Duvardaki Delikleri Kapatmak, Duvar Delik Kapama

duvardaki delikleri kapatmak
Duvardaki Delikleri Kapatmak, Duvar Delik Kapama

Duvardaki delikleri kapatmak için veya duvar çatlak tamiri için pratik olarak uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var. Herhangi bir nedenden dolayı oluşan; duvardaki çatlaklar, göçük ve delikleri tamir etmek için usta olmanıza gerek yok. Çatlak duvar nasıl tamir edilir ?: Sıva çatlak tamiri ve duvar çivi deliği kapatma için 3 basit yöntem uygulayabilirsiniz.

  • Duvardaki delikleri alçı ile kapatma,
  • Hazır, duvar çatlak macunu, (duvar delik kapama macunu) kullanmak,
  • Akrilik mastik veya poliüretan mastik ile delik kapama.

Alçı İle Duvardaki Delikleri Kapatmak

Duvardaki Delikleri Kapatmak
Alçı ile duvardaki delikleri kapatmak

Alçı ile duvar delik kapama yapacaksanız, önce alçıyı hazırlamak ve kıvamını tutturmanız gerekiyor. Alçı ile duvar çatlak tamiri, duvar delik kapatma, duvar çatlağı onarma işi, diğer onarma uygulamalara göre biraz daha zahmetlidir. Fakat onarım yapacağınız alan büyükse, daha ekonomik olacaktır. Yani 4 kg. hazır macun ile 25 kg saten alçının fiyatı aynıdır. Bu nedenle özellikle çivi deliği kapatma ve duvardaki çatlaklar için, sıkça saten alçı kullanılır.

Saten alçının suya ve neme dayanımı yoktur. Bu yüzden alçıyı sadece, iç mekan duvar çatlak tamiri için kullanın. Burada saten alçısı ve sıva alçısının farkını belirtmemiz gerekiyor.

Saten alçı çok daha ince bir alçı türüdür. Yüzeysel tamirlerde kullanılır. Sıva alçısı ise, daha dolgulu işler içindir. Mesela; duvar yüzeyi soyulduysa veya duvarda küçük delikler oluştuysa saten alçı uygundur. Saten alçı, daha pürüzsüz bir zemin elde etmek için yapılan son kat alçısıdır.

Sıva alçısı ise, yaklaşık olarak, yumruk büyüklüğünde veya daha büyük boşlukları doldurmak için kullanılan bir alçıdır. Sıva alçısı kuruduktan sonra, daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek için, üzerine saten alçısı kullanılabilir.

Duvardaki küçük delik ve çatlaklar için saten alçısını kullanabilirsiniz. Alçı su ile hazırlanır ve mama kıvamında olmalıdır. Spatula ile iyice yoğurularak kıvama getirilir. Bastırarak tamir edilecek yüzeye sürülür.

Düzgün bir zemin için, alçı kuruduktan sonra üzerine ince zımpara yapılabilir. (Örnek zımparalar: 120, 150, 180 numara.)

Duvar Çatlak Tamir Macunu İle Duvar Delik Kapama

Duvardaki Delikleri Kapatmak
Duvar çatlak tamir macunu ile duvardaki delikleri kapatmak

Hazır macunlar iç veya dış mekanlarda kullanılabilen dayanıklı ve uygulaması çok kolay malzemelerdir. Tek yapmanız gereken kutusunu açıp bir spatula yardımı ile kırık, delik, çatlak duvara sürmek. Hazır macun kuruduktan sonra, düzgün bir zemin için, üzerine ince bir zımpara yapabilirsiniz. (Örnek zımparalar: 120 no.150 no.180 no.)

Hazır duvar tamir macunlarının su bazlı ve sentetik türleri vardır. Genellikle duvar çatlakları tamirinde su bazlı macun kullanılır. Tamir edilen duvarın üzerine sentetik boya yapılacaksa; sentetik macun, su bazlı boya yapılacaksa su bazlı macun kullanılır. Verniklerde de aynı durum geçerlidir. Su bazlı vernik yapılacaksa su bazlı macun, sentetik vernik yapılacaksa sentetik macun kullanmak yerinde olur.

Mastik ile Duvar Çatlak Tamiri

duvar çatlak tamiri
Polüretan mastik ile delik kapama

Mastikler silikonlara benzer, fakat mastik kullanımındaki esas amaç boşluk doldurmaktır. Mastiğin üzeri boyanabilir olduğundan, duvar, kapı ve pencerelerde rahatlıkla kullanılır. Mastikler sert hava koşullarına dayanıklı olduğundan iç ve dış mekanlarda her türlü duvar çatlağı tamiri ve duvardaki delikleri kapatmak için kullanılabilir.

Bir kurşun kalem veya bir dolma kalem çapındaki duvar çatlaklarında veya sıva çatlak tamiri için mastikleri kullanabilirsiniz. Eğer duvardaki çatlak ince, kıl gibi bir çatlak ise akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanmayın. Hazır macun veya saten alçısı duvardaki ince çatlakları tamir etmek için daha uygundur.

Mastikler genellikle akrilik ve poliüretan mastik olarak piyasa da bulunur. Poliüretan mastikler daha esnek, yapışkan ve çok daha dayanıklıdır.

Duvar Neden Çatlar?

duvar boyası neden çatlar
Duvar neden çatlar?

Duvar neden çatlar, duvar boyası neden çatlar?: Duvarda çatlak oluşması birçok nedene bağlı olabilir.

  • Yeni yapılmış 1-2 senelik bir binanın tam oturmaması,
  • Sıva, alçı ve boya uygulama hatalarından kaynaklanan fakat fark edilmeyen usta hataları çatlak duvarda çatlak oluşumuna neden olabilir. Bu durumda, duvar tamir edildikten sonra, silikonlu ipek mat veya yarı mat gibi esnek bir boya uygulamak doğru bir tercih olacaktır.

Duvardaki çatlağın oluşmasının bir diğer nedeni ise iç kapıların çok sert kapatılmasıdır. Sert kapatılan kapılar duvardaki alçının çatlamasına neden olabilir.

Duvarın çatlamasının diğer nedeni ise boyadan kaynaklanabilir. Yani, çatlayan boyadır aslında. Duvar uygun boya yapmamak veya astarsız boya yapmak boyanın çatlama veya soyulmasına neden olabilir.

Dış Cephe Kılcal Çatlaklar Problemi

dış cephe boya çatlağı
Dış cephe kılcal çatlaklar problemi

Dış cephedeki kılcal çatlaklar bir çok nedenden dolayı meydana gelmiş olabilir.

  • Sıva ve boya uygulamaları esnasında ustaların doğru uygulama yapmaması,
  • Sıva veya astar veya boyanın bozuk olması,
  • Uygun sıcaklıkta uygulama yapılmaması,
  • Sıva, astar veya boya uygulamaları arasında kuruma sürelerine dikkat edilmemesi,
  • Düşük kalitede sıva, astar veya boya kullanımı dış cephede kılcal çatlaklar oluşmasına neden olabilir.

Dış Cephe Sıva Çatlağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Çatlak duvar nasıl tamir edilir?, Dış cephe sıva çatlağı tamiri için dış cephe çatlak kapatma macunları (hazır duvar macunları) kullanılabilir. Bu macunlar, dar ya da geniş dış cephe çatlak onarımı için uygundur.

Dış cephe duvar çatlak tamiri için kullanılabilecek bir diğer ürün ise mastik veya poliüretan mastikleridir. Biz dış cephe çatlak onarımında, özellikle poliüretan mastikleri tavsiye ediyoruz. Poliüretan mastikleri 1-2 parmak büyüklüğündeki sıva çatlağı tamiri için kullanabilirsiniz.

Çatlak Kapatan Dış Cephe Boyası Var Mı?

Çatlak kapatan dış cephe boyaları grenli ve texture dış cephe boyalarıdır. Bu boyaların içinde mermer tozu bulunduğundan kurşun kalem ucu kadar olan çatlakları kapatmak için kullanılabilir. 25 kg.lık bir texture boya, yaklaşık 20-25 metrekare alan boyayabilir. Texture ve grenli boyalar pürüzlü bir yüzey oluşturur, dış mekanda, daha çok dekoratif amaçlı kullanılır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz