ArabicAzerbaijaniChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianKannadaPortugueseRussianSpanishSwedishTurkish

Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Kombi Hesaplama, Kombi Seçimi Rehberi

kombi hesabı
Kombi hesaplama

Bu yazımızda kombi seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalara değindik. Kombi seçimi hesabı, kombi hesaplama, kombi kw hesaplama, daire kombi hesaplama gibi konularda örnekler vererek doğru kombi seçimi yapmanızı amaçladık. Ayrıca, kaç kw kombi almalıyım, en az yakan kombi, en iyi kombi hangisi? ve en çok tutulan kombi markaları gibi aklınızda kalan soruları cevapladık. Yazımızın sonundaki yorumlar da kombi seçimi yaparken size faydalı olabilir.

Kombi Seçimi

Kombi seçimi oldukça zahmetli bir iştir. Çünkü, uzun ömürlü, yıllarca kullanabileceğiniz, garantili, evinizin kapasitesine tam uyan bir kombi satın almak istersiniz.

Bu pahalı cihazları alırken yanlış seçim yapmak, telafisi zor hatalara neden olabilir. Evinizin ısınmaması, kombinin sürekli arıza vermesi, servis ağının yetersizliği gibi daha birçok sıkıntı ile uğraşmanız gerebilir.

Öncelikle, en az yakan kombilere değinelim. Ardından, eviniz için hangi kombiyi alacağınızı bilmiyorsanız; kombi hesabı ile ilgili tavsiyelerimizi açıklayalım.

En Az Yakan Kombi Hangisi?

en az yakan kombi
Hangi kombiler az yakar?

Hangi kombiler az yakar, en az yakan kombi hangisi?, En az yakan kombiler tam yoğuşmalı kombilerdir.

Eşanjör: Gazın ısısını verdiği ilk tabakadır.

Yoğuşma: Çıkan sıcak gazın kombi içinde yeniden çevrilmesiyle ısı ve bir miktar gaz tasarrufu sağlamasıdır.

Kombilerde yoğuşma sanıldığı gibi sadece büyük ve uzun peteklerde olmaz. Küçük mekanlarda da yoğuşma gerçekleşir. Fakat, tam yoğuşma gerçekleşmediğinden enerji tasarrufu az olur. 

Kombilerde tam yoğuşma olabilmesi için, petek uzunluğunun 8 mt. ve 8 mt.den daha fazla petek olması gerekir. Yoğuşma yaklaşık %35 enerji tasarrufu sağlar. Kısacası, en az yakan kombi tam yoğuşmalı kombidir.

Kombi Hesaplama

kombi hesaplama
Kombi hesaplama

Kombi hesaplama yaparken; tam olarak evinizin tapusunda yazan metrekareye göre kombi satın almanız yanlıştır.

Eviniz kuzey cepheye bakıyorsa, kombi ısıtma alanı 15 m² düşer. Petek uzunluğu da 2 metre azalır.

Yani, 24 kcal/h lık bir kombi; 150 metrekare ev için ve 11 metre petek için yeterli olur. Fakat, aynı kombi kuzey cephede 135 metrekare ev için ve 9 metre petek için uygun olacaktır.

Kombi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, evin kaç katlı olduğudur. Örneğin: 120 metrekare bir eve 20.000 kcal/h lık bir kombi yeterli olurken; aynı metrekareye sahip dubleks bir eve bir üst kapasiteli kombi alınmalıdır. Kombi pompa motorunun üst katlara suyu iyi dağıtabilmesi için bu gereklidir. Aynı şekilde, 3-4 kata kadar çıkan evlerde de daha yüksek kapasiteli kombiler kullanılmalıdır.

Kaç Kw Kombi Almalıyım?

Kaç kw lık kombi almalıyım?, nasıl bir kombi almalıyım?, kombi tercihi nasıl yapılır?: sorularınıza hızlı cevap niteliğinde, evin metrekaresine göre ve kombi kapasitesine göre birkaç hazır kombi hesabını paylaşalım:

17 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 70 metrekare eve kaçlık kombi kullanılmalı?: 17 binlik kombi, 70 metrekare bir ev için uygundur. 1 ila 7 metre petek ısıtır.

20 kw kombi kaç metre kare petek ısıtır? 120 metrekare eve kaçlık kombi almalıyım?: 20 binlik kombi, 120 metrekare ev için uygundur. 20 binlik kombi 8-9 metre petek ısıtır.

24 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 150 metrekare eve kaçlık kombi kullanmalıyım?: 24 binlik kombi, 150-160 metrekareye kadar bir ev için uygundur. 24 binlik kombi 10-11 metre petek ısıtır.

26 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 180 metrekare ev için kaçlık kombi almalıyım? 26 binlik kombi, 180 metrekare ev için uygundur. 26 binlik kombi 12-13 metre petek ısıtır.

30 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 200 metrekare ev için kaçlık kombi almalıyım?: 30 binlik kombi, 200 metrekare ev için uygundur. 30 kcal/h lık bir kombi, 14-15 metre petek ısıtır.

Yukarıdaki kombi hesaplamaları yaklaşık olarak verilmiştir. Evin hangi cephede bulunduğu, kaç katlı olduğu, ısı yalıtımı durumu, kombi peteklerinin enleri hesabı etkileyebilir.

Eğer evinizin yüz ölçümü arada kalıyorsa, bir üst kapasiteli kombiyi tercih edin.

En İyi Kombi Hangisi?

hangi kombi iyi
Hangi kombi?

Hangi kombi iyi, hangi kombi daha iyi en iyi kombi hangisi?: Bilinen kombi markalarından tercih etmeye çalışın. Ekonomik veya çok bilinmeyen bir kombi alıyorsanız bulunduğunuz bölgede servis ağı olup oladığını kontrol edin.

Kombiniz ERP yönetmeliğine uygun olmalı. (Avrupa birliği zorunlu yönetmeliği) Erp’yi kısaca özetlersek: Kombilerin çevreye olan olumsuz etkilerini en aza indirip yüksek verimli cihazlara geçiş sistemi.

Yani, Türkiye ‘de 21/04/2018 tarihinden önce üretilen hermetik kombiler (yoğuşmasız kombiler) 01/01/2019 tarihine kadar satılabilecek.

Fakat, kombi satın almak isteyen son kullanıcıya satış yapan bayiler tarafından bir satış engeli ve cezası bulunmuyor.

Kısacası; kombi seçimi yaparken, erpli kombileri tercih ederseniz, hem çevreye zarar vermezsiniz hem de yüksek verimli, az yakan kombi satın almış olursunuz.

Kombi Markaları

kombi markaları ve ülkeleri
Kombi markaları listesi

Türkiye’deki bazı kombi markaları (Liste kalite sıralaması değildir.)

 • Buderus kombi
 • Viessman kombi,
 • Vaillant kombi,
 • Alarko kombi,
 • Demirdöküm kombi,
 • Baymak kombi,
 • Eca kombi,
 • Airfel kombi,
 • Ferroli kombi,
 • Arçelik kombi,
 • Baxi kombi,
 • Beko kombi,
 • Ariston kombi,
 • Bosh kombi,
 • Lg kombi,
 • Profilo kombi,
 • Electrolux kombi,
 • Altus kombi

Yukarıda kombi hesaplama, ve kombi seçimi ile ilgili bazı ip uçları paylaştık. Kullandığınız kombileri ve deneyimlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Örneğin; az yakan kombi yorumları veya en az arıza yapan kombi yorumları v.b.

181 Yorum

 1. evim 78 metre 5.50 cm petek gerekicek kombi tavsiye edrmisiniz çok abartılı kombi istemiyorum benim evime yeticek bir kombi ve az yakıcak

    • Ahmet Bey,
     Marka, model veremiyoruz maalesef. Sanal mağazalardan 20 kw lık modellerin kullanıcı yourmları işinize yarayacaktır.
     2. kombiyi el güvenilir bir yerden almalısınız.

 2. Merhaba Denizlide 2 adet ev için görüşünüzü alabilir miyim? 1.si toki 3+1 brüt 110 m2 net 88 m2 2.kat (arakat) güney ve batı cepheli dış cephe yalıtımlı,
  2.si 3+1 brüt 135 m2 net 120 m2 3.kat (en üst kat) doğu,güney ve batı cepheli dış cephe yalıtımı yok. Teşekkürler.

 3. Merhaba , evimiz 120 metrekare 5 metre Petek 1 havludan var.kuzey,Doğu,batı cephe ve alt ve üstten tam Arakat. Nasıl bir kombi tercih etmeliyim.teşekkürler

 4. 135 mt² evim var guney cephe ara kat 3 cephesi var ama kışın güneşi batı cep. görüyor sadece güneyinde bina var kaçlik kullanalim kombiyi

 5. merhaba 170 m2 3 katlı petekli bir ev için hangi özelliklerde ve hangi marka kombiyi önerirsiniz şimdiden teşekkürler.

 6. Merhabalar, Denizli’de yerden ısıtmalı, dubleks, Tapu bilgisine göre 173 m² (alt katta 4 oda ve mutfak, üst katta ise 2 oda ve teras bulunmakta) Kaç kw lik kombi kullanmalıyım.

 7. Merhabalar, evimiz Balıkesirde. Giriş katı 70 metrekare, 2. kat 70 metrekare ve -1 yarısı toprak içerisinde olmak üzere 3 kat 210 metrekare kullanım alanlı triplex evimizde toplam 7 petek ve 9 metre petek uzunluğu bulunmakta. Hem kuzey hem güney cephe. Bitişik nizam villa şeklinde, sağında ve solunda komşu villa bulunmakta. Kombi giriş katına takılacak kaçlık kullanmamızı önerirsiniz? Teşekkürler.

 8. silivride ist.yaşıyom 214 m2dublex yerden ısıtmalı 4 tarafı açık amayalıtımlı güney kuzey doğu batı açık alnlı evde oturucam çkaç kw lik kombi gerekir.tşk.

 9. Merhabalar, ofisim doğuanadoluda, güney cephesi 1+1, 2 metre petek ve bir havlupandan ibaret. Acaba kaç kw kombi almalıyım. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Ferman,
   17.000 kcal/h (20 kw) kombi fazlasıyla yeterli olur. Daha düşük kapasiteli doğalgazlı kombi bulmak zor.

 10. Merhaba hocam 2020 yılı yapımı ısı yalıtımlı 180 m2 daire arakat kuzey güney doğu cephe 5+1 oda 2 havlupan 9 metre petek var. Kaçlık kombi ve hangi marka kombi takılması gerekir. İlginiz için şimdiden tşk.

 11. Merhaba. 3 katlı, merdivenler dahil yaklaşık 250 metrekare bir ev için hangi kuvvetteki kombi kullanmalıyız?

 12. Merhabalar evim Kırıkkale’de müstakil 2 katlı 160 metrekare 2 daireden oluşuyor. 2 kat içinde kombi ve petekleri yaptıracağım. Evin dış ısı yalıtımı var ama çatıda yalıtım yok. Dairelerde kullanacağım Petek metresi ve kullanacağım kombi kapasitesi ne olmalıdır. Teşekkür ederim.

  • Merhaba Serhat Bey,
   2 katlı eviniz için en az, 12-13 metre petek kullanmanız gerekiyor. Kombi ise, en az 26.000 kcal/h lık (30 kw) olmalıdır.

    • Serhat Bey, 2 katlı eviniz için en az, toplamda 12-13 metre petek kullanmanız gerekiyor.
     Kombi ise, iki daire için, tek kombi kullanılacak ise, en az 26.000 kcal/h lık (30 kw) olmalıdır.

 13. Merhaba
  Ben doğuda oturuyorum. Evim dükkan üstü 4+1 ve 11 m uzunluğunda peteğim var. Evim güney cephesine bakıyor. Kaç kw lik kombi almalıyım ?

 14. Merhabalar.Evim müstakil dubleks 260 m2 her tarafı açık yer Burdur nasıl kombi almalıyım evde montolama izalasyon var.Simdiden teşekkürederim

 15. Merhaba
  Evim Hakkari de 100 metrekare ara kat. Güney batı cephe. Dış kaplama yapılmış. Toplam 6 tane petek var 2+1 . 18-24 kW alırsam yeterli olur mu? Şimdiden teşekkürler.

 16. Merhaba, 24 kw yeterken, faha fazla verim almak adina ve kombinin zorlanmasini onlemek adina 30kw veya 35 taktirdigimizda fazla doğalgaz tüketir mi? Böyle bir şeye gerek var mi?

  • Merhaba Fatih Bey,
   Her zaman ihtiyaçtan bir üst model almak daha iyidir. İyi verim alırsınız. Tabi bir miktar tüketim artacaktır.

  • Merhaba 130 M2 müstakil evim var evim güneş görmüyor yalıtımı yok evi keşife gelenler 15 metre petek yeterli dediler fakat bazı saydığım unsurlar göze alınmadı kaldım yer kışın soğuk biz 18 metre petek düşündük buna göre kaç kw lik ve az yakan kombi almalıyım

   • Merhaba Ali Bey,
    15 metre petek fazlasıyla yeterli olacaktır. 30.000 kcal/h lık 35 kw kombi kullanmanız gerekiyor. 18 metre için de 40 kW kombi kullanılması gerekir.

 17. Merhaba doğuda oturuyorum (135m2) 3+1 alt kat daire 9.20mt petek 50cm havlupan vailant 286/7-2 kombi öneriyorlar bizim evi ısıtırım tasarruflu olurmu sizce doğru tercihmidir ne önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim

  • Mehmet Bey,
   Bahsettiğiniz kombi, 9 metre petek için uygun. Fakat, doğuda oturduğunuz için ve eviniz 120 metrekareden büyük olduğu için, kış şartlarında sizi zorlayabilir.
   Hem ısınma hem de, sıcak su ihtiyacını kesintisiz karşılamak için, bir üst model kullanabilirsiniz. (24.000 kcal/h lık (28 kw) bir kombi, daha iyi bir seçim olacaktır.)

 18. Merhaba Konya ilinde 4+1 200 M2 güney Kuzey cepheli ara kat petek sayisi 7 ortalama 9-10 mt petek boyu hangi kombi uygun olur yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

  • Mehmet Bey,
   Dubleks değil ise, 24.000 kcal/h lık (28 kw), dubleks ise, 30.000 kcal/h (35 kw) lık bir kombi yeterli olacaktır.

   • kolay gelsin 5adet.130 cm
    1 adet.180cm
    1adet.100cm
    1adet.80cm
    1adet.60lik havlu pan var toplam kaç metre eder ve kaclik kombi almam lazim

    • Merhaba Hasan Bey,
     Petek boyu yaklaşık olarak 5,5 metre yapıyor. Eviniz 70-80 metrekareden küçük ise, 17.000 kcal/h lık (20 kw) yeterli olur.

  • Ersin Bey,
   Doğu illerindeyseniz 28 kw, daha sıcak illerdeyseniz 24 kw bir kombi eviniz için yeterli olacaktır.

 19. 85 metrekare net kullanım alanı olan yalıtımlı Güney cepheli alttan yalıtımlı yarı kapalı otopark olan 7 metreden az olan radyatörlü bir daireye nasıl bir kombi almalıyım

 20. Merhaba öncelikle üşenmeden tüm sorulara cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.
  Ankarada arakat sıfır daire 165 m2 güneydoğu cephe 7 petek 2 havlupan lı bir daire miz var tüm satıcılıar 24kw yeter diyor bende modülasyonlu 28 kw almak istiyorum öok yakar fslan diolar. Sizin tsvsiyenizi alabilirmiyim acaba.

  • Merhaba Melih Bey,
   Kombi seçiminde petek uzunluğu ve evin metrekaresi de önemlidir. Aynı anda birden çok yerde sıcak su kullanımında, (örneğin: bulaşık ve çamaşır makinesi, duş) sıcak suyun geçici olarak soğumaması ve iyi bir ısınma için, 28-30 kw kombi kullanmanız daha iyi bir seçim olacaktır.

 21. İyi akşam lar Kastamonu abana evim apartman dairesi 75 metre kare evim ön tarafı kuzeye bakıyor güneşin doğduğu tarafada sağa bakıyor denizden 200 MT içerdeyim hangi kaçlık kombi ve tafsiye edersiniz markada olabilir

  • Merhaba, Ahmet Saraçlı
   Petek uzunluğu 7 metreden kısa ise, 17.000 kcal/h (20 kw) lık, 7 metreden uzun ise 20.000 kcal/h (24 kw) lık kombi kullanmanız gerekiyor.

 22. Selamünaleyküm,

  165 metre karelik bir ev var ısı yalıtımı yapıldı ( mantolama) ve arakatta yer ısıtmalı, camlar plastik ve panjurlu.
  Bu eve nasıl bir kombi lazım? Yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler

  • A.S Fatih Bey,
   Doğu illerindeyseniz ve petek uzunluğu 12 metreyi geçiyorsa 26.000 kcal/h (30 kw), orta veya batı illerin birindeyseniz ve petek uzunluğu 12 metreyi geçmiyorsa, 24.000 kcal/h (28 kw) kombi kullanabilirsiniz.

 23. Merhaba Hatay İskenderunda oturuyorum.2+1 Toki evleri toplam 85 m2Lik ve 5 metre petek + havlupan.Kaç kw kombi almalıyım

 24. Merhabalar evim 136 metre kare doğu batı cepheli müstakil altı açık garaj petek uzunluğu 7,5 -8 metre düşünüyoruz artı havlupan acaba kaçlık kombi almalıyım

 25. Merhabalar, evimiz müstakil 2+1 ve 117 metre kare üst katta ön ve arka cepheler açık yan cepheler kapalı. 24 kw kombi ve 7.2 metre petek uzunluğu yeterli midir? Sizce kaç olmalıdır?

 26. Merhabalar, Aksaray merkezde ev aldık. Evimiz 5 katlı bir binanın birinci katı (zemin katın üstü). Günay ve Doğu Cephe. Yerden ısıtma sistemi var ve tapuda projenin metrekaresi olarak Net 104 metrekare yazıyor. İlk kez kombi alacağız ve bu komuda bilgimiz yok. Bu daire için nasıl bir kombi almamız gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz?

 27. Merhaba 180 m2 istanbul arka cephe dairemiz için 2 kombi almamız gerekiyor üst katta 4 adet petek var alt katta 6 adet ayrı ayrı olduğu için hangisine ne kadar almamız gerekiyor yardımcı olur musunuz

  • Emre Bey,
   Üst kat için 17.000 kcal/h (20 kw), alt kat ise; petek ve havlupan uzunluğu 7 metreyi geçmiyorsa 20 kw, geçiyorsa 24 kw kombi kullanabilirsiniz.

 28. Merhabalar. Evim 165 metre kare. Tam kuzey cephe ve çatı katı. Müşterek kömürlü sistemden bireysel sisteme geçiş yapıyoruz. 12 metre petek uzunluğu var ve eski döküm petekleri kullanmayı düşünüyorum. Dıştan şu an için yalıtım yok. Kombi takılacak yer ile en uzak petek arası mesafe 18-20 metre kadar. Kaç kw kombi almalıyım ve kac kcal olması gerekir? sy.

 29. Merhaba,
  200 metrekare dublex 3 banyo, 19,2 metre petek ve havlupan, mustakil bahceli ev , bulundugu mevki Bolu Mengen, kis aylari uzun olan bi cografya, evin butun duvarlari isi yalitimli catida tas yunu kullanildi , ikinci kat tamami ile ahsap , boyle bir durumda ev icin ne tavsiye edersiniz.
  tesekkur ederim

 30. Merhabalar 90 metrekare 2+1 çift cephe ara kat evimiz için sabah salondan güneş alıyor öğleden sonra arka odadan güneş alıyor salon cam balkon arka oda kapalı balkon kışın arkası çok soğuk oluyor araştırma içindeyim yanlış karar vermek istemiyorum sizden rica etsem bilgi alabilirmiyim petek boyu nasıl olmalı kaç adet olmalı havlupan özelliği varmı ve en önemlisi kombi ve petek markası için kaliteli az enerji yakan çok verim alabileceğimiz hangi markalar kaç kw kaç kcal olmalı şimdiden çok teşekkür ederim

  • Gül Hanım,
   Havlupan hariç, 7-9 metre arası petek kullanmanız gerekiyor. 20.000 kcal/h lık (24 kw) tam yoğuşmalı bir kombi kullanabilirsiniz. (Marka ismi veremiyoruz maalesef.)

 31. Merhabalar evimize gelen firmanın biri 24 kW diğeri 20 kW yeter dedi. Evimiz 120 M2 3+1 Güneydoğu kuzey cephe. Toplam altı Petek var. 6 metre birde havlupan. Adana ilinde. Sizce hangisini tasarruf performans olarak almaliyiz

 32. Merhaba İzmir de Kuzey Batı cephe en üst kat üzeri çatı 125 metre kare bir dairem var 8.40 Petek ve 1 adet havlu pan var kw kombi almalıyım?

  • Fatih Bey,
   Söylediğiniz kriterlere göre, 24.000 kcal/h lık (28 kw) bir kombi 125 metrekare eviniz için uygundur.

 33. Merhabalar. Net 130 metrekare. Petek boyu 8 metre. Ara kat güney cephe. Yer Gümüşhane en düşük kış sıcaklığı -15-20 arası. Kombi özellikleri ne olmalı? Teşekürler.

 34. Merhaba. Düzce’de yaşıyorum. 4 katlı binanin 3. Katında. 205m2 brüt 162m2 neti olan Güney batı cepheli bir daire için kaç kw kombi almalıyım. Ev yerden ısıtmalı.

 35. Merhabalar. Osmaniyede yasıyorum 9 katlı binanın 9 . Katı güneydogu cephesi ve her katta 4 daire bulunan daire icin uygun kombi önerisinde bulunabilir misiniz?

  • Evin 170 m2 oldugunu ve petek sayısının 6 tane oldugunu yazmayı unutmusum .çatı ve izocam da mevcut bina da .

   • Meltem Hanım,
    Petek uzunluğu 11 metreden uzun değilse, 24.000 kcal/h lık (28 kw) kombi eviniz için yeterli olur.

 36. merhaba İstanbul Sarıyer de oturuyorum çatı katımı daireye çevirdim yaklaşık 260 m2 civarında 4 cephesi de açık olan bir konumda odalar baya büyük ortalama petek boylarını 2 m olarak baz aldık kombi 35 kw yeterli olur mu yoksa duvar tipi kazan mı kullanmalıyım bu arada toplam petek boyları 21 metre havlupanlar hariç bana teknik anlamda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  • Muammer Bey,
   En az 40 hatta 45kw kazanlı bir kombi kullanmanız gerekiyor. 260 metrekare, çatı katı olması, peteklerin çok uzun olması ve her cepheden açık olması dolayısıyla 45 kw kazanlı bir kombi daha iyi bir seçim olacaktır.

 37. Merhabalar.

  Tayin durumundan Ankara’ya 100 m² bir eve taşınıyoruz. Standart hesapla 20 kW yetişiyor gibi görünüyor ama o ek hesaplar can sıkıcı. Doğu-batı-kuzey cephe bir ev, sabah ve akşam güneşini alıyor. Canımızı sıkan taraflarından birisi kuzey cephe olması. Diğer yönleri en üst kat olup ısı yalıtımı konusunda sıkıntılı, uzun süredir tavan aktarımı yapılmamış olması. Yönetim bu konuda sorunlu, komşular üst katlarla ilgilenmek istemiyor kendilerine dokunmadığından vs. Radyatörler 9 m²’yi geçmiyor. Ama sıkıntılı nedenlerden dolayı yine de 24 kW’a mı baksak?

  Daha önceki evimizde salonun cephesi yüzünden misafir kabul edeceğimizde önceki geceden ısıtmaya başlardık, aynı durumlarda kalmak istemiyoruz.

  Siteniz bir çok konuda çok ince detaylara kadar yazıyor, sürekli takipteyim, her zaman hızlı erişimimdesiniz.

  • Merhaba Muhammed Bey,
   Evinizin bir cephesi kuzeye baktığından, Ankara’da sıklıkla sert kış olduğundan ve eviniz en üst katta bulunduğundan dolayı; petek uzunluğunu da hesaba katarsak; 24.000 kcal/h lık (28 kw) kombi sizin için en iyi tercih olacaktır.

 38. Merhaba. Azerbaycan Bakü de yaşıyorum. Evin içten içe ölçümü 120 m². 7 petek ve 1 havlupan (toplam 8m petek) yaptırmayı düşünüyorum. Kombi seçimim ne olmalı? Not olarak söyleyeyim Bakude genellikle ruzgali ve kışın 0-10 derece arasında sıcaklık oluyor. Teşekkürler

 39. hayırlı işler..150 m2 net dairede çatı katı ve güney barı cepeli..YEDEN ISITMALI.
  şimdiye kadar hep peteklerde ? kw veriliyor. yerden ısıtmada ki hesap nasıl olur. petek lere göre kombi motoru daha iyi peformanslı mı çalışır..yoksa performansı düşermi yani bir üst kw lı kombi mi gerekli..24kw -28 kw yerine 30 kw kombi olursa daha performanslı ısı alabilirmiyiz . teşekkürler. karar veremedim. ariston genus 35 mi ..baymak duatec 33 mü 42 mi.hangisi daha sorunsuz olur teşekkürler.

  • Merhaba İbrahim Bey,
   Zeminden ısıtma sistemlerinde kombi hesabı, evin metrekaresine, bulunduğu bölgeye, evin kaç katlı olduğuna ve hangi cephede olduğuna göre yapılabilir.
   150 metrekare eviniz, tek katlı ise ve soğuk bir bölgede değilse, 30 kw bir kombi, ısınma ve sıcak su için yeterli olacaktır. (Kombi markası ve modeli için değerlendirme yapamıyoruz maalesef.)

 40. Merhaba Kocaeli’nde oturuyorum 90 metre kare evim var güney cephe tahmini petek uzunluğu 5 metredir kaç kw lik kombi uygun olur sıcak su da dahil

 41. Merhaba. İstanbul da Kuzey cephe dublex 140m2 ve 3+2 dairemiz için kaçlık kombi önerirsiniz acaba? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   • Bir sorum daha olacak 28Kw demişsiniz ancak “Arçelik CS PP 25/25 Kw Premix (22.000 Kcal) Tam Yoğuşmalı Kombi” bu ürün için şuan güzel bir indirim var. Bunu tercih etsem riskli mi olur kapasite açısından acaba? Sorun yaşarmıyız? Teşekkürler.

 42. merhaba 100m2 2+1 arakat evim için Demirdöküm Atron Condense 20 Kw 17.000 Kcal/h Erp Yoğuşmalı Kombi modelini almayı düşünüyorum yeterli olur mu acaba petek boyu 6 metre.

 43. Merhaba, evimiz güney cepheli triplex, 13 metre petek mevcut. toplam kapalı alanı 200m2. kullanabileceğimiz kombi en az kaç kw olmalı? Teşekkürler.

  • Merhaba Demet Hanım,
   Petek ve havlupan uzunluğu 7 metreyi geçmiyorsa 20 kw, 7 metreyi geçiyorsa 24 kw kombi kullanmalısınız.
   24 kw kombi, kesintisiz sıcak su ve ısıtma sağlayacaktır. Bu nedenle daha doğru bir seçim olur.

 44. Merhabalar. Adana da oturuyorum güney batı kuzey cepheleri net 140 m kare altı dükkan kaç kW lik kombi almalıyım

 45. Merhaba, en üst katta oturuyorum (Üstümde çatı var). Evim net 140 Metrekare 8 Petek + 1 Havlupan mevcut. Kaç Kv Kombi almalıyım? Bir de fiyatta uygun, tasarrufta iyi bir marka model kombi önerirseniz sevinirim.

 46. Merhaba ,evimiz istanbul içinde güney cepheli 120 metrekare toplamda 7 petek var uzunluk toplamlarıda 11metre civarında kaçlık kombi gerekiyor ve önerebileceğiniz bir kombi varmı ?

 47. merhabalar benim evim iki katlı erizncan ilinde bulunuyor toplam 120 metre kare havlu panlar dahil 9,60 merte petek bulunuyor acaba kaçlık kombi almamız gerekir.

 48. Merhaba evimiz batı doğu konumlu ve 150m2 toplamda 6 petek +havlupan mevcut toplamda 6 peteğin uzunluğu 7,8 metre ilave olarak havlupan ve genel kullanılan (Banyo, mutfak)su durumunu da dahil edersek, ne kadarlık bir kombiye ihtiyacımız var ve bu kombiye ortalama ne kadar fiyatla sahip olabiliriz? İyi günler diliyorum ☕

  • Tülay Hanım,
   20.000 kcal/h (24 kw) kombi kullanırsanız, ısınma ve kullanım suyunda herhangi bir sorun yaşamazsınız.
   24 kw kombi fiyatlarına linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 49. merhaba 100 m2 ev adana bölgesi için iki cephe açık ara kat ama alt ve üst katta doğalğaz kullanan yok. petek uzunluğu 5 mi yoksa 7 mi olmalı, yakıt tüketimi için uzun mu yoksa kısa petek mi avantajlı olur kaç kw lik kombi yeterli olur yardımcı olur musunuz

 50. merhaba evim 120 m2 ev için gelen kişilerden birisi petek uzunluğu 7 metre digeri ise 5,2 metre olduğunu belirtti hangisi daha uygundur tüketim olarak hangisi daha uygun kısa olanı mı tercih etmeliyiz yoksa uzun olanı mı açıklamanızda çok uzun olan ısınması geç olacağından tüketimi çok olur ama kısa olanda da yeterli ısı olmayabilir gibi birşey okudum kararsız kaldım ev için hangisi uygun yardımcı olur musunuz . kw olarak 20 kw önerildi. evimin iki cephesi açık güneydoğu cepheli ara kat ama alt ve üst katlarımda doğalgaz kullanan yok

  • Münevver Hanım,
   Önemli olan evin ısınmasıdır. 120 metrekare ev için 7 metre petek daha uygundur. 20 kw yeterli olur. Fakat, aynı anda birkaç yerde sıcak su kullanıldığında, sıcak su azalması yaşamak istemiyorsanız, 24 kw daha kullanışlı olacaktır.

 51. Merhabalar evim 155 m.kare ve güneye kör cephe, diğer cepheler açık. 8 petek 150lik 1 adetde havlupan 140lık. Var demirdöküm tam yoğuşmalı kombi ve demirdöküm plus petek kullanacağım bunları baz alırsak kaç kw kombi almam gerekir acaba.28 kw uygunmudur
  Şimdiden teşekkür ederim

 52. Merhabalar Evim 280 m2 dubleks bunun 60 -70 m2 civarı balkon Güney cepheli yalıtım yapıldı.önerilen Petek ölçüsü toplam 12 metre kaç KW kombi tavsiye edersiniz.24 KW yeterli olur diyen de var 35 KW da hangisini takarsak ne olur

  • Senem Hanım,
   35 kcal/h lık (40 kw) kazanlı bir kombi kullanmanız gerekiyor.
   Evinizin yüzölçümü 280 m2 ve dublex olduğu için, daha düşük kapasiteli kombilerde sorun yaşarsınız.

    • Ramazan Bey,
     Eğer doğu illerinde ikamet etmiyorsanız; 120 metrekare ev için, 8-9 metre petek ve 24 kw petek yeterlidir. Tabi hangi katta olduğunuz, evin hangi cephede olduğu gibi etkenlere de bağlıdır. 30 kw kombi ise, 12-13 metre petek için uygundur.

 53. merhabalar. Ankara da 145 m2 kuzey batı cephe (batı cephesi de diğer evlerce kapatılıyor yani güneş günde 2 saat kadar alıyor) yaklaşık 7 m petek boyu olan bir eve nasıl bir kombi önerirsiniz. teşekürler.

 54. Merhaba ,evim 100 metre kare,çatı katı kuzey batı cephe,7 metre petek ayrıca mutfak 50cm&70m havluluk,banyoda 50cm&1m havluluk bulunmaktadır,binamız 1968 yapılmış yığma bir binadır nasıl bir kombi almalıyım yakıttan tasarruf için 900 TL yakıyorum,suanki kombim 2013 de üretilmiş ve takılmış ayrıca Beko marka almayı istiyorum onerebilceginiz bir model varmi ,teşekkür ederim

  • Zeynep Hanım,
   20.000 kcal/h lık (24 kw) tam yoğuşmalı bir kombi, sizin için yeterli olacaktır. Model ve marka tavsiyesi maalesef veremiyoruz.

  • İyi günler dilerim benim evim birinci kat alt kat dükkan ev 150 metre kare yarım paetekler takılı ev icin kaç kw lik kombi uygun olur sıcak su da dahil

 55. Merhaba
  Evim dublex 170 metre kare
  Doğu batı kuzey cephe
  Alttan ısıtmalı ve oksijen bariyersiz
  Kaçlık kombi kullanmalıyım
  Pompa ve dengeleyici de kullanmalı mıyım

  • Merhaba Murat Bey,
   30.000 kcal/h lık (35 kw) kazanlı bir kombi kullanırsanız, pompa ve denge kabına ihtiyaç kalmaz.

 56. Hocam iyi gunler evimin 3 cepe açık çatı katı yerden ısıtmalı izelasyon var dış cephe ve tavanda kullanılan yerden ısıtmaya 700mt boru kullanıldı benim buna göre kaç kw kombi almam sizce uygundur

 57. 1999 yılında yapılan bir bina, 2 kat 4 daire.
  Doğalgaz yaklaşık 14-15 yıl sonra geldi.
  Zamanında merkezi kömür kazanı ile ısıtmak amaçlı hatlar döşendiği için şimdi kombi mutfakta ve kollektörler yaklaşık 15-20 uzakta başka bir odada.
  Kollektörlerden en uzak oda petekleri ise yaklaşık 20 mt.
  Daireler ise 175 m2
  Her daireye ayrı ayrı yada merkezi sistem olarak önereceğiniz bir sistem var mı?

  • Orhan Bey,
   Her daire için, en az 30.000 kcal/h lık (35 kw) kombi kullanmanız gerekiyor. Binada yalıtım yoksa ve doğu bölgelerinde ise, daha üst kapasiteli, kazanlı bir kombi taktırın.

 58. merhaba evim giriş kat ve 7 mt petek var kaç kw taktırmalıyım birde sıcak su dalgalanması yaşarmıyım (mutfaktan sıcak su açılınca, banyo soğurmu)

  • Serkan Bey,
   20 kw size yeterli olur. Fakat, sıcak su kesilmesini tamamen engellemek için, 24 kw kullanabilirsiniz.

 59. Merhaba Evim İzmirde çift cephe iki tarafı açık (60 m2) 2+1 Yüksek giriş alt katta daire var 5.60mt petek ve banyoya 50.70 havlupan istiyorum. Ev dikdörtgen şeklinde kombiyi arka balkona koymak istiyorum. Salona koyacağımız petek ile kombi arası 13 mt bunun için Bosch 2200i 20 kw 17000 kcal kombi düşünüyorum sizce doğru tercihmidir yardımcı olursanız sevinirim, saygılar

  • A.S Ramazan Bey,
   Petek uzunluğu 9 metreden az ise, 28 kw, 9 metreden fazla ise, 28 kw kombi almalısınız. Tabi, bir üst kapasiteli kombi her zaman iyidir. Bu nedenle, sizin için 28 kw tavsiye ediyoruz.

 60. Mrb evim 70 metre kare giriş 1+1 yani 2 oda li 4 Petek var bide banyoda havluluk biz 1 oda bide salon açacağız bize nasıl kombi önerirsiniz tam yoğuşmalı yada yarı yoğuşmalı paraya bakmıyorum en iyisi olsun beni yormasin bide çok az yaksın

  • Merhabalar, evim 80m² en üst kat güney ve doğu cephesi açıkta kalıyor 4 metre petek ve 1 havluluk mevcut kaç kw lık kombi kullanmalıyım sıcak su dalgalanmaları olmaması için kaçlık olmalı?

 61. Merhabalar, 90 m2 net güney cepheli 2+1 ev toplam 2 büyük 2 küçük 2 havlupan petek var. Dairenin alt, üst kat ve sağında solunda daire var. 17kw sıcak su ve ısınma için yeterli olur mu? Konum: Adana

  • Beyazıt Bey,
   17.kcal/h lık (20 kw) kombi sizin için yeterli olacaktır. (Petek uzunluğu 7 metreyi geçiyorsa 24 kw alın.)

 62. merhaba, 120 metrekarelik müstakil bir evim var. petekleri döşeli ama farklı boyutlarda.. kombiye en uzun mesafe 10-11 metre civarında.. kaç kw kombi kullanmam gerekir? teşekkürler.

  • Merhaba Erkan Bey,
   Petek uzunluğunuz 11 metreden kısa ise, 28 kw; 11 metreden uzun ise, 30 kw kombi kullanmalısınız.

 63. Merhabalar..Evimiz dublex 120+120 metre kare..Ama biz dublex olarak kullanmayacaz..Merdiven boşluğunu kapatıp iki ayrı daire şeklinde kullanıcaz..Ancak tapu tek olduğu tek sayaç tek kombi kullanmak durumundayız..Ev yapım aşamasında olduğu için petek boyları toplamını tam hatırlamıyorum ama 15-16 veya 17 metre petek 2 adette havlupan var..Alt katta tek kombi kullanacaz birde şofben kullanacaz sıcak su kombiden bağımsız çalışsın diye..Kombimiz kaç kw olmalı ve ekstra pompa ve dengeleyici gerekirmi??

  • Merhaba Ali Bey,
   En az, 35.000 kcal/lık (40 kW) kazanlı bir kombi kullanmanız gerekiyor. Pompa ve dengeleyici takılırsa, faydası olur tabi.

  • Merhabalar. Evim güney ve doğu cepheli 185 M2 Aydın ilinde ve en üst kat. 10 metre petek ve havlupan var. Kaç kw lik kombi almalıyım ?

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar