Kombi Hesaplama, Kombi Seçimi, En Az Yakan Kombi

Kombi satın alırken bu bilgiler çok işinize yarayacak.

kombi hesabı
Kombi hesaplama

Kombi seçimi oldukça zahmetli bir iştir. Çünkü, uzun ömürlü, yıllarca kullanabileceğiniz, garantili, evinizin kapasitesine tam uyan bir kombi satın almak istersiniz. Aşağıda, kombi kw hesabı ve kombi hesaplama ile ilgili bilgileri paylaştık. Kombi seçimi yaparken size çok faydalı olabilir.

Bu pahalı cihazları alırken yanlış seçim yapmak, telafisi zor hatalara neden olabilir. Evinizin ısınmaması, kombinin sürekli arıza vermesi, servis ağının yetersizliği gibi daha birçok sıkıntı ile uğraşmanız gerebilir.

Şimdi, kombi seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara ve kombi hesabına geçelim.

Kombi Hesaplama

kombi hesaplama
Kombi hesaplama

Kombi hesaplama yaparken; tam olarak evinizin tapusunda yazan metrekareye göre kombi satın almanız yanlıştır.

Eviniz kuzey cepheye bakıyorsa, kombi ısıtma alanı 15 m² düşer. Petek uzunluğu da 2 metre azalır.

Yani, 24 kcal/h lık bir kombi; 150 metrekare ev için ve 11 metre petek için yeterli olur, fakat, aynı kombi kuzey cephede 135 metrekare ev için ve 9 metre petek için uygun olacaktır.

Kaç Kw Kombi Almalıyım?

Kaç kw lık kombi almalıyım?, nasıl bir kombi almalıyım?, kombi tercihi nasıl yapılır?: sorularınıza hızlı cevap niteliğinde, evin metrekaresine göre ve kombi kapasitesine göre birkaç hazır kombi hesabını paylaşalım:

17 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 70 metrekare eve kaçlık kombi kullanılmalı?: 17 binlik kombi, 70 metrekare bir ev için uygundur. 1 ila 7 metre petek ısıtır.

20 kw kombi kaç metre kare petek ısıtır? 120 metrekare eve kaçlık kombi almalıyım?: 20 binlik kombi, 120 metrekare ev için uygundur. 20 binlik kombi 8-9 metre petek ısıtır.

24 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 150 metrekare eve kaçlık kombi kullanmalıyım?: 24 binlik kombi, 150-160 metrekareye kadar bir ev için uygundur. 24 binlik kombi 10-11 metre petek ısıtır.

26 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 180 metrekare ev için kaçlık kombi almalıyım? 26 binlik kombi, 180 metrekare ev için uygundur. 26 binlik kombi 12-13 metre petek ısıtır.

30 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 200 metrekare ev için kaçlık kombi almalıyım?: 30 binlik kombi, 200 metrekare ev için uygundur. 30 kcal/h lık bir kombi, 14-15 metre petek ısıtır.

Yukarıdaki kombi hesaplamaları yaklaşık olarak verilmiştir. Evin hangi cephede bulunduğu, ısı yalıtımı durumu, kombi peteklerinin enleri hesabı etkileyebilir.

Eğer evinizin yüz ölçümü arada kalıyorsa, bir üst kapasiteli kombiyi tercih edin.

En Az Yakan Kombi Hangisi?

en az yakan kombi
Hangi kombiler az yakar?

Hangi kombiler az yakar? en az yakan kombi hangisi?, En az yakan kombiler tam yoğuşmalı kombilerdir.

Eşanjör: Gazın ısısını verdiği ilk tabakadır.

Yoğuşma: Çıkan sıcak gazın kombi içinde yeniden çevrilmesiyle ısı ve bir miktar gaz tasarrufu sağlamasıdır.

Kombilerde yoğuşma sanıldığı gibi sadece büyük ve uzun peteklerde olmaz. Küçük mekanlarda da yoğuşma gerçekleşir, Fakat tam yoğuşma gerçekleşmediğinden enerji tasarrufu az olur. 

Kombilerde tam yoğuşma olabilmesi İçin petek uzunluğunun 8 mt. ve 8 mt.den daha fazla petek olması gerekir. Yoğuşma yaklaşık %35 enerji tasarrufu sağlar.

Kısacası az yakan kombi tam yoğuşmalı kombidir.

Hangi Kombiler Daha İyi?

hangi kombi iyi
Hangi kombi?

Hangi kombi iyi, hangi kombi daha iyi?: Bilinen kombi markalarından tercih etmeye çalışın. Ekonomik veya çok bilinmeyen bir kombi alıyorsanız bulunduğunuz bölgede servis ağı olup oladığını kontrol edin.

Kombiniz ERP yönetmeliğine uygun olmalı. (Avrupa birliği zorunlu yönetmeliği) Erp’yi kısaca özetlersek: Kombilerin çevreye olan olumsuz etkilerini en aza indirip yüksek verimli cihazlara geçiş sistemi.

Yani, Türkiye ‘de 21/04/2018 tarihinden önce üretilen hermetik kombiler (yoğuşmasız kombiler) 01/01/2019 tarihine kadar satılabilecek.

Fakat, kombi satın almak isteyen son kullanıcıya satış yapan bayiler tarafından bir satış engeli ve cezası bulunmuyor.

Kısacası; kombi seçimi yaparken, erpli kombileri tercih ederseniz, hem çevreye zarar vermezsiniz hem de yüksek verimli, az yakan kombi satın almış olursunuz.

Kombi Markaları

kombi markaları ve ülkeleri
Kombi markaları listesi

Türkiye’deki bazı kombi markaları

 • Buderus kombi
 • Viessman kombi,
 • Vaillant kombi,
 • Alarko kombi,
 • Demirdöküm kombi,
 • Baymak kombi,
 • Eca kombi,
 • Airfel kombi,
 • Ferroli kombi,
 • Arçelik kombi,
 • Baxi kombi,
 • Beko kombi,
 • Ariston kombi,
 • Bosh kombi,
 • Lg kombi,
 • Profilo kombi,
 • Electrolux kombi,
 • Altus kombi

Yukarıda kombi hesaplama, ve kombi seçimi ile ilgili bazı ip uçları paylaştık. Kullandığınız kombileri ve deneyimlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Örneğin; az yakan kombi yorumları veya en az arıza yapan kombi yorumları v.b.

10 Yorum

 1. Erzurumda 3katlı dubleks evim var her kat 90 m kare 1katta 5m petek 2katta 8 m petek 3 katta 7 m petek var toplam 20mt petek var kombim baymak brötje novadens 45kwbu uygunmudur akşamları saat 5 den gece 1 kadar 45 yakıyorum kw başina 1 kw yakıyor saat sabah10dan akşam 5 kadar 32veya 35 de yakıyorum 1kw la yarım kw arası yakıyor SORUM ŞU KOBİ BU 3 KATA UYGUNMUDUR PETEK SAYISI İYİMİDİR VE SİZCE BU KOMBİYİ BAŞKA NASIL YAKARIM CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • Kenan Bey,
   Petek sayısını arttırın özellikle ilk kattaki petek sayısının artması gerekiyor. Kombiniz 3 kata uygun fakat petek sayınız Erzurum’un kışı için çok düşük. Az yakmayı deneme yanılma yoluyla bulmanız gerekiyor.

 2. Selamlar yukarıda bazı kombi markalarını sıralamışsınız? Bu sıralama iyiden kötü ye doğru mu sıralandı acaba? En az yakan dan en çok yakan olarak mı sıralandı?

  • Kazım Bey,
   Hayır, belirli bir sıralamaya göre yapılmamıştır. Google da kombi markaları arandığı için marka isimleri listesi yazılmıştır. Google’da fiyat v.b. karşılaştırması yapılabilmesi için listelenmiştir.

 3. Merhabalar. Bursa ‘da taban 120 m2 toplamda 400 m2 3 katlı yerden ısıtmalı bağımsız villa yaptırmaktayım. Kombi seçme aşamasındayım. Görüştüğüm firma Daikin Premiz VZ Tam yoğuşmalı premiz 38 kw kombi tavsiye etti. Sizce uygunmudur Teşekkürler.

 4. 135 m daire 4.kat güney cephe. Daireyi ısıtmak için elektrikli kombi düşünüyoruz. 10m petek gideceğini söyledi ustalar. Kaç kw kombiyle ısıtabiliriz.

 5. Merhaba Mersin Erdemli de Güneybat, batı, kuzeybatı cepheli 65 Mt kare kullanım 2+1 darirem var. Üç odaya petek tesisatı döşenmiş. Buraya kaç metre petek ve kaç kwlik Kombi gerekir?

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz