Duvardaki Delikleri Kapatmak, Duvar Çatlak Tamiri

0
104
Duvardaki deliği kapatma
Duvardaki Delikleri Kapatmak, Duvar Çatlak Tamiri

Duvardaki delikleri kapatmak için veya duvar çatlak tamiri için pratik olarak uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var. Herhangi bir nedenden dolayı oluşan; duvardaki delik, göçük ve çatlakları tamir etmek için usta olmanıza gerek yok. Duvardaki delik ve çatlakların tamirinde 3 basit yöntem uygulayabilirsiniz.

  • Duvardaki delikleri alçı ile kapatma,
  • Hazır, duvar çatlak tamir macunlarını kullanmak,
  • Akrilik mastik veya poliüretan mastik ile delik kapatma.

Duvardaki Delikleri Alçı İle Kapatma

Alçı ile duvar tamiri yapacaksanız, önce alçıyı hazırlamak ve kıvamını tutturmanız gerekiyor. Alçı ile duvar tamiri, diğer duvar delik kapatma, duvar çatlağı onarma uygulamalara göre biraz daha zahmetlidir. Fakat onarım yapacağınız alan büyükse daha ekonomik olacaktır. Yani 4 kg. hazır macun ile 25 kg saten alçının fiyatı aynıdır.

Suya ve neme dayanımı yoktur. Bu yüzden alçıyı sadece, iç mekan duvar tamirinde kullanın. Burada saten alçısı ve sıva alçısının farkını belirtmemiz gerekiyor.

Saten alçı çok daha ince bir alçı türüdür. Yüzeysel tamirlerde kullanılır. Sıva alçısı ise daha dolgulu işler içindir. Mesela duvar yüzeyi soyulduysa veya duvarda küçük delikler oluştuysa saten alçı uygundur. Saten alçı, daha pürüzsüz bir zemin elde etmek için yapılan son kat alçısıdır.

Sıva alçısı ise yaklaşık olarak, yumruk büyüklüğünde veya daha büyük boşlukları doldurmak için kullanılan bir alçıdır. Sıva alçının üzerine kuruduktan sonra saten alçısı kullanılabilir.

Siz duvardaki küçük delik ve çatlaklar için saten alçısını kullanabilirsiniz. Alçı su ile hazırlanır ve mama kıvamında olmalıdır. Spatula ile iyice yoğurularak kıvama getirilir. Bastırarak tamir edilecek yüzeye sürülür.

Düzgün bir zemin için, alçı kuruduktan sonra üzerine ince zımpara yapılabilir. (Örnek zımparalar: 120, 150, 180 numara.)

Hazır Macunlar İle Duvardaki Delikleri Kapatma

Hazır macunlar iç veya dış mekanlarda kullanılabilen dayanıklı ve uygulaması çok kolay malzemelerdir. Tek yapmanız gereken kutusunu açıp bir spatula yardımı ile kırık,delik, çatlak duvara sürmek. Hazır macun kuruduktan sonra, düzgün bir zemin için, üzerine ince bir zımpara yapabilirsiniz. (Örnek zımparalar: 120 no.150 no.180 no.)

Hazır duvar tamir macunlarının su bazlı ve sentetik türleri vardır. Genellikle duvar çatlakları tamirinde su bazlı macun kullanılır. Tamir edilen duvarın üzerine sentetik boya yapılacaksa sentetik macun; su bazlı boya yapılacaksa su bazlı macun kullanılır. Verniklerde de aynı durum geçerlidir. Su bazlı vernik yapılacaksa su bazlı macun, sentetik vernik yapılacaksa sentetik macun kullanmak yerinde olur.

Mastik ile Duvar Çatlakları Tamiri

Mastikler silikonlara benzer, fakat mastik kullanımındaki esas amaç boşluk doldurmaktır. Üzeri boyanabilir olduğundan duvar, kapı ve pencerelerde rahatlıkla kullanılır. Mastikler sert hava koşullarına dayanıklı olduğundan iç ve dış mekanlarda her türlü duvar çatlağı tamiri ve duvardaki delikleri kapatmak için kullanılabilir.

Mastikler ile bir kurşun kalem veya bir dolma kalem çapındaki duvar çatlaklarını tamir edebilirsiniz. Eğer duvardaki çatlak ince, kıl gibi bir çatlak ise akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanmayın. Hazır macun veya saten alçısı duvardaki ince çatlakları tamir etmek için daha uygundur.

    Mastikler genellikle akrilik ve poliüretan mastik olarak piyasa da bulunur. Poliüretan mastikler daha esnek, yapışkan ve çok daha dayanıklıdır.

Duvardaki Çatlak Neden Oluşur?

Duvarda çatlak oluşması birçok neden bağlı olabilir. Yeni yapılmış 1-2 senelik bir binanın tam oturmaması sıva ve alçı ve boya hatalarından kaynaklanan fakat fark edilmeyen usta hataları çatlak duvarda çatlak oluşumuna neden olabilir. Bu durumda, duvar tamir edildikten sonra, silikonlu ipek mat veya yarı mat gibi esnek bir boya uygulamak doğru bir tercih olacaktır.

Duvardaki çatlağın oluşmasının bir diğer nedeni ise iç kapıların çok sert kapatılmasıdır. Sert kapatılan kapılar duvardaki alçının çatlamasına neden olabilir.

Duvarın çatlamasının diğer nedeni ise boyadan kaynaklanabilir. Yani çatlayan boyadır aslında. Duvar uygun boya yapmamak veya astarsız boya yapmak boyanın çatlama veya soyulmasına neden olabilir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz