Kombi Hesaplama, Kombi Seçimi Rehberi

Kombi satın alırken bu bilgiler çok işinize yarayacak.

kombi hesabı
Kombi hesaplama

Bu yazımızda kombi seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğiz. Kombi seçimi hesabı, kombi hesaplama, kombi kw hesaplama, daire kombi hesaplama gibi konularda size yardımcı olacağız. Ayrıca, kaç kw kombi almalıyım, en az yakan kombi, en iyi kombi hangisi? ve en çok tutulan kombi markaları gibi aklınızda kalan sorulara cevap vereceğiz. Yazımızın sonundaki yorumlar da kombi seçimi yaparken size faydalı olabilir.

Kombi Seçimi

Kombi seçimi oldukça zahmetli bir iştir. Çünkü, uzun ömürlü, yıllarca kullanabileceğiniz, garantili, evinizin kapasitesine tam uyan bir kombi satın almak istersiniz.

Bu pahalı cihazları alırken yanlış seçim yapmak, telafisi zor hatalara neden olabilir. Evinizin ısınmaması, kombinin sürekli arıza vermesi, servis ağının yetersizliği gibi daha birçok sıkıntı ile uğraşmanız gerebilir.

Öncelikle, en az yakan kombilere değinelim. Ardından, eviniz için hangi kombiyi alacağınızı bilmiyorsanız; kombi hesabı ile ilgili tavsiyelerimizi açıklayalım.

En Az Yakan Kombi Hangisi?

en az yakan kombi
Hangi kombiler az yakar?

Hangi kombiler az yakar, en az yakan kombi hangisi?, En az yakan kombiler tam yoğuşmalı kombilerdir.

Eşanjör: Gazın ısısını verdiği ilk tabakadır.

Yoğuşma: Çıkan sıcak gazın kombi içinde yeniden çevrilmesiyle ısı ve bir miktar gaz tasarrufu sağlamasıdır.

Kombilerde yoğuşma sanıldığı gibi sadece büyük ve uzun peteklerde olmaz. Küçük mekanlarda da yoğuşma gerçekleşir. Fakat, tam yoğuşma gerçekleşmediğinden enerji tasarrufu az olur. 

Kombilerde tam yoğuşma olabilmesi için, petek uzunluğunun 8 mt. ve 8 mt.den daha fazla petek olması gerekir. Yoğuşma yaklaşık %35 enerji tasarrufu sağlar.

Kısacası, en az yakan kombi tam yoğuşmalı kombidir.

Kombi Hesaplama

kombi hesaplama
Kombi hesaplama

Kombi hesaplama yaparken; tam olarak evinizin tapusunda yazan metrekareye göre kombi satın almanız yanlıştır.

Eviniz kuzey cepheye bakıyorsa, kombi ısıtma alanı 15 m² düşer. Petek uzunluğu da 2 metre azalır.

Yani, 24 kcal/h lık bir kombi; 150 metrekare ev için ve 11 metre petek için yeterli olur, fakat, aynı kombi kuzey cephede 135 metrekare ev için ve 9 metre petek için uygun olacaktır.

Kombi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, evin kaç katlı olduğudur. Örneğin: 120 metrekare bir eve 20.000 kcal/h lık bir kombi yeterli olurken; aynı metrekareye sahip dubleks bir eve bir üst kapasiteli kombi alınmalıdır. Kombi pompa motorunun üst katlara suyu iyi dağıtabilmesi için bu gereklidir. Aynı şekilde, 3-4 kata kadar çıkan evlerde de daha yüksek kapasiteli kombiler kullanılmalıdır.

Kaç Kw Kombi Almalıyım?

Kaç kw lık kombi almalıyım?, nasıl bir kombi almalıyım?, kombi tercihi nasıl yapılır?: sorularınıza hızlı cevap niteliğinde, evin metrekaresine göre ve kombi kapasitesine göre birkaç hazır kombi hesabını paylaşalım:

17 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 70 metrekare eve kaçlık kombi kullanılmalı?: 17 binlik kombi, 70 metrekare bir ev için uygundur. 1 ila 7 metre petek ısıtır.

20 kw kombi kaç metre kare petek ısıtır? 120 metrekare eve kaçlık kombi almalıyım?: 20 binlik kombi, 120 metrekare ev için uygundur. 20 binlik kombi 8-9 metre petek ısıtır.

24 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 150 metrekare eve kaçlık kombi kullanmalıyım?: 24 binlik kombi, 150-160 metrekareye kadar bir ev için uygundur. 24 binlik kombi 10-11 metre petek ısıtır.

26 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 180 metrekare ev için kaçlık kombi almalıyım? 26 binlik kombi, 180 metrekare ev için uygundur. 26 binlik kombi 12-13 metre petek ısıtır.

30 kw kombi kaç metre petek ısıtır? 200 metrekare ev için kaçlık kombi almalıyım?: 30 binlik kombi, 200 metrekare ev için uygundur. 30 kcal/h lık bir kombi, 14-15 metre petek ısıtır.

Yukarıdaki kombi hesaplamaları yaklaşık olarak verilmiştir. Evin hangi cephede bulunduğu, kaç katlı olduğu, ısı yalıtımı durumu, kombi peteklerinin enleri hesabı etkileyebilir.

Eğer evinizin yüz ölçümü arada kalıyorsa, bir üst kapasiteli kombiyi tercih edin.

En İyi Kombi Hangisi?

hangi kombi iyi
Hangi kombi?

Hangi kombi iyi, hangi kombi daha iyi en iyi kombi hangisi?: Bilinen kombi markalarından tercih etmeye çalışın. Ekonomik veya çok bilinmeyen bir kombi alıyorsanız bulunduğunuz bölgede servis ağı olup oladığını kontrol edin.

Kombiniz ERP yönetmeliğine uygun olmalı. (Avrupa birliği zorunlu yönetmeliği) Erp’yi kısaca özetlersek: Kombilerin çevreye olan olumsuz etkilerini en aza indirip yüksek verimli cihazlara geçiş sistemi.

Yani, Türkiye ‘de 21/04/2018 tarihinden önce üretilen hermetik kombiler (yoğuşmasız kombiler) 01/01/2019 tarihine kadar satılabilecek.

Fakat, kombi satın almak isteyen son kullanıcıya satış yapan bayiler tarafından bir satış engeli ve cezası bulunmuyor.

Kısacası; kombi seçimi yaparken, erpli kombileri tercih ederseniz, hem çevreye zarar vermezsiniz hem de yüksek verimli, az yakan kombi satın almış olursunuz.

Kombi Markaları

kombi markaları ve ülkeleri
Kombi markaları listesi

Türkiye’deki bazı kombi markaları (Liste kalite sıralaması değildir.)

 • Buderus kombi
 • Viessman kombi,
 • Vaillant kombi,
 • Alarko kombi,
 • Demirdöküm kombi,
 • Baymak kombi,
 • Eca kombi,
 • Airfel kombi,
 • Ferroli kombi,
 • Arçelik kombi,
 • Baxi kombi,
 • Beko kombi,
 • Ariston kombi,
 • Bosh kombi,
 • Lg kombi,
 • Profilo kombi,
 • Electrolux kombi,
 • Altus kombi

Yukarıda kombi hesaplama, ve kombi seçimi ile ilgili bazı ip uçları paylaştık. Kullandığınız kombileri ve deneyimlerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Örneğin; az yakan kombi yorumları veya en az arıza yapan kombi yorumları v.b.

Önceki SayfadaMastik İle Silikon Arasındaki En Önemli Farklar
Sonraki SayfadaCam Yapıştırma, Cam Neyle Yapıştırılır?

346 Yorum

 1. Erzurumda 3katlı dubleks evim var her kat 90 m kare 1katta 5m petek 2katta 8 m petek 3 katta 7 m petek var toplam 20mt petek var kombim baymak brötje novadens 45kwbu uygunmudur akşamları saat 5 den gece 1 kadar 45 yakıyorum kw başina 1 kw yakıyor saat sabah10dan akşam 5 kadar 32veya 35 de yakıyorum 1kw la yarım kw arası yakıyor SORUM ŞU KOBİ BU 3 KATA UYGUNMUDUR PETEK SAYISI İYİMİDİR VE SİZCE BU KOMBİYİ BAŞKA NASIL YAKARIM CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • Kenan Bey,
   Petek sayısını arttırın özellikle ilk kattaki petek sayısının artması gerekiyor. Kombiniz 3 kata uygun fakat petek sayınız Erzurum’un kışı için çok düşük. Az yakmayı deneme yanılma yoluyla bulmanız gerekiyor.

 2. Selamlar yukarıda bazı kombi markalarını sıralamışsınız? Bu sıralama iyiden kötü ye doğru mu sıralandı acaba? En az yakan dan en çok yakan olarak mı sıralandı?

  • Kazım Bey,
   Hayır, belirli bir sıralamaya göre yapılmamıştır. Google da kombi markaları arandığı için marka isimleri listesi yazılmıştır. Google’da fiyat v.b. karşılaştırması yapılabilmesi için listelenmiştir.

 3. Merhabalar. Bursa ‘da taban 120 m2 toplamda 400 m2 3 katlı yerden ısıtmalı bağımsız villa yaptırmaktayım. Kombi seçme aşamasındayım. Görüştüğüm firma Daikin Premiz VZ Tam yoğuşmalı premiz 38 kw kombi tavsiye etti. Sizce uygunmudur Teşekkürler.

 4. 135 m daire 4.kat güney cephe. Daireyi ısıtmak için elektrikli kombi düşünüyoruz. 10m petek gideceğini söyledi ustalar. Kaç kw kombiyle ısıtabiliriz.

 5. Merhaba Mersin Erdemli de Güneybat, batı, kuzeybatı cepheli 65 Mt kare kullanım 2+1 darirem var. Üç odaya petek tesisatı döşenmiş. Buraya kaç metre petek ve kaç kwlik Kombi gerekir?

 6. 130 m2 çatı dubleks ve iyi yalıtımlı bir edve yerden ısıtma kullanılmış. 3+1 odalı bu evde kaç kW lık kombi yeterlidir ? Dairenin 2 kat oluşu veya Petek değil yerden ısıtma oluşu , su pompasının pasma gücüne nasıl etki eder?

 7. Merhaba uşak merkezde 100 +100 =200 metrekare yerden ısıtmalı dublex evim için 22446 kcal vaillant kombi düşünüyorum. İşimi görür mü? Saygılar

 8. Gaziantep den selamlar. Teras kat evim var üstü çatı fakat ısı yalıtımı yok eski bir bina duvar kalınlığı 30 cm civarı. 24000 kw lik kombi kullanıyorum evim 190 mk bir çok petege ısı saatler sonra ulaşıyor. Sıcak suyu açınca petek soğuyor. Çift esanjorlu bir kombi fakat bunun sebebi nedir.

  • Hasan Duran,
   190 metrekare ev için yaklaşık olarak; 14-15 metre petek ve 30.000 kcal/h lık bir kombi gerekiyor. Kombiniz yeterli değil. Petek uzunluğunu da kontrol edin.

 9. balıkesirden selam gecen ay 3+1 net oturum alanı 120metrekare evime 24binlik kombi taktırdım toplam 12m petek +havlupan 3petek 2m digerleri 1m ile 1,60 arasında kombiden peteklere kadar gidiş dönüş pprc25 lık boru kombi tesisatın ucunda balkonda kombiye yakın 3ve4 cü petekler ısınıyor diğerleri sondaki 3 petek ısınmıyor sonda iki petek 2 metre ısınan peteklere sırayla reglaj ayarı yapıyorum biraz ısınıyor yeterli değil busefer vanasını kıstığım petekler ısı kaybına uğruyor lütfen yardım

  • Yüksel Yıldız,
   Zaten 24 binlik kombinin maksimum petek uzunluğu 10-11 metredir. Kombi yetersiz kalıyor olabilir. Ayrıca, iyi bir kombi değilse ve bakımı yapılmamışsa da tam verim alamazsınız.

 10. bugün kombiyi petekleri takan bayiye gittim onlar kombinin yeterli olduğunu binanın önceden döşenmiş şap altı 25pprc borunun yetersiz olduğunu kombiden ilk 4 peteğe kadar 32 lik pprc boru döşenmesi gerektiğini söylüyorlar doğrumu kombi sıfır daikin vz 24 yoğuşmalı birde petekler alttan giriş alttan çıkış petekleri üstten giriş karşı alttan çapraz yasam dahamı iyi olur internette çapraz diyorlar

  • Yüksel Bey,
   Binalarda 25’lik boru çekilir. Bu bir hata değildir. 32’lik olsa daha iyi olurdu ama 25’lik boru standartdır. Dublex veya camilere 32’lik olabilir. Normal dairelerde 25’lik çekilir zaten. Kombiniz yetersiz gibi görünüyor. Çapraz bağlamanın da faydası olmaz ama yine de deneyebilirsiniz.

 11. kombiyi aldığım bayiye gittim daha önceden şap altına döşenmiş pprc 25 lik borunun dar geldiğini kombiden binanın yarısına kadar ana hattı 32 lik pprc boru olmasını söyledi sorun kombiden değil tesisattan diyor kombi sıfır daikin vz 24 yoğuşmalı peteklerin tümü alttan giriş alttan çıkış

 12. Eskişehir deki 90 metrekare 5.5 metre petek olan doğu güney cephe evim için 16 veya 17 binlik kombi yeterli olurmu 20 binlikmi almalıyım

 13. SELAMUNALEYKUM 240 metrekare ev var vila buraya nasıl bir kombi uygun görürsünüz 30kw yeterlimi şimdiden sayglar

 14. 55 metrekarelik 1+1 eve hangi özelliklerde bir kombi almalıyım. Bilgi verirseniz teşekkür ederiz

 15. 105metrekare güney cepheli evim . 120 cm ve 70 cm petek uzunluğunda 2+1 evim
  Mutfakta petek yok. Kombim nasil olmalı?

 16. Merhaba 120 m kare evde oturuyorum

  4 odamın metre karesi 60 m
  odalardaki petek boyu 1,30 x 4=5,2 metre petek kullanıyorum Kaç kwlik kombi yeterli olur

  Hangi markanın hangi modelini önerirsiniz

   • Merhabalar 305 metrekare dubleks evim var duvarlarım 20 Lik bims tavan yalıtımı var dış cephede 6 cm Lik yalıtım köüpüğü var 38 kW daıkın kombi ve 22mt petek var sıkıntı yaşar mıyım projeye göre 32 kW kombi önerdiler ben 38 Lik aldım cvplandırısanız sevinirim

 17. Merhabalar.Evim 150 metrekare güneybatı cepheli.Evde 10 metre petek var.Konforlu bir ısınma için maçlık kombi almam gerekir?Ayrıca hangi markaýı önerirsiniz?Teşekkürler

 18. merhabalar kolay gelsin apartman 5 katlı ben 4. katta oturuyorum camlarım pimapen evin oturma alanı yaklaşık 120 metrekare güneşi batana kadar göruyor evim yaklasık 7.50 metre petek var peteklerim döküm .24 kw kombi yeterli olurmu

 19. Merhabalar dublex 400 m2 34 metre radyatör lü tesisat yaptırdım kombiyi Bodrum’a koycaz kaç kw takmam gerekir

 20. Mrb hocam 100 115 165 metrekare brütlü üç dairem bunlara kaç kw ve hangi marka kombi tavsiyesinde bulunursunuz şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim

 21. Merhaba, Konya’da 100m2 evimde yoğuşmasız, Demirdöküm Vinto kullanmaktayım ve su debisi çok yetersiz. Yoğuşmalı kombi düşünüyorum ama kimisi değmez, kimisi ise çok fark eder diyor, tasarruf konusunda! O yüzden net bir açıklama bulamıyorum. Giriş katta oturuyorum 9mt peteklerim için kaç kw ve nasıl bir kombi tercih etmeliyim yada kendi kombimi kullanmaya devam mı etmeliyim. Teşekkürler

  • Ayrıca eklemek istediğim 9mt petek, 100m2 ev için yukarıda ki listeye göre 20kw yeterli geliyorken; ben 26kw tercih etsem bir sorun olur mu acaba?

  • Burak Bey,
   Birkaç ay sert kış geçiriyorsanız kombinizi değiştirebilirsiniz. 1-2 ay dan sonra, ılıman bir kış oluryorsa ve kombinizin ısıtması yeterli ise değiştirmenize gerek yok.

 22. 6.5 m petegim var 140 m2 ew bosh marka 20 kw kombi taktirdim yeterlimidir ewimi isitirmi yogusmali kombilerde 45 derece altinda kullanmayin deniyor tamnyogusma yapmasi icin

  • İbrahim Bey,
   140 metrekare ev için yaklaşık olarak 10 metre peteğe ihtiyaç olacaktır. Bulunduğunuz bölgede sert kış yoksa petek uzunluğu ve sayısını azaltabilirsiniz ama 140 metrekare ev için 6,5 metre petek yetersiz gibi. Petek uzunluğunuza göre 20 kw kombi yeterli olur.

 23. Antalya’da 125m2 için birkaç firmadan teklif aldım 4 oda + mutfak toplam 5 petek
  5.8m-6.4m arasında petek önerildi..
  Örnek 20m2 salon için 1.6-1.8m petek

  Teknik uzmanlar
  24kw ye gerek yok ikisinde de aynı pompa var
  20kw yeter de artar diyorlar..

  Doğu, güney, batı cepheli
  125m2 Daire için (5 oda/5 petek)
  Ortalama 6m petek yeterli midir
  ve 20 kw kombi

  Tam yoğuşma için 8m ve fazlası petek deniyor..

  20kw yeterli ise 7.5m-8m petek taktırmak faturada daha az maliyet anlamına mı gelir şimdiden teşekkürler..

  • Fikret Bey,
   Evet, 6-7 metre petek için 20 kw yeterli olur.
   İyi bir kombi ise 7 metreye kadar 20 kw kombi yeterli olacaktır.
   Antalaya’da zaten şiddetli kış olmadığı için, 20 kw kombi fazla yakmayacaktır.
   Yine de az da olsa tasarruf için, petek uzunluğunu 8 metreye çıkarabilirsiniz.
   8 metreye çıkarırsanız 24 kw lık bir kombi taktırmanız gerekiyor.
   İyi günler.

   • Öncelikle Kurban Bayramınızı kutlarım. 32 watt’lık hermetik kombiyi 100-110 m2’lik evimiz için kullanabilir miyim? Kullanırsam her hangi bir olumsuzluk yaşar mıyım? İyi günler.

    • Murat Bey,
     Evinize uygun bir kombi almanız daha ekonomik olur. Yüksek kapasiteli kombinin zararı yoktur. Daha çabuk ısıtır. Gaz harcaması neredeyse aynı olur.

 24. Merhabalar, Trabzon’da yaşıyorum. 10 katlı bir binanın 5. katında oturuyorum. 190 metrekare evimiz sadece sabah güneş alıyor. Kaç kW kombi kullanmalıyız ? Bir de hangi marka oda termostatı kullanmamızı tavsiye edersiniz ?

 25. Kolay gelsin öncelikle 85 metrekare Evimin mevcut Bacalı olan kombine Hermetik kombine değiştirecek mecburiyetten yasakmış 20 000 kombi tavsiye edermisiniz yoksa 17000 kombine iyi olur buderus düşünüyorum sizce uygunu varsa tavsiye edebileceğiniz modellerinde görmek isteriz şimdiden teşekkür ederim.

  • Tuncay Güngör,
   24kw lık bir kombi kullanmanız gerekiyor. Yazımızın sonundaki kombi listesinden 24 kW lık kombilerin sanal mağazalarda fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

 26. Merhabalar evimde 12.6 metre Petek ve bir havlupan var eca28 kW kombi takılı
  Evin yalıtımı alt dükkan katı ve üst daire boş rüzgar alan bir konumda dört cepheli dıştan montajlanmış bina
  Soğuk havalarda -2/3 derecelerde kombi günde 25/30 metreküp yakıyor 60 derecelerde yakmama rağmen ev içi sıcaklık 20 derecelerde önerileriniz için şimdiden teşekkürler

  • Mustafa Bey,
   Sizin de tahmin ettiğiniz gibi altın dükkan olması ve üst katın da boş alması ısınma sorunu oluşturuyor. Kombiniz eviniz için yeterli olmasına karşın, çok fazla ısı kaybı yaşıyorsunuz. Bunu biraz engellemek için, tavana tavan kaplama köpüklerini yapıştırabilirsiniz. Ayrıca, petek arkasına duvarsın ısıyı emmesini engellemek
   için alümünyüm folyolu plakalar yerleştirebilirsiniz. Bu gibi evlerde, parkenin altına, şilte yerine, dansitesi yüksek, sıkıştırılmış strafor yapılırsa çok daha iyi olurdu.
   İyi günler

 27. Sakarya da 135 M2 3.kat 4 tarafı açık yalıtımlı üstü çatı yerden ısıtmalı dairemiz için kombi ve tasarruf önerileriniz nelerdir
  Şimdiden teşekkürler

  • Murat Bey,
   24.000 kcal/h lık bir kombiye ihtiyacınız var. Dairenizin üstü çatı olduğu için, tavanınıza tavan kaplama köpüğü yapıştırabilirsiniz. Bir miktar faydası olacaktır.

 28. Merhabalar evim Van da triblex 3 kat 30 mt petek var yalıtım çok güzel acaba kaçlık kombi kullanmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim

  • Recep Bey,
   Kazanlı kombi kullanmanız gerekiyor. Büyük kapasiteli kombiler hakkında detaylı bilgileri kombi bayilerinden edinebilirsiniz.
   Birkaç bayiye uğrayın. Bu gibi kombilerde hesabı yaparken, birkaç yerden öneri almak iyi olur. Düşük kapasiteli kombi almanızı önler.

 29. Merhaba, istanbul’da 175m2 teras dubleks, yerden ısıtmalı bir evimiz var. Mevcut kombiyi yıllar önce 24kw takmışlar ama bir türlü ısınamıyoruz. Bir kaç yere sorduk genel olarak 28kw sizi kurtarır ama 35kw takarsanız hem sıcak su hem de ısınmada kafanız rahat eder dediler.
  2 sorum var;
  1) sizce de 35 kw uygun mudur?
  2) Mevcut sistemime 35kw’lık kombi takmanın tesisata bir zarar olur mu? Yüksek kombi taktık diye tesisatı zorlar mıyız diye endişe ettim. Malum yerden ısıtmada tamirat zor cive pahalı.

  Çok teşekkür ederim

 30. Merhaba ;
  Yeni aldığın evim Ankara’da 4 katlı,2 yıllık binanın en üst katında. İlk oturanı benim. 3 +1 net 135 m²,2 banyolu. Doğu ,Güney ve Batı cepheli. Evin mantolaması var. Camlar çift cam PVC’li.
  Evde 6,2 Mt (7 adet petek) ve 1 havlupan petek var. Kombi Ariston 24 FF 20000’lik.
  1 Yıl kombiyi 50 derecede çalıştırdım halde evimi konforlu tam olarak ısıtamadım. Aşırı soğuklarda günlük 14-15 m³ yaktı. Bu yıl oda termostatı bağlattım ,kombiyi de 80 dereceye ayarladım. Yine aşırı soğukların olduğu günlerde günlük 15-16 m³ yaktı.(Ama geçen yıla nazaran evi biraz daha ısınıyor. Ama hala istediğim konforu sağlamış değilim. 2 yıldır Doğalgaz faturası bizi yıldırdı.
  Sorum;
  1- Kombiyi değiştirmeli miyim. Kaçlık ,hangi kombi ve modeli önerirsiniz.
  2- Petek sayısı ve Mt takviyesi yapmalımıyım.
  Sizin değerli görüş ve önerilerinize çok ihtiyacım var.
  Teşekkür ederim.
  İyi günler.

  • İsmail Bey,
   135 metrekare evin ısınabilmesi için 9-10 metre petek olmalıdır. 9-10 metre petek için de 24.000 kcal/h lık bir kombi gerekiyor.
   Binanın yeni olması, diğer dairelerin boş olması, sizin en üst katta olmanız ve kombinizin de 135 metrekare için yetersiz olmasından dolayı eviniz yeterince ısınmıyor. Öncelikle, petek uzunluğunu arttırın ve kombiyi 24.000 kcal/h lık alın.
   İyi günler

 31. Merhaba 110 M2 alt kat ve 50 M2 üst kat olan dublex evimde toplam 11 metre petek var kaclik kombi benim için uygun olur

 32. Manisa’da 5 katlı bir apartmanda en üst katta 120m2 evim var. Aşağı yukarı 8.5 metre peteğim var. Kaç kW kombi almalıyım?

 33. İyi günler net 110 metre kare son kat çatısız ve yalıtımsız evimize viesmann 20 kw kombi taktık 2+1 oda sayısı toplam 9.6 metre petek boyu ve 1 havlupan var kombi kuzey cephede uzak olan güney cephesinde ki 2 odada ısınma sorunu yaşıyoruz. sizce sıkıntı kapasiteden dolayımı başka birşeyden mi.

  • İsmail Sultanoğlu,
   Evet, petek uzunluğuna göre kombiniz yetersiz kalıyor. Yalıtımsız olması da ısınmada önemli bir etkendir. 24.000 kcal/h lık yani (26-28 kw) kombi kullanmanız gerekiyor.

 34. Merhaba
  Eskişehir de bulunan 210 m2 kuzey cephe iyi yalıtılmış triplex mustakil evim için yerden ısıtma düşünüyorum Vissmann Vitodens 100 W modeline karar verdik
  1. Sorum alacağımız kombi yi 26 kw veya 35 kw mı seçmeliyim?
  2. ilave devirdaim pompası kullanmalımıyım eğer kullanmam gerekiyor ise devirdaim pompası mı? veya yerine her kat a motorlu vana mı kullanmamı önerirsiniz
  Teşekkür Ederim

  • Levent Bey,
   26 kw kapasiteli kombi size yetmez. 35 kw lık almanız gerekiyor. 35 kw lık kombi de ilave pompa olabilir. Daha yüksek kapasiteli bir kombi alırsanız, pompaya da motorlu vanaya da ihtiyaç kalmaz. Örneğin: 42 veya 45 kw kombi. En az 38.000 kcal/h lık bir kombi kullanın.

 35. Evim 210 m² dubleks ve güney cepheli. 14 petek var. Usta 28 kw(22600kcal/h) yeterli dedi ama ben 40 kw(33282kcal/h) kombi taksam sorun olur mu? Tüketim artar mı?

 36. Merhaba kolay gelsin Elazığ da altı bodrum oturan yok üzeri ev 160 metrekare 3+1 evde oturuyorum kaç waltlik kombi alınmalı

 37. Evimiz 170 metrekare dublex müstakil ev. 13 metre petek, 3 ebeveyn banyosu ve 1 de normal banyo vardır. Hangi kombiyi tavsiye edersiniz.

 38. selamünaleyküm bodrum katta odaları olan ters dublex dairede oturuyorum net 130 mertre kare ve 6 metre petek ve havlupan var. bodrumdaki odalar üstkata göre soğuk kombim eski yenilemek istiyorum. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 39. İyi günler,evim otopark üstü ve yerden ısıtma sistemini kullanıyoruz net 150 metrekare,24 kw lık Beko marka yoğuşmalı kombi kullanıyoruz yeterli gelmiyor,buderus marka 28 kw lık kombi almayı düşünüyorum bu konuda fikir verebilir misiniz.

 40. Merhaba ,iyi çalışmalar evim izmir’de binamız 6 katlı ben 2.katta ara dairede oturuyorum alt, üst, sağ ve sol cephemde daireler var dairem 4+1 petek toplamı 9,5 ev 150 mt2 bunun için bana buderus gb 062 öneriyorlar sizin öneriniz ve kaç kw’lık kombi kullanmam gerekiyor tekrar kolay gelsin iyi çalışmalar.

  • Merhaba Uğur Cengiz,
   Bahsettiğiniz kombi 20.000 kcal/h lık olduğu için, sınırda kalıyor. Eğer sert bir iklim kuşağında olsaydınız, iyi bir ısınma için, 24 binlik almanızı tavsiye ederdim. Ama bahsettiğiniz kombi İzmir için yeterli olacaktır.

 41. Merhabalar,
  200 m2 3 katlı fakat 2 katı ısıtacaklar önerilen marka; buderus gb172-35 kw sizin fikriniz nedir?

  • Süleyman Büyükalpelli,
   200 metrekare ve 2 kat için bahsettiğiniz model tam sınırda kalıyor. Fakat petek uzunluğu 13 metreyi geçmiyorsa kullanabilirsiniz. Ayrıca, 3. katı da kullanmaya karar verirseniz, bu kombi çok yetersiz kalacaktır.

 42. Kolay gelsin,sıfır en üst kat net 130m2 dairem için 24kw kombi yeterli olduğu söylendi fakat,1i ebeveyn olmak üzere 2 banyosu bulunduğu için 28kwlık kombi tercih etsem bunun ne gibi zararları olur acaba?Daha fazla gaz tüketimi olurmu?şimdiden teşekkürler

  • Sefa Sefa,
   130 metrekare için 24kw kombi yeterlidir. Fakat, net bir cevap için peter uzunluğunu vermeniz gerekiyor. Bir üst modelin zararı olmaz. Yakıt tüketimini fazla etkilemez.

   • henüz daha kaloriferlerimiz takılmadı ama hesaplarıma göre 9.5 10 metre petek boyu olacak.Benim için önemli olan 2 banyoda kullanılırken su sıcaklığında bir kaybım olmasın.

    • Sefa Sefa 24 kw kombi, 11 metre petek için yeterlidir. Sizinki sınırda kalıyor ama iyi bir kombi alırsanız yeterli olacaktır. 28 kw ise, kesin sizin için bir çözüm olacaktır.

 43. Merhabalar.145 m2 evim. Son 5.kat. öğleye kadar net güneş görüyor. 😊 (güney bati herhalde) kw ve kcal olrak hangi değerler uygun olur. Teşekkürler.

 44. Kayseri de iki katlı dubleks evim var kombinin yeri aşağıda evimde toplam da 18 mtretul petek var kaç KV kombi almam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim

 45. Merhaba, 2 katlı dubleks evimiz var alt kat 2+1, 1 banyo 1 mutfak 100 metrekare. Üst kat 2+1 ve 1 banyo 75 metrekare teras hariç. Güney cepheli ev. Petek döşenecek ve kombi alcaz hangi kombiyi önerirsiniz.

 46. Merhaba yeni dogalgaz doseticem 6.80 petek var ev 105 m2 bosch 2200i 20/25 kombi önerdiler isitirmi fatura çok gelirmi acaba

 47. Gaziantep’ten merhaba 145 mk bir müstakil evim var en üst katta (2) oturuyorum ön ve arka cephesi açık fakat güneş almıyor kombi ve Petek seçimini nasıl yapmalıyım şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Mehmet Bey,
   9 metre peteğe kadar 20.000 kcal/h lık bir kombi yeterli olacaktır. 9 metreden uzun petek için 24.000 kcal/h lık bir kombi taktırın.
   Net 145 metrekare ise, 10-11 metre petek ve 24.000 kcal/h lık kombi tavsiye ederim.

 48. İyi akşamlar balıkesir bandırmada 110 metrekare 4. kat üstü çatılı dış cepheli evim var 7.5-8 m petek var evi aldığımda ferroli domicompact f24 d 24 kw vardı sizce bu iyi mü değiştirmem gerekir mi ve de daha iyi verim almak için ne yapabilirim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 49. Ters dubleks daire 140m2 bursada 8.kat kombi üst kat terasta olacak. 8 mt kadar petek var. Tek banyo alt katta. Nasıl bir kombi kw dışında hangi özellikleri tavsiye edersiniz.

  • Erkan Bey,
   8 metre petek 140 metrekare iyi ısıtmayabilir. İyi ısınmak için, 10-11 metre petek daha iyi olurdu.
   8 metre için; 20.000 kcal/h lık bir kombi, 10-11 metre petek için 24.000 kcal/h lık bir kombi size uygundur.

 50. Merhaba, İstanbul’da dubleks evde oturuyorum, alt komşum yakmıyor. 180 m2 ev, üst katta salon ve 2 oda var sadece 1 odayı yakıyoruz, alt katta 3 artı bir odayı kullanıyoruz. Alt katta 7 petek, üst katta 5 tane var. Ancak üst katta sadece 1 petek kullanılacak. 28 kw yeterli olur dediler ama yukarıdaki yorumları okuyunca yeterli olmadığını anlıyorum. İzolasyon yaptırmıştık, senelerdir ısınma problemimiz var. Tavsiyeniz nedir? Teşekkür ederim.

  • Merhaba Özlem Güneş,
   Petek uzunluğu yaklaşık olarak 8 metreye göre hesaplarsak ve sadece yukarıdaki 1 odayı yaktığınızı düşünürsek ucu ucuna kurtarıyor.
   Petek uzunluğunu tam verirseniz daha net çıkarabiliriz. Diğer odaları da daha sonra kullanma olasılığınız varsa, daha üst kapasiteli bir kombi tercih etmenizde fayda var.

 51. Ağrıdan yazıyorum 61 metrekare toki 2+1 zemin kata hangi kombiyi taktirmaliyim. Yoğuşmalı taktirmazsam ne olur. Petek 8 metreyi geçmezse yoğuşma işe yaramaz mı.

 52. Merhaba Kocaeli’de 75 m2 Güney cephe yalıtımlı ev de 17.000kcal/h lik kombi kullanmayı düşünüyorum fakat konvansiyonel mi yoğuşmalı mı olmalı bu hangisi tasarruflu olur nedeni nedir
  Teşekkür ederim saygılarımla.

 53. Merhaba evim ikinci kat ve arakatta 85m2 . Evimde bulunan petekler eski ve evdeki peteklerin boyu toplam 3 metre uzunluğunda ne tarz kombi alsam daha iyi olur. Kaç Kw ? Yoğuşmalı veya daha başka hangi kombi türünü önerirsiniz ?

 54. MERHABA,
  EVİMİZ KONYA’DA MÜSTAKİL TRİPLEX VİLLA
  EVİMİZ ÜÇ CEPHELİ OLUP KUZEY, GÜNEY VE BATI CEPHELİDİR.
  1. KATINA 7,5 METRE PETEK (70 METRE KARE ALANA SAHİP) 2 ODA, MUTFAK VE KORİDOR
  2. KATINA 7 METRE PETEK + HAVLUPAN (70 METRE KARE ALANA SAHİP) 4 EŞİT ODA, BANYO VE KORİDORDAN OLUŞMAKTA
  3. KATINA 3.5 METRE PETEK + HAVLUPAN (40 METRE KARE ALANA SAHİP) 2 ODA, BANYO VE KORİDOR OLMAK ÜZERE TOPLAM 19 METRE PETEK TAKILACAKTIR.
  USTAMIZ 42 KW BAYMAK DOLCEVİTA KOMBİNİN BURASI İÇİN YETERLİ OLACAĞINI SÖYLEDİ.
  SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR PETEK METRAJI UYGUNMUDUR. KOMBİ YETERLİ PLACAK MIDIR. TEŞEKKÜR EDERİM.

 55. Merhabalar🌸 Evimiz 2 katlı daire başı yaklaşık 110/115 m2 Hiç doğalgaz tesisatı yok üst kata döşetmeyi düşünüyoruz.
  Salon:2.00
  Mutfk:1.00
  O.odası:1.40
  Hol:1.00
  y.odası:1.20
  Ç.odası1.00
  Banyo:5×10
  Buderus 22i 20KW olacak şekilde keşif yaptılar sizce verilen karar nasıl? (Ayrıca termostat kablolu mu yoksa kablosuz mu olmalı?)

 56. Merhabalar Afyon da ikamet ediyorum. 140metrekare yerden ısıtma 4artı1 evimiz var. Ara kat. Nasıl bir kombi almalıyım?

 57. Kolay gelsin
  Kicaeli Başiskele ilcesinde
  210 metre brut net yaklasik 180metre giris dublex daire aldim (4+1) nasipse bu daireye kac metre petek ve kacll kv lik kombi almaliyim simdiden teşekkürler

 58. 3 katli ev . toplam petek uzunlugu 17m ve 3 havlupan , isinacak alan net 180m2
  tavsiyeniz ne olur. birde kazanli ve kazansiz kombiler arasindaki en belirgin fark nedir? neden kazanli tercih edilir? neden kazansiz tercih edilir? simdiden tesekkurler

 59. Bursa da 140 metrekarelik evimiz var. Ara kat ve iki odası karanlıkta. Yerden ısıtma. Nasıl bir kombi almalıyım. Teşekkürler…

 60. Merhaba 140metre kare ara kat kuzey cephe evinize ilk defa kombi takılacak 24kw yeterli olduğunu biliyoruz ama 28kw tercih etmek daha iyi dedi kombi işiyle uğraşan biri katiliyormusuznuz 28kw takmanın yararı yada zararı olur mu fikrinize acil ihtiyaç diyorum saygılar

  • Esengül,
   26kw hatta, 28 kw bir kombi sizin için daha uygun olacaktır. 28 kw nın zararı olmaz. Daha düşük kapasiteli kombide ısınma sorunu ve devridaim sorunu yaşarsınız.

 61. Çok teşekkür ediyorum bu bilgi son kararını vermemde çok faydalı oldu konyadayiz kuzey cephedeyiz komşular hep 24kw taktı biri çıkıp bana 28tak bence daha faydalı olur dedi ve benim kafam karışmıştı şimdi emin oldum kombi konusunda eca promix 28kw veya Alarko sederans düşünüyorum tavsiyeniz ne olur

 62. merhabalar evim doğu cephesinde 2 katlı 70+70 m2 2 katlı triplex ev için kaç metre petek ve kaç kcal kombi önerirsiniz

 63. Merhaba iyi çalışmalar 80m2 ara kat Manisa alasehir deki daire de 5.10 metre petek ve havlupan vardır. Keşif e gelen arkadaşlar 20kw kombiler önerdiler. Vaillant intro 1824—-bosch 2220i ve demirdöküm atromis p20 yi arastirinca beğendiğim modeller. İki sorum var size bosch 2500 condense modeli var ama 24 kw bu eve 24 kw alsam sorun yaşar mıyım. Birde demirdöküm atromis p20 sizce uygun olur mu teşekkürler

 64. Merhabalar İyi Çalışmalar ve yardımlarınız için herkes adına teşekkür ederim.
  Sakarya Merkez’de ikamet etmekteyim. Dairemiz en üst katta yani 3. katta 140m2, Yerden ısıtma ve Kuzey Cephesine bakıyor, öğleden sonra güneş alıyor sadece mutfak ve salonun bir bölümü dairem dörtgen, I harfi gibide diyebiliriz. Çatıda yalıtım yok çatı kenarlarına izocam koyulmuş ama yeterli değil. Ayrıca alt kattaki komşumuz var ile yok arasında, olsa da hiç yakmıyor zaten, sıfır. Faturasından belli, sadece su. 70tl civarlarında faturası var. Bu kış donduk, mecbur yaktık 700 lira civarı fatura geldi. Nasıl bir kombi almalıyım ki sorunum ortadan kalksın.

  • Merhaba Emrah Bey,
   İyi bir ısınma için kombi ile birlikte yalıtım da önemli aksi halde, kombi ne kadar iyi olursa olsun, gaz tüketimi fazla olacaktır. Evinizde yalıtıma da önem verin. Eviniz bu hali ile en az 10 metre petek ve 24.000 kcal/h (28 kw) lık bir kombi ile ısınabilir. İyi ve ekonomik ısınma için, yalıtım da düşünün.

 65. Şile’de 3 kat müstakil ve tamamen yerden ısıtma evim var, her kat 100’er m2, toplam 300m2. Kaç kW ve marka önerirsiniz?

  • Abdulkadir Bey,
   Petek uzunluğu 8-9 metreyi geçmiyorsa, 20.000 kcal/h lık (24 kW) bir kombi sizin için yeterli olur.

 66. Merhaba,
  İzmir- K.Yaka’da Isı ve sıvı yalıtımı (Mantolama) yapılmış 5 katlı yapışık düzen Doğu-Batı Cepheli bir apartmanın 3. katında 140 m2 dairem için döşenmiş 7.6 metre Demirdöküm plus Petek mevcut olup kombi olarak Airfel Dijifel Condens 24 KW kombi önerdiler.
  Kombi marka ve kalite olarak iyimidir? petekler 8 metreden daha az olduğu için 20 KW Kombi yeterli olabilir mi?
  Vereceğiniz değerli yanıtınız için peşinen teşekkür ederim.

  • Merhaba Bülent Bey,
   Konumuzun İzmir’de olması ve 8 metreden az petek olması dolayısıyla (24 kw) 20.000 kcal/h lık bir kombi 140 m2 eviniz için yeterli olacaktır.

 67. Merhaba, acil kombi almam lazım fakat hangi kombiyi alacağımı bilemiyorum. yeni bitmiş dublex yerden ısıtmalı her bir kat 130 metre kare, 5 banyosu olan (2 banyonun aynı anda kullanılacağını düşünerek) 260 metre karelik yazlığa hangi marka hangi model kombiyi almam uygun olur lütfen bana fikir vermenizi rica ediyorum. Acil olursa sevinirim zira benim kararımı bekliyor ustalar. Şimdiden teşekkür ediiyorum.

 68. merhaba . 250 m2 dubleks kuzey doğu cephede montalamalı bir evim var. Vanın Erciş ilçesindeyim . kış mevsimi yaklaşık ortalama 6 ay ve soğuk geçiyor. alt katta 10,6 m üst katta 7 m petek bulunmaktadır. hangi kombiyi kullanmam ve önere bileceğiniz bir kombi varsa çok sevinirim.

  • Emrah Bey,
   Eviniz iki katlı olduğundan ve uzun ve sert kış ayları geçen bir bölgede bulunduğu için, en az 38.000 kcal/h lık (45 kw) kombi kullanmanız gerekiyor.

 69. Merhaba,evim 195 M2,4+1, kuzey doğu cephe,12 katlı binanın 11. katı. Kaç kalori ve kaç kw kombi tavsiye edersiniz.

 70. Merabalar öncelikle bilgilendirmede bulunduğunuz dan dolayı çok teşekürler İst güney cephe 95 Mt bı daire iki artı bir toplam petek 4 adet 1 iki metre biri 1.5 diğeri ikisi birer metre tam yoğuşmalı olurmu bide Buderus ve dikin kararsız kaldım mümkünse en tasaruflu verim ala bilecegim bir kombi tavsiyesinde buluna bilirmisinz şimdiden tşk

  • Vedat Efe Bey,
   Tam yoğuşma olabilmesi için, 8 metre ve üzeri petek olmalıdır. Yine de tam yoğuşmalı kombi alabilirsiniz. 90 metrekare eve ve 5,5 metre petek için; 17.000 kcal/h lık (20 kw) bir kombi sizin için yeterli olacaktır. (Maalesef, direkt olarak bir kombi markası öneremiyoruz.)

 71. Merhaba Hatay Antakya’da 3 katlı bina da dubleks te oturuyorum.alt kat 80m² ve üst kat 45m² toplam 125m² ısınma alanı..alt katta 7 petek ve üst katta üç petek var.petekler 110cm dır.kombi alt katta olarak.banyo üst katta..kaç kw kim kombi uygun olur.. teşekkürler

 72. merhaba 160 metre kare bahçe dubleks yerden ısıtmalı yalovada ki evimiz için kaç lık kombi ve hangi marka model önerirsiniz

 73. Silivri/İstanbul 110 m2 net, 3+1 daire, giriş+3.kat (en üst kat oluyor), kuzey cephe. tasarruflu tüketim için hangi marka ve kapasite kombi uygun olur?

  • Ali Muhluoğlu,
   Marka tavsiyesi veremiyoruz ama almanız gereken kombi kapasitesi ile bilgiler verebiliriz.
   20.000 kcal/h lık (24 kw) tam yoğuşmalı bir kombi net 110 m2 3+1 daireniz için yeterli olacaktır.

 74. Izmir seferihisar müstakil ev. 1 kat 68 metrekare 4,6 metre petek, 2.kat 68 metrekare 4,2 petek, 3. Kat ihtiyaç olduğunda isitilacak 10+10 metrekare 1,3 m petek. Yalıtım orta. Halen sulu sistem şöminede mese odunu ile ısıtma var. Dogalgaza gecilirse Kombi 1. Kata konulacak.sulu sistem somine ile dogalgaz kombi birlikte kullanılabilir mi? Kombi öneriniz ne olur?

  • Yakup Bey,
   3 katlı evinizi için, bahsettiğiniz petek ölçüleri ve metrekareye göre en az 26.000 kcal/h lık (30 kw) kombiye ihtiyacınız olacak.

 75. ÜSTAD TOKI 2+1 giriş kat cephesi doğu güney ,cepheler açık, altta kalorifer dairesi yani altı boş öneriniz nedir hiç bilgim yok.

  • Uğur Bey,
   Tam olarak petek uzunluğu veya evin metrekaresini verseniz daha sağlıklı cevap verebiliriz.
   Fakat, küçük bir ev için şöyle bir örnek verebiliriz: 70 metrekare ve maksimum 7 metre uzunluğunda petekler için 17.000 kcal/h’lık (20 kw) kombi uygun olur.

 76. Merhabalar; 120 m2 daire net alanı, 12 metre petek 2 havlupan evim her yerden açık deniz tarafına bakan cephesi var. Kaç kW lık kombi uygun olur sizce?

  • Merhaba Ferhat Bey,
   12 metre petek, havlupanlarınız ile birlikte ve 120 m2 eviniz için; 26.000 kcal/h lık (30 kw) kombi yeterli olur.

 77. Merhabalar,

  Silivri Gümüşyaka’da 2 katlı müstakil ev yaptırdım.
  Alt katta 2 adet 1.0PKKP600 peteğim var ve 38 m2 alanda çapraz şekilde montaj yaptırdım (Isıyı hapsetsin diye)
  Üst katta 1 havlupan N03-24°C ve 2 ayrı odada 1.0PKKP600 petek var.
  Buna uygun kombi kw ne olmalıdır.
  Projede 26.000kcal/h kombi yazılmış. Bana biraz fazla geldi fikrinizi almak istedim.

  Bu arada alt katım 38 m2 üst katım 44,30m2 olmak üzere toplam 82 m2 4 tarafı açık yer 4 cm mantolama mevcut.

 78. Merhabalar;
  Denizlinin Çivril ilçesinde 185m2 bodrumlu müstakil tek kat yerden ısıtma evim var. bulunduğum yerde doğalgaz yok ve 2-3 yıla gelecek gibi görünmüyor. ben de 45kg lık tüp(yada lpg) ile kombi kullanmak istiyorum. evin duvarları 7 cmlik mantolama ile kaplı bodrum tavanı 3 cmlik strafor ile kaplı çatıya da izocam serdim. Ev güneydoğu cepheli. yakıt maliyeti hakkında üç aşağı beş yukarı bir bilgi verebilirmisiniz. Birde Ev için kaç kw kombi almalıyım. önerebileceğiniz bir model marka var mı?

  • Sinan Bey,
   Yakıt maliyeti ile ilgili bilgi yanlış bilgiler vermek istemiyoruz. Kullanacağınız petek uzunluğuna göre petekler 13 metreden az olacaksa; 26.000 kcal/h lık; bir kombi, 13-15 metre olacaksa; 30.000 kcal/h lık bir kombi kullanmanız gerekiyor.

 79. Merhabalar,
  Çeşitli tüketici sorularına verdiğiniz cevap ve açıklamalar için teşekkür etmek isterim öncelikle.
  Duzce ilinde toplamda 150 metrekare dubleks evimize var kuzey cephe petekli kombi taktırmak istiyoruz
  Fakat arastirdigim ve gördüğüm kadarıyla ısrarla 24.000 bt taktırmami öneriyorlar fakat baymak duotec 24.000 bt fiyatı 5600 TL yaklaşık ama baymak lambert 45kw 38.000 bt fiyatı 5700 TL ortalamaya bulabiliyorum, sizlere sorum ufak farkları aramadan baymak lambert taktırmam uygun olur mu yakıt maliyetinin çok Bi önemi yok sürekli kalmıyorum, cihazın daha kısa süre çalışması, daha az yıpranmasi gibi artılarınin olabilir düşüncesindeyim, taktirirsam eğer çizim ve gaz acmada sorun olabilir mi sizce ? Yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim saygılarımla,

  • Merhaba Fatih Bey
   Eviniz dublex olduğu için 24 kW yerine bir üst model almanızı öneririm. Böylece hem pompası suyu rahat dolaşım yaptırır ve çabuk ısınır. Özellikle, evinizin petek uzunluğu 10 metreden fazla ise, mutlaka üst modellerden tercih yapın.

 80. Merhabalar,
  Yaklaşık 200 metrekare 4+1 oda sayısı ve 10 m petek boyu mevcut evim için nasıl kombi tercih etmeliyim. 4 katlı bina 3 katında oturmaktayım. Teşekkürler

  • Murat Bey,
   10 metre petek için, 26.000 kcal/h’lık bir kombi yeterli olur. Fakat, kış aylarının uzun ve sert geçtiği bir bölgede yaşıyorsanız, 10 metre petek evinizi ısıtmayabilir.

    • Murat Bey,
     Kullanmadığınız odaları kapatın. Eğer tüm evi kullanıyorsanız; 13-15 metreye kadar petek taktırabilirsiniz. Tabi petek sayısı arttığı için, 30.000 kcal/h’lık bir kombiye ihtiyacınız olacak.

 81. Merhabalar.istanbul da arakat 110 metrekare evimde 5 m petek ve 65 cm havlupan var.evdeki protherm kombimi değiştirmek istiyorum.nasil bir kombi almalıyımml.tesekkurler.marka önerebilir misiniz.

 82. İyi günler. Müstakil bir evde oturuyoruz. 100 m2 lik bir ev. Tek kat. Doğu, batı ve Güney cephesi tamamen açık. Yerden ısıtma sistemi döşenmiş durumda. şu an için su ısıtıcısı bağlı ama kışın 45 50 derece de çalışırken bile ısınmakta çok zorlanıyoruz. 33 kw lık viessman kombi bağlamayı düşünüyoruz. Marka ve kw hakkında bilgi verirseniz çok faydalı olur. Teşekkürler.

 83. 140 m2 alttan ısıtmalı daireme kaçlık kombi tavsiye edersiniz.Zemin kattayım.Üstümde çatı dublex var Kuzey cephedeyim.

 84. Merhaba,175 m2 alt katı olan ve 45 m2 üst katı olan toplamda 220m2 dublex en üst kat evimiz için kaç kw lık kombi takmamızı önerirsiniz?

   • Kullanım alanı net 163 m2 brütünü tam hatırlamıyorum. Ayrıca Bulunduğumuz yerde bu yaz doğal gaz geldi ilk defa kullanacağız. Dönüşüm yapan firma 24kw buderus kombi 13.6m + havlupan için 1.60cm lik peteğin birisini kapatırsanız kombinin yeterli olacağını söylediği için onu taktırdım. Peki ben bu kombide yeterli ısınma sağlayabilir miyim? Yoksa sorun yaşar mıyım? 30 kw kombi tavsiye etmişsiniz. Sizin tavsiye ettiğiniz ve takılan kombi arasında çok fark var. Evi ısıtmak konusunda çok ciddi endileşerim var. Çözüm adına nasıl bir yol izlemeliyim. Kiymetli tavsiyeleriniz ne olur? Bu arada kombi henüz kullanılmadı ve servis bağlantısı yapılmış değil.

    • Kudret Bey,
     24 kw kombi (20.000 kcal/h) ancak 9 metre petek için yeterli olacaktır. Belki kombi kaliteli olduğu için biraz daha artar.
     Fakat, 13 metre petek için 30 kw kombi en uygunudur. Satın aldığınız kombi iyi bir marka. Fakat, birden fazla petek kapatılırsa yeterli olabilir.

 85. Saygıdeğer Yetkili,
  Samsun’da Dubleks daire ve teras dahil 300 m2, (4 havlupan, 4 oda, 1 salon, mutfak) buderus 24.000 kw yeterli olur diyorlar ama ben emin değilim ve iki iş olmasını istemiyorum, Sizin fikriniz nedir acaba ? kaç KW taktırmalıyım, saygılarımla

  • Orhan Bey,
   En az 45.000 kcal/h lık bir kombi kullanmanız gerekiyor. Petek uzunluğu da etkilidir petek seçiminde. Yine de 24 kw kombi, sizin için kesinlikle yeterli olmaz.

 86. Bürüt 192 m2 net 171 m2 olan evimde 13.6m petek + 1 havlupan ve 1 banyo var. Dogu batı ve kuzey cephe. Kaç kw kombi tavsiye edersiniz?

 87. Sayın Yetkili,
  Yaklaşık net 240-250 m2 civarı dubleks meskende oturmaktayız. Doğal gaz firması projede 30 kw maksimum değer çıkarmış. Kaba bir hesapla 240m2 x 2,7m x 45(Kocaeli) : yaklaşık 35 kw’ya ihtiyaç varmış gibi görünüyor. Yüksek debili(aynı anda iki armatürden sıcak su kullanımı) sıcak su kullanımına ihtiyacımız var. Bu bilgiler ışığında:
  45 kw lık kombi kullanımının başta tesisat olmak üzere herhangi bir şeye zararı olur mu?
  Daha güçlü bir kombi kullanımının doğal gaz sarfiyatına aşırı olumsuz etkisi olur mu?
  Başka bir olumsuzluk yaşar mıyız?
  Çok teşekkür ederiz. Saygılarımla…

  • Cengiz Bey,
   Güçlü kombinin tesisata veya herhangi bir şeye zararı yoktur. Hatta, suyun ve peteklerin daha hızlı ısınmasını sağlar.
   Ayrıca, eviniz dublex olduğundan, pompanın rahatça su basabilmesi için, yüksek kombi kullanımı daha iyi olur. Gaz sarfiyatında belirgin artış olacağını sanmıyorum.

 88. Merhaba 150 metrekare ev için müteahhit 7 metre petek ve 1 havlupan koymuş ne yapmalıyım sizce petekleri büyütmek mantıklı olur mu? Hangi kombiyi almalıyım?

  • Bulunduğunuz bölge, evinizin kaç kat olduğu ve hangi cephede petek sayısı ve kombi seçimi için önemlidir.
   Fakat, genel olarak bir değerlendirmek yaparsak; 8-11 metre arası petek uzunluğu daha uygun olur sizin için.

 89. Merhabalar, Konya da net 100 metrekare olan, dogu guney batı cephe, son kat üstte çatı var. Yerden ısıtma sistemi olarak kombi seçimi yapacağım ve fikirlerinize ihtiyacım var.

  A firması: 24 kw yeterli olur. 28 kw alırsan gereksiz olur ve faturan çok gelir.

  B firması: 24 kw alman yeterli olur. Fakat ev yerden ısıtma olduğu için kombi petek teki gibi rahat calismaz suyu dondurmek icin zorlanir. 28 kw alırsan çok daha rahat calisir.

  Degerli hocam Hangisi bizim için daha mantıklı olur. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Hasan Bey,
   24 kw eviniz için yeterli olacaktır. Fakat, bir üst kapasiteli kombi mutlaka daha rahat çalışacaktır ve suyu daha hızlı ısıtır. Yakıtın önemli miktarda artacağını sanmıyorum. Buna göre karar verebilirsiniz.

 90. Merhaba,

  100 metrekare yerden ısıtma olan bir ev için en ideal kombi seçimi hangisidir ? 24 kw mı 28 kw almalıyız. Doğu Batı Güney cehpe, Son kat ve üstte çatı var.

 91. İyi günler efendim, evim tirpleks villa, İstanbul’un kuzeyinde. Bodrum kat 30 M2, zemin 120m2, 1. Kat 120m2 olarak 270m2 kullanım alanlı, 4 cepheli ve 4 cephesi de mantoludur. 15.5 metre petek bulunmakta, 45 kW kombi yeterli midir, petek eklemek gerekir mi? Saygılarımla

 92. Merhaba evim İstanbul’da 3+1Arakat 110m2 5m petek ve havlupan var kaç Demirdöküm nitromix 24 kW önerdiler 5 m petek için tam yoğuşmalı kombi gereksizmi sizce falami yakar sizin tavsiyeniz nedir acaba teşekkür ederim

 93. İyi günler
  yaklaşık olarak 130-140 m2 evim var
  izmir kiraz bölgesinde yani iç ege sayılacak biyerde konum olarak, kar yağışı bi kaç yılda 1 kere olur.
  evim kuzey doğu ve güney cephesine açık
  toplamda 11 metre petek olur dendi ancak bunlarn 2 metresi evimle bitişik ama yalıtımlı başka bir odada anca yatılı misafir gelirse kullanılacak olan bi yerde 1 metresi ise kiler olarak kullandığımız normalde oturulmayan bir oda da
  ben o 1 metrelik kısmıda kullanmayı düşünmüyordum ama tam yoğuşmalı bölümünü kullanma düşüncesi ile orayı da aktif etmeyi planlıyorum

  bu durumda olan evime 24kw mı yoksa 28 veya üzerimi tercih etmeliyim. ayrıca sıcak su bağlantısı yapılmayacak, kesinlikle sıcak su kullanmayacağım musluklarda.

  ben çelik eşanjör yerine tasarruf açısından bakır alaşım tercih etmeyi planlıyorum onla ilgili de fikrinize önem veriyorum

  Aklıma gelen herşeyi yazdım şimdiden teşekkür ederim

 94. Merhaba evim 145 M2 birinci kat dört tarafı açık konya da yeni kombi ve tesisat bağlanacak kaç petek ve nasıl bir kombi inerisinuz

 95. Merhabalar Manisa’da 150 M2 lik evimde 13.80 M2 petek bulunmaktadır.
  3 katlı binanın 3.cü katında 4 tarafı açık ve çatı yok binada yalıtım var
  30 kW veya 35 kW kombi almalısın dediler
  ECA 35kw alsam sıkıntı olur mu.
  Tavandan işi kaybını önlemek için ne yapabilirim

  • Mücahit Bey,
   35 kw kombi 150 m2 eviniz ve 14 metre petek için yeterli olur. Çatıdan ısı yalıtımı yaptırın olmuyorsa, tavanınıza tavan kaplama köpüklerinden yapıştırın.
   Bir miktar ısı yalıtımına faydası olacaktır.

 96. Merhaba 50+50 dublex evimizin 3mt petek alt katta 3 mt peket üst katta kaçlık petek önerirsiniz evimiz erzincanda kış memleketindedir .

  • Demir Bey,
   20.000 kcal/h (24 kW) lık bir kombi evinizi rahatlıkla ısıtacaktır. Eviniz soğuk bir bölgede ve dublex olduğu için; 24 kW kombi eviniz için en uygun kombidir.

 97. Merhabalar
  Konya Beyşehir ilçesinde Dairem var
  -kuzey batı cephe son kat
  – Tüm oda pencereleri Fransız tip pakpen (yere kadar)
  -Mantolma mevcut
  – Daire Brüt 170 metrekare net 145 metrekare (balkonlar dahil)ısınma alanı ise net 125 metrekare
  -Petek uzunluğu toplam 9 metre ayrıca banyoda havlupan takılı
  Kombiyi 24kw mı yoksa 26 kw mı almalıyım. BUDERUS VE VİESMAN arasında kararsız kaldım. Birde kombilerde hermetik baca yazıyor. Bu ERP li olmuyormu. ERP li konusunu anlayamadım. Bu konularda yardımcı olabilirseniz memnun olurum.
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Fatih Bey,
   125 metrekare eviniz ve 9 metre petek+havlupan için 26 kw daha iyi bir seçim olacaktır. Yeni kombilerin hepsi hermetik bacadır.
   Hermetik bacalı kombilere hava akışı fan ile sağlanır ve daha çevreci kombilerdir. Erp ise, Avrupa Birliğinin kabul ettiği ve zorunlu kıldığı kombilerin çevreye olan olumsuz etkilerini en aza indirip yüksek verimli cihazlara geçiş sistemidir. Erp kombi satın alırsanız, Avrupa standardında, çevreci ve az yakan bir kombi satın almış olursunuz.

 98. Merhabalar 165 metrekare dairemiz var 4 odalı artı antrede aynı odalar gibi çok büyük dıştan yalıtım yok içten yaptırmıştık daha önce 10.700 metre petek var toplamda 8 adet petek var artı 5*11de havlupan Daıkın 30 Kw Yoğuşmalı kombi takıldı yeterli olurmu yakıt olarakta çok yüksek fatura gelirmi birde kaç derecede olması lazım 30kw olduğu için ve yakıt tasarrufu için

  • Mehmet Bey,
   30 kw kombi eviniz için fazlasıyla yeterli olur. 40 derece ile başlayın. Soğudukça 2-3 derece artırarak, eviniz için uygun ısıyı bulun. Bulduktan sonra kombiyi kapatmayın, sabit bir sıcaklıkta çalışsın. Kombi kapasitesi biraz fazla ama faturayı fazla etkilemez.

 99. selam 116 m2 evde oturuyorum 7.5 m petek var imar yasasından yararlanıp catı katınada tapu aldım 5.5 m de orda petek var 60 m2 suan kombiiyi ayırmadım yani toplamda 13 m2 viesman 100 hermatik kullanıyorym suan üst katı kullanmıyorym eski kombimi üst kata taktırıcam yopusmalı kombi almayı düşünüyorum 7.5 m petek için kaçlık kombi almam gerekiyor birde yukarının vanaları kapalı 20 kw alsam etkilermi yukarıyı aryırana kadar teşekkürler

 100. 115 metrekare 2.kat etrafı açık çok rüzgar olan ısıyalıtımı yok sadece çatıda izocam serili bir ev için 3+1 odalı kaç metre Petek ve kaç w kombi gerektirir tasarruflu ısınmamız için birde termostat gerekli midir. Bun arada alt katımızdakiler soba yakıyor 2 oda ve mutfağın altında sadece

  • Ali Bey,
   Sobalı evler iyi ısınır. Sürekli yanıyorsa size de faydası olacaktır.
   115 metrekare eviniz için 24 kW kombi yeterli olur. Termostat yerine, düşük, sabit bir sıcaklıkta kombinizi çalıştırabilirsiniz.

  • Aykan Bey,
   140 metrekare eviniz için, 24.000 kcal/h lık (28 kw) kombi yeterli olur. İyi bir marka tercih ederseniz ve petek uzunluğu 10 metreden kısa ise, yeterli olacaktır.

 101. Azerbaycan’dan Selamlar. Bakü’de yaşıyorum. 115 m² net ev için hangi kombi uygun? 7ve ya 8 metre petek ve 1 havlupan olacak.

 102. Merhaba evim İzmir Seferihisarda. Dubleks artı bodrum kat var. Zeminden ısıtma, ısı pompası için tasarlamıştım şimdi doğalgaz geliyor. Bodrumda bir oda bir banyo koridor var ayrıca bir kiler ve ısı pompasını koymayı düşündüğüm teknik oda var. kiler ve teknik odada zeminden ısıtma yok. Zemin katta salon bir oda ve banyo üst katta iki oda bir banyo var. Zemin ve bodrum bürüt 62 şer m2 üst kat 45 m2 Kombi zemin katta dışarıda olacak. Dört tarafı açık bina, Kaç kw lık kombi kullanmam gerekir.

 103. Merhabalar.
  1.kat 150
  2.kat 150 M2 olmak üzere 2 katlı bir evim var.
  2 katında kollektor sistemi var. Soru şu.
  Ayrı ayrı 2 kombi alarak peteklere termostatlı vana takarak kullanmak mi
  Yoksa
  Büyük kombi alıp tek kombi ile ısınmak mi daha mantıklı.hangisi daha ekonomik olur.yukari kat sadece yatak odası gece sicakli yükseltip alt katın sıcaklığını düşürmeyi düşünüyorum.gunduzde alt katı yükseltip yukarı katı düşürmeyi düşünüyorum.hangisi mantıklı.2 kombi mi tek kombi mi. Yogusmasiz kombim var şuan iki katta aynı anda ısınıyor.her oda yanmıyor.ortalama 750-1500 TL fatura ödedim. Hangisini önerirsiniz.sehir Kayseri.

 104. Merhabalar;
  75+75 metre kare son kat dubleks doğu-kuzey-batı yönlü 5 cm strıfor
  mantolamalı. üst kat da 6 cm xps+stropiyerle bu yıl bina içinden mantolama yaptım. Zeminde ısıtma yapılmış ( 2021 kışına kadar katı yakıt merkezi sistemle ısındık tavan izolasyon yoktu yeterli ısıma alamadığım için üst 3 odaya 180+60+60 petek ilave ettim.)Daikın 28kw NDJ Kombiyi üst kat balkonuma monte edildi. Daire içinde uygun yer yoktu.
  Üst ve alt kolektörün sıcak kısımlar iyi ısı var fakat dönüş kısımları çok soğuk yani ısı yok. Değişik ustalar la görüş aldım denge kabı takman gerekli diyorlar fakat bireysele dönüşümü yapan kombiyi satan ÜÇAY yetkilisi araya ne denge kanı ne de pompaya gerek yok dedi bizde onlara güvenerek denge ve pompa koymadık.
  Şimdi sonbaharın ilk günleri ısınma problemini belli değil. Dairede ısınma sisteminde ne gibi değişiklik yapmam gerekli mi diye sizden yardıma ihtiyacım var.
  Şimdiden vereceğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler iyi günler diliyorum.

  • Aydın Bey,
   28 kw kombi yaklaşık olarak 11-12 metre petek içindir. Dublexlerde bu metraj düşer. Petek metrajı daha az ise, petekleri temizlik yaptırın. Ardından kombi değiştirmeden önce, denge kabı ve ek pompa deneyebilirsiniz.

 105. Merhaba, odaya 2 adet takılacak radyatörden birinin normal saç panel, diğerinin alüminyum döküm panel radyatör takılmasında herhangi bir sorun olur mu?

 106. Merhaba,
  Her katı 80m2 olan 3 katlı bir villam var. Peteklerin hepsi aluminyum olacak. Toplam 16(petek)+4(havlupan)adet radyatörün 3 tanesi 1,5m yüksekliğinde diğerleri standart 0,6m yüksekliğinde olacak. Mekan detayı;
  Bodrumda 5(petek)+1(havlupan) yaklaşık 5m,
  Giriş katta 6(petek)+1(havlupan) yaklaşık 4.6m,
  Üst katta 5(petek)+2(havlupan) yaklaşık 4.4m olmak üzere toplamda 20adet petek var. Peteklerin toplam uzunluğu 14m(herbiri 40cm olan havlupanlar dahil).
  35kw—>30.000kcal/h tam yoğuşmalı bir kombi önerildi. Dış yalıtım gayet iyi, ev güney cephe. Kombi değeri doğru bir tercih midir? Ve İhtiyacımı görecek kw değerinden 5kw fazla güçlüsünü alsam ne kaybederim?(doğalgaz sarfiyatı mı artar mesela). Teşekkürler.

  • Emre Bayar,
   35.000 hatta 30.000 kcal/h lık bir kombi öneriyoruz. (Üst katlara pompanın rahat su basabilmesi için.) Yakıtta bir miktar artış olsa da önemli olan, tüm katlara yeterli miktarda ısı ve sıcak su verecek doğru kombi olmasıdır.

 107. Konya 110 m² civari 7.5 metre petek bir havlupan güney batı cephe (öğleden sonra güneş alır) çatı kat camlar büyük olduğundan yalıtım biraz sıkıntı 24 kW büyük mü gelir teşekkürler

 108. Merhabalar Teknik Rehber,
  Herkesin sorularını cevaplamaya çalışıyorsunuz.tesekkurler.benim sorum şu 100 metre kare müstakil bina alt kat boş kullanilmiyor.dis cephe camlar açık.biz üst katta oturuyoruz.100 metre kare iki katlı bina 8 metre petek var 20 binlik kombi uygun mudur birde marka ismi verseniz.pahali kombi iyi kombimidir. Daha önce bosh kullanmıştım 10 sene bir fiil çalıştı arızada vermedi.tekrar bosh diyebilirsiniz.tesekkurler.

  • Mevlüt Kardüz,
   20.000 kcal/h lık (24kw) kombi yaklaşık olarak 8-9 metre petek için uygundur. Havlupan da varsa, yeterli olmayabilir. Ayrıca, kombi alt katta ise, üst kata pompanın rahat su basması için bir üst model yani, 24.000 kcal/lık (28kw) bir kombi daya iyi bir seçim olacaktır.

 109. Merhaba, evim 200 metrekare 4+1 ve 10 metre Petek var..kombi Ariston genus premium ve 26 kw..petekler maalesef ısınmıyor ve devirdaimde sorun yaşanıyor..kaç kw kombi uygun olur sizce

 110. Merhaba , 110 M2 evim var , yalıtım var , 4 katlı 3. Katsayız , top 530 cm petek var.. bayi bana ısrarla 20kw dedi aldım , sizce uygunmu

 111. Merhaba;
  Erzurum’da 210 m2 4+1 en üst katta evim var kombimi değişmek istiyorum,peteklerim tam ısınmıyor bu yüzden onları da değişmeyi düşünüyorum(sorduğum ustalar değişmemin gereksiz olduğunu söylediler toplamda 10-12 metretül petek uzunluğu var kömürlü sisteme göre yapılmış, kapı girişi ve 10 mt lik bir koridor var ancak hiç petek yok) değişmem gerekli ise kaç metretül petek taktırmalıyım ve kaçlık kombi almalıyım.
  Teşekkürler

 112. Merhaba 117 M2 üçüncü kat yerden isitma evim var dış cephe var fakat çok güneş almıyor kaç kw kombi almam gerekiyor

 113. 280 m2 ev için triplex villa tarzı en üst katta kapalı teras var ve ev içersinde 4 banyo mevcut kuzey cephesi Petek metreleri ise 13-14 metre arasında bu tarz bir ev için kaç kW kombi kullanmalıyız

 114. Merhaba 115 m2 Evim var. Yerden ısıtma, cephesini bilmiyorum. Zemin kat iki ayrı kombi firması ile görüştüm. Biri 20 kw Viessman olur dedi. Diğeri ise zemin zat ve yerden ısıtma 20 yetersiz olur 24 kw Viessman takalım dedi. Kafam çok karıştı. Zemin kat olunca ısınma problemi yaşamak istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 115. Toplam antre dahil 100 MT dairem çift cephe kuzey güney tarafı boş ara kat yalıtım yok kaclik kombi ve kaç MT petek almalıyım teşekkür ederim

 116. merhaba 150 metre kare 3 katlı binanın orta katında dairem 14,5 mete petek var kaclık kombi kullanmalıyım teşekkürler

 117. Merhaba 130mt² kuzey cepheli ısı yalıtımlı daire için vaillant 18*24 ile 24*28 arasında kaldım sizce hangisini almalıyım

 118. Merhaba. Ankarada iki katlı toplam 200 metrekare dubleks evim var. Toplamda 20 metre petek ve iki havlupan var. Her iki katta da kollektor var. Kaçlık kombi taktırmam gerekir.
  Teşekkür ederim

 119. Günaydın kolay gelsin evim 90 metre kare 24kw 20 binlik kombi yeter mi?toplam 6 metre petek var. ECA almayı düşünüyorum, görüşünüzü almak istiyorum teşekkürler?

 120. Merhaba. İyi çalışmalar. Sivasta yaşıyorum 5+1 dubleks dairem için kombi arayışındayım. 10.5 metre petek 2 tane havlu pan var. Acaba kaç kw kombi almalıyım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 121. selamlar
  dubleks 200 metrekare evimiz var. petekleri metrekare olarak hesapladım. toplam 10,5 metrekare petek var.
  kaçlık kombi almamız gerekiyor.
  iyi çalışmalar

 122. Merhaba
  İnşaattaki evimize tesisatçı odalara üç metre boyunda petek altyapısı koymuş. Yükseklik 40 cm olacak. 60 cm yüksekliğinde ve 170 cm uzunluğunda dört ayrı petek yeri daha var.
  Merak ettiğim şey üç metre voyundaki petekler sağlıklı olurmu ısınırmı yoksa sorun yaşarmıyız?
  Bir de kaçlık kombi almalıyız.
  Ev müstakil dubleks ve 210 metre

 123. Kolay gelsin. Ben yeni doğalgazı çekiyorum ev 100 metrekare 6metre Petek.normalde 24-28 kombiye anlaştık.ama adam diyor bu çok yakar yerine 18-24 kombiyi bide oda termostati getirecek. Lütfen yardımcı olur musunuz? Hangisini tercih edeyim?ECA kombi ?

 124. merhabalar evim İstanbul da kuzey cepheli net 145 metre kare 5+2 dubleks daire. 9.5 metre petek boyu mevcut evimde suanda yogusmasız kombi var 9 yıldır kullanıyorum ve kombiyi yogusmalı ile degiştirmek istiyorum dus aldıgımızda petekler de soguyor. kaclık bir kombi almalıyım öneriniz nedir. simdiden cok tesekkür ederim iyi günler

 125. Merhabalar evim antalya merkezde 4.katli binanin son kati üstümüzde kapici dairesi var bu yuzden dairenin uzeri yari acik yari kapali doğu-bati-kuzey cephe 2+1 100 m2 toplam petek 5.2 metre arti havlupan için bosch 2200 iw 20 kw(17.000 kcal) tercih ettim ısıtma ve yakit bakimdan sizce yeterli olur mu yoksa bi üst 24kw mi almayilim öneriniz nedir teşekkür ediyorum

 126. merhaba 35 kv kombimiz var 4 metre petek kullanıyoruz diğer petekler kapalı kombiye yada enerji tüketimine olumsuz bir etkisi olurmu

 127. 3 katli Istanbulda kuzeye bakan cephede 290 metrekare villamdaki tam yogusmali Alarko Wolf uzun zamandir sorun cikariyor. Degistirmek istiyorum. Villa yerden isitmali. TEknik ozellikleri ne olmali konusunda yardimci olabilir misiniz?

 128. Merhaba,
  Ankara Çankaya’da 40 yaşında ancak 2 yıl önce mantolaması yapılmış bir binada kuzey-batı cephe giriş katta 3 oda 1 salon net 130 m2 dairemizde 11 metre petek+havlupan mevcut. Üst katım boş, alt katım da sanırım çok düşük ayarda çalıştırıyor. Dolayısıyla ısınmada sorun yaşıyorum ve çok yüksek fatura ödüyorum. (Geçtiğimiz kış aylık ortalama 1000 TL) Ayrıca kombiden uzak peteklerde reglaj ayarı yapmadan ısı alamıyorum ve banyoya sıcak su oldukça geç ulaşıyor. Ekonomik ömrünü tamamlamış Demirdöküm Vinto marka kombimi değiştirmek istiyorum. Bu şartlarda nasıl bir ürün tavsiye edersiniz ?

  • Serhat Bey,
   Bahsettiğiniz şartlara göre, evinize 24.000 kcal/h lık (28 kw) tam yoğuşmalı bir kombi yeterli olacaktır.

 129. Merhaba,

  Makaleniz için öncelikle teşekkür ederim. Apartmanda birinci katta oturuyorum ve alt kat dükkan olduğu için maalesef ısı alamıyorum, ev 225 metrekare ve üç cepheyi görmektedir. Servisin incelemesi sonucu “Buderus Logamax Plus GB062-24 KD H” kombiyi önerdiler ve kurulum tamamlandı ancak ev tam anlamı ile maalesef ısınmıyor. Söz konusu olan bu kombi doğru seçim miydi?

  Sevgiler, saygılar.

  • Merhaba Emre,
   Evinize 20.000 kcal/h (24 kw) lık bir kombi takılmış. 30.000 kcal/h (35 kw) lık bir kombi takılması gerekiyordu.

 130. İyi günler Hatay Antakya da ikamet ediyorum 4 katlı bina biz zemin kat üstü oturuyoruz alt daire boş üstümüz de soba kullanıyor yanımız da soba kullanıyor daire kuzey yönüne bakıyor oturma odası öğlene kadar güneş alıyor evde toplam 13 metre Petek mevcut dış cephe ısı yalıtımi yok ben kendi imkanlarımla iç cephe ısı yalıtımi yaptım yerleri parke yaptım kombi ise 2r kW son petekler ise iyi bir şekilde ısınmıyor kombiyi aldığımız yer bu kombi 15 metreye kadar Petek ısıtır dediler şuan da son petekler ısınmıyor acaba benim kaçlik kombi almam gerekiyor

  • Ethem Bey,
   30.000 kcal/h lık (35 kW) bir kombi eviniz için yeterli olur ve son peteklere karar ısıyı ulaştırabilir.

 131. Merhaba, iyi günler.
  Ben Azerbaycanda (Nahçivanda) ikamet ediorum. Bölgemiz iklim olarak Türkiyenin Erzurum bölgesi ile neredeyse aynı.
  Evim 2 katlı, 140 metre kare. Evde 8-i pencere altında, 3-ü koridorda ve 2-si banyoda olmak üzere toplam 13 adet radyatör için çıkış verilmiş. Evin önü kuzey tarafa bakıyor.
  Hangi parametrede kombi kullanılmasını uygun görürsünüz?

 132. Selamın aleyküm
  95 mt. 2 katlı evin 2. Katında oturuyorum terasta yarım çatı var, terasta açık olan taraf iç cephe tavandan mantolama yapılı, dış cephe montolama yok, ev 3 cephe açık Doğu cephesi bitişik ev var, kombi yoğuşmasız ve kuzey cephesine bakıyor, 9mt Petek uzunluğu var, kaç kW yığılmalı kombi önerirsiniz, ilk önce montolama mı yapmak daha tasarruflu olur kombiyi yığılmalı olarak değiştirmek mi, teşekkürler

  • A.S Mehmet Bey,
   95 metrekare evinizde petek ve havlupan uzunluğu 9 metreyi geçmiyorsa, 20.000 kcal/h lık (24 kw) tam yoğuşmalı kombi yeterli olur. Şu anki kombiniz 24 kw altında ise, önce kombinizi değiştirmeyi düşünün. Değilse yalıtım yaptırın.

 133. 910cm petek uzunluğu şuanki aktif kombi immergas yoğuşmasız 20.000 lik petek ısınmasında hiçbir sorun yok, yönlendirmeniz için teşekkür ederim hayırlı akşamlar.

 134. Bitliste ikikatlı taş binam var alt kat 120 metre karedir 10 metre tul petek var üst kat 155 metre karedir 16 metre tul petek var yerden ısıtmalıdır doğalgaz gecersem 3 m2 düşürecek 13 met m2 düşecek bunlar icin kaclik kobi almalıyım

  • Mesut Bey,
   İki kat için tek kombi olacak ise, 35.000 kcal/h lık (40-45 kw) bir kombi kullanmanız gerekiyor.

 135. Merhaba.. vanda yaşıyorum.. ev orta kat.. 170 m2.. 9 metre artı banyo peteği var.. buderus gb 122 24 kw almayı düşünüyorum.. yeterli olur mu acaba

  • Sinan Bey,
   170 metrekare eviniz için, petek uzunluğu ve oturma alanına göre 24.000 kcal/h lık (28 kw) bir kombi daha uygun olacaktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz