi aklınızda kalan sorulara cevap vereceğiz. Yazımızın sonundaki yorumlar da kombi seçimi yaparken size faydalı olabilir.

Kombi Seçimi

Kombi seçimi oldukça zahmetli bir iştir. Çünkü, uzun ömürlü, yıllarca kullanabileceğiniz, garantili, evinizin kapasitesine tam uyan bir kombi satın almak istersiniz.

Bu pahalı cihazları alırken yanlış seçim yapmak, telafisi zor hatalara neden olabilir. Evinizin ısınmaması, kombinin sürekli arıza vermesi, servis ağının yetersizliği gibi daha birçok sıkıntı ile uğraşmanız gerebilir.

Öncelikle, en az yakan kombilere değinelim. Ardından, eviniz için hangi kombiyi alacağınızı bilmiyorsanız; kombi hesabı ile ilgili tavsiyelerimizi açıklayalım.

En Az Yakan Kombi Hangisi?

en az yakan kombi
Hangi kombiler az yakar?

Hangi kombiler az yakar, en az yakan kombi hangisi?, En az yakan kombiler tam yoğuşmalı kombilerdir.

Eşanjör: Gazın ısısını verdiği ilk tabakadır.

Yoğuşma: Çıkan sıcak gazın kombi içinde yeniden çevrilmesiyle ısı ve bir miktar gaz tasarrufu sağlamasıdır.

Kombilerde yoğuşma sanıldığı gibi sadece büyük ve uzun peteklerde olmaz. Küçük mekanlarda da yoğuşma gerçekleşir. Fakat, tam yoğuşma gerçekleşmediğinden enerji tasarrufu az olur. 

Kombilerde tam yoğuşma olabilmesi için, petek uzunluğunun 8 mt. ve 8 mt.den daha fazla petek olması gerekir. Yoğuşma yaklaşık %35 enerji tasarrufu sağlar.

Kısacası, en az yakan kombi tam yoğuşmalı kombidir.

Kombi Hesaplama

kombi hesaplama
Kombi hesaplama

Kombi hesaplama yaparken; tam olarak evinizin tapusunda yazan metrekareye göre kombi satın almanız yanlıştır.

Eviniz kuzey cepheye bakıyorsa, kombi ısıtma alanı 15 m² düşer. Petek uzunluğu da 2 metre azalır.

Yani, 24 kcal/h lık bir kombi; 150 metrekare ev için ve 11 metre petek için yeterli olur, fakat, aynı kombi kuzey cephede 135 metrekare ev için ve 9 metre petek için uygun olacaktır.

Kombi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, evin kaç katlı olduğudur. Örneğin: 120 metrekare bir eve 20.000 kcal/h lık bir kombi yeterli olurken; aynı metrekareye sahip dubleks bir eve bir üst kapasiteli kombi alınmalıdır. Kombi pompa motorunun üst katlara suyu iyi dağıtabilmesi için bu gereklidir. Aynı şekilde, 3-4 kata kadar çıkan evlerde de daha yüksek kapasiteli kombiler kullanılmalıdır.

Kaç Kw Kombi Almalıyım?

Kaç kw lık kombi almalıyım?, nasıl bir kombi almalıyım?, kombi tercihi nasıl yapılır?: sorularınıza hızlı cevap niteliğinde, evin metrekaresine göre ve kombi kapasitesine göre birkaç hazır kombi hesabını paylaşalım:

17 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 70 metrekare eve kaçlık kombi kullanılmalı?: 17 binlik kombi, 70 metrekare bir ev için uygundur. 1 ila 7 metre petek ısıtır.

20 kw kombi kaç metre kare petek ısıtır? 120 metrekare eve kaçlık kombi almalıyım?: 20 binlik kombi, 120 metrekare ev için uygundur. 20 binlik kombi 8-9 metre petek ısıtır.

24 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 150 metrekare eve kaçlık kombi kullanmalıyım?: 24 binlik kombi, 150-160 metrekareye kadar bir ev için uygundur. 24 binlik kombi 10-11 metre petek ısıtır.

26 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 180 metrekare ev için kaçlık kombi almalıyım? 26 binlik kombi, 180 metrekare ev için uygundur. 26 binlik kombi 12-13 metre petek ısıtır.

30 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 200 metrekare ev için kaçlık kombi almalıyım?: 30 binlik kombi, 200 metrekare ev için uygundur. 30 kcal/h lık bir kombi, 14-15 metre petek ısıtır.

Yukarıdaki kombi hesaplamaları yaklaşık olarak verilmiştir. Evin hangi cephede bulunduğu, kaç katlı olduğu, ısı yalıtımı durumu, kombi peteklerinin enleri hesabı etkileyebilir.

Eğer evinizin yüz ölçümü arada kalıyorsa, bir üst kapasiteli kombiyi tercih edin.

En İyi Kombi Hangisi?

hangi kombi iyi
Hangi kombi?

Hangi kombi iyi, hangi kombi daha iyi en iyi kombi hangisi?: Bilinen kombi markalarından tercih etmeye çalışın. Ekonomik veya çok bilinmeyen bir kombi alıyorsanız bulunduğunuz bölgede servis ağı olup oladığını kontrol edin.

Kombiniz ERP yönetmeliğine uygun olmalı. (Avrupa birliği zorunlu yönetmeliği) Erp’yi kısaca özetlersek: Kombilerin çevreye olan olumsuz etkilerini en aza indirip yüksek verimli cihazlara geçiş sistemi.

Yani, Türkiye ‘de 21/04/2018 tarihinden önce üretilen hermetik kombiler (yoğuşmasız kombiler) 01/01/2019 tarihine kadar satılabilecek.

Fakat, kombi satın almak isteyen son kullanıcıya satış yapan bayiler tarafından bir satış engeli ve cezası bulunmuyor.

Kısacası; kombi seçimi yaparken, erpli kombileri tercih ederseniz, hem çevreye zarar vermezsiniz hem de yüksek verimli, az yakan kombi satın almış olursunuz.

Kombi Markaları

kombi markaları ve ülkeleri
Kombi markaları listesi

Türkiye’deki bazı kombi markaları (Liste kalite sıralaması değildir.)

 • Buderus kombi
 • Viessman kombi,
 • Vaillant kombi,
 • Alarko kombi,
 • Demirdöküm kombi,
 • Baymak kombi,
 • Eca kombi,
 • Airfel kombi,
 • Ferroli kombi,
 • Arçelik kombi,
 • Baxi kombi,
 • Beko kombi,
 • Ariston kombi,
 • Bosh kombi,
 • Lg kombi,
 • Profilo kombi,
 • Electrolux kombi,
 • Altus kombi

Yukarıda kombi hesaplama, ve kombi seçimi ile ilgili bazı ip uçları paylaştık. Kullandığınız kombileri ve deneyimlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Örneğin; az yakan kombi yorumları veya en az arıza yapan kombi yorumları v.b.

166 Yorum

 1. Erzurumda 3katlı dubleks evim var her kat 90 m kare 1katta 5m petek 2katta 8 m petek 3 katta 7 m petek var toplam 20mt petek var kombim baymak brötje novadens 45kwbu uygunmudur akşamları saat 5 den gece 1 kadar 45 yakıyorum kw başina 1 kw yakıyor saat sabah10dan akşam 5 kadar 32veya 35 de yakıyorum 1kw la yarım kw arası yakıyor SORUM ŞU KOBİ BU 3 KATA UYGUNMUDUR PETEK SAYISI İYİMİDİR VE SİZCE BU KOMBİYİ BAŞKA NASIL YAKARIM CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • Kenan Bey,
   Petek sayısını arttırın özellikle ilk kattaki petek sayısının artması gerekiyor. Kombiniz 3 kata uygun fakat petek sayınız Erzurum’un kışı için çok düşük. Az yakmayı deneme yanılma yoluyla bulmanız gerekiyor.

 2. Selamlar yukarıda bazı kombi markalarını sıralamışsınız? Bu sıralama iyiden kötü ye doğru mu sıralandı acaba? En az yakan dan en çok yakan olarak mı sıralandı?

  • Kazım Bey,
   Hayır, belirli bir sıralamaya göre yapılmamıştır. Google da kombi markaları arandığı için marka isimleri listesi yazılmıştır. Google’da fiyat v.b. karşılaştırması yapılabilmesi için listelenmiştir.

 3. Merhabalar. Bursa ‘da taban 120 m2 toplamda 400 m2 3 katlı yerden ısıtmalı bağımsız villa yaptırmaktayım. Kombi seçme aşamasındayım. Görüştüğüm firma Daikin Premiz VZ Tam yoğuşmalı premiz 38 kw kombi tavsiye etti. Sizce uygunmudur Teşekkürler.

 4. 135 m daire 4.kat güney cephe. Daireyi ısıtmak için elektrikli kombi düşünüyoruz. 10m petek gideceğini söyledi ustalar. Kaç kw kombiyle ısıtabiliriz.

 5. Merhaba Mersin Erdemli de Güneybat, batı, kuzeybatı cepheli 65 Mt kare kullanım 2+1 darirem var. Üç odaya petek tesisatı döşenmiş. Buraya kaç metre petek ve kaç kwlik Kombi gerekir?

 6. 130 m2 çatı dubleks ve iyi yalıtımlı bir edve yerden ısıtma kullanılmış. 3+1 odalı bu evde kaç kW lık kombi yeterlidir ? Dairenin 2 kat oluşu veya Petek değil yerden ısıtma oluşu , su pompasının pasma gücüne nasıl etki eder?

 7. Merhaba uşak merkezde 100 +100 =200 metrekare yerden ısıtmalı dublex evim için 22446 kcal vaillant kombi düşünüyorum. İşimi görür mü? Saygılar

 8. Gaziantep den selamlar. Teras kat evim var üstü çatı fakat ısı yalıtımı yok eski bir bina duvar kalınlığı 30 cm civarı. 24000 kw lik kombi kullanıyorum evim 190 mk bir çok petege ısı saatler sonra ulaşıyor. Sıcak suyu açınca petek soğuyor. Çift esanjorlu bir kombi fakat bunun sebebi nedir.

  • Hasan Duran,
   190 metrekare ev için yaklaşık olarak; 14-15 metre petek ve 30.000 kcal/h lık bir kombi gerekiyor. Kombiniz yeterli değil. Petek uzunluğunu da kontrol edin.

 9. balıkesirden selam gecen ay 3+1 net oturum alanı 120metrekare evime 24binlik kombi taktırdım toplam 12m petek +havlupan 3petek 2m digerleri 1m ile 1,60 arasında kombiden peteklere kadar gidiş dönüş pprc25 lık boru kombi tesisatın ucunda balkonda kombiye yakın 3ve4 cü petekler ısınıyor diğerleri sondaki 3 petek ısınmıyor sonda iki petek 2 metre ısınan peteklere sırayla reglaj ayarı yapıyorum biraz ısınıyor yeterli değil busefer vanasını kıstığım petekler ısı kaybına uğruyor lütfen yardım

  • Yüksel Yıldız,
   Zaten 24 binlik kombinin maksimum petek uzunluğu 10-11 metredir. Kombi yetersiz kalıyor olabilir. Ayrıca, iyi bir kombi değilse ve bakımı yapılmamışsa da tam verim alamazsınız.

 10. bugün kombiyi petekleri takan bayiye gittim onlar kombinin yeterli olduğunu binanın önceden döşenmiş şap altı 25pprc borunun yetersiz olduğunu kombiden ilk 4 peteğe kadar 32 lik pprc boru döşenmesi gerektiğini söylüyorlar doğrumu kombi sıfır daikin vz 24 yoğuşmalı birde petekler alttan giriş alttan çıkış petekleri üstten giriş karşı alttan çapraz yasam dahamı iyi olur internette çapraz diyorlar

  • Yüksel Bey,
   Binalarda 25’lik boru çekilir. Bu bir hata değildir. 32’lik olsa daha iyi olurdu ama 25’lik boru standartdır. Dublex veya camilere 32’lik olabilir. Normal dairelerde 25’lik çekilir zaten. Kombiniz yetersiz gibi görünüyor. Çapraz bağlamanın da faydası olmaz ama yine de deneyebilirsiniz.

 11. kombiyi aldığım bayiye gittim daha önceden şap altına döşenmiş pprc 25 lik borunun dar geldiğini kombiden binanın yarısına kadar ana hattı 32 lik pprc boru olmasını söyledi sorun kombiden değil tesisattan diyor kombi sıfır daikin vz 24 yoğuşmalı peteklerin tümü alttan giriş alttan çıkış

 12. Eskişehir deki 90 metrekare 5.5 metre petek olan doğu güney cephe evim için 16 veya 17 binlik kombi yeterli olurmu 20 binlikmi almalıyım

 13. SELAMUNALEYKUM 240 metrekare ev var vila buraya nasıl bir kombi uygun görürsünüz 30kw yeterlimi şimdiden sayglar

 14. 105metrekare güney cepheli evim . 120 cm ve 70 cm petek uzunluğunda 2+1 evim
  Mutfakta petek yok. Kombim nasil olmalı?

 15. Merhaba 120 m kare evde oturuyorum

  4 odamın metre karesi 60 m
  odalardaki petek boyu 1,30 x 4=5,2 metre petek kullanıyorum Kaç kwlik kombi yeterli olur

  Hangi markanın hangi modelini önerirsiniz

 16. Merhabalar.Evim 150 metrekare güneybatı cepheli.Evde 10 metre petek var.Konforlu bir ısınma için maçlık kombi almam gerekir?Ayrıca hangi markaýı önerirsiniz?Teşekkürler

 17. merhabalar kolay gelsin apartman 5 katlı ben 4. katta oturuyorum camlarım pimapen evin oturma alanı yaklaşık 120 metrekare güneşi batana kadar göruyor evim yaklasık 7.50 metre petek var peteklerim döküm .24 kw kombi yeterli olurmu

 18. Mrb hocam 100 115 165 metrekare brütlü üç dairem bunlara kaç kw ve hangi marka kombi tavsiyesinde bulunursunuz şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim

 19. Merhaba, Konya’da 100m2 evimde yoğuşmasız, Demirdöküm Vinto kullanmaktayım ve su debisi çok yetersiz. Yoğuşmalı kombi düşünüyorum ama kimisi değmez, kimisi ise çok fark eder diyor, tasarruf konusunda! O yüzden net bir açıklama bulamıyorum. Giriş katta oturuyorum 9mt peteklerim için kaç kw ve nasıl bir kombi tercih etmeliyim yada kendi kombimi kullanmaya devam mı etmeliyim. Teşekkürler

 20. 6.5 m petegim var 140 m2 ew bosh marka 20 kw kombi taktirdim yeterlimidir ewimi isitirmi yogusmali kombilerde 45 derece altinda kullanmayin deniyor tamnyogusma yapmasi icin

  • İbrahim Bey,
   140 metrekare ev için yaklaşık olarak 10 metre peteğe ihtiyaç olacaktır. Bulunduğunuz bölgede sert kış yoksa petek uzunluğu ve sayısını azaltabilirsiniz ama 140 metrekare ev için 6,5 metre petek yetersiz gibi. Petek uzunluğunuza göre 20 kw kombi yeterli olur.

 21. Antalya’da 125m2 için birkaç firmadan teklif aldım 4 oda + mutfak toplam 5 petek
  5.8m-6.4m arasında petek önerildi..
  Örnek 20m2 salon için 1.6-1.8m petek

  Teknik uzmanlar
  24kw ye gerek yok ikisinde de aynı pompa var
  20kw yeter de artar diyorlar..

  Doğu, güney, batı cepheli
  125m2 Daire için (5 oda/5 petek)
  Ortalama 6m petek yeterli midir
  ve 20 kw kombi

  Tam yoğuşma için 8m ve fazlası petek deniyor..

  20kw yeterli ise 7.5m-8m petek taktırmak faturada daha az maliyet anlamına mı gelir şimdiden teşekkürler..

  • Fikret Bey,
   Evet, 6-7 metre petek için 20 kw yeterli olur.
   İyi bir kombi ise 7 metreye kadar 20 kw kombi yeterli olacaktır.
   Antalaya’da zaten şiddetli kış olmadığı için, 20 kw kombi fazla yakmayacaktır.
   Yine de az da olsa tasarruf için, petek uzunluğunu 8 metreye çıkarabilirsiniz.
   8 metreye çıkarırsanız 24 kw lık bir kombi taktırmanız gerekiyor.
   İyi günler.

 22. Merhabalar, Trabzon’da yaşıyorum. 10 katlı bir binanın 5. katında oturuyorum. 190 metrekare evimiz sadece sabah güneş alıyor. Kaç kW kombi kullanmalıyız ? Bir de hangi marka oda termostatı kullanmamızı tavsiye edersiniz ?

 23. Kolay gelsin öncelikle 85 metrekare Evimin mevcut Bacalı olan kombine Hermetik kombine değiştirecek mecburiyetten yasakmış 20 000 kombi tavsiye edermisiniz yoksa 17000 kombine iyi olur buderus düşünüyorum sizce uygunu varsa tavsiye edebileceğiniz modellerinde görmek isteriz şimdiden teşekkür ederim.

  • Tuncay Güngör,
   24kw lık bir kombi kullanmanız gerekiyor. Yazımızın sonundaki kombi listesinden 24 kW lık kombilerin sanal mağazalarda fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

 24. Merhabalar evimde 12.6 metre Petek ve bir havlupan var eca28 kW kombi takılı
  Evin yalıtımı alt dükkan katı ve üst daire boş rüzgar alan bir konumda dört cepheli dıştan montajlanmış bina
  Soğuk havalarda -2/3 derecelerde kombi günde 25/30 metreküp yakıyor 60 derecelerde yakmama rağmen ev içi sıcaklık 20 derecelerde önerileriniz için şimdiden teşekkürler

  • Mustafa Bey,
   Sizin de tahmin ettiğiniz gibi altın dükkan olması ve üst katın da boş alması ısınma sorunu oluşturuyor. Kombiniz eviniz için yeterli olmasına karşın, çok fazla ısı kaybı yaşıyorsunuz. Bunu biraz engellemek için, tavana tavan kaplama köpüklerini yapıştırabilirsiniz. Ayrıca, petek arkasına duvarsın ısıyı emmesini engellemek
   için alümünyüm folyolu plakalar yerleştirebilirsiniz. Bu gibi evlerde, parkenin altına, şilte yerine, dansitesi yüksek, sıkıştırılmış strafor yapılırsa çok daha iyi olurdu.
   İyi günler

 25. Sakarya da 135 M2 3.kat 4 tarafı açık yalıtımlı üstü çatı yerden ısıtmalı dairemiz için kombi ve tasarruf önerileriniz nelerdir
  Şimdiden teşekkürler

  • Murat Bey,
   24.000 kcal/h lık bir kombiye ihtiyacınız var. Dairenizin üstü çatı olduğu için, tavanınıza tavan kaplama köpüğü yapıştırabilirsiniz. Bir miktar faydası olacaktır.

 26. Merhabalar evim Van da triblex 3 kat 30 mt petek var yalıtım çok güzel acaba kaçlık kombi kullanmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim

  • Recep Bey,
   Kazanlı kombi kullanmanız gerekiyor. Büyük kapasiteli kombiler hakkında detaylı bilgileri kombi bayilerinden edinebilirsiniz.
   Birkaç bayiye uğrayın. Bu gibi kombilerde hesabı yaparken, birkaç yerden öneri almak iyi olur. Düşük kapasiteli kombi almanızı önler.

 27. Merhaba, istanbul’da 175m2 teras dubleks, yerden ısıtmalı bir evimiz var. Mevcut kombiyi yıllar önce 24kw takmışlar ama bir türlü ısınamıyoruz. Bir kaç yere sorduk genel olarak 28kw sizi kurtarır ama 35kw takarsanız hem sıcak su hem de ısınmada kafanız rahat eder dediler.
  2 sorum var;
  1) sizce de 35 kw uygun mudur?
  2) Mevcut sistemime 35kw’lık kombi takmanın tesisata bir zarar olur mu? Yüksek kombi taktık diye tesisatı zorlar mıyız diye endişe ettim. Malum yerden ısıtmada tamirat zor cive pahalı.

  Çok teşekkür ederim

 28. Merhaba ;
  Yeni aldığın evim Ankara’da 4 katlı,2 yıllık binanın en üst katında. İlk oturanı benim. 3 +1 net 135 m²,2 banyolu. Doğu ,Güney ve Batı cepheli. Evin mantolaması var. Camlar çift cam PVC’li.
  Evde 6,2 Mt (7 adet petek) ve 1 havlupan petek var. Kombi Ariston 24 FF 20000’lik.
  1 Yıl kombiyi 50 derecede çalıştırdım halde evimi konforlu tam olarak ısıtamadım. Aşırı soğuklarda günlük 14-15 m³ yaktı. Bu yıl oda termostatı bağlattım ,kombiyi de 80 dereceye ayarladım. Yine aşırı soğukların olduğu günlerde günlük 15-16 m³ yaktı.(Ama geçen yıla nazaran evi biraz daha ısınıyor. Ama hala istediğim konforu sağlamış değilim. 2 yıldır Doğalgaz faturası bizi yıldırdı.
  Sorum;
  1- Kombiyi değiştirmeli miyim. Kaçlık ,hangi kombi ve modeli önerirsiniz.
  2- Petek sayısı ve Mt takviyesi yapmalımıyım.
  Sizin değerli görüş ve önerilerinize çok ihtiyacım var.
  Teşekkür ederim.
  İyi günler.

  • İsmail Bey,
   135 metrekare evin ısınabilmesi için 9-10 metre petek olmalıdır. 9-10 metre petek için de 24.000 kcal/h lık bir kombi gerekiyor.
   Binanın yeni olması, diğer dairelerin boş olması, sizin en üst katta olmanız ve kombinizin de 135 metrekare için yetersiz olmasından dolayı eviniz yeterince ısınmıyor. Öncelikle, petek uzunluğunu arttırın ve kombiyi 24.000 kcal/h lık alın.
   İyi günler

 29. Merhaba 110 M2 alt kat ve 50 M2 üst kat olan dublex evimde toplam 11 metre petek var kaclik kombi benim için uygun olur

 30. Manisa’da 5 katlı bir apartmanda en üst katta 120m2 evim var. Aşağı yukarı 8.5 metre peteğim var. Kaç kW kombi almalıyım?

 31. İyi günler net 110 metre kare son kat çatısız ve yalıtımsız evimize viesmann 20 kw kombi taktık 2+1 oda sayısı toplam 9.6 metre petek boyu ve 1 havlupan var kombi kuzey cephede uzak olan güney cephesinde ki 2 odada ısınma sorunu yaşıyoruz. sizce sıkıntı kapasiteden dolayımı başka birşeyden mi.

  • İsmail Sultanoğlu,
   Evet, petek uzunluğuna göre kombiniz yetersiz kalıyor. Yalıtımsız olması da ısınmada önemli bir etkendir. 24.000 kcal/h lık yani (26-28 kw) kombi kullanmanız gerekiyor.

 32. Merhaba
  Eskişehir de bulunan 210 m2 kuzey cephe iyi yalıtılmış triplex mustakil evim için yerden ısıtma düşünüyorum Vissmann Vitodens 100 W modeline karar verdik
  1. Sorum alacağımız kombi yi 26 kw veya 35 kw mı seçmeliyim?
  2. ilave devirdaim pompası kullanmalımıyım eğer kullanmam gerekiyor ise devirdaim pompası mı? veya yerine her kat a motorlu vana mı kullanmamı önerirsiniz
  Teşekkür Ederim

  • Levent Bey,
   26 kw kapasiteli kombi size yetmez. 35 kw lık almanız gerekiyor. 35 kw lık kombi de ilave pompa olabilir. Daha yüksek kapasiteli bir kombi alırsanız, pompaya da motorlu vanaya da ihtiyaç kalmaz. Örneğin: 42 veya 45 kw kombi. En az 38.000 kcal/h lık bir kombi kullanın.

 33. Evim 210 m² dubleks ve güney cepheli. 14 petek var. Usta 28 kw(22600kcal/h) yeterli dedi ama ben 40 kw(33282kcal/h) kombi taksam sorun olur mu? Tüketim artar mı?

 34. Merhaba kolay gelsin Elazığ da altı bodrum oturan yok üzeri ev 160 metrekare 3+1 evde oturuyorum kaç waltlik kombi alınmalı

 35. Evimiz 170 metrekare dublex müstakil ev. 13 metre petek, 3 ebeveyn banyosu ve 1 de normal banyo vardır. Hangi kombiyi tavsiye edersiniz.

 36. selamünaleyküm bodrum katta odaları olan ters dublex dairede oturuyorum net 130 mertre kare ve 6 metre petek ve havlupan var. bodrumdaki odalar üstkata göre soğuk kombim eski yenilemek istiyorum. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 37. İyi günler,evim otopark üstü ve yerden ısıtma sistemini kullanıyoruz net 150 metrekare,24 kw lık Beko marka yoğuşmalı kombi kullanıyoruz yeterli gelmiyor,buderus marka 28 kw lık kombi almayı düşünüyorum bu konuda fikir verebilir misiniz.

 38. Merhaba ,iyi çalışmalar evim izmir’de binamız 6 katlı ben 2.katta ara dairede oturuyorum alt, üst, sağ ve sol cephemde daireler var dairem 4+1 petek toplamı 9,5 ev 150 mt2 bunun için bana buderus gb 062 öneriyorlar sizin öneriniz ve kaç kw’lık kombi kullanmam gerekiyor tekrar kolay gelsin iyi çalışmalar.

  • Merhaba Uğur Cengiz,
   Bahsettiğiniz kombi 20.000 kcal/h lık olduğu için, sınırda kalıyor. Eğer sert bir iklim kuşağında olsaydınız, iyi bir ısınma için, 24 binlik almanızı tavsiye ederdim. Ama bahsettiğiniz kombi İzmir için yeterli olacaktır.

 39. Merhabalar,
  200 m2 3 katlı fakat 2 katı ısıtacaklar önerilen marka; buderus gb172-35 kw sizin fikriniz nedir?

  • Süleyman Büyükalpelli,
   200 metrekare ve 2 kat için bahsettiğiniz model tam sınırda kalıyor. Fakat petek uzunluğu 13 metreyi geçmiyorsa kullanabilirsiniz. Ayrıca, 3. katı da kullanmaya karar verirseniz, bu kombi çok yetersiz kalacaktır.

 40. Kolay gelsin,sıfır en üst kat net 130m2 dairem için 24kw kombi yeterli olduğu söylendi fakat,1i ebeveyn olmak üzere 2 banyosu bulunduğu için 28kwlık kombi tercih etsem bunun ne gibi zararları olur acaba?Daha fazla gaz tüketimi olurmu?şimdiden teşekkürler

  • Sefa Sefa,
   130 metrekare için 24kw kombi yeterlidir. Fakat, net bir cevap için peter uzunluğunu vermeniz gerekiyor. Bir üst modelin zararı olmaz. Yakıt tüketimini fazla etkilemez.

   • henüz daha kaloriferlerimiz takılmadı ama hesaplarıma göre 9.5 10 metre petek boyu olacak.Benim için önemli olan 2 banyoda kullanılırken su sıcaklığında bir kaybım olmasın.

    • Sefa Sefa 24 kw kombi, 11 metre petek için yeterlidir. Sizinki sınırda kalıyor ama iyi bir kombi alırsanız yeterli olacaktır. 28 kw ise, kesin sizin için bir çözüm olacaktır.

 41. Merhabalar.145 m2 evim. Son 5.kat. öğleye kadar net güneş görüyor. 😊 (güney bati herhalde) kw ve kcal olrak hangi değerler uygun olur. Teşekkürler.

 42. Kayseri de iki katlı dubleks evim var kombinin yeri aşağıda evimde toplam da 18 mtretul petek var kaç KV kombi almam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim

 43. Merhaba, 2 katlı dubleks evimiz var alt kat 2+1, 1 banyo 1 mutfak 100 metrekare. Üst kat 2+1 ve 1 banyo 75 metrekare teras hariç. Güney cepheli ev. Petek döşenecek ve kombi alcaz hangi kombiyi önerirsiniz.

 44. Merhaba yeni dogalgaz doseticem 6.80 petek var ev 105 m2 bosch 2200i 20/25 kombi önerdiler isitirmi fatura çok gelirmi acaba

 45. Gaziantep’ten merhaba 145 mk bir müstakil evim var en üst katta (2) oturuyorum ön ve arka cephesi açık fakat güneş almıyor kombi ve Petek seçimini nasıl yapmalıyım şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Mehmet Bey,
   9 metre peteğe kadar 20.000 kcal/h lık bir kombi yeterli olacaktır. 9 metreden uzun petek için 24.000 kcal/h lık bir kombi taktırın.
   Net 145 metrekare ise, 10-11 metre petek ve 24.000 kcal/h lık kombi tavsiye ederim.

 46. İyi akşamlar balıkesir bandırmada 110 metrekare 4. kat üstü çatılı dış cepheli evim var 7.5-8 m petek var evi aldığımda ferroli domicompact f24 d 24 kw vardı sizce bu iyi mü değiştirmem gerekir mi ve de daha iyi verim almak için ne yapabilirim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 47. Ters dubleks daire 140m2 bursada 8.kat kombi üst kat terasta olacak. 8 mt kadar petek var. Tek banyo alt katta. Nasıl bir kombi kw dışında hangi özellikleri tavsiye edersiniz.

  • Erkan Bey,
   8 metre petek 140 metrekare iyi ısıtmayabilir. İyi ısınmak için, 10-11 metre petek daha iyi olurdu.
   8 metre için; 20.000 kcal/h lık bir kombi, 10-11 metre petek için 24.000 kcal/h lık bir kombi size uygundur.

 48. Merhaba, İstanbul’da dubleks evde oturuyorum, alt komşum yakmıyor. 180 m2 ev, üst katta salon ve 2 oda var sadece 1 odayı yakıyoruz, alt katta 3 artı bir odayı kullanıyoruz. Alt katta 7 petek, üst katta 5 tane var. Ancak üst katta sadece 1 petek kullanılacak. 28 kw yeterli olur dediler ama yukarıdaki yorumları okuyunca yeterli olmadığını anlıyorum. İzolasyon yaptırmıştık, senelerdir ısınma problemimiz var. Tavsiyeniz nedir? Teşekkür ederim.

  • Merhaba Özlem Güneş,
   Petek uzunluğu yaklaşık olarak 8 metreye göre hesaplarsak ve sadece yukarıdaki 1 odayı yaktığınızı düşünürsek ucu ucuna kurtarıyor.
   Petek uzunluğunu tam verirseniz daha net çıkarabiliriz. Diğer odaları da daha sonra kullanma olasılığınız varsa, daha üst kapasiteli bir kombi tercih etmenizde fayda var.

 49. Ağrıdan yazıyorum 61 metrekare toki 2+1 zemin kata hangi kombiyi taktirmaliyim. Yoğuşmalı taktirmazsam ne olur. Petek 8 metreyi geçmezse yoğuşma işe yaramaz mı.

 50. Merhaba Kocaeli’de 75 m2 Güney cephe yalıtımlı ev de 17.000kcal/h lik kombi kullanmayı düşünüyorum fakat konvansiyonel mi yoğuşmalı mı olmalı bu hangisi tasarruflu olur nedeni nedir
  Teşekkür ederim saygılarımla.

 51. Merhaba evim ikinci kat ve arakatta 85m2 . Evimde bulunan petekler eski ve evdeki peteklerin boyu toplam 3 metre uzunluğunda ne tarz kombi alsam daha iyi olur. Kaç Kw ? Yoğuşmalı veya daha başka hangi kombi türünü önerirsiniz ?

 52. MERHABA,
  EVİMİZ KONYA’DA MÜSTAKİL TRİPLEX VİLLA
  EVİMİZ ÜÇ CEPHELİ OLUP KUZEY, GÜNEY VE BATI CEPHELİDİR.
  1. KATINA 7,5 METRE PETEK (70 METRE KARE ALANA SAHİP) 2 ODA, MUTFAK VE KORİDOR
  2. KATINA 7 METRE PETEK + HAVLUPAN (70 METRE KARE ALANA SAHİP) 4 EŞİT ODA, BANYO VE KORİDORDAN OLUŞMAKTA
  3. KATINA 3.5 METRE PETEK + HAVLUPAN (40 METRE KARE ALANA SAHİP) 2 ODA, BANYO VE KORİDOR OLMAK ÜZERE TOPLAM 19 METRE PETEK TAKILACAKTIR.
  USTAMIZ 42 KW BAYMAK DOLCEVİTA KOMBİNİN BURASI İÇİN YETERLİ OLACAĞINI SÖYLEDİ.
  SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR PETEK METRAJI UYGUNMUDUR. KOMBİ YETERLİ PLACAK MIDIR. TEŞEKKÜR EDERİM.

 53. Merhabalar🌸 Evimiz 2 katlı daire başı yaklaşık 110/115 m2 Hiç doğalgaz tesisatı yok üst kata döşetmeyi düşünüyoruz.
  Salon:2.00
  Mutfk:1.00
  O.odası:1.40
  Hol:1.00
  y.odası:1.20
  Ç.odası1.00
  Banyo:5×10
  Buderus 22i 20KW olacak şekilde keşif yaptılar sizce verilen karar nasıl? (Ayrıca termostat kablolu mu yoksa kablosuz mu olmalı?)

 54. Merhabalar Afyon da ikamet ediyorum. 140metrekare yerden ısıtma 4artı1 evimiz var. Ara kat. Nasıl bir kombi almalıyım?

 55. Kolay gelsin
  Kicaeli Başiskele ilcesinde
  210 metre brut net yaklasik 180metre giris dublex daire aldim (4+1) nasipse bu daireye kac metre petek ve kacll kv lik kombi almaliyim simdiden teşekkürler

 56. 3 katli ev . toplam petek uzunlugu 17m ve 3 havlupan , isinacak alan net 180m2
  tavsiyeniz ne olur. birde kazanli ve kazansiz kombiler arasindaki en belirgin fark nedir? neden kazanli tercih edilir? neden kazansiz tercih edilir? simdiden tesekkurler

 57. Bursa da 140 metrekarelik evimiz var. Ara kat ve iki odası karanlıkta. Yerden ısıtma. Nasıl bir kombi almalıyım. Teşekkürler…

 58. Merhaba 140metre kare ara kat kuzey cephe evinize ilk defa kombi takılacak 24kw yeterli olduğunu biliyoruz ama 28kw tercih etmek daha iyi dedi kombi işiyle uğraşan biri katiliyormusuznuz 28kw takmanın yararı yada zararı olur mu fikrinize acil ihtiyaç diyorum saygılar

  • Esengül,
   26kw hatta, 28 kw bir kombi sizin için daha uygun olacaktır. 28 kw nın zararı olmaz. Daha düşük kapasiteli kombide ısınma sorunu ve devridaim sorunu yaşarsınız.

 59. Çok teşekkür ediyorum bu bilgi son kararını vermemde çok faydalı oldu konyadayiz kuzey cephedeyiz komşular hep 24kw taktı biri çıkıp bana 28tak bence daha faydalı olur dedi ve benim kafam karışmıştı şimdi emin oldum kombi konusunda eca promix 28kw veya Alarko sederans düşünüyorum tavsiyeniz ne olur

 60. merhabalar evim doğu cephesinde 2 katlı 70+70 m2 2 katlı triplex ev için kaç metre petek ve kaç kcal kombi önerirsiniz

 61. Merhaba iyi çalışmalar 80m2 ara kat Manisa alasehir deki daire de 5.10 metre petek ve havlupan vardır. Keşif e gelen arkadaşlar 20kw kombiler önerdiler. Vaillant intro 1824—-bosch 2220i ve demirdöküm atromis p20 yi arastirinca beğendiğim modeller. İki sorum var size bosch 2500 condense modeli var ama 24 kw bu eve 24 kw alsam sorun yaşar mıyım. Birde demirdöküm atromis p20 sizce uygun olur mu teşekkürler

 62. Merhabalar İyi Çalışmalar ve yardımlarınız için herkes adına teşekkür ederim.
  Sakarya Merkez’de ikamet etmekteyim. Dairemiz en üst katta yani 3. katta 140m2, Yerden ısıtma ve Kuzey Cephesine bakıyor, öğleden sonra güneş alıyor sadece mutfak ve salonun bir bölümü dairem dörtgen, I harfi gibide diyebiliriz. Çatıda yalıtım yok çatı kenarlarına izocam koyulmuş ama yeterli değil. Ayrıca alt kattaki komşumuz var ile yok arasında, olsa da hiç yakmıyor zaten, sıfır. Faturasından belli, sadece su. 70tl civarlarında faturası var. Bu kış donduk, mecbur yaktık 700 lira civarı fatura geldi. Nasıl bir kombi almalıyım ki sorunum ortadan kalksın.

  • Merhaba Emrah Bey,
   İyi bir ısınma için kombi ile birlikte yalıtım da önemli aksi halde, kombi ne kadar iyi olursa olsun, gaz tüketimi fazla olacaktır. Evinizde yalıtıma da önem verin. Eviniz bu hali ile en az 10 metre petek ve 24.000 kcal/h (28 kw) lık bir kombi ile ısınabilir. İyi ve ekonomik ısınma için, yalıtım da düşünün.

 63. Şile’de 3 kat müstakil ve tamamen yerden ısıtma evim var, her kat 100’er m2, toplam 300m2. Kaç kW ve marka önerirsiniz?

  • Abdulkadir Bey,
   Petek uzunluğu 8-9 metreyi geçmiyorsa, 20.000 kcal/h lık (24 kW) bir kombi sizin için yeterli olur.

 64. Merhaba,
  İzmir- K.Yaka’da Isı ve sıvı yalıtımı (Mantolama) yapılmış 5 katlı yapışık düzen Doğu-Batı Cepheli bir apartmanın 3. katında 140 m2 dairem için döşenmiş 7.6 metre Demirdöküm plus Petek mevcut olup kombi olarak Airfel Dijifel Condens 24 KW kombi önerdiler.
  Kombi marka ve kalite olarak iyimidir? petekler 8 metreden daha az olduğu için 20 KW Kombi yeterli olabilir mi?
  Vereceğiniz değerli yanıtınız için peşinen teşekkür ederim.

  • Merhaba Bülent Bey,
   Konumuzun İzmir’de olması ve 8 metreden az petek olması dolayısıyla (24 kw) 20.000 kcal/h lık bir kombi 140 m2 eviniz için yeterli olacaktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz