Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Plastik Boya Nedir, Özellikleri, Çeşitleri Nelerdir?

plastik boya nedir
Plastik boya nedir?

Plastik boyanın tanımı ve özellikleri çok fazla bilinmediğinden; bu yazımızda plastik boyanın ne olduğunu anlatarak, en önemli özelliklerini açıkladık. Diğer boya çeşitlerine göre, çok fazla avantajı olan, plastik boyanın özelliklerini derleyip toparladık. Bu özellikleri öğrendikten sonra, eviniz için boya satın alırken, seçiminizi plastik boyadan yana kullanmak isteyebilirsiniz. Plastik boya nedir, plastik boya özellikleri ve çeşitleri nelerdir? detaylıca aşağıda anlattık. Öncelikle, plastik boyanın tanımı ile başlayalım.

Plastik Boya Nedir?

Plastik iç cephe boyası nedir, plastik boya ne demek? Çok fazla kafa karıştırıcı kimyasal detaylara girmeden, plastik boyanın ne olduğunu hemen belirtelim. Plastik boya nedir? Plastik boya, su bazlı boyanın bir çeşididir. Silinemeyen, mat, su bazlı boyalara plastik boya denir. Halk arasında plastik boya ve su bazlı boyaların çok ayrı boyalar olduğun sanılsa da; plastik boyalar da aslında su bazlı boyadır.

Su bazlı plastik boya nedir, plastik boya iyi mi? Plastik boyalarda genellikle silikon katkısı olmaz ve temizlenebilme özelliği de yoktur. Fakat, nadir de olsa, silikonlu plastik boya da vardır. Fakat, plastik boya silikonlu olsa bile; silinme özelliği yoktur. Yani, plastik boya üzerinde oluşan lekeleri silmek isterseniz; boyanın beze çıktığını görürsünüz. Fakat, plastik boyanın birçok avantajı vardır. Bunları sayfanın daha aşağısında plastik boyanın özellikleri başlığında anlattık. Şimdi, biraz da silikonlu plastik boyalardan bahsedelim.

Silikonlu Plastik Boya Nedir?

Silikonlu plastik boya içerisine sıvı silikon eklenmiş plastik boya demektir. Halk arasında silikonlu boya silinebilir olarak algılansa da; her silikonlu boya silinemez. Üretim aşamasında bir plastik boyanın içerisine silikon katılsa da; silinebilme özelliğine sahip olamaz. Ayrıca, silikonlu da olsa; tüm plastik boyalar mat görünüme sahiptir.

Plastik Boya Nerelerde Kullanılır?

plastik boya ne demek
Plastik boya nedir?

Plastik boya nerelerde kullanılır, plastik boya ile ne boyanır? Plastik boya genellikle sıvalı yüzeylerde kullanılsa da; saten alçılı yüzeylerde de kullanılabilir. Plastik boya iç cephe duvarlarında kullanılır. Yağlı boya üzerine direkt olarak kullanılmaz. Fakat, geçiş astarı yapılarak uygulanabilir. Plastik boya ile boyayabileceğiniz yüzeyler şunlardır:

 • Tüm alçı çeşitleri
 • Alçıpan yüzeyler
 • Beton ve hazır beton
 • Tüm sıva çeşitleri
 • Plastik boya üzerine
 • Su bazlı silikonlu silinebilir boyalar üzerine (astardan sonra)
 • Yağlı boya üzerine (geçiş astarından sonra)

Plastik Boya Nasıl Temizlenir?

Plastik duvar boyası nasıl temizlenir, plastik boya nasıl silinir? Yukarıda bahsettiğimiz gibi plastik boyanın silinebilme özelliği yoktur. Plastik boyalar çeşitli kalitede üretilse de sürtünmeye dayanıklı değildir. Fakat, üretici firmalar üst kalite plastik boyalara bir miktar sürtünme direnci kazandırarak hafifçe silinebilme özelliği verebilir.

Bir plastik boyayı silmek zorunda kalırsanız; nemli temiz bir bez ile silin. Aşırı derecede bastırarak silinen ve üzerinde deterjan kullanılan plastik boyaların rengi çıkar, beze gelir, leke duvarda yayılabilir. Bu nedenle, kirlenen bir plastik boyayı temizlemek yerine üzerini tekrar boyamak en iyi seçenektir.

Plastik ve Silikonlu Boya Farkı

Plastik boya silikonlu boya farkı: Silikonlu silinebilir boya da vardır, plastik silikonlu boya da. Yukarıda bahsettiğimiz gibi plastik boyaları silinemez ve görünümü tam mattır. Su bazlı silinebilir boyalar ise; yarı mat, ipek mat, soft mat görünümünde olabilir ve silinebilme özelliğine sahiptir.

Plastik Boya Nasıl İnceltilir?

Plastik boya nasıl inceltilir, plastik boya ne ile inceltilir? Plastik boyalar bir su bazlı boya çeşididir. Dolayısıyla su ile inceltilir. Fakat, inceltmeden direk olarak kullanabilirsiniz. Özellikle plastik boyanızın kalitesinden emin değilseniz veya duvarda koyu bir rengi kapatmak için plastik boyayı hiç inceltmeden kullanabilirsiniz. Fakat, kullanmadan önce çok iyi karıştırmanız gerekiyor.

Plastik Boya Ne İle İnceltilir?

Plastik boyalar su ile inceltilir. Musluk suyu plastik boyayı inceltmek için yeterlidir. Her boyada olduğu gibi bazı firmalar tüketici ihtiyaçlarına cevap vermek adına çeşitli kalitede plastik boya üretirler. Orta kalite bir plastik boya %5-10 inceltilebilir. İyi kalite bir plastik boya ise %35-40 oranında inceltilebilir. Yani bir plastik boyaya ortalama %15-20 su ilave edebilirsiniz. Plastik boyanın inceltme oranı ambalajının üzerinde mutlaka yazar. Üretici firmanın talimatları doğrultusunda inceltmenizi öneriyoruz.

Plastik Boya Çeşitleri

plastik boya çeşitleri
Plastik boya çeşitleri

Plastik boya çeşitlerini silikonlu ve silikonsuz olarak ayırabiliriz. Fakat, bir plastik boyanın içerisinde silikon olması veya olmaması fiyatını çok etkilemez. Yani silikonsuz bir plastik boya, silikonsuz bir plastik boyadan daha kapatıcı olabilir veya daha fazla alan boyayabilir. Ayrıca, boya üretici firmalar 1. kalite ve 2. kalite plastik boya üretebilir. Yani, bir boya üreticisi orta kalite ve iyi kalite olmak üzere 2 çeşit plastik boya üretimi yapabilir.

Tabi, plastik boyaların üretimi çeşitli ihtiyaçlara göre yapılır. Örneğin; 2+1 öğrenci evi için ekonomik grup bir plastik boya yeterli olacaktır. Fakat, 3+1 120 metrekare ve renkli duvarlara sahip bir eve mutlaka iyi bir plastik boya kullanılmalıdır.

 • Silikonlu plastik boya
 • Silikonsuz plastik boya

Şimdi silikonlu ve silikonsuz plastik boyalar hakkında daha detaylı bilgi verelim.

1) Silikonsuz Plastik Boya

Silikon katkısı olmayan standart, mat plastik boyalardır. Plastik boya tanımına en uygun plastiktir.

2) Silikonlu Plastik Boya

Silikonlu plastik boya ne demek? Üretim aşamasında içerisine bir miktar sıvı silikon ilave edilmiş plastik boyadır. Fakat, içerisine ilave edilen silikon, plastik boyayı silinebilir yapmaz veya parlatmaz. Bu tip silikonlu plastik boyalar, çoğu zaman bir satış stratejisi olarak kullanılmıştır.

Plastik Boya Özellikleri

plastik boya özellikleri
Plastik boya özellikleri

Plastik boyanın en önemli özelliklerini ve avantajlarını aşağıda derledik. Aşağıdaki özellikleri okumaya başlamadan önce, plastik boyanın her zaman mat görünümlü olduğunu ve silinebilme özelliğinin olmadığını tekrar hatırlatalım.

 • Fırça rulo izi bırakmaz
 • İyi nefes alır, küf oluşturmaz
 • Rötuş kolaylığı
 • Daha az kimyasal içerik (sağlıklı)
 • Daha hesaplı
 • Uygulama kolaylığı
 • Alçılı ve alçısız yüzeylere uygulayabilme
 • Kokusuz

Şimdi, yukarıdaki özelliklerden biraz daha detaylı bahsedelim.

1) Fırça Rulo İzi Bırakmaz

Tüm plastik boyalar mattır. Bu nedenle, kuruduktan sonra fırça rulo izi kalmaz. Kendi evinizi boyamak istiyorsanız amatör boyacılar için çok uygun olan plastik boyayı kullanabilirsiniz.

2) Hava Geçirgenliği Yüksektir

Plastik boyaların hava geçirgenliği çok yüksektir. Duvarlarınızda ilk boyadan son boyaya kadar plastik boya kullanıyorsanız, küf ve terleme oluşma ihtimali çok azdır.

3) Rötuş Kolaylığı

Duvarlarınızı boyadıktan birkaç gün sonra veya birkaç ay sonra, hasar gören veya lekelenen bazı kısımları düzeltmeniz gerekebilir. Plastik boya rötuş ve tamir yapmak için en uygun boyadır. Tabi daha önce de duvarlarınız plastik boya ile boyanmış olmalıdır. Rötuş sonrası duvarlarınızda iz bırakmaz. (Tabi seneler önce boyanmış ve aşırı kirlenmiş duvarlar hariç.)

4) Daha Az Kimyasal İçerik

Su bazlı boyalar üretilirken içerisine bazı kimyasal maddeler eklenir. Bu kimyasal maddelerin bazıları boyayı parlatmak için, bazıları kayganlaştırmak için bazıları da sürtünme dayanıklılığını arttırmak içindir. Plastik boyada kimyasal madde oranı en aza indirilmiştir. (Plastik boya için; basit bir su bazlı boya diyebiliriz aslında.)

5) Daha Ekonomik

Sıradan bir plastik boyayı su bazlı silikonlu silinebilir boya ile karşılaştırdığımızda fiyatının daha ekonomik olduğunu görüyoruz. Plastik boyanın içerisine konulmayan kimyasal maddeler, hem sağlıklı hem ekonomik yapıyor.

6) Uygulama Kolaylığı

Uygulaması hızlı ve kolay bir boya arıyorsanız plastik boyalar tam size göre. Rulonuzun uzun ipli veya kısa ipli olması fark etmez. Fakat, pürüzlü yüzeylerde rulonun gözeneklere girebilmesi için uzun ipli bir rulo kullanabilirsiniz. Bunun dışında, herhangi bir rulo ile plastik boyayı hızlıca uygulayabilirsiniz. Yine de ruloyu rastgele değil, yukarı aşağı hareket ettirerek kullanın.

7) Alçılı ve Alçısız Yüzeylerde Kullanım

Plastik boyayı emici olan tüm yüzeylerde kullanabilirsiniz. Saten alçılı, sıva alçılı, sıvalı, beton gibi yüzeylere diret olarak uygulayabilirsiniz. Fakat, yüzeyin plastik boyayı emmesini engellemek için boyadan plastik boyadan önce astar uygulamanız gerekebilir.

8) Kokusuz

Yukarıda plastik boyanın su bazlı boya olduğundan bahsetmiştik. Dolayısıyla, plastik boyalarda diğer su bazlı boyalar gibi kokmaz ya da az kokar. Fakat, yine de bilinen bir marka satın almaya dikkat edin!

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar