Fayans Araları Nasıl Temizlenir?, Fayans Arası Temizleme

fayans arası temizliği
Fayans araları nasıl temizlenir?

Sararan fayans araları nasıl temizlenir, derz arası temizliği nasıl yapılır? : Fayans derzi temizleme yani fayans arası temizleme yapılırken; fayans derzini aşındırıcı, asitik kimyasallar kullanılmamalıdır.

Örneğin : Tiner çeşitleri, direkt olarak çamaşır suyu, çeşitli kimyasal leke sökücüler v.b. Bu tip kimyasal maddeler fayans arasi temizliği yapılırken; bir miktar faydalı olsa da; derz üzerinde zamanla tahribata yol açar. Fayans derzlerinin delinmesine, çatlamasına ve açılmasına neden olur.

Fayans Araları Nasıl Temizlenir?

fayans araları nasıl temizliği
Fayans araları temizleme

Fayans arası temizliğini anlatmaya başlamadan önce, çok detaya girmeden, iki hızlı fayans arası temizleme yönteminden bahsedelim.

Temiz su ile karıştırılmış çamaşır suyu ile fayans arasi temizliği yapabilirsiniz.

3 birim temiz suya 1 birim çamaşır suyu katarak eski bir diş fırçası ile derz temizliği yapabilirsiniz. (Fayans arası temizleme işleminde çamaşır suyunu direkt olarak kullanmak, derzlerin deforme olmasına neden olur.

Sararan fayans aralarını hızlıca temizlemek için, hazır derz temizleyici spreyler ile derz temizliği yapabileceğinizi hatırlatalım

Özel Derz Temizleyiciler İle Derz Arası Temizliği

Ceresit, Mellerud, Klorak, CleanPex, Cillit Bang v.b. birçok markanın özel derz temizleyici spreyleri var.

Artık, marketlerde ve sanal marketlerde rahatlıkla bulunabiliyor. Genellikle sprey şeklinde satılan bu derz temizleyicileri; derzin üzerine sıktıktan sonra bir süre bekleyip temiz bir bez ile silmek yeterli oluyor.

Şimdi, evde hazırlanabilecek solüsyonlar ile diğer derz arası temizliği yöntemlerine geçelim.

Karbonat İle Fayans Araları Nasıl Temizlenir?

karbonat ile fayans araları nasıl temizlenir
Fayans araları nasıl temizlenir? (karbonat yöntemi)
 • Karbonatı su ile karıştırıp kalın bir macun kıvamına getirin.
 • 3 birim kabartma tozuna 1 birim su ilave ederek parmağınızla derz aralarına sürün. (Hassas bir cildiniz varsa, macunu sürerken lastik eldiven kullanabilirsiniz.)
 • Beyaz sirkeyi aynı oranda su ile karıştırıp bir sprey ile derz üzerinde hazırladığınız macunun üzerine püskürtün. (Derz üzerindeki küçük köpürmeler meydana gelmesi doğal temizliğin başladığını gösterir.)
 • Bu karışımın oluşturduğu baloncuklar, bakterileri de öldürebilen bir kimyasal reaksiyonun sonucu oluşur. Zorlu lekeleri temizlerken evinizi sterilize etmek için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.
 • Köpürme birkaç dakika devam eder. Derz üzerindeki baloncuklar yok olunca, yumuşak bir diş fırçası yardımı ile derzlerin üzerini ovalayın.
 • Son olarak, fayansın üzerindeki kabarma tozu ve sirke atıklarını sadece temiz su kullanarak, ıslak mop veya bir paspas ile temizleyin.

Oksijenli Ağartıcı İle Fayans Arası Temizleme

fayans arası temizliği
Fayans araları nasıl temizlenir?
 • İki yemek kaşığı oksijenli ağartıcıyı 2 su bardağı su ile karıştırın.
 • Karışımın etkili olması için bu karışımı temizliğe başlamadan hemen önce hazırlayın. (Bu yöntem bazı renkli derzlere zarar verebilir. Bu nedenle sadece beyaz derzler için fayans arası temizleme yaparken kullanın.)
 • Tüm yüzeye fayans arası temizliği yapmadan önce, kapı arkası gibi görünmeyen bir yerde karışımı test edin. Bazı düşük kaliteli fayans ve derzlerde beyazlama veya renksizleştirme yapabilir.
 • Hazırladığınız derz temizleme solisyonunu derzlerin üzerine dökün. Rahat çalışabilmek için sadece temizlik yapacağınız bölgeyi ıslatın.
 • Derz arası temizliği işlemine başlamadan önce bu sıvı derz üzerinde birkaç dakika beklesin.
 • Kaşımı döktüğünüz derzin üzerini eski bir diş fırçası ile ovalayın.
 • Bu sıvıdan bir miktar küçük bir kaba ayırın. Çıkmayan zor lekelerde diş fırçasını bu sıvıya daldırarak temizleme etkisini arttırabilirsiniz.
 • Son olarak zemini durulamak için, bir kova temiz suyu fayansların üzerine döküp, kuru bir paspas veya mop ile kurulayın.

” Fayans araları nasıl temizlenir? ” kısaca anlatmaya çalıştık. Sizin kullandığınız fayans arası temizleme yöntemleri varsa, aşağıdaki yorum kısmından tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

Önceki SayfadaDuvar Rengi Seçimi Nasıl Olmalı?
Sonraki SayfadaFayans Üstüne Fayans Yapıştırma

28 Yorum

 1. slm sökülen derzin üzerinme yeni derz yapmak dogrumudur .banyo da iyice kuruyken yaptırdıgımız halde köşeler küflenme yapıyor nasıl başedebilirim şimdiden teşekkürler

 2. Derzleri öylece eski derzlerin üzerine yapamazsınız. Derzin fayansın arasında tutunabilmesi için belli bir aralık ve derinlik gerekir. (örneğin 3-5 mm. Bu aralıklar derz ambalajının üzerinde yazar.)Bu nedenle eski derzi iyice kazıyıp yeni derzi yapmalısınız. Aksi halde kısa zamanda derzleriniz kalkar. Küfler içinse sprey küf önleyiciler veya boyama kalemleri kullanabilirsiniz. (Örneğin Ceresit antibakteriel derz kalemi.) Önlem olarak da banyo sonrası derzlerinizi ıslak ve nemli bırakmayın.

 3. merhaba ben kömür memleketi zonguldakta yaşıyorum. kaloriferlerden gelen yoğun is tüm fayans aralarını simsiyah yapıyor. kalorifer isine karşı nasıl bir önlem alabilirim. teşekkür ediyorum

 4. Derz aralarının kirlenmesini engellemek için hazır bir ürün yok. Derz boyamak kalemleri kirlenmiş derzleri yenilemede size yardımcı olabilir.

 5. Özel bir kimyasal yok. Tornavida ile kazımak gerekir. Özel kazıma aparatı da almak isterseniz bazı yapı marketlerde var. (Praktikerin bazı şubelerinde satılıyor, sitesinde göstermez.)

 6. Mutfak tezgah arasına cam seramikten fayans yaptırdım, fakat arasına karamel rengi derz kullanmıştık o da çok boğdu mutfağı. Fayansçıya sordum bir çözüm üretemedi, acaba bej renk yağlı boya alsam ince fırça ile boyasam olur mu?
  Ali, ANTALYA

 7. Yağlı boya istediğiniz düzgün sonucu vermeyebilir. Üstelik çok uzun ömürlü olacağını da sanmıyorum. Bej rengi derz boyama kalemi bence daha iyi bir fikir. Ceresit veya edding marka kalemlerin renkleri de var. Yaklaşık 40-50 mt.çekiyor.

 8. selamlar . banyo fayans derzlerinden birinde delik ya da çatlak oluşmuş böcek geliyor oradan . ne yapmalı neyle kapatmalı ?

 9. mutfak eviyenin arkasındaki mermerde küçük kırık var oradan tezgahın arkasına su kaçıyor . oraya derz malzemesi kullandım işe yaramadı ne yapabilirim:

 10. Fayans aralarındaki kirlilikleri yağlı boya ile boyamak için çok usta olmak ve kenara taşırmamak gerekir. kenarları bantlamak ise çok çok zordur. Fayans kalemleri ise çok az yer boyuyor ve pahalı. Ben yerdeki karoların arasını beyaz plastik boya ile boyadım, iki yıldır kirlenmedi çok güzel duruyor. plastik boyayı aradaki derz emiyor, karolara ise fazla yapışmıyor. Boyayıp 3-4 saat sonra kenara bulaşanları yeşil sünger veya ilak bezle siliyorsunuz.

 11. Balkonuma 3 boyutlu taslardan dösettirmiştim aralarina beyaz dolgu kullanildi ama taşlar bej rengi oldugu icin abes durdu hoş bi görünüm olmadi aralarindaki dolgulari kazimakta pek mumkun deil acaba uzerinden bej rengi derz kalemiyle gecsem guzel olur mu simdiden teşekkürler.

 12. sabriye dedi ki…mutfak tezgah arası cam mozaik taşlardan döşendi ama rengi uymadı mermere ve dolaba.ben de taşları boyamak istiyorum ve sonra derz kalemi ile araları tekrar derzlemek istiyorum.bu olabilir mi? hangi boyayı fırçayı ve nasil kullanacağımı bilmiyorum. ya da sprey boya çeşitlerinden olabilir mi? bilgi verirmisiniz? teşekkürler.

 13. Sabriye Hn.
  Boyanan taşların boyası uzun ömürlü olmaz. Fakat ara derzleri derz kalemi ile boyayabilirsiniz.

 14. Merhaba Ben Murat.
  Siz acaba yapıyor musunuz?
  Veya iyi yapabilecek bir tanıdığınız var mı?
  Dediğiniz şekilde kazıyıp sonra yeni derz çekmek için
  İstanbul -Küçükçekmece yerim

 15. Merhaba, Nesim Sarialtun
  Cep telefonundan giriyorsanız ana sayfa düğmesine tıklayın ana başlıklar çıkar. Veya en alt kısımdan masaüstü görünümünü seçin, sağ üstte arama kutusundan "burada ara" kutusundan arama yapın.

 16. Derzlerı yaglı boyayla boyadım kenarlara tastı cıkaramıyorum tınerle yaptım basım donmeye basladı nasıl cıkcak cok kotu oldu yardım edin

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz