Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Duvar Delik Kapatma, Duvar Çatlak Tamiri Nasıl Yapılır?

duvardaki delikleri kapatmak
Duvar delik kapatma

Evinizde herhangi bir nedenden dolayı oluşan; duvardaki çatlaklar, göçük ve delikleri tamir etmek için usta olmanıza gerek yok. Bu yazımızda duvar delik kapatma veya duvar çatlak tamiri için, pratik olarak uygulayabileceğiniz yöntemleri ve malzemeleri sıraladık.

Duvar Delik Kapatma

Duvardaki delik veya çatlağın büyüklüğüne göre doğru malzemeyi kullanmanız gerekiyor. Tabi, doğru işçilik de lazım. Aşağıda, duvarda küçük delikler ve küçük-büyük yarıklar için tamir yöntemlerini sıraladık.

Çatlak duvar nasıl tamir edilir, duvar çatlak tamiri nasıl yapılır?: Duvardaki delikleri alçı ile kapatmak, duvar çatlak tamirinde kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir.

Çatlağın boyadan mı, alçıdan mı, kaynakladığını tespit edip; ona göre tamir uygulayın. Eğer, duvardaki çatlak, kurşun kalem ucu kadar ince ise; alçı ile kapatılabilir. Boyadan kaynaklı, kılcal çatlak ise; zaten boya kapatır.

Eğer çatlak, kalem genişliğinde ise, yani 1-2 santimetre kalınlığında ise, poliüretan mastik uygulayın. Poliüretan mastikler, uygulandığı yüzeye çok iyi tutunur, %500’e kadar esnediği için, kolay-kolay bırakmaz ve neredeyse her boya ile boyanabilir.

Duvar boyası yapmadan önce, duvar çatlak tamiri saten alçı ile yapılır. Saten alçı su ile karıştırılarak yumuşak hamur kıvamına getirilir ve metal bir spatula ile duvardaki delik veya çatlaklara sürülür.

Mastik ile Duvar Çatlak Tamiri

duvar çatlak tamiri
Polüretan mastik ile delik kapama

Mastikler silikonlara benzer, fakat mastik kullanımındaki esas amaç boşluk doldurmaktır. Mastiğin üzeri boyanabilir olduğundan, duvar, kapı ve pencerelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca mastikler, sert hava koşullarına dayanıklı olduğundan iç ve dış mekanlarda her türlü duvar çatlak tamiri ve duvar delik kapama için kullanabilirsiniz. Bir kurşun kalem veya bir dolma kalem çapındaki duvar çatlaklarında veya sıva çatlak tamiri için mastikler uygundur.

Eğer duvardaki çatlak ince, kıl gibi bir çatlak ise akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanmayın. Hazır macun veya saten alçısı duvardaki çok ince çatlakları tamir etmek için daha doğru bir seçim olacaktır.

Mastikler genellikle akrilik ve poliüretan mastik olarak piyasa da bulunur. Poliüretan mastikler daha esnek, yapışkan ve çok daha dayanıklıdır.

Duvardaki Delikleri Kapatmak

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, duvardaki çatlağın veya deliğin büyüklüğüne göre, doğru malzemeyi kullanmanız gerekiyor. Şimdi, farklı türde çatlak ve delikleri için duvar delik kapatma yöntemlerine geçelim.

duvar delik kapatma
Duvardaki delikleri alçı ile kapatma

Duvardaki delikleri alçı ile kapatma işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; doğru alçıyı kullanmaktır. Yüzeysel, ince, kılcal, çatlaklar için saten alçı kullanılır.

El veya yumruk büyüklüğünde çukur ve delikleri için sıva alçısı kullanılır. Sıva alçısı büyük boşluklar için idealdir, saten alçıdan daha kalın ve pürüzlüdür.

Saten alçı ise; daha pürüzsüz ve incedir. Bu nedenle, son kat alçısı olarak boya veya astardan önce kullanılır.

Alçı ile delik kapatma

Alçı ile duvar delik kapama işlemi yapacaksanız, önce alçıyı hazırlamak ve kıvamını tutturmanız gerekiyor. Alçı ile duvar çatlak tamiri, duvar delik kapatma veya duvar çatlağını onarmak; hazır macuna göre biraz daha zahmetlidir.

Fakat, onarım yapacağınız alan büyükse, daha ekonomik olacaktır. Yani 4 kg. hazır macun ile 25 kg saten alçının fiyatı aynıdır. Bu nedenle, özellikle çivi deliği kapatma ve duvardaki çatlaklar için, sıkça saten alçı kullanılır.

Saten alçının suya ve neme dayanımı yoktur. Bu yüzden alçıyı sadece, iç mekandaki duvar çatlak tamiri için kullanın. Burada saten alçısı ve sıva alçısının farkını belirtmemiz gerekiyor.

Saten alçı çok daha ince bir alçı türüdür. Yüzeysel tamirlerde kullanılır. Sıva alçısı ise, daha dolgulu işler içindir. Mesela; duvar yüzeyi soyulduysa veya duvarda küçük delikler oluştuysa saten alçı uygundur. Saten alçı, daha pürüzsüz bir zemin elde etmek için yapılan son kat alçısıdır.

Sıva alçısı ise, yaklaşık olarak, yumruk büyüklüğünde veya daha büyük boşlukları doldurmak için kullanılan bir alçıdır. Sıva alçısı kuruduktan sonra, daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek için, üzerine saten alçısı kullanabilirsiniz.

Duvardaki küçük delik ve çatlaklar için, saten alçısını kullanabilirsiniz. Alçı su ile hazırlanır ve mama kıvamında olmalıdır. Spatula ile iyice yoğurularak kıvamına getirin. Bastırarak tamir edilecek yüzeye sürün.

Düzgün bir zemin için, alçı kuruduktan sonra üzerine ince zımpara yapabilirsiniz. (Örnek zımparalar: 120, 150, 180 numara. En çok 180 numara kullanılır.)

Duvardaki Delik ve Çatlakları Hazır Macun İle Kapatmak

Duvardaki küçük, çatlak veya delikleri hazır macunlar ile kapatabilirsiniz. Bu macunlar, alçıya benzer. Kıvamı da hazırlanmış alçı ile neredeyse aynıdır.

Kullanımı oldukça kolaydır. Sadece metal bir spatula ile delik veya çatlak duvara bastırarak sürün ve kurumasını bekleyin. Ardından, gerek görüyorsanız astar ve boya yapabilirsiniz.

Çivi Deliği Kapatma

duvardaki civi izlerini kapatmak
Çivi deliği kapatma

Duvar çivi deliği kapatma için, en çok, saten alçı ve hazır macun kullanılır. Duvar delik kapama macunu, saten alçıya benzer. Kullanımı oldukça basittir. Diş macunu gibi tüplerde veya yoğurt kutusu gibi kutularda satılır.

Duvar delik kapama
Duvar delik kapama macunu

Hazır macunlar iç veya dış mekanlarda kullanılabilen dayanıklı ve uygulaması çok kolay malzemelerdir. Civi deliklerini kapatma için sıkça kullanılır. Tek yapmanız gereken, kutusunu açıp, bir spatula yardımı ile kırık, delik, çatlak duvara sürmek.

Hazır macun kuruduktan sonra, düzgün bir zemin için, üzerine ince bir zımpara yapabilirsiniz. (Örnek zımparalar: 120 no.150 no.180 no.)

Hazır duvar tamir macunlarının su bazlı ve sentetik türleri vardır. Genellikle, duvar çatlakları tamirinde su bazlı macun kullanılır.

Tamir edilen duvarın üzerine sentetik boya yapılacaksa; sentetik macun, su bazlı boya yapılacaksa su bazlı macun kullanılır.

Duvar Neden Çatlar?

duvar boyası neden çatlar
Duvar neden çatlar?

Duvar neden çatlar, duvar boyası neden çatlar?: Duvarda çatlak oluşması birçok nedene bağlı olabilir;

  • Yeni yapılmış 1-2 senelik bir binanın tam oturmaması,
  • Sıva, alçı ve boya uygulama hatalarından kaynaklanan fakat fark edilmeyen usta hataları çatlak duvarda çatlak oluşumuna neden olabilir. Bu durumda, duvar tamir edildikten sonra, silikonlu ipek mat veya yarı mat gibi esnek bir boya uygulamak doğru bir tercih olacaktır.
  • Duvardaki çatlağın oluşmasının bir diğer nedeni ise iç kapıların çok sert kapatılmasıdır. Sert kapatılan kapılar duvardaki alçının çatlamasına neden olabilir.
  • Duvarın çatlamasının diğer nedeni ise, boyadan kaynaklanabilir. Yani, çatlayan boyadır aslında. Duvar uygun boya yapmamak veya astarsız boya yapmak boyanın çatlama veya soyulmasına neden olabilir.

Dış Cephe Çatlak Kapatma

dış cephe boya çatlağı
Dış cephe kılcal çatlaklar problemi

Dış cephedeki kılcal çatlaklar bir çok nedenden dolayı meydana gelmiş olabilir.

  • Sıva ve boya uygulamaları esnasında ustaların doğru uygulama yapmaması,
  • Sıva veya astar veya boyanın bozuk olması,
  • Uygun sıcaklıkta uygulama yapılmaması,
  • Sıva, astar veya boya uygulamaları arasında kuruma sürelerine dikkat edilmemesi,
  • Düşük kalitede sıva, astar veya boya kullanımı dış cephede kılcal çatlaklar oluşmasına neden olabilir.

Dış cephe duvarları daha kalın ve pürüzlü olduğu için; dış cephe çatlak tamiri daha farklıdır. Dış cephe için özel üretilmiş duvar çatlak macunu veya sıva kullanılır.

Dış Cephe Sıva Çatlağı Tamiri Nasıl Yapılır?

Dış cephe duvar çatlak tamiri, sıva çatlak tamiri nasıl yapılır?: Dış cephe sıva çatlağı tamiri için dış cephe çatlak kapatma macunları (hazır duvar macunları) kullanılabilir. Bu macunlar, dar ya da geniş dış cephe çatlak onarımı için uygundur.

Dış cephe duvar çatlak tamiri için kullanılabilecek bir diğer ürün ise mastik veya poliüretan mastikleridir. Biz dış cephe çatlak onarımında, özellikle poliüretan mastikleri tavsiye ediyoruz. Poliüretan mastikleri 1-2 parmak büyüklüğündeki sıva çatlağı tamiri için kullanabilirsiniz.

Çatlak Kapatan Dış Cephe Boyası Var Mı?

Çatlak kapatan dış cephe boyaları grenli ve texture dış cephe boyalarıdır. Bu boyaların içinde mermer tozu bulunduğundan kurşun kalem ucu kadar olan çatlakları kapatmak için kullanılabilir.

25 kg.lık bir texture boya, yaklaşık 20-25 metrekare alan boyayabilir. Texture ve grenli boyalar, pürüzlü bir yüzey oluşturur. Dış mekanda, duvar delik kapatma için değil; daha çok dekoratif amaçlı kullanılır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar